İçerik SEO için Nihai Rehber

İçerik SEO, bir SEO stratejisinin önemli bir yönüdür. İçerik olmadan, sitenizi arama motorlarında sıralamak imkansızdır. Bu nedenle, kaliteli içerik yazmak ve yapılandırmak çok önemlidir! Bu nihai rehber, içerik SEO için en önemli konuları kapsar.

İçerik SEO nedir?

İçerik SEO, web sitenizde içerik yazımı ve yapılandırmasıyla ilgili tüm yönlerini kapsar. Web sitenizin sıralamasını sağlayacak içeriği üretmek için akılda tutmanız gereken üç önemli konu vardır: anahtar kelime stratejisi, site yapısı ve metin yazarlığı.

İçerik SEO, Google gibi arama motorları metni kaydırdığından önemlidir. Sitenizin sonuç sayfalarında çoğunlukla sözcüklere dayalı olup olmamasına karar verirler. Tabii ki web siteniz harika bir kullanıcı arayüzüyle çok güzel tasarlanmış olmalıdır. Sitenizi Google’da sıralamaya yönlendiren tüm teknik şeyler de kapsamalıdır. Ancak içerik olmadan, siteniz arama motorlarında bir şans veremez.

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, sıralamak istediğiniz geniş bir anahtar kelime listesini hazırlamayı taahhüt ettiğiniz etkinlik olarak tanımlanabilir. Her içerik SEO strateji anahtar kelime araştırma ile başlamalıdır. Trafik oluşturmak istiyorsanız, kitlenizin ne aradığını bilmek zorundasınız. Anahtar kelime araştırması, sıralamanız gereken veya sıralamayı hedeflemeyi keşfetmenize yardımcı olur.

Görüşümüze göre, anahtar kelime araştırması üç adıma sahiptir:

  • Önce, işinizin misyonunu yazın;
  • Ardından, bulunmasını istediğiniz tüm anahtar kelimelerin listesini yapın;
  • Sonunda, tüm bu anahtar kelimeler için açılış sayfaları oluşturursunuz.

Bir sonraki bölümde, bu üç adımı daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Anahtar kelime araştırmalarınızı doğru yapıyorsanız, insanların kullandığı şartları ve sitenizdeki sayfaların bulunmasını istediğiniz terimleri açık bir şekilde gözden geçirmelisiniz. Bu genel bakış web sitenizde içerik yazarken rehberlik edecektir.

Devamını oku: “Anahtar kelime araştırması: nihai rehber” »

Content SEO - İçerik SEO
Content SEO – İçerik SEO

Anahtar kelime araştırma, içerik SEO için neden önemlidir?

Doğru anahtar kelime araştırması, kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirecektir. Bu zorunluluktur. Yoast’ta, kullanıcıları tamamen farklı kelimeler kümesi kullanırken, ürünlerini referans alırken kullandıkları belirli kelimeleri olan müşterilerle düzenli olarak karşılaşırız. Kullanıcıların kullanmadığı kelimelere göre içeriği optimize etmek mantıklı değildir. Doğru anahtar kelime araştırması yapmak, hedef kitlenizin kullandığı kelimeleri kullandığından ve bu nedenle web sitenizi değerli hale getirmenin bütün gayretini sağlar.

Anahtar kelime araştırmasında kullandığımız bazı terimler

Anahtar kelimeler ve anahtar sözcük öbekleri

Anahtar kelime kelimesini her zaman kullanmaya meyilli oluruz, ancak mutlaka bunun bir kelime olması gerektiği anlamına gelmez. ‘WordPress SEO’ bir anahtar kelimedir ve ‘Google Analytics eklentisi’ dir. Böylece, birden fazla kelime içeren anahtar kelimelere sahip olabilirsiniz!

Uzun kuyruk anahtar kelimeler

Daha uzun (ve daha spesifik) arama terimleri, terim için sıralama yapmak için daha kolay olacaktır. Daha spesifik olan (ve çoğu zaman daha uzun olan) anahtar kelimelere genellikle uzun kuyruk anahtar kelimeler denir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik ve daha azdır. Daha çok niş üzerinde yoğunlaşıyorlar.

Kaç anahtar kelime?

Odaklanmanız gereken anahtar kelimelerin tam sayısını vermek çok zordur. Ve sonra tekrar, çok basit. Sizin için uygun olduğu kadar büyük bir sayıya sahip olmanız yeterlidir. 1000’den fazla anahtar kelime muhtemelen üstesinden gelebileceğinizden fazladır.

Oldukça küçük bir işte olsanız bile, muhtemelen birkaç yüz anahtar kelime bulacaksınız. Ancak hemen hepsinin sayfalarını yapmak zorunda değilsiniz. WordPress gibi bir İçerik Yönetim Sistemine (CMS) sahip olmakla ilgili en önemli şey, yavaş yavaş içerik ekleyebilmenizdir. Hangi anahtar kelimeleri hemen sıralamak istediğinizi ve hangilerinin önemli olmadığını düşünün (henüz). Önceliklerinizin neler olduğunu belirleyin ve içeriğinizin oluşturulmasını planlayın.

Baş ya da kuyruk mu?

Anahtar kelimelerinizi sınıflandırmak çok önemlidir. Bazı anahtar kelimeler çok yaygın ve rekabetçi (baş), diğerleri ise uzun kuyruklu. İşiniz için yeterli trafik üreten ve en iyi şekilde işinize uygun olan en kritik üst düzey anahtar kelimeler hangilerinin hangileri olduğuna karar verin. İşletmeniz için bu genel anahtar kelimelerden yalnızca birkaçına sahip olmalısınız. Geri kalanlarının kuyrukta daha fazla olması şarttır. Bir sonraki bölümde, uzun kuyruk anahtar kelimeler (ve bu anahtar kelimelerin önemi) hakkında daha ayrıntılı bilgi veriyoruz.

En yaygın anahtar kelimelere odaklanan içerik, web sitenizdeki en üst düzey sayfalarda olmalıdır (ana sayfa ve ana sayfanızın altındaki bir düzeydeki sayfalar). Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanan içerik, sitenizin kuyruk ucunda da daha fazla olmalıdır.

Kullanabileceğiniz araçlar

Anahtar kelime araştırmanız için size yardımcı olacak birden fazla ücretsiz araç bulunmaktadır. Pratik araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz anahtar kelime araştırma araçları hakkındaki makalemizi inceleyin .

Anahtar kelime stratejinizi uyarlama

Anahtar kelime stratejiniz statik değil. Şirketiniz veya web sitenizin yanında değişmeli ve gelişmelidir. Evrimleşmeli ve sizinle birlikte büyümeli. Eğer olmazsa, yanlış yapıyorsun demektir.

Şirketinizdeki değişikliklerin üstünde olmalı ve stratejinizi aynı anda adapte etmeliyiz. Online mağazanız yeni ürünler satmaya başlarsa, listenizi daha fazla anahtar kelime ile genişletin. Yeni pazarlar hedefliyorsanız, anahtar kelimelerinizin bu yeni pazarlara yönelik olması da önemlidir.

Benimsemeniz gereken birkaç anahtar kelime stratejisi vardır. Bunlardan biri, uzun kuyruk anahtar kelimeler için sıralamaya çalışmaya başlamak ve daha sonra daha genel anahtar kelimeleri hedeflemektir. Ancak, genel kelimelere odaklandıktan sonra daha uzun kuyruk anahtar kelimeleri de hedefleyebilirsiniz. Yakınlaştırma yapabilir ve daha çok niş etkinlik arayabilir veya yaklaşımınızı genişletebilir, farklı şeylere daha fazla içerik ekleyebilirsiniz. Ve ikisini de aynı anda yapabilirsiniz.

Site Yapısı

İçerik SEO’nun ikinci önemli özelliği, sitenizin yapısıdır. İlk olarak neden site yapısının kritik olduğunu açıklayacağım. Ardından, ideal bir site yapısının nasıl göründüğünü size göstereceğim. Ve, web sitenizin çekirdeğini tamamen bozmadan sitenizin yapısını nasıl geliştireceğinize (hızlı bir şekilde) ilişkin ipuçları vereceğim.

Site yapısı neden içerik SEO için önemlidir?

Görüşümüze göre, site yapısının önemli bir sıralama faktörü olmasının iki ana nedeni vardır:

1 İyi bir yapı, Google’ın sitenizi anlamasını sağlar

Sitenizin yapılandırılması Google’a en önemli içeriği nerede bulacağınız konusunda önemli ipuçları verir. Sitenizin yapısı, bir arama motorunun sitenizin neyle ilgili olduğunu ve ne kadar kolay bulacağını ve içeriğin sitenizin amacı ve niyetiyle alakalı olduğunu anladığını belirler. Bu nedenle, iyi bir site yapısı Google’da daha üst sıralara çıkacaktır.

Böyle bir yapı oluşturarak, diğer sayfaların sıralamasına yardımcı olmak için başkalarından bağlantılar çeken mevcut içerikleri kullanabilirsiniz. Sitenizin yapısı, bu bağlantı suyunun bir kısmını sitenizdeki diğer sayfalara yaymaya yardımcı olacaktır. Ticari bir sitede, satış sayfalarınızın arama motoru sıralamalarını da yükseltmek için yazmış olduğunuz kaliteli içeriği kullanabileceğiniz anlamına gelir.

2 İyi bir yapı, içeriğinizle rekabet etmemenizi sağlar

Web sitenizde, benzer konular hakkında muhtemelen birden fazla makale olacaktır. Yoast’ta SEO hakkında yazıyoruz. SEO hakkında sekiz makale yazarsak, Google bu parçalardan hangisinin en önemlisidir bilmemiştir. Bunu sitemiz yapısıyla açıklığa kavuşturmazsak, Google’daki yüksek rütbeli bir yazı için kendi makalelerimizle rekabet ederiz. Böylece, mükemmel iç bağlantı yapısıyla bu gibi problemlerin çözülmesi daha yüksek sıralamaya neden olacaktır.

Bir sitenin ideal yapısı

İdeal olarak, sitenizi bir piramit gibi inşa edin. Piramidin üstünde ana sayfanız ve ana sayfada bazı diğer sayfalarınız (kategoriler) bulunur. Bu sayfalar, daha da fazla sayfaya değinmektedir.

Etkili bir içerik SEO stratejisinde, anahtar kelime stratejiniz ve sitenizi yapılandırma şekliniz ilişkilidir. Doğru bir anahtar kelime stratejisinde, ortak, rekabetçi anahtar kelimelerin yanı sıra daha uzun kuyruk niş arama terimleri hakkında düşündünüz. Sitenizin yapısında benzer bir ikilem yaptırmalısınız. Daha sık karşılaşılan arama terimlerine odaklanan sayfalar piramidinizde yüksek görünmelidir; daha uzun kuyruk anahtar kelimeler için optimize edilmiş sayfalar site yapınızın alt kısmında görünmelidir. Piramitin altındaki bu uzun kuyruk sayfaları, piramidin üst kısmındaki sayfalara doğru bağlanmalıdır.

Kişinin site yapısını iyileştirmek için pratik ipuçları

İçerik SEO konusunda ciddi iseniz, muhtemelen zaten canlı bir web siteniz olacak. Dolayısıyla, sitenizin yapısını ideal bir piramit benzeri şekilde ayarlamak biraz geç olabilir. Umutsuzluk etmeyin; sitenizin yapısını ve içeriğinizi geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey vardır SEO.

Köşe taşı içeriğine karar verin

Çabalarınızı köşe taşı makalelerine odaklamalısınız. Bunlar en gurur duyduğunuz, web sitenizin en iyi misyonuna uygun makalelerdir. Bu nihai rehber, aslında, temel taşlarımızdan biridir. Bu makaleleri en fazla derecelendirmek istiyorsunuz. Henüz en önemli makalelarınız hangilerindeyiz diye düşünmediniz mi? Peki, bugün bunu düşünmeye başlayın. Bu makaleleri sitenizde en iyiler yapın. Onlara ekstra TLC verin ve bunları düzenli olarak güncelleyin.

Kuyruk başdan başa link

Değerli taşlarınıza karar verdikten sonra, tüm “kuyruk” makalelerinizden bu taşlara bağladığınızdan emin olun. Bu şekilde, hangi makalelerin en üst sıralarda yer alacağını Google’a söyleyeceksiniz. Sitenizin yapısına temel taşları ekleme konusundaki yazımızdaki tüm makaleleri okuyun .

Etiketler kullanın (ancak çok fazla değil)

Siteniz ayrıca etiketler eklemenin avantajlarından yararlanacaktır. Etiketler ve sınıflandırmalar sitenize daha fazla yapı kazandıracak – veya en azından Google daha iyi anlayacaktır. Makalelerinizi benzer konularda gruplarlar. Yine de, aşırıya kaçma. Bazı insanlar makaleleri yazmaktan çok daha fazla etiket kullanır. Çok fazla etiket kullanmak, web sitenizde daha az yapıya neden olur.

Her zaman yinelenen içeriği önlemek

Aynı içerik, sitenizdeki birden fazla yere gidebilir. Bir okuyucu olarak, akıl almazsınız: geldiğiniz içeriği alacaksınız. Ancak bir arama motoru, aynı içeriği iki kez göstermek istemediğinden, arama sonuçlarında gösterilecek bir şey seçmek zorundadır.

Ayrıca, diğer web siteleri ürününüze bağlandığında, bazıları ilk URL’ye bağlanırken bazıları ikinci URL’ye bağlanır. Ancak bu kopyalar aynı URL’ye bağlanıyorsa, alakalı anahtar kelime için en iyi 10 sıralamaya başlama şansınız çok daha yüksek olurdu. Kanonikleştirme , içeriği çoğaltmak için bir çözümdür. Yoast SEO’nun gelişmiş sekmesinde, kanonik URL’yi yapılandırabilirsiniz.

Eski içeriği kaldır

Bir sayfadaki içerik güncelliğini yitirmişse kaldırın! Bununla birlikte, tam sayfaya değerli bazı bağlantılarınız olmuş olabilir. Sayfa artık mevcut olmasa da, bu bağlantılardan yararlandığınızdan emin olmak istersiniz. Bu yüzden URL’yi yeniden yönlendirmelisiniz.

Sayfaları yönlendirmek o kadar da zor değil. Bizim Yoast SEO Premium eklentisi size yönlendirmeler bakmak yardımcı olabilir. Tercihen eski URL’yi (301), eski sayfayı veya ürünün yerini alan sayfaya veya ürüne veya değiştirme işlemi yapılmadığında ilgili bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu, belirli ürünün kategori sayfası olabilir veya son çare olarak ana sayfanız olabilir. Böylece (eski) sayfanız site yapınıza artık müdahale etmeyecek.

Yetim içeriği çözme

‘Öksüz içerik’ terimi, diğer makalelerinizden veya yayınlarınızdan hiçbir bağlantı alamayan makaleler anlamına gelir. Bunun sonucunda, bu makaleler hem Google hem de sitenizin kullanıcıları tarafından bulmak zordur. Google bu tür içeriği daha az önemli görür. Bu nedenle, bir makale sizin için önemliyse, bunu Google’a (ve ziyaretçilere) açık hale getirin. İlgili makaleye diğer (benzer) içerikten bağlantı verin. Öksüz öğeler hakkındaki makalemize ve sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin daha fazla bilgiyi yetim içeriğimiz hakkındaki makalemizde okuyun .

Daha fazla ipucu ve pratik girdi için sitenizin yapısını 4 basit adımda nasıl geliştirileceği ile ilgili makalemizi inceleyin .

Metin Yazarlığı

Başarılı bir içerik SEO strateji üçüncü ve son yönü copywriting olduğunu. Okumak çekici metinler yazmalısınız. Kitlenizin web sitenizde kalmasını isteyecek metinler. Aynı zamanda, içeriğinizi Google için cazip hale getirmek istiyorsunuz. Ancak bazı insanlar biraz denize yaklaşır ve metinlerini o kadar açık açık şekilde optimize ederler ki, okumak korkunç olur. Yoast’ta, metninizi arama motorları için optimize ettiğiniz, fikirinizin özgünlüğünü veya metninizin okunabilirliğini ödün vermeden bir strateji önermekteyiz.

Metin yazarlığı orijinal bir fikirle başlıyor

Yüksek kaliteli metin yazarlığı için ilk şart orijinal içerikleri yazmaktır. Blog yazısı veya makale, ‘yeni,’ yeni ve orijinal olmalıdır. Zaten internetteki diğer tüm blog yazıları ve makalelerinden farklı olmalıdır. İnsanın okumak istediği içerik.

Anahtar kelime araştırmanızı doğru yapmışsanız, bulunması arzu edilen uzun bir anahtar kelime listesi ile sonuçlanırsınız. Bu liste sizden seçim yapabileceğiniz bir kılavuz görevi görebilir. Yine de, bir anahtar kelime henüz bir başlık değildir. Blog yazısı için orijinal bir fikir bulmaya dikkat etmelisin. İstenen odak anahtarının belirgin bir yere sahip olduğu bir fikir.

Özgün içerik mutlaka yeni içerik anlamına gelmez. Elbette, hikayeniz tamamen yeni ise, bu otomatik olarak orijinal demektir. Bununla birlikte, belirli bir konuyla ilgili (profesyonel) görüşünüz de orijinal içerik olarak kabul edilir. Bir öyküye bakışınız, içeriğinizi benzersiz ve orijinal yapacaktır.

Kitlenizi düşünün

Özgün içerik yazmak istiyorsanız, kitlenizi düşünmelisiniz. Onlar kim? Kitlenize ne söylemek istersiniz? Yazınızın ana mesajı ne olacak? Peki amaç nedir? Kitlenizi makalenizi okuduktan sonra ne yapmalarını istersiniz? Bu kişilerin ilgisini çekmesini, eşyalarını almasını, daha fazla mesaj okumasını ister misin? Bu soruları düşünmek, yayın veya makale için orijinal bir fikir bulmanıza yardımcı olacaktır.

Metin yazarlığı okunabilir içeriği gerektirir

Yüksek kaliteli içerik yazmada ikinci bir gereklilik de okunabilir içerik yazmaktır. Makaleniz güzel ve okunması kolay olmalıdır. Okunabilirlik, kitleniz ve Google için önemlidir. Ne de olsa insanlar metninizi okur, ancak Google metinleri de okur.

Metniniz iyi yapılandırılmış ve açıkça yazılmışsa, okuyucular metninizin mesajını anlayacaktır. Ayrıca, Google’ın metninizin mesajını anlamasına yardımcı olur. Yazınızın ana mesajı Google için daha netse, yayınınızın arama motorlarında yer alması da muhtemeldir.

Okunabilirlik, metin yapısı, cümle uzunluğu, net paragraflar yazma ve çok daha fazlasını içerir. Bu konuda okunabilirliğin önemi hakkında her şeyi okuyun . Okunabilirlik hakkında daha fazla ipucu için, bir makaleyi daha okunaklı hale getirme konusundaki yazınızı okuyabilirsiniz .

İçerik arama motorları için optimize edilmelidir

Yüksek kaliteli içerik yazmanın son şartı, içeriğin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmaktır. İçeriğinizin bulunabilir olmasını istiyorsunuz. Bulabilirlik, Google’ın sonuç sayfalarınız için içeriğinizi alması ihtimalini en üst düzeye çıkarmakla ilgilidir. Orijinal ve okunabilir bir yazı yazdıktan sonra bu son adımı atmanız önemlidir.

Yoast SEO, metninizi biraz daha iyi düzenleyebilmenize yardımcı olabilir. Yazınızı yazdıysanız, bu orijinal fikir üzerine odaklanırsanız ve yayınınızın okunabilirliğini optimize ettiyseniz Yoast SEO’daki SEO analizine bir göz atın.

Kırmızı ve turuncu mermiler bulmanızın hangi yönlerinin biraz daha fazla dikkat gerektiğini gösterecektir. Eklentimiz odağı anahtar kelimenizi biraz daha sık kullanmanızı öneriyor olabilir. Belki de ilk paragrafta veya başlıklardan birine koymalısın. Yoast SEO, snippet önizlemenizi de optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bu tweaks arama motorları tarafından yakalanma şansınızı artırabilir. Yazının içeriğini ve SEO analizini nasıl kullanacağınız konusundaki yazımızda optimize etmeyle ilgili daha fazla bilgi edinin 

İçerik SEO ile ilgili Sonuç

İçerik SEO, SEO’nun büyük bir parçasıdır. Web sitenizde içerik yazma ve yapılandırma ile ilgili tüm yönleri içerir. İçerik SEO önemlidir. Google metin okur ve tarar. Google’ın algoritması, sitenizi büyük ölçüde Google’a sunduğunuz metinlere dayalı olarak sıralamaya karar verir. Ve içeriğin kral olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, harika içerikler yazmak, doğru anahtar kelimelere odaklanmak ve web sitenizi Google’ın anlayabileceği şekilde yapılandırmak gerekir.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
İçerik SEO için Nihai Rehber
Author Rating
51star1star1star1star1star
SEO içinde yayınlandı

İçerik SEO için Nihai Rehber” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir