Alan Adının Önemi ve Nasıl Seçilir?

Uzun süre birlikte yaşamanız gereken bir karar web sitenizin alan adıdır. Bazı fikirlere sahip olabilirsin, ama oturup otururken aklında ne tutmalısın? Web’de en fazla tepki verecek olan şey nedir? Ne kaçınmalısınız?

Belki, yeni bir şirkete, yeni bir markaya başlıyorsunuz veya çevrimiçi çalışmaya çalıştığınız mevcut bir markanız mı var? Her iki durumda da, bir web sitesine ihtiyacın olacak.

Alan adlarının arama, sosyal medya sonuçlarına, yönlendiren bağlantılara, tür giren trafiğe, marka bilinci oluşturma özelliğine ve çevrimdışı reklamcılığa kadar tıklama oranı açısından web genelinde büyük bir etkisi vardır. Etki alanı adınızın markanızı ve çevrimiçi pazarlamanızı etkileyen muazzam bir yeri vardır ve bunu gözardı edemeyiz.

Domain Name
Domain Name

1. Markalaştırılabilir yapın

Markalardır, yani alan adını duyduğunuzda veya gördüğünüzde, bir marka gibi görünür. Bu, tireliler ve rakamlar gerçek bir sorundur, çünkü bir marka gibi gelmezler. Genel ya da garip geliyorlar.

Örneğin, makarna tarifleri bulunan ve makarna ile ilgili bazı e-ticaret ürünleri satan bir makarna web sitesi oluşturmak istediysek;

  • Pasta-shop.com marka, söz veya hatırlamak zor olacak.
  • PastaAficionado.com markalaşabilir, eşsiz, ancak söylemek zor.
  • PastaLabs.com şaşırtıcı olur çünkü bilimsel bir çağrışım içerir, çok markalandırılabilir, benzersiz, unutulmaz ve göze çarpmaktadır.

2. Tercüme yapılmasını sağlayın

Düşünüyor olabilirsin, “Hakan, neden okunaklı olabilmenin bu kadar önemlisi? Çoğu insan bunu yazıyor ya da bir linke tıklıyor olacak”.

“İşlem akıcılığı” nedeniyle önemlidir. Bilişsel bir önyargı, insanların kolayca söyleyebileceğimiz ve düşünebileceğimiz şeyleri hatırladığı yerlerdir (ve daha pozitif ilişkileri vardır). Bu, kendi zihnimizdeki telaffuzu da içeriyor.

Bu, hedeflediğiniz dile ve bölgeye göre değişiklik gösterecektir

Adı kolayca söyleyemiyorsanız, akıcılığı, hatırlanabilirliği ve oluşturduğunuz marka bilinci yararlarını kaybedeceksiniz.

3. Kısa yapın

Uzunluk, yukarıda bahsettiğimiz akıcılık akıcılığı nedeniyle önemlidir.

Bir alan adının karakter sayısı ne kadar az olursa, yazmak, söylemek, paylaşmak o kadar kolaydır ve sosyal medya paylaşım platformları ve arama sonuçları o kadar az kısalır.

Daha kısa daha iyidir.

4. .com’a yönelik önyargı

Biliyorum, 2017’dir. Neden hala .com’dan bahsediyoruz? İnternet yaklaşık 20 artı yıl oldu. Çok fazla TLD uzantı seçeneği olduğunda .com neden önemlidir? Cevap, .com en tanınmış ve en erişilebilir TLD’dir.

Bilişsel akıcılık, kolay bir şey yapmamız gerektiğini, insanların ile bir ilişkisi olduğunu ve .com hala birincil TLD olduğunu belirtir. İyi yapabilecek çok markalaştırılmış bir alan oluşturmak istiyorsanız, .com’u istemektedir. Muhtemelen, nihayetinde, çok başarılı iseniz, yine de onu yakalamaya çalışmanız gerekecek ve böylece yapabilmeniz için sizi önyargılıyorum.

Kullanılamıyorsa, önerim .net, .co veya bilinen bir ccTLD ile gitmek olacaktır. Bunlar en iyi bahisleriniz. Bilinen bir ccTLD, Kanada’da .ca veya İtalya’da .it gibi bir şey olabilir.

5. Ticari marka ihlalinden kaçının

Dikkatli olmalısınız, çünkü alan adınızın karıştırılabileceğini düşünmeyin. Bir şirketin size karşı yasal işlem yapabileceği yargı alanındaki bir hakimin alan adınızı kafa karışıklığına düşürüp düşünmeyeceği düşünülmez mi.

Bu aynı zamanda marka karışıklığını yaratabilir ve bu da marka bilinci açısından zorlaşmaktadır.

Gerçek endişeleriniz varsa bir avukat veya yasal bir profesyonelle konuşmalısınız.

Ticari marka sahipleri, alan adını meşru olarak sahibi olan ve işletme amaçlarıyla kullanan bir alan adı sahibi hakkında dava açmaya çalışabilir ve bu berbattır.

6. Sezgisel hale getirin

İyi bir alan adı, insanlara bir web sitesinin ne olacağı konusunda güçlü bir fikir verir. Bir alan adına bakıp “Ah, muhtemelen bunu yaparlar” diyerek, muhtemelen bu şirketin görevi budur. büyük bir kazançtır.

Örneğin makarnaPerfected.com, makarna hakkında sezgisel olarak açıktır ve bunu herkes anlayabilir.

7. Geniş anahtar kelimeleri kullanın

Bir alan adındaki anahtar kelimeler bilişsel akıcılık yanlılıklarına yardımcı olabilir, aynı zamanda bir SEO bakış açısından da yardımcı olabilir. Google, bu tam eşleme ve kısmi eşleme alanlarından uzaklaşıyor ancak alanınıza bağlanan kişilerden aldığınız çapa metni yardımcı olabilir.

Alan adınızda, web sitesinin neyle ilgili olduğunu netleştirmeye yardımcı olan bir anahtar sözcük almak isterseniz, bunun için uğraşın. Ancak, zengin bir anahtar kelimeyi veya bir anahtar kelime hedefli alan adını güvence altına almaya çalışıyorsanız, 2017’de bulunanlardan uzak kalacağım. Sahip oldukları ağırlığı taşımıyor ve (kullanıcılarla ve arama motorlarıyla olan) negatif ilişkilere sahipler. kaçınmalısın.

Örneğin, şöyle bir alan adı satın almayacağım; RecipesForPasta.com veya BuyPastaOnline.com. Bunun yerine, Gusto.com gibi çok geniş bir şeyler arardım.

Açıkça ne olduğu ile hiçbir ilişkisi bulunmayan Amazon.com veya Google.com’ı düşünün. Bunlar çok iyi markalandırılmış, ancak anahtar kelime zenginliği bulunmuyor.

Tıpkı “gusto”, İtalyanca’da “tat” anlamına geldiği gibi daha yaratıcı bir derneğin parçası. Onun yerine bunun yerine gitmek cazip olabilir.

8. Ekleme veya değiştirme tamam.

Alan adınız yoksa, dışarı çıkıp bir sonek veya önek ekleyebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi alternatif bir TLD uzantısı kullanmakta sorun yoktur ve çevrimiçi markanızla biraz yaratıcı olmanız iyi.

Örneğin, markamın Pastaterra olduğunu varsayalım. Belki zaten Seattle’da bir yerde bir dükkânım var belki de dükkânımda makarna satıyordum ve şimdi onunla çevrimiçi olacağım. Peki, ThePastaterra.com, ya da PastaterraShop.com, hatta Pastaterra.net gibi bir şey yapmak benim için sorun değil.

Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir