Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console

Google Search Console  (Google Web Yöneticisi Araçları da denir), web sitelerinin Google arama sonuçlarında çevrimiçi olarak bulunup bulunmadığını izlemek ve korumak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bu hizmetin Google’ın arama sonuçlarına dahil edilmesi zorunlu değildir, ancak web sitenizi Google’da daha iyi arama sonuçları için nasıl optimize edeceğinizi anlamanız yardımcı olacaktır.

Bu kılavuzda Google Web Yöneticisi Araçları’nın tüm özellikleri ve Google’daki arama varlığınızı artırmak için nasıl kullanacağınız hakkında konuşacağım .

Neden Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanıyorsunuz?

Google arama konsolu, Google’daki sitelerinizin performansını izlemek ve optimize etmek için çok sayıda harika araç sunar:

Web Sitesi Optimizasyonu

 • Google’ın erişmesini istediğiniz içeriğe erişmesine izin verin
 • Google’ın taramasını ve dizinini vermesi için yeni içerik gönderin
 • Taranmamak veya dizine eklenmek istemediğiniz içerikleri kaldırın
 • Web sitenizdeki herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya spam’i tarayın ve onarın
 • Google, tüm sayfalarınızı bilsin diye bir XML site haritası gönderin
 • Yeniden başlatılmış HTML iyileştirmelerini görüntüleyin
 • Web sitenizdeki menkul kıymet sorunlarını izleyin

Web Sitesi Performansı

 • Için sıralandığınız arama anahtar kelimelerini görüntüle
 • Zengin snippet’leri ve yapılandırılmış veriyi izleyin
 • Web sitenize yönlendiren geri bağlantıları görüntüleyin
 • Mobil web sitesi performansını izleyin
 • Google’ın web sitenizi ne kadar taradığını görün
 • Tarama hatalarını web sitenizde görüntüleyin

Google Web Yöneticisi Araçları’nı kimler kullanmalıdır?

Web siteniz varsa, Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmanızı öneririm. İster basit bir blogunuza ya da büyük bir kurumsal web sitenize sahip olun, bu hizmeti kullanarak müşterilerinizi ve trafiğinizi artırabilir, ayrıca potansiyel herhangi bir sorun için web sitenizi izleyebilirsiniz.

İş sahipleri

Bir web sitesine sahip herhangi bir işletme sahibi Google tarafından bu ücretsiz hizmeti kullanmalıdır. İşletme sahiplerine ziyaretçilerin sitelerine nasıl ulaştıklarına ilişkin hayati bilgiler verebilir ve potansiyel spam veya güvenlik sorunlarını izleyebilir.

SEO Uzmanı

SEO terimi arama motorlarında web sitenize trafik kazandırmak için arama motorlarında yer kazanan metodolojiyi belirtir. SEO uzmanı, linkbuilding’den geri gelen bağlantıları görmek, içerik anahtar kelimelerini görüntülemek ve anahtar kelime performansını izlemek için Google Search Console’u kullanmalıdır.

Bu aracı Google Adwords ve Google Analytics ile birlikte kullanmak , arama motorlarında çevrimiçi varlığınızı karmaşık bir görünüm sağlayabilir.

Web Yöneticileri

Web sitesi yöneticileri günlük olarak web sitelerini izleyebilmelidir ve bu araç sadece bunun içindir. Güvenlik sorunlarının, site yükleme sorunlarının ve kötü amaçlı yazılımların iyi analizini sağlar.

Web geliştiricileri

Google Web Yöneticisi Araçları, meta açıklamalarını çoğaltmak, yapılandırılmış verilerdeki hataları veya HTML hataları gibi genel biçimlendirme sorunlarını izleyerek web geliştiricilere yardımcı olabilir.

Google Web Yöneticisi Araçları’nı nasıl kullanıyorsunuz?

Google Arama Konsolu ilk kaydolduğunuzda oldukça korkutucu görünebilir, ancak bu kılavuzu okuduktan sonra tam potansiyelini kullanabileceksiniz.

Başlamak

Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmaya başlamak basittir … Google Konsolunda ücretsiz olarak kaydolun . Arama konsolunda olduğunuzda, ‘Bir Gayrimenkul Ekle’yi seçerek web sitenizi eklemeniz gerekir.

Google Search Console Yönetmek istediğiniz mülk türünü seçin
Google Search Console Yönetmek istediğiniz mülk türünü seçin

Web siteniz SSL (https) kullanıyorsa web yöneticisi konsoluna hem güvenli hem de güvenli olmayan (http) sürüm eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Google Site Doğrulaması

Mülkünüzü konsola eklediğinizde, web sitesinin gerçek sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir. Google bunun için birkaç farklı yol sağlar:

 • Google Analytics
 • HTML dosyası karşıya yükle
 • Alan adı sağlayıcısı
 • Google Etiket Yöneticisi
 • HTML etiketi
Google Search Console Doğrulama Yöntemleri, Önerilen: Alan adı sağlayıcı, Alan adı sağlayıcınızda oturum açın. Alternatif Yöntemler
Google Search Console Doğrulama Yöntemleri, Önerilen: Alan adı sağlayıcı, Alan adı sağlayıcınızda oturum açın. Alternatif Yöntemler

Gerçekten size kalmış seçeneği belirleyebilirsiniz … Web sitenizde Google Analytics yöntemini kullanarak web sitenizi doğrulamak oldukça basit olan bir analiziniz varsa. Kodunuza erişiminiz varsa, HTML etiketini oldukça kolay ekleyebilirsiniz. Web sitenizin <head> bölümüne koyduğunuz küçük bir kod parçası. İşte web sitemizin ana sayfasının <head> bölümüne koyduğumuz Google doğrulama kodumuza bir örnek:

<meta name = "google sitesi doğrulaması" content = "GgMAS0Oi644Swli0DJSZDWYuwb6O0Wi7YNywqPD23O0" />

XML Site Haritası Gönderme

Web sitenizi doğruladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, Google’a bir XML site haritası göndermektir. Bir XML site haritası, sitenize dahil olan tüm sayfaları listeleyen bir dosyadır. Site haritaları, bir sayfanın ne zaman güncellendiği ve sayfalara hangi tür içeriğin eklendiği gibi önemli meta verileri içerir. Arama motoru botları, bu dosyaları web sayfalarınızın tümünü tahmin etmeye çalışmaktan daha kolay tarayabilir.

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri , web siteniz için bir site haritası oluşturmak için XML site haritası eklentisi gibi ücretsiz eklentileri indirmenize izin verir . Başka herhangi bir web sitesi türü, bir sitemap.xml dosyası oluşturmak için bir çevrimiçi XML site haritası üreticisi kullanabilir. İndirilen XML dosyasını web sitelerinin kök dizinine yüklemeniz ve Google’a göndermeye hazır olması yeterlidir.

Bu yöntemle ilgili tek sorun, her yeni içerik eklediğinizde, site haritasını güncellemeniz ve sunucunuza yeniden yüklemeniz gerekir.

Search Console’un sol menüsünde “tarama” adlı bir bölüm bulunur. Tarama-> Site Haritaları’nı seçin; burası, site haritanızı Google’a gönderdiğiniz yerdir. ‘Site Haritası Ekle / Test et’i seçin ve sunucunuzdaki site haritanızın bulunduğu yere girin.

Google Search Console Site Haritası Ekleme/Test Etme
Google Search Console Site Haritası Ekleme/Test Etme

Hepsi bu! Site haritanız artık Google tarafından analiz edilecek ve herhangi bir hata olup olmadığını söyleyecektir. Site haritanızdaki web sayfalarının kaç tane olduğunu, kaç tane resim ve kaç tane sayfanın Google’da zaten dizine eklendiğini görebilirsiniz.

Yapılandırılmış Veriler

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının içeriğinizi HTML’inizdeki veri zengin snippet’leriyle düzenlemesine yardımcı olan, metin tabanlı bir işaretlemedir. Yapılandırılmış veri bilgileri, Görünüm Arama -> Yapısal Verileri seçerken Google Web Yöneticisi Araçları’nda bulunur. Bu bölüm, Google’ın web sitenizde bulduğu ve hatalar dahil olmak üzere tüm verileri gösterir.

Google Search Console Yapılandırılmış Veri
Google Search Console Yapılandırılmış Veri

Yapısal verileri web sitenize eklediğinizde, daha fazla Google Arama özelliğinde görünmeye uygun hale gelirsiniz:

 • Zengin Sonuçlar : makaleler, videolar ve yemek tarifi gibi şeyler için yapılandırılmış veriler. Bu, web sitenizin Google Arama’daki görünümünü artıracak ve TO’sunu artıracaktır.
 • Bilgi Grafik Kartları : Bilgi grafikleri, Google’ın, gerçekleri, kişileri ve yerleri bir araya getiren arama sonuçlarını daha alakalı ve doğru sonuçlar elde etmek için birbirine bağlamasının bir yoludur.

İşte bir örnek bilgi grafiği kartı:

Yapılandırılmış verilerinizdeki hataları bulmak ve gidermek için bu bölümü düzenli olarak kontrol etmek iyi bir fikirdir. Google, web sitenizdeki biçimlendirme ve hataları görüntülemenize olanak tanıyan büyük bir yapılandırılmış veri test aracı sunar .

Zengin Kartlar

Zengin kartlar Mayıs 2016’da tanıtıldı ve yapılandırılmış verilerin başarısını kurdular. Zengin snippet’lere benzer şekilde, zengin kartlar, daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için içeriği daha ilgi çekici bir biçimde görüntülemek için yapısal işaretleme kullanır.

Şu anda zengin kartlar, aşağıdaki içerik türlerinde kullanılabilmektedir:

 • Makaleler
 • Tarifler
 • yorumlar
 • Videolar
Google Arama Sonuçları Tomato Soup Zengin Kartlar
Google Arama Sonuçları Tomato Soup Zengin Kartlar

Artık, zengin kartlarınızı Google Web Yöneticisi araçlarında görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Google web sitenizi taradıysa ve Zengin Kartlar bulursa, bu veriler Google Web Yöneticisi Araçları’ndaki sol gezinme menüsündeki Arama Görünüm-> Zengin Kartlar’da bulunur.

Hataları veya geçersiz kartları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Zengin kartlar, web sitenizin TO’da, ziyaretçilerinizde ve trafiğinizde artış sağlayan arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlar.

Veri İşaretleyici

HTML veya web sitenize yapısal veri snippet’leri ekleme imkanı yoksa, arama sonuçlarındaki görünümünüzü iyileştirmek için web sitenizi veri vurgulayıcıya gönderebilirsiniz. ‘Vurgulama işlemini başlat’ düğmesini tıklamanız ve web sitenizdeki bir içerik parçasının bir URL’sini doldurmanız yeterlidir. Bu genellikle bir blog yazısı veya makale sayfasıdır. Sayfanızın hangi tür içerik olduğunu seçin ve ‘bu sayfayı etiketleyin ve onun gibi diğerlerini etiketleyin’ i seçin.

Google Search Console Veri İşaretleyici. Aramalarda sitenizin verilerini gösterin.
Google Search Console Veri İşaretleyici. Aramalarda sitenizin verilerini gösterin.

Google, sitenizi tarayacak ve benzer tüm parçaları bulacak ve bir etiketleme işlemi yapacak ve böylece içeriğinizin nasıl biçimlendireceğini daha iyi anlayabileceksiniz. Her bir bilgiyi seçerek her sayfayı inceleyin, tüm öğeler seçildiğinde bitti’yi tıklayın. Her snippet için metnin tamamını seçtiğinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Başlık, yazar, yayınlanan tarih, resim, kategori ve puanları seçin. Google web sitenizin yapısını anladığında, sayfa grubunu gözden geçirebilir ve yayınlayabilirsiniz. Veri vurgulayıcı sayfası, sayfa grubunuzu ve kaç sayfanın içerdiğini gösterecektir.

HTML Geliştirmeleri

HTML geliştirme bölümü, Google’ın web siteniz için sahip olduğu tüm HTML hataları / önerileri hakkında ayrıntılı bilgi gösterir. Yinelenen başlık ve meta etiketleri ile ilgili olası sorunları kontrol edecektir. HTML meta etiketlerinizin tamamının benzersiz ve doğru uzunlukta olduğundan emin olmak için bu bölüme göz kulak olun.

Bizim gibi herhangi bir hatanız yoksa, o zaman aşağıdaki gibi bir mesaj göreceksiniz:

Google Search Console HTML Geliştirmeleri
Google Search Console HTML Geliştirmeleri

Arama Ağı Analytics

Arama Ağı Analytics bölümü, Google Web Yöneticisi Araçları hakkında en iyi bölümlerden biridir. SERP’lerdeki tüm anahtar kelimelerinizi ve sıralamalarınızı inceleyerek Google Arama’daki performansınızı analiz edebilirsiniz. Bu veriler dakikliğine olmasa da, yine de hedef anahtar kelimeleriniz için nerede sıralandığınızı iyi bir fikir verir.

Siteniz yepyeni değilse, bir anahtar kelime listesi ve her bir anahtar kelime hakkında bazı veriler göreceksiniz. Tabloda görmek için aşağıdaki verileri seçin:

 • Tıklamalar  - Bu anahtar kelimeden web sitenize yapılan tıklamaların miktarı
 • Gösterimler  - Web sitenizin bu anahtar kelimeden aldığı görüntüleme sayısı
 • TO  - Anahtar kelimenin tıklama oranı
 • Konum  - Bu anahtar kelimenin Google Arama’daki konumu

Aşağıda, sıraladığımız bazı anahtar kelimelere bir örnek verilmiştir:

Bu bilgi, anahtar kelime araştırması yaparken ve sıralamada kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri bulmada çok yararlı olabilir. Yüksek gösterim ve düşük bir konuma sahip anahtar kelimeler arayın; çünkü bu, bir çok kişi belirli bir anahtar kelimeyi arıyor demektir ve zaten bunun için sırada yer alıyorsunuz demektir.

URL’leri kaldırma

URL’leri Google Arama’dan kaldırmak, Google Search Console’la basittir. Google Dizini-> URL’leri Kaldır’da, web sitenizin belirli sayfalarının kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ‘geçici gizle’ düğmesini tıklamanız ve kaldırmak istediğiniz URL’yi girmeniz yeterlidir.

Google Search Console URL'leri kaldırma
Google Search Console URL’leri kaldırma

İstek türünü seçmenizi söyleyen bir onay mesajı görüntülenir. URL’yi tamamen kaldırmak istiyorsanız ‘geçici olarak sayfayı gizleyin ve önbellekten kaldırın’ seçeneğini seçin. ‘İstek gönder’i tıkladığınızda, URL’nin sayfanın durumuyla birlikte aşağıdaki tabloda göründüğünü göreceksiniz. Arama sonuçlarından kaldırıldıktan sonra, sayfayı web sitenizden silmekte güvendesiniz.

Tarama İstatistikleri

Search Console’daki Tarama İstatistikleri bölümü, Google’ın web sitenizi günde ne kadar taradığına dair iyi bir fikir verebilir. Bu bölümde herhangi bir veri görmüyorsanız, Google henüz web sitenizi taramamıştır. Biraz zaman ayırın ve son 90 güne ait etkinlik için veri görmeye başlarsınız.

Google Search Console Tarama İstatistikleri
Google Search Console Tarama İstatistikleri

En önemli grafik, günlük grafikte taranan sayfadır . Bu, Google’ın sitenizi ne kadar ziyaret ettiğine iyi bir göz atmanızı sağlar. Günlük taranan sayfa miktarı genellikle web sitenizin popülaritesine ve yetkisine eşittir.

Tarama Hataları

Google sitenizi taradığında, Googlebot’un belirli sayfaları taramasını engelleyen hataları da arar. Tarama hatası bölümünde 2 tür hata vardır:

 • Site Hataları  - Googlebot, web sitenizin tamamına erişemezse, burada hatalar göreceksiniz.
 • URL Hataları  - Bu bölüm, bir HTTP hata kodu döndüren belirli URL’leri belirtir .
Google Search Console Tarama İstatistik
Google Search Console Tarama İstatistik

En iyi performans ve sonuçları elde etmek için sıfır tarama hatalarınızın olması gerekir. Bir hata bulduğunuzda düzeltin ve Google Web Yöneticisi Araçları’nın tarama hataları bölümünde sabit olarak işaretleyin.

Google gibi Getir

Google gibi Getirme, Google’ın web sitenizdeki sayfaları nasıl işlediğini gösteren web yöneticisine sunulan bir araçtır. Ayrıca, web sitenizi Google’da daha hızlı dizine eklenmek için harika bir yoldur .

Google Getir aracına bir URL girdiğinizde, bir Googlebot, istediğiniz sayfayı tarayacak ve sayfanızın daha hızlı dizine eklenmesini sağlayacaktır. Google getirme aracına yeni içerik göndermek ve Google dizinine göndermek iyi bir alışkanlıktır. İşte nasıl:

Google Search Console Google Gibi Getir/Oluştur
Google Search Console Google Gibi Getir/Oluştur

Taranacak yeni URL’yi girin. Beklemekte olduğunu söyleyeceği formun altındaki tabloya eklenecektir. Tarandığında, dizine göndermek için bir düğme görmelisiniz.

Yalnızca bu URL’yi veya bu URL’yi ve doğrudan bağlantıları taramak isteyip istemediğinizi soran bir mod görüntülenir. Googlebot’un web sitenizdeki diğer sayfaları taramasına izin vermek için bu URL’yi ve doğrudan bağlantılarını taramayı seçin. Git’i tıkladığınızda web siteniz Google dizinine eklenecektir.

Sonuç olarak, Google Web Yöneticisi Araçları, herhangi bir web yöneticisi veya site sahibi için çok önemli bir araçtır. Hataları, yeni anahtar kelimeleri, geri bağlantıları ve site haritası durumunu izlemek için web yöneticisi araçlarınızı her gün kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Favori araçlarınızı aşağıda yorum yaparak Google Search Console’da bize bildirin.

Summary
Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?
Article Name
Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?
Description
Google Search Console  (Google Web Yöneticisi Araçları da denir), web sitelerinin Google arama sonuçlarında çevrimiçi olarak bulunup bulunmadığını izlemek ve korumak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bu hizmetin Google'ın arama sonuçlarına dahil edilmesi zorunlu değildir, ancak web sitenizi Google'da daha iyi arama sonuçları için nasıl optimize edeceğinizi anlamanız yardımcı olacaktır.
Author
Publisher Name
Hakan Yerlikaya
Publisher Logo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir