SEO Araçları Yeni SEO’ya Başlayanlara

SEO Araçları

SEO araçları ile web sitenizin arama motorların tarafından nasıl performans gösterdiğini öğrenmek isterseniz, sitenize daha fazla kavrayış sağlamanıza yardımcı olması için SEO araçlarından bazılarını kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde, nelerin iyi durumda olduğunu ve hangi bölümlerin daha fazla optimizasyondan yararlanabileceğini görebilirsiniz. Çok sayıda araç bulunduğundan, kullanmak istediğimiz harici araçları seçtik.

SEO Tools and SEO Araçları
SEO Tools and SEO Araçları

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Hız

Hız, iyi bir kullanıcı deneyimi ve SEO için gereklidir. Yüksek sıralamaya geçmek için, sitenizin hızına ulaşması gerekir. Site hızı farklı yerlerden farklı olabileceğinden, birden fazla araç kullanmanızı öneririz. Google PageSpeed Insights ,dışında şunları da kullanabilirsiniz: Pingdom Tools,  YslowWebPageTestve GTMetrics.

Değerli geri bağlantılarınız sıralamalarınız için çok şey yapabilir. Çeşitli araçlar, sitenize yönlendiren bağlantıları anlamanıza yardımcı olabilir. Sıklıkla kullandığımız Majestic.com . Sahip olduğunuz geri bağlantıların ve bu bağlantıların değerinin ne olduğunu gösterir. Blokta size benzer bilgiler veren yeni çocuk Ahrefs.com’dur . Başka bir geri bağlantı aracı Linkresearchtools.com’dur . Diğer ikisinin aksine, bu link sitenize potansiyel olarak zararlı olup olmadığını kontrol eder. Bir Google Penguin cezasını önlemek veya çözmek için bağlantılarınızı temizlemenize yardımcı olabilirler.

Yinelenen içerik, sıralamalarınıza zarar verebilir. Google, aynı içeriğin daha fazla sürümünü görürse, arama sonuçlarında hangi içeriğin gösterileceği konusunda şaşkına döner. İç çoğaltılmış içeriği kontrol etmeye yarayan bir araç Siteliner.com’dur . İçeriğinizin diğer sitelerde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek mi istiyorsunuz? Sonra Copyscape.com bulmanıza yardımcı olur!

Anahtar kelime araştırması

Her SEO strateji anahtar kelime araştırmasıyla başlamalıdır. Birden fazla araç, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Moz Pro Anahtar Kelime Gezgini , arama sayısı, ilgili aramalar ve rekabet gücü gibi değerli bilgiler verecektir. Google Trendler, iki farklı aramayı birbirleriyle karşılaştırmak isterseniz iyi çalışır. Bununla birlikte, karşılaştırmak için sadece göreli numaralarınızı verecektir. Buna ek olarak,  Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı potansiyel anahtar kelimeler için fikirler bulmanıza yardımcı olacak yararlı bir araçtır.

Mobil kullanım kolaylığı

Çoğu zaman kusursuz bir mobil sitenin önemini vurguluyoruz, bu nedenle sayfalarınızın mobil ortamda nasıl görüneceğini kontrol etmek günlük rutinin bir parçası olmalıdır. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi , sitenizi, site hızı ve yazı tipi boyutu gibi kullanıcının mobil deneyimi için önemli olan çeşitli yönlerden test eder.

Screamingfrog.co.uk

Screamingfrog.co.uk , web sitenizde (çoğunlukla teknik olan) SEO kusurlarını bulmak için web sitenizi tarar. Kırık bağlantıları (404s) kontrol eder, yönlendirme işlemlerinize geçer, sayfa başlıklarınızın ve meta açıklamaların uzunluğunu kontrol eder ve web sitenizde yinelenen içeriği bulur. Ayrıca, robots.txt dosyanıza, kanonik kitapların ve sayfalandırmanın kullanımına da bakıyorsunuz.

Pazarlama

SEO için bir pazarlama ve benchmark aracı SEMRush’tur . Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeler ve reklamcılık stratejileri hakkında çok bilgi sağlayarak pazarlama çabalarınızı planlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca geri bağlantılarınızı analiz etmenize ve alan adlarını karşılaştırmanıza yardımcı olur.

Google araçları

Yukarıda bahsedilen belirli Google testlerinin yanı sıra, atlayamayacağımız Google’dan iki araç var:

 Google Analytics

Bu gerekli ve özgür aracın uzun bir tanıtıma ihtiyacı yoktur. Çoğu web sitesi sahibi, Google Analytics’i biraz fazla biliyor . Temel analiz, sitenizde bulunan kullanıcı sayısını ve tek tek sayfaları, açılış sayfalarınızı, kullanıcıların sitenizde hangi rotayı izlediğini, bir sayfanın sıçrama ve dönüşüm oranını ve kullanıcıların sitenizi ziyaret ederken hangi cihazı kullandığını içerir. bir site. Biraz daha gelişmiş GA kullanıcıları, hedefleri belirleyebilir , sosyal medyayı ve bülten trafiğini ve dönüşümünü izlemek için kullanabilir. Olasılıklar önemli, bu da yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir.

Google Search Console

Google Analytics, kullanıcıların sitenizde nasıl davrandıklarını izlemek için yararlı olmasına rağmen, Google Search Console sitenizin genel sağlık durumuna odaklanır. Bu ücretsiz araç sayesinde sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz , diğerleri arasında yapısal veri uygulamanızı ve AMP sayfalarınızdaki hataları kontrol eder. Ayrıca, Google’ın sitenizi nasıl dizine eklediğine ilişkin bilgiler verir. Tarama bölümünde , belli ki tarama hatalarını bulabilirsiniz ve robots.txt dosyanızı test eder. Ve son olarak, arama trafiği bölümünde, arama ağı analizlerinde ilginç bilgiler bulacaksınız, sitenizin arama sonuçlarında ne sıklıkta göründüğünden, tıklama oranları hakkında çok şey söyler ve çeşitli cihazlarda filtreleme yapmanıza izin verir.

SEO Tools and SEO Araçları
SEO Tools and SEO Araçları

Hepsi Bir Arada SEO

Yukarıda bahsedilen birden fazla özelliği bir araya getiren kapsamlı araçlar kullanmak ister misiniz? O zaman bunları kontrol etmek isteyebilirsiniz:

 Ryte

Ryte , bir web sitesinin sayfa SEO’sunu analiz etmek için kullandığımız temel araçlardan biridir. Bir web sitesinin dizine eklenip eklenemediğini, HTTP durum kodlarını, robots.txt dosyasını, kanonik nesneleri, yönlendirmeleri ve sayfa numaralarını kontrol ederek analiz eder. Sitenizin yapısını, bağlantı ve URL yapınızı analiz eder ve XML site haritanızdaki kusurları kontrol eder. Bunun üzerine, size yanıt süresini ve sayfa hızını kontrol ederek sitenizin performansıyla ilgili bilgi verir.

Searchmetrics.com

Başka bir eksiksiz SEO paketi Searchmetrics’tir . Bu araçta çoğunlukla görünürlük üzerinde durulmaktadır. Bunu, sayfanızın ne sıklıkta olduğu ve belirli bir arama motorundaki bir arama terimi için hangi konumda göründüğü gibi bir grup metrikle hesaplar. Görünürlüğünüzdeki değişiklikleri zamanla kontrol edebilirsiniz, böylece SEO çalışmalarınız etkilise bir izlenim bırakırsınız.

SISTRIX

Sistrix Searchmetrics gibi benzer bir araçtır, yalnızca görünürlüğü biraz farklı bir şekilde hesaplar. Görünürlük dışında, her iki araç da sayfa SEO faktörleri ve geri bağlantıları hakkında çok bilgi sağlayacaktır.

Piyasadaki en iyi ücretsiz SEO araçlarının büyük bir örneğini topladım – çok çeşitli kullanım alanlarına sahip araçlar ve ortak ihtiyaçları kapsıyor. Bu araçlar hızlı, ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Umarım bugün bir ya da iki tane (ya da yirmi adet) bulursanız, bugün iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.

21 Ücretsiz ve Kolay SEO Araçları

1. Google PageSpeed ​​Trendler

Sitenizin hızını ve kullanılabilirliğini birden fazla cihazda kontrol edin

Bir URL girin ve bu araç, masaüstü ve mobil cihazlar için yükleme süresi ve performansını test eder, artı iyileştirme fırsatlarını belirler (iyi yaptığınız işlemler için size arka planda bilgi verir). Mobil sonuçlar ayrıca, bir kullanıcı deneyimi skoruyla, dokundurma hedefleri ve yazı tipi boyutları gibi derecelendirilen alanlarla birlikte gelir.

Alternatifler: Pingdom , WebPageTest ve GTmetrix

2. Moz Local Listing Score

Yerel işletmenizin çevrimiçi görünüşünü görün

Moz, çevrimiçi , nasıl göründüğü konusunda tuğla-harç işinizi puanlamak için Google, Foursquare ve Facebook da dahil olmak üzere 15’den fazla farklı kaynağın verileriyle uğraşıyor . Sonuçlar tutarsız veya eksik listeler için eyleme geçirici düzeltmelerle tamamlanır.

3. Keywordtool.io

Tek bir anahtar kelimeye dayalı 700+ anahtar kelime fikri

Bir anahtar kelime girin ve Anahtar Kelime Aracı, alfabetik olarak düzenlenen çok sayıda kısa kuyruklu anahtar kelime fırsatları sunar.

Alternatif: Übersuvgest

4. Google Analytics

Web istatistiklerini ve arama analizlerini tamamlayın

Analytics, web sitenizde tahmin edebileceğiniz trafik akışlarının her bir bölümünü izlemenin yanı sıra, kullanıcıların sayfalarınıza hangi terimleri kullandığını belirten birçok anahtar kelime bilgilerine sahiptir.

Alternatif: Piwik

5. Google Web Yöneticisi Araçları + Bing Web Yöneticisi Araçları

Sürekli web sitesi analizi, uyarılar ve hata raporları

Bu web yöneticisi araçları, iki en iyi arama motorunun sitenizle ilgili ne düşündüğünü öğrenmenizi sağlar. Hataları, uyarıları ve dizine ekleme sorunlarını görmek faydalı olacaktır.

Pro ipucu: Bu iki araçtan her biri sitenize bir miktar kurulum gerektirir. Bir WordPress web siteniz varsa, Webmaster kodunu Jetpack veya Yoast gibi bir eklenti aracılığıyla otomatik olarak ekleyebilirsiniz .

6. Open Site Explorer

Kapsamlı bağlantı analizi

Açık Site Explorer’ın ücretsiz sürümü, yolunuza çıkan en etkili bağlantılara ve en çok bağlantı verilen sayfalara göz atma gibi kapsamlı bir bağlantı analizi serisine hızlı bir şekilde bakmanızı sağlar.

7. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Kullanıcıların neyi aradığını bil

Araca bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubu girin ve Google, anahtar kelime stratejinize rehberlik etmek için her türlü yararlı istatistikleri döndürür: aylık arama hacmi, rekabet ve dikkate almamış olabileceğiniz önerilen terimler.

8. Google.com’u Gizli Pencerede

Otomatik doldurma fırsatlarını keşfedin

Google.com’u gizli bir pencerede aramak, tamamıyla tanıdık otomatik doldurma seçeneklerinin listesini sunacaktır; bunların çoğu, anahtar kelime araştırmalarınızı yönlendirmeye yardımcı olabilir. Gizli bilgiler, oturum açtığınızda Google’ın saklamış olduğu özelleştirilmiş arama verilerini dışarı attığından emin olmanızı sağlar. Gizli bilgiler, belirli bir terim için gerçekten bir sonuç sayfasında yer aldığınız yeri görmekte yardımcı olabilir.

9. Google Trendler

Anahtar terimler için arama hacmindeki değişiklikler

Google Trendler’e hızlı bir göz atın veya arama yapın, içeriğiniz için potansiyel terimlerin ve SEO fırsatlarının hokey sopa yükselişini gösterebilir.

10. QuickSprout Web Sitesi Çözümleyicisi

Web sitenizin tam analizi

QuickSprout aracı, SEO optimizasyonu, hız, etiketler, anahtar kelimeler, sosyal bağlantılar ve hatta rakip karşılaştırmaları gibi her konuda kapsamlı bir göz atmaktadır.

11. Schema Creator

Uber-arama sonuçlarınızın görüntülenme biçimini özelleştirin

Yorumları, etkinlikleri, kuruluşları ve kullanıcıları arama sayfalarında istediğiniz şekilde görüntülenecek şekilde özel kod oluşturun. Şema kodunuzu oluşturduktan sonra kopyalayıp web sitenize yapıştırın veya daha kolay bir uygulama için ücretsiz WordPress eklentisini deneyin .

İşte şema eyleminde bir örnek:

12. SimilarWeb

Herhangi bir alan adı için site istatistikleri görüntüle

Rakip araştırması için yararlı bir araç olan iki web sitesi arasındaki trafiği karşılaştırmak için bu aracı kullanın.

13. SERPs Rank Checker

Sitenizin belirli terimler için nerede sıralandığını görün

Rank Checker’ı iki yoldan biriyle çalıştırabilirsiniz: Anahtar kelimenizi ve web sitenizi girin ve nereye gittiğinize bakın veya bir anahtar kelimenin üstten aşağıya sonuç listesini görüntülemek için web sitesini boş bırakın.

14. XML Sitemaps

Bir site haritası oluşturun

Sitenizin URL’sini ve isteğe bağlı bazı parametreleri girmeniz yeterlidir; XML Site Haritaları, Google Web Yöneticisi Araçları’na yükleyebileceğiniz bir site haritası oluşturur.

15. Browseo

Bir arama motorunun gördüğü şekilde web sitenizi görme

Sitenize girin ve bu araç, arama örümceklerinin gördüğü şekilde web sitenizi açığa çıkararak cesaretten başka her şeyi çıkaracaktır. Bu özel görünüm, belirli öğeleri verdiğiniz hiyerarşiyi görmek için yararlı olabilir (belki farkında olmadan!).

16. SEO Site Checkup

Web siteniz için denetim ve puanlama

Site Kontrolü, sitenizi hızlı bir şekilde denetleyerek, uygun etiketleri kontrol ederek ortaya çıkabilecek tüm hataları ortaya çıkararak çalışır.

17. Searchmetrics Web Analyzer

Arama ve sosyal sıralamalar için performans gösterge tablosu

Searchmetrics raporunun ücretsiz sürümü, web sitenizin arama terimlerinde ve sosyal listelerde nasıl yer aldığına ve en iyi terimlerin bir önizlemesine sahip olduğunu gösterir.

18. Find Broken Links

Sitenizdeki hataları keşfedin

Ninja İnternet Pazarlamacılarından gelen bağlantı raporu, tüm sitenizde tarama yapıyor ve sabitlenmesi gereken dahili ve harici bağlantıları da içeren bir dizi bağlantı içerigini vurguluyor.

19. Ahrefs’ Site Explorer and Backlink Checker

Web sitenize, sayfalarınıza ve bağlantılarınıza genel bir bakış

Ahrefs’in sunduğu özelliklerin ücretsiz (ve önemli) bir örneklemesi, yönlendiren sayfalar ve gelen bağlantılar için gösterge tabloları zengin ve bilgilendirici.

20. Copyscape

Yinelenen içeriği kontrol et

Bir blog yazısı veya web sitesi için bir URL girin ve Copyscape çevrimiçi içeriğin başka yerlerde olduğunu söyleyebilir. SEO’yu sıraya almanıza yardımcı olması için takip etmeniz gereken sonuçları bulabilirsiniz.

21. Moz toolbar

Şimdiye kadar herhangi bir araç çubuğuna referans vermekten kaçındım, ancak Moz araç çubuğu geçmek için çok iyi. Kurulduktan sonra, Moz araç çubuğu size Google’ın arama sonuçları sayfalarından ve herhangi bir web sitesinde SEO bilgilerini gösterebilir.

Diğer Kaynaklar

Birlikte ücretsiz SEO araçlarının bir listesini koymak, yıldırıcı bir görev olabilir. Orada yüzlerce var! Buffer’da değerli bulduklarımızı ve birkaç dakika içinde şaşkın fikirler edinmek için web üzerinden kullanabildiğiniz şeyleri almaya çalıştık.

Yüzlerce, daha fazla araçla ilgileniyorsanız! – Başlamak için birkaç yer var:

Hangi SEO araçlarını en sevdikleriniz? Bunlar veya tarayıcı eklentileri ve elektronik tablolar gibi web araçlarını tercih ediyor musunuz?

Yorumlarda paylaşmaya hazır olduğunuz ipuçlarını duymak isterim!

Resim kredileri: Schema Creator , Başlangıç Sayfası Stok Fotoğrafları , Mozbar

Summary
Review Date
Reviewed Item
SEO Araçları Yeni SEO'ya Başlayanlara
Author Rating
51star1star1star1star1star
SEO içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir