W3 Total Cache

W3 Total Cache

W3 Total Cache ayarını yapmak ezici olabilir. Popüler ve güçlü önbellek eklentisi, uğraşmak için 16 menüye sahiptir ve yapılandırmak için baş döndürücü bir dizi seçenek sunar. Ancak, bunların hepsinden geçin ve web sitesi performansında belirgin bir artış sizi bekliyor.

Bu yazı, W3 Toplam Önbellek (W3TC) ile ilgili dört bölümden oluşan ikinci bir makaledir .

 • Bölüm 1: Önbelleğe Almaya Giriş – Önbelleğe  alma işlemi WordPress’i nasıl hızlandırabilir ve W3TC’nin yaptığı işlemleri gözden geçirir.
 • Bölüm 2: Nasıl  Ayarlanır – W3TC’nin 16 menüsü üzerinden detaylı bir yürüyüşle W3TC’yi profesyonel gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Bölüm 3: Cevaplanan Tüm Sorularınız  – W3TC’yi kurarken karşılaşılan en sık görülen baş ağrısı ve birlikte gösterim nasıl giderilir.
 • Bölüm 4: Paylaşılan Web Hosting için Works-Every-Time Ayarları  – WordPress’i paylaşılan bir sunucuda çalıştırın? Burada kullanabileceğiniz set-them-and-forget-them ayarları, zamanın% 99.9’unda çalışacak ve web sitesi performansında ölçülebilir bir artış sağlayacaktır.

Bu yazıda, W3TC’nin her birinde 16 menüden birer birer yürüdük ve W3TC’de bulunan tüm yapılandırma seçeneklerini keşfedeceğiz. Bu yazıyı bitirdiğinizde, bir profesyonel gibi W3TC’yi kurmaya hazır olursunuz.

Bu makale% 100 üyeliksiz!

Başkalarını tanıtmak için asla para almayacağız, okuduğunuz her şey orijinaldir.

W3 Toplam Önbellek Kurma

W3TC WordPress Plugin Dizininde bulunuyor, bu nedenle kurulum süper basittir. Eklenti yükleme menüsüne , WordPress yönetici kontrol panelindeki Eklentiler> Yeni Ekle’ye giderek erişin . Ardından “W3 Toplam Önbellek” araması yapın, kullanılabilir seçenekler listesinden eklentiyi bulun ve Şimdi Yükle’yi seçin .

Yüklemeden sonra, eklentiyi etkinleştirin ve Performans’ın yönetici menüsünde yeni bir üst düzey öğe olarak eklendiğini görürsünüz . Performans’ı seçin ve W3TC Gösterge Tablosuna götürülürsünüz ve aşağıdaki sayfaları içeren W3TC menü öğelerinin bir listesini göreceksiniz:

Dashboard

Gösterge Tablosunun birincil amacı , çeşitli önbellekleme modüllerini temizlemek, eklenti ve sunucu arasındaki uyumluluğu kontrol etmek ve sunucu performansını izlemek için bir yer olarak hizmet etmektir.

Gösterge Tablosunda görüntülenen ilk öğe bir dizi düğmedir.

 • Compatibility check: Sunucuyu hangi özelliklerin etkinleştirilebileceğini belirlemek için denetler.
 • Empty all caches:  Ön belleğe alınmış tüm kaynakları siler.
 • Empty only the memcached cache(s): memcached yöntemini kullanarak önbelleğe alınan tüm kaynakları siler.
 • Empty only the opcode cache: Herhangi bir opcode önbellek yöntemini kullanarak önbelleğe alınan tüm kaynakları siler.
 • Empty only the disk cache(s): Disk, disk: temel veya disk: gelişmiş yöntemlerle önbelleğe alınan tüm kaynakları siler.
 • Update Media Query String:W3TC, ortam kaynaklarının sonuna (CSS, JS ve resim dosyaları) bir dize ekler . Tarayıcıların bu kaynakların güncelleştirilmiş bir sürümünü indirmesini sağlamak için bu dizeyi güncellemek için bu düğmeyi seçin.

Bu işlevlerin birçoğu, sayfanın üst kısmındaki yönetici menü çubuğundaki Performans menü öğesine erişerek web sitenizin herhangi bir sayfasından da tamamlanabilir .

Compatibility Test

Uyumluluk kontrol düğmesi tarafından oluşturulan bilgiler çok yararlı olabilir. Tüm W3TC özelliklerini desteklemek için sunucu yapılandırmanızı test edecektir. Sonuçları gözden geçirin ve hangi özellikleri etkinleştirebileceğinizi ve hangi özellikleri desteklemek için ek sunucu yapılandırması çalışması gerektiğini bilirsiniz.

W3TC’yi ilk kez kuruyorsanız uyumluluk kontrol düğmesine tıklayın, böylece hangi özellikleri uygulayacağınızı ve uygulayamayacağınızı bildirebilirsiniz.

Gösterge tablosu: Destek, Pazarlama Teklifleri, PageSpeed ​​ve Sunucu İzleme

Düğmelerin altında, birkaç ek bölüm bulacaksınız:

 • Premium services: W3-Edge’dan prim desteği alın.
 • Spread the word: W3TC’yi sosyal medyada paylaşın, WordPress.org’daki eklentiyi gözden geçirin ve değerlendirin ve W3 EDGE’ye sitenizin altbilgisine bir bağlantı ekleyin.
 • MaxCDN’e kaydol.
 • Server monitoring by yeni Relic and Google PageSpeed Insights izleme ile sunucu denetimi. Bu özellikleri etkinleştirmek için General Settings ve Monitoring menüleri, PageSpeed ​​API anahtarı ve ayrıca Hesap Kaydı ve Yeni Relic’in kurulumu için ek yapılandırmanın gerekli olduğunu unutmayın.

Bu bölümlerin tümü isteğe bağlıdır ve web sitesi optimizasyonunu etkilemez.

General Settings

Genel Ayarlar menüsü en önemli W3TC menüsüdür. W3TC tarafından sunulan önbellekleme seçeneklerinin tümü bu menüden etkinleştirilir ve devre dışı bırakılır ve ardından sonraki menülerde ayarları değiştirerek rafine edilir.

Önce sayfanın üst kısmındaki bağlantı listesine göz atın.

Bu bağlantıların her biri, Genel Ayarlar menüsünde doğrudan bir bölüme daha da bağlanır . Onlara tıklamak sizi kaydırmadan kurtarıyor.

İlk kez W3TC kullanıcısının bu bağlantıları ve W3TC menü öğelerini yönetim menüsünde karıştırması yaygın bir işlemdir. Yönetici menüsündeki bağlantıların, özelliklerin rafine edildiği tamamen farklı menü sayfalarına gittiğini bilmek önemlidir. Sayfanın üstündeki bağlantılar, bu özelliklerin etkinleştirildiği veya devre dışı bırakıldığı General Settings ( General) menüsünün bölümlerine bağlanır.

General Settings: General

Bağlantıların altında Genel paneli bulunur. Bu panelde iki seçenek var:

Tüm önbellekleme türlerini açıp kapatmak için (bir kerede) Etkinleştir onay kutusunun seçilmesi genellikle iyi bir fikir değildir ve yönetici uyarısı aşırı yüklemesi eğilimindedir.

Çok az sayıda site aslında tüm önbelleğe alma modüllerini kullanacaktır; bu nedenle yalnızca önbellekleme seçeneklerini birer birer geçip daha çok kullanmayı planladığınız ortamları etkinleştirmek daha mantıklıdır.

General Settings: Preview Mode

Önizleme modu, W3TC’nin içinde yer alan değerli bir araçtır, ancak bazılarına alışmak biraz zaman alıyor.

Canlı bir web sitesinde W3TC ayarlarını yapıyorsanız Önizleme Modunuetkinleştirin . Etkinleştirildiğinde, ekranın üstünde bir değişiklik yapılmış olduğunu belirten bir iletişim kutusu görüntülenir ve değişiklikleri dağıtmakiçin düğmeyi seçmediğiniz sürece kullanıcı deneyimini etkilemeyecektir .

Önizleme modunun yaptığı şey, site ayarları için ayrı bir kapsayıcı oluşturmaktır. Önizleme modu etkinleştirildiğinde W3TC ayarlarında yapılan değişiklikler, dağıtılan ayarlardan ayrı olarak kaydedilir. Bu, kullanıcı deneyimini etkilemeden W3TC ayarlarıyla çalışmanızı sağlar.

Önizleme modu etkinleştirildiğinde üç düğme görürsünüz:

 • Disable: Önizleme modunu kapatır ve önizleme modundayken yapılan ve kaydedilen değişiklikleri eş zamanlı olarak uygular.
 • Deploy: Yapılan değişiklikleri ve önizleme modunda kaydedilen değişiklikleri canlı siteye iter, ancak önizleme modunu etkinleştirir.
 • Preview: Değişikliklerin sonuçlarını göreceğiniz tüm site ziyaretçileri için dağıtmadan yapabileceğiniz yeni bir tarayıcı penceresi başlatır.

Önizleme’yi seçtikten ve pencereyi yeniledikten sonra düğme Önizlemeyi durdur’a değişecektir . Seç Durdur önizleme oturum açık değilken ziyaretçi gördüğüm kadarıyla siteyi görüntülemek için.

Önizleme moduyla rahat edebilmek için zaman ayırın. W3TC’nin sitenize yapabileceği bazı değişiklikler (özellikle de CSS ve JavaScript’in küçültülmesi) sitenizi bozabilir. Bu ayarlarla halka açık bir sitede oynamak gerçekten kötü bir fikirdir. Önizleme modu etkinken, onlarla mutlu olana kadar sonuçları görüntülemeden bu ayarlarla çalışabilirsiniz.

Clear the Cache

W3TC ile çalışırken sürekli olarak göreceğiniz bir yönetici uyarısı türü önbelleği silmek için bir öneridir.

Bu bildirimin size anlattığı şey, yaptığınız değişiklikler önbellekteki site kaynaklarının sürümünü geçersiz kılmış olmasıdır.

Önbellek verilerinizi temizlemenize izin veren bir yönetici uyarısı gördüğünüz zaman ilgili önbelleği boşaltmak için düğmeyi seçin.

General Settings: Page Cache

Sonraki bölümde Genel Ayarlar olduğunu Sayfa Önbellek . Bu tartışmasız W3TC tarafından sunulan en önemli özelliktir. Sayfa önbelleğe almayı etkinleştirmekten başka hiçbir şey yapmazsanız, site performansında ölçülebilir bir artış göreceksiniz. Neyse ki kurmak da kolay.

W3TC, sitelerinizin sayfa ve yayınlarının statik kopyalarını önbelleğe almak için çeşitli önbellekleme yöntemleri kullanabilir (hepsi genel olarak W3TC tarafından sayfalar olarak anılır ). Çoğu durumda varsayılan seçim Disk: Geliştirilmiş yöntem olmalıdır. Bununla birlikte, paylaşılan sunucu kullanıcıları, sunucuları aşırı kaynak kullanımıyla ilgili şikayet ediyorsa veya uyumluluk denetimi testi sunucunun gelişmiş disk önbelleği ile uyumlu olmadığını ortaya çıkarsa, Disk: Basic’i kullanmak zorunda kalabilir .

Özel veya sanal özel sunucu kullanıcıları, Opcode önbellek yöntemlerinden birini seçebilir. Sunucuyu kendiniz yönetiyorsanız, tercih ettiğiniz opcode önbellek yöntemini yükleyebilirsiniz . Sunucunuz bir Windows makinesiyse, bunun yerine Opcode: WinCache ile gitmeniz gerekir .

Memcache, çoklu sunucu barındırma ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bulut tabanlı barındırma ve hatta paylaşılan barındırma sağlayıcılarından bazıları kullanılabilir. Barındırma ortamınızda bulunuyorsa, onu kullanın.

Tercih ettiğiniz sayfa önbellekleme yöntemi seçildiğinde – büyük olasılıkla  Disk: Enhanced (Disk: Gelişmiş)  – Save all changes (Tüm değişiklikleri kaydet) seçeneğini seçin .

General Settings: Minify

Not: CSS ve JavaScript’in küçültülmesi Hummingbird ile de yapılabilir . Minikülasyon için Hummingbird kullanıyorsanız, bu seçeneği W3TC’de devre dışı bırakın.

JavaScript ve CSS’nin küçültülmesi, ister W3TC’yi ister başka bir eklenti kullandığınız siteleri bozabilir. Minify modülünü etkinleştirirken dikkatli olun .

Otomatik seçeneği birleştirmek ve tüm JavaScript ve CSS kaynağı küçültmelisiniz edecektir. Bununla birlikte, bunu seçmek, Minify menüsünden her bir kaynak bireysel olarak çalışamayacağınız anlamına gelir . İşlerin nasıl ilerleyeceğini öğrenmenin tek yolu Otomatik’i denemek , Minify (Minify)menüsündeki ayarları ince ayarlamak ve sitenizin nasıl yüklediğini görmektir. Bunu yaparken sitenizi bozulursa, geçiş Manuel .

Paylaşılan barındırmayı kullanıyorsanız Disk önbellekleme yöntemini seçin . Aksi takdirde, sayfa önbellek yöntemi için seçtiğinizle aynı önbellekleme yöntemini seçin.

General Settings: Database Cache

Siteniz paylaşımlı bir sunucudaysa, veritabanı önbellekleme devre dışı bırakın . Veritabanı önbelleği, kaynak yoğun bir işlemdir. Sunucunuz işlemci ve depolama yükünü işleyecek kadar güçlü değilse, veritabanı önbelleği gerçek anlamda hızlandırmak yerine sitenizi yavaşlatabilir.

Veritabanı önbelleği kurmak basittir. Yalnızca etkinleştirme seçeneğini belirleyin ve yöntemi şimdiye kadar kullandığınız önbellekleme yöntemiyle eşleştirin.

Veritabanı önbelleğe alma işleminin sitenizi neden yavaşlattığını anlamak için web sitesi performansını etkileyebilecek darboğazları düşünmek zorundasınız. Veritabanını sorgulama işlemi sitenizi yavaşlatıyorsa, veritabanı önbelleği, veritabanının sorgulanması gereken süreyi azaltarak sitenizi hızlandırabilir. Bununla birlikte, sunucu belleği eksikliği sitenizi yavaşlatıyorsa ve sunucudan veritabanını önbelleğe almasını istiyor ise aşırı yüklenen bir sunucuya daha fazla iş yapıyor ve daha da yavaşlatıyor.

Peki, veritabanı önbelleğe alma işleminin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini nasıl biliyorsunuz?

 • Siteniz paylaşılan bir sunucuda barındırılıyorsa, veritabanı önbelleğe alma devre dışı bırakıldığında daha iyi olur.
 • Sitenizde, VPS veya özel sunucu gibi özel kaynaklar varsa, Genel Ayarlar menüsünden etkinleştirin . Ardından, siteyi, veritabanı önbelleğe alma etkin olsun veya olmasın test edin ve daha iyi sonuçlar alan ayarı kullanın.

General Settings: Object Cache

Nesne önbelleği, WordPress çekirdeğinde yerleşiktir. Nesne Önbellek modülü gelen nesneler önbelleğe Nesne Önbellek API sunucu tarafından gerçekleştirilen karmaşık veritabanı sorgu sayısı azaltmak için. Veritabanı önbelleğe alma gibi, nesne önbelleğe alma işleminin kurulması kolaydır, ancak web sitenizin performansına aslında yardımcı olabilir veya olmayabilir.

Nesne önbelleği, son derece dinamik sitelere – BuddyPress sitelerine, bbPress sitelerine vb. – özel bir ortamdan barındırılmasına yardımcı olmak için en büyük potansiyele sahiptir. Paylaşılan bir sunucudan bir blog veya işletme web sitesi çalıştırıyorsanız, bir deneme yapabilirsiniz, ancak bunu devre dışı bırakarak neredeyse kesinlikle daha iyi duruma gelirsiniz.

Nesne önbelleğe almayı etkinleştirmek için Etkinleştir onay kutusunu seçin ve önbelleğe alma yöntemini şimdiye kadar kullandığınız yöntemle eşleştirin.

General Settings: Browser Cache

Not: Tarayıcı önbelleği, Hummingbird ile de gerçekleştirilebilir . Hummingbird’i tarayıcı önbelleği için kullanıyorsanız, bu seçeneği W3TC’de devre dışı bırakın.

Tarayıcı önbelleğini etkinleştirmek, tek bir onay kutusunu seçmek ve Tüm değişiklikleri kaydetmek’i tıklamak kadar kolaydır .

Tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirdiyseniz, web sitesi kaynakları web sitesi ziyaretçileri tarayıcıları tarafından önbelleğe alınır. Bu şekilde, bir sayfa ikinci kez görüntülendiğinde tarayıcı önbellekten yüklenebilir.

General Settings: CDN

Bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanıyorsanız, CDN servisinizi W3TC ile bütünleştirebilirsiniz. Bu, önbelleğe alınan dosyaları web sunucunuzdan CDN’ye yansıtacak ve hem önbelleğe alma hem de dağıtılmış içerik dağıtımı ile tam bir yararlanacaksınız.

CDN entegrasyonunu etkinleştirmek için Etkinleştir onay kutusunu seçin, CDN servis sağlayıcınızı CDN türleri listesinden seçin ve Tüm ayarları kaydet’i tıklayın .

W3TC ile CDN arasındaki entegrasyon tamamlanmadan önce, CDN kimlik bilgilerinizi W3TC’ye eklemek için CDN menüsünü ziyaret etmeniz gerekecektir .

Cloudflare’nin CDN hizmetleri listesinde bulunmadığını göreceksiniz. Cloudflare uygulamasını W3TC ile kullanmak için, Extensions menüsünü ziyaret edin, Cloudflare uzantısını etkinleştirin ve ardından Cloudflare entegrasyonunu tamamlamak için General Settings menüsüne gidin .

General Settings: Reverse Proxy

Bu seçeneği kullanmak için sunucunuza Varnish’i yüklemeniz ve bazı gelişmiş sunucu yapılandırması adımlarını izlemeniz gerekecektir . Bu, sunucuya root erişimi olan özel bir ortama ev sahipliği yapıyorsanız yalnızca yapmak istediğiniz şeydir. W3TC ile çalışmak için vernik hazırlamak istiyorsanız, Tuts Plus’ın süreç boyunca yürüdüğü bir eğitici notu vardır .

General Settings: Monitoring

New Relic sunucu izleme W3TC ile entegre edilebilir. Bu servisi kullanmak için, New Relic’i sunucuya yüklemeniz ve yeni bir Relic hesabı için kaydolmanız gerekir. New Relic’in sunucuya yüklenmesi gerektiği için paylaşılan barındırma ile uyumlu değildir.

Yeni Relic sunucunuza kurulmuşsa ve New Relic hesabınız varsa, sunucu istatistiklerini W3TC Kontrol Panelinize (Dashboard) eklemek için bu bölümde hesap kimlik bilgilerinizi girin .

General Settings: Miscellaneous

Genel Ayarlar’daki Muhtelif bölümdeki ilk seçenek , W3TC kontrol panelindeki bir Google PageSpeed ​​widget’ı etkinleştirmek için kullanılır. Bunu yapmak için önce bir API anahtarı oluşturmanız gerekecektir.

Çoğu durumda, Miscellaneous bölümündeki diğer ayarların tümünü yalnız bırakmak isteyeceksiniz .

 • Verify rewrite rules varsayılan olarak denetlendiğinden emin olun. W3TC’nin, yeniden yazma kurallarınızda bir sorun olduğunu bildirmesini önlemek için işareti kaldırın.
 • Enable file locking varsayılan olarak devre dışıdır. Dosya kilitleme en paylaşılan barındırma ile uyumlu değildir . Bununla birlikte, özel bir ortamdan barındırılıyorsa etkinleştirebilir ve site performansını iyileştirip arttırmadığını görebilirsiniz.
 • Optimize disk enhanced page and minify disk caching for NFS varsayılan olarak devre dışıdır. Bu, performansı mütevazi bir artış sağlayacak bir seçenektir. Etkin olması gerekiyorsa, kendiniz karar verebilmeniz için seçeneğin etkin olup olmadığına bakınız.
 • Enable Edge Mode , üretim sitelerinde devre dışı bırakılmalıdır. Bununla birlikte, bir test ortamında en son önbellekleme özellikleriyle oynamak isterseniz, bu seçeneği seçin.

General Settings: Debug

Hata ayıklama modu (Debug Mode) , etkin olarak kullanmadığınız sürece devre dışı kalmalıdır.

Hata ayıklama modu etkinleştirildiğinde, hata ayıklama bilgileri sayfa kaynağının sonuna eklenecektir.

Genel Ayarlar (General Settings) menüsünde etkinleştirilen yalnızca önbellek modüllerinin Hata Ayıklama Modunda (Debug Mode) kullanılabileceğini belirtmek gerekir . Yukarıdaki resimde yalnızca Sayfa Önbellek (Page Cache) ve Minify’un mevcut olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, görüntü yakalanıldığında diğer önbellek özellikleri devre dışı bırakılmış olmasıdır.

General Settings: Import/Export Settings

Birçok sitede W3TC kullanıyorsanız ve birden çok site arasında eklenti ayarlarını çoğaltmak istiyorsanız, bu bölüm bu kadar kolaylaştıracaktır.

Geçerli ayarları dışa aktarmak için İndir’i (Download ) seçin . Aynı yapılandırmayı yüklemek için başka bir sitedeki Dosya Seçin (Choose File) seçeneğini kullanın . W3TC’yi yapılandırırken bir geri yükleme noktası olarak kullanılacak bir yedek dosya oluşturmak için de bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Son olarak, W3TC’yi yeni bir başlangıç ​​yaparak başlatmak isterseniz, Varsayılan Ayarları Geri Yükleme (Restore Default Settings) seçeneği bunu yapmanıza izin verir.

Page Cache

Genel Ayarlar ( General Settings) menüsünden sayfa önbellekleme etkin haldeyken, sayfa önbellekleme davranışını ince ayar yapmak için Sayfa Önbellek (Page Cache) menüsünü kullanın.

Önbelleklenecek sayfaları seçerken mümkün olduğunca kapsayıcı ol . Çoğu durumda neredeyse tüm sayfaları önbelleğe almak isteyeceksiniz.

Site https kullanmayı giderirse, ardından etkinleştirmek isteyeceksiniz Önbellek SSL (https) isteği  Cache SSL (https) requests .

Çoğu site, sorgu dizesi değişkenleri içeren Önbellek URI’lerini (Cache URIs with query string variables) seçmeyle yararlanmaz . Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, beklenmedik dizeleri önbelleğe alarak beklenmedik sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, site arama özelliği, aynı terimleri aramak için yoğun bir şekilde kullanılıyorsa, bu seçeneği devre dışı bırakın.

Son olarak, 404 sayfayı önbelleğe almanız önerilmez. Ziyaretçiler onları çok sık görmemeli ve Google’ın 4040 sayfayı, bu seçeneği etkinleştirirseniz oluşabilecek normal bir sayfa olarak dizine eklemesini istemiyorsunuz.

Bir sonraki seçenek olan, yalnızca (alan adı) site adresiniz için önbellek istemek Cache requests only for (your domain) site address) seçeneği varsayılan olarak işaretsiz bırakılır, ancak evrensel öneri bu seçeneği kontrol etmektir.

Sonraki iki seçenek oldukça benzer görünüyor, ancak her birinin sağladığı ince baskı açıklamaları, bunların oldukça farklı olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

 • on’t cache pages for logged in users  her zaman işaretli kalmalıdır . Eğer işaretlenmemiş bırakırsanız ve giriş yaparken sitenizi görüntülerseniz, yönetici ayrıcalıklı görünümü önbelleğe alınabilir ve daha sonra giriş yapmamış kullanıcılara gösterilebilir.
 • Don’t cache pages for the following user roles olmaz seçilen role uygun kullanıcılar giriş vasıtası almak önbelleğe sayfaları ve sitenin önbelleğe alınmamış sürümünü göreceksiniz.

Sitenin önbelleğe alınmış sürümünü, oturum açmış yöneticilerin farkında olmadan yanlışlıkla önbelleğe alınmış sürümü değiştirebilecek şekilde belirsizleştirmek iyi bir fikir değildir. Bu nedenle, bölüm seçeneğini işaretlenmemiş bırakmalısınız.

Sonraki bölüm Önbellek Ön Yüklemesi (Cache Preload) , sayfalara erişilmeden önce sayfa önbellek oluşturmak için kullanılır.

Sayfa önbelleğini otomatik olarak hazırlama (Automatically prime the page cache) seçeneğini belirlemeniz iyi bir fikirdir . Varsayılan güncelleme aralığı ve aralık değerleri başına sayfalar, paylaşılan sunucular için iyi hazır aylıklardır. Bununla birlikte, daha güçlü bir barındırma ortamınız varsa, güncelleme aralığını ve önbellek sayfalarını daha büyük gruplar halinde azaltmaktan çekinmeyin.

W3TC’nin ön belleğe alınması gereken sayfaları tanımlamak için site haritasını kullanacağı için, uygun alana bir Site Haritası URL’si (Sitemap URL) eklemek isteyeceksiniz .

Son olarak, çoğu durumda , yayın öncesi etkinliklere göre önbellek önceliğini (Preload the post cache upon publish events) yükle seçeneğini seçmek istersiniz . Bu, yeni bir yayın yayınladığınızda gönderilen mesaj sayfanızın önbelleğe alınmış sürümünün güncellenmesini sağlar.

Tahliye Politikası (Purge Policy) bölüm sonrası, yayınlanmış düzenlenemez veya yorumladı olduğu zaman sayfa önbellekten temizlemek için sayfaları belirtmek için kullanılır.

Bu olaylardan herhangi biri gerçekleştiğinde ek sayfalardan birinin temizlenmesini isteyip istemediğinizi bilmiyorsanız , Temizleme İlkesi: Sayfa Önbellek (Purge Policy: Page Cache ) varsayılan ayarlarını yalnız bırakmak isteyeceksinizdir.

Temizleme sınırı, arşivlenen sayfaların kaçını temizleyeceğini belirler. Örneğin, yayınlarınızın arşivi 20 sayfa derinliğiyse ve tasfiye limitini 15 olarak ayarladıysanız, en sondaki sayfalar önceden belirlenmiş bitiş tarihine erişene kadar en eski beş sayfa silinmezken en yeni 15 sayfa temizlenir.

Tüm sayfaları temizlemek için değeri 0 olarak ayarlamak, bazı arşivleriniz çok büyük olmadıkça iyi bir fikirdir. Bu durumda, varsayılan değer olan 10 veya benzeri bir şeyle sopa yapmak isteyebilirsiniz.

Yayınlar düzenlenip yayınlanırsa silinmesi gereken özel sayfalar oluşturduysanız, El ile Ek sayfalar (Additional pages) alanına ekleyin (resimde gösterilmez, ancak Filtreleme Sınırı ( Purge Limit field) ) alanının altında görünür ).

Gelişmiş (Advanced ) bölüm için kullanılır:

 • W3TC’nin belirli sorgu dizelerini nasıl işleyeceğini denetle,
 • Bazı kullanıcı aracısını (cihazlar, tarayıcılar) sitenin önbelleğe alınmış sürümlerini almamak,
 • W3TC’ye sayfayı önbelleğe almamasını söyleyen çerezleri belirleyin ve
 • Ek özel istisnalar oluşturun.

Gelişmiş başında ayarları görmek için bir dakikanızı ayırın .

 • Late initialization: Bu gelişmiş özellik, sayfa parçasının önbelleğe alınmasını uygulamayı mümkün kılar. Çoğu durumda bu seçeneği güvenle yok sayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için, “Sayfa parçasının önbelleğe almasını nasıl yaparım?” Başlıklı SSS bölümüneve bu kısa parça önbellek öğreticisine Justin Silver’ın göz atın .
 • Compatibility mode: Eklenti yazarı, hataların oluşmasını en aza indirgemek için uyumluluk modunu etkinleştirmeyi önerir.
 • Charset: Önbellekte saklanan sayfalarda tek karakterler görüyorsanız, bu seçeneği etkinleştirin.
 • Reject HEAD requests: Bu seçeneği devre dışı bırak. Bir HEAD http isteğindeki bilgiler bazen ortaya çıkan sayfayı oluşturmak için gereklidir. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız, HEAD isteklerinin verileri önbelleğe alınmayacak ve bu bilgiler kullanılarak oluşturulmuş sayfaları bozabilir.
 • Garbage collection interval: Süresi geçmiş önbellek verisinin ne sıklıkta silindiğini belirtin. Önbellek verilerini kaldırmak sunucu kaynaklarını alır, bu nedenle siteniz meşgulse veya sunucunuz aşırı yüklenmişse bunu çok sıkmayın. Varsayılan değer hemen hemen tüm sunucular için uygundur.
 • Comment cookie lifetime: Bu değeri düşürmek, yorum yazarlarının kimliğini doğrulamak için kullanılan oturum tanımlama bilgileri süresinin dolması nedeniyle sunucu üzerindeki yükü azaltacaktır. Bununla birlikte, çok kısa bir değere ayarlayın ve kullanıcıların tekrar oturum açma işlemlerini gerçekleştirmesi gerekecektir. Yorum yapan kişiler şikayet etmedikçe, değeri olduğu gibi bırakın, bu durumda değeri yükseltin.

Gelişmiş (Advanced) bölümündeki geri kalan alanlar, belirli bir çerez, kullanıcı aracısı veya sayfa için W3TC davranışını geçersiz kılmak istediğinizi bildikçe bırakılmalıdır.

Minify

Genel küçültme menüsündeki ayarlar üç seçenek içerir.

Minify menüsünü ziyaret etmeden önce , General Settings menüsünden Minify’ı etkinleştirin . Otomatik minimizasyon modunu etkinleştirdiyseniz ve sitenizi kırmadıysa, bu menüde gördüğünüz minification ayarları, aşağıdaki ekran görüntülerinde gösterilenlerin basitleştirilmiş bir versiyonu olacaktır.

Bu yazıda, W3TC ile küçültme sürecini kapsarız. JS ve CSS kaynaklarının küçültülmesi ve kombinasyonu, bu yazıda ele alınmayacağımız büyük bir konudur.

Aşağıdaki bölümler sayfa bileşenlerini minify, birleştirir ve taşır. Bu, sitenizin sunumunu bozabilir. Sitenizin sunumunu bozmadığınızdan emin olmak için önizleme modunu etkinleştirmeniz ve değişiklik yaparken sitenizde göz kulak olmanız gerekir.

Minify: HTML ve XML

HTML & XML küçültme menüsünün bölüm basittir. Küçültme, satır içi CSS ve JavaScript’i etkinleştirmek, küçültülmeden gelen akışları atlamak ve satır sonunu kaldırmayı etkinleştirmek için onay kutuları sağlanmıştır.

Beslemeleri küçültmeyin (Don’t minify feeds) seçeneği hariç tutulursa , bu seçeneklerin tümünü işaretleyerek sitenizin hızını artırabilirsiniz.

Yok Sayılan yorum kaynakları (Ignored comment stems) metin alanı HTML minified edildiğinde çıkartılmamalıdır HTML komutları tanımlamak için kullanılır. Belirli yorum kaynakları bu alanda varsayılan olarak yer alacak ve Google AdWords ve ekran okuyucularıyla ilişkili yorumların kaldırılmadığından emin olabilirsiniz. HTML’iniz HTML’nin küçültülmüş halde kalmasını istediğiniz herhangi bir ek yorum içeriyorsa, kaldırılmadığından emin olmak için bu kutuya bir açıklama ekleyin.

Minify: JS

Genel Ayarlar (General Settings ) menüsünden JavaScript ve CSS minifikasyonu için Otomatik (Auto) yöntemini etkinleştirdiyseniz, yalnızca tüm JavaScript kaynaklarıyla bir kerede çalışabilirsiniz ve gördüğünüz menü aşağıdaki resmin basitleştirilmiş bir versiyonu olacaktır.

Manuel yöntemi seçtiyseniz, Minify menüsünün en üstüne gidin ve yardımsihirbazı düğmesini seçin. Bu, W3TC’nin tespit ettiği JavaScript ve CSS dosyalarının listesini görüntüler. Hem JavaScript hem de CSS dosyaları için tüm kutuları işaretleme seçeneğini belirleyin ve ardından Uygula veKapat’ı (Apply & close) tıklayın . JavaScript ve CSS dosyalarını Minify menüsüne ekleyecek, böylece elle onlarla çalışabilirsiniz.

İşlem alanı etiketli kutuyu inceleyin . Bu kutudan, JavaScript kaynaklarının küçültülüp kültülmeyeceğini ve Minify (Küçült) seçeneği ile birleştirilip birleştirilmeyeceğini kontrol edebilirsiniz veya yalnızca birleştirilebilir. Göm tipi damla aşağı yüklenir nasıl JavaScript kaynakları için birkaç seçenek sunar. Sitenizin sunumunu bozmayan bir tane bulana kadar Engelleyici olmayan seçeneklerinin her birini deneyebilirsiniz , ancak hiçbir seçenek Varsayılan (engelleme) değeriyle çalışmazsa .

Genel Ayarlar menüsünden Manuel minify yöntemini seçtiyseniz, tek bir şablona veya tüm şablonlara atayarak ve granüler kontrol için gövde elemanının başı, gövdesi veya altına taşıyarak tek tek her dosya ile çalışabilirsiniz. her dosya HTML belgesinde nerede görünür ve nasıl yüklenir. Ayrıca, bazı dosyaların düzgün yüklenmesi için önceki dosyalara bağımlı olması durumunda (örneğin, yüklenmeden önce jquery.js dosyasının yüklenmesini gerektiren jQuery dosyaları) dosyaları yüklemek ve sürüklemek için sürükleyip bırakabilirsiniz .

En iyi ayar, dosyaları başın dışına taşımak ve bunları Engelleme (Non-blocking) seçeneklerinden biriyle yüklemektir . Bununla birlikte, bunu yapmanın sitenizin nasıl işlediğini bozması için çok iyi bir şans var.

Her dosya için birer birer geçme, farklı yerlerde test etme ve sitenin düzgün şekilde yüklenmesini sağlamanın hiçbir yolu yoktur.

Minify: CSS

Kullanılabilir dört CSS minify ayarı (CSS minify settings) vardır:

 • Enable: Minfication ve CSS dosyalarının birleşimini açar .
 • Combine only: CSS dosyalarını birleştirir ancak bunları küçültür.
 • Preserved comment removal: Birleştirilmiş CSS dosyalarından yorumları kaldırır.
 • Line break removal: Birleştirilmiş CSS dosyalarındaki satır sonlarını kaldırır.

Yalnızca birleştirme (Combine only) haricindeki tüm seçenekleri seçerek başlayın . Bu site sunumunu keserse, Korunmuş yorum kaldırma (Preserved comment removal)  ve Satır sonu kaldırma seçeneğinin (Line break removal) işaretini kaldırın . Bu site düzeltmezse, Etkinleştir ‘ i yalnızca Kombine’ e (Enable to Combine only.) geçin .

Gönderen taşıma @import açılır,

Genel Ayarlar (General Settings) menüsünden Otomatik (Auto) minimizasyon yöntemini seçtiyseniz, yalnızca bu menünün ilk iki bölümünü göreceksiniz. Bununla birlikte, Manuel küçültme yöntemini seçtiyseniz, ek bir CSS dosya yönetimi (CSS file management) bölümü görürsünüz .

Zaten CSS dosyalarını CSS dosyası yönetim (CSS file management) alanına Küçült (Minify ) menüsünün üst kısmına kadar eklemediyseniz, yardım (help) sihirbazını seçin ve tüm temalar CSS dosyalarınızı seçin. Sonra, en kritik dosyaların önce yüklenmesi için dosyaların sırasını yeniden düzenleyin.

Minify: Advanced

Çoğu durumda Minify menüsünün Advanced bölümündeki varsayılan ayarlar olduğu gibi iyidir. Bununla birlikte, bunları önbellekteki JavaScript ve CSS dosyalarının güncellenme sıklığını, süresi dolmuş dosyaların önbellekten kaldırılma sıklığını ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş (Advanced) bölüm küçültme belirli sayfaları, JS dosyaları ve CSS dosyaları dışlamak için üç metin girişi alanları içerir. Belirli JS veya CSS kaynaklarının küçültülmemesi gerektiğini fark ederseniz (jquery.js ve style.css bazen küçültülmüş veya taşınmış web sitelerini kırar) bunları bu alanlara ekleyerek tekleştirebilirsiniz. Düzgün sözdizimi ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa talimatlar için SSS (FAQ) menüsünün Kullanım: Genel: (Usage: General:) bölümüne bakın .

Database Cache

Veritabanı Cache (Database Cache) : menü iki bölümü vardır Genel ve Gelişmiş (General and Advanced) .

Genel devletler olduğunu, varsayılan olarak işaretli bir onay kutusu,: bölüm sadece bir seçeneği vardır kullanıcılar giriş için sorgular önbelleğe etmeyin (Don’t cache queries for logged in users) . Bunun anlamı, bir kullanıcı oturum açtıysa, önbelleğe alınmış veritabanı değerleri sunulmayacak olmasıdır. Bunun nedeni, oturum açmış olan kullanıcılar – böyle yorumcular – oturumlarında veritabanıyla etkileşimde bulunacaklarıdır. Dolayısıyla, önbelleğe alınmış veritabanı değerleri yerine doğrudan veritabanını sorgulayan web sayfalarına sunulmaları gerekir.

Bunun bir istisnası, içeriğin ödeme duvarının arkasına gizlendiği, ancak kullanıcı girişi ile değişmediği durumdur. Bu durumda, kullanıcıların içeriğe erişmek için giriş yaptıkları ve herhangi bir site içeriğiyle etkileşime girmeyeceği veya herhangi bir site içeriğini değiştirmediği için, veritabanı önbelleğe alma iyi durumda.

Gelişmiş (General) bölüm Veritabanı (Database) menüsünden ince ayar veritabanı önbellek yapmanızı sağlar. Varsayılan değer 180 saniye olan önbellekteki nesnelere bir ömür atayabilir ve süresi dolan önbellek nesnelerinin ne sıklıkta kaldırılacağını belirleyebilirsiniz.

Veritabanı önbelleğe alma işlevini kullanırsanız, veritabanı önbelleği büyümeye devam etmediği sürece varsayılan değerlere uyun. Bu gerçekleşirse, önbellek nesnelerinin ömrünü kısaltın veya veritabanı önbelleğinin kapladığı alan miktarını azaltmak için çöp toplama aralığını azaltın.

Önbelleklenen veritabanı verisinin kullanılmayacağı belirli sayfaları , Sonraki sayfaları önbelleğe almayın (Never cache the following pages) alanına da belirtebilirsiniz . Bu, oturum açmış kullanıcılar için soruları önbelleğe almanız, ancak önbelleklenen veritabanı sorgularının kullanılmasını istemediğiniz bazı sayfalara sahipseniz özellikle yararlıdır.

Gelişmiş bölümündeki bir sonraki alan gözardı edilecek veritabanı sorgusu saplarını belirtmenizi sağlar – yani veritabanı önbellek tarafından önbellekte saklanır. Veritabanını sorgulamaya dayanan eklentileri kullanıyorsanız bu alanı kullanın.

Örneğin alan üç değerlerle önceden doldurulması: gdsr_wp_rg_, ve _wp_session. Bu üç sorgu kaynağı, GD Derecelendirme Sistemi , Yerçekimi Formları ve WP Oturum Yöneticisine karşılık gelir . Bunlar, bir sayfanın her yüklendiğinde veritabanının önbelleğe alınmış bir sürümü değil doğrudan veritabanına sorulması gereken üç yaygın eklentidir. Dolayısıyla, bu sorgu kaynaklarını yoksayılmış listeye eklemek, bu sorguların W3TC tarafından önbelleğe alınmamasına dikkat edin.

Veritabanı önbellek etkinleştirildiğinde ve belirli bir eklentinin yanlış çalışıp çalışmadığını fark ederseniz, ilgili sorgu kökünü eklenti kodunu araştırarak veya Eklenti yazarına Yoksayılan sorgu kökleri (Ignored query stems) alanına eklemesini isteyerek tanımlamanız gerekir .

Başlıklı alan sorgu kelimesi Reddet (Reject query words) kullanılır gerektiğini Belirli sorgu türlerini tanımlamak değil önbelleğe alınması. Bir veritabanı yöneticisi olmadığınız sürece bu alanı yalnız bırakın.

Object Cache

Nesne Önbellek (Object Cache) menü sadece tek bir bölüm vardır Gelişmiş (Advanced ) ayar seçenekleri.

Menüdeki ilk iki alan , Önbellek nesnelerinin Varsayılan Ömrü (Default lifetime of cache objects) ve Çöp toplama aralığı (Garbage collection interval),, önbellek nesnelerinin ömrünü ve süresi dolmuş önbellek nesnelerinin kaldırılma sıklığını ayarlamak için kullanılır. Nesne önbelleği büyüyorsa nesne ömrünü veya çöp toplama aralığını azaltabilirsiniz. Alternatif olarak, sunucu üzerindeki yükü azaltmak ve daha büyük bir nesne önbelleğine sahip değilseniz, her iki değeri de artırabilirsiniz. Çoğu durumda, varsayılan değerler gayet uygundur.

Bir sonraki global gruplar (Global groups) , bir WordPress kurulumu çok bölgeli bir ağ olduğunda siteler arasında paylaşılan nesne gruplamalarını belirlemek için kullanılır. Fikir, bu nesnelerin bazılarının önbelleklenebilmesi ve ağ üzerinden yeniden kullanılabilmesidir.

Deneyimli bir WordPress geliştiricisi değilseniz ve bu grupların çalışma biçimini bilen olmadığınız sürece Küresel grupları (Global groups) yalnız bırakın .

Son olarak, Kalıcı Olmayan Gruplar (Non-persistent groups) alanı, nesne önbellekte asla önbelleğe alınmamaları gereken nesne alanlarını tanımlamak için kullanılır. Nesne gruplarına aşina değilseniz bir daha, bu alanı yalnız bırakın.

Browser Cache

Not: Hummingbird , tarayıcı önbellekleme ve gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek için kullanılabilir. Buna ek olarak, Hummingbird kullanımı daha kolaydır ve genel olarak daha hoş bir deneyim sağlar (kendimiz de söylese bile).

Bu menü, tarayıcı önbelleğine ince ayar yapmak için dört bölümden oluşur: Genel, CSS ve JS, HTML ve XML, Medya ve Diğer Dosyalar (General, CSS & JS, HTML & XML, Media & Other Files) . Her bölümde sunulan alanlar neredeyse aynıdır. İçinde ayarları gibi genel bölümünde, bu ayarlar aynı sonraki tüm bölümlere uygulanacaktır. Daha sonra, Genel (General) bölümünü yapılandırmayı tamamladıktan sonra, sonraki bölümlerde belirli ayarları geçersiz kılabilirsiniz . Bu davranış nedeniyle, önce Genel bölümünü yapılandırın ve gerekirse her sonraki bölüme ince ayar yapmaya devam edin.

Browser Cache: General

Genel (General ) bölümündeki ilk dört seçenek birbirine benzemektedir. Aslında dörtüncüsü de aynı şeyi yapar: önbellekte saklanan verilerin hala geçerli olduğundan emin olun. Bununla birlikte, her biri farklı bir şekilde yapar.

En azından, Last-Modified başlık ayarla’nın (Set Last-Modified header) ilk seçeneğini etkinleştirin . Ziyaretçilerinize sitenizin en güncel sürümünü sunarken daha dikkatli olmak istiyorsanız, ek seçenekleri etkinleştirin.

W3TC tarafından önbelleğe alınmış olup olmadığını belirlemek için bir belgenin HTTP üstbilgisine bakabilmek istiyorsanız, W3 Toplam Önbellek ayar başlığını (Set W3 Total Cache header) seçme seçeneğini etkinleştirin . HTTP üstbilgilerine nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız veya üstbilgisinde W3TC’yi görmek istemiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakmanız yeterlidir. Performansı etkilemez.

HTTP’yi (gzip) sıkıştırmayı etkinleştir onay kutusunu (Enable HTTP (gzip) compression) işaretli bırakın . Bu, metin dosyalarının boyutunu azaltır ve site performansı üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Ayarlar değiştirildikten sonra nesnelerin önbelleğe alınmasını önle ( Prevent caching of objects after settings change) seçeneğini işaretleyin . Bu, ayarların her değiştirilişinde yeni bir dize oluşturulur ve önbellekte saklanan tüm öğelere eklenmesini sağlar, böylece tarayıcılar eski önbellek dosyalarını atmayı ve yenilerini indirir.

Kullanıcı tarayıcılarının önbelleklemesini istemeyeceğiniz bazı web sitesi kaynakları var. Bir örnek, flash medya oynatıcı olabilir . Bu kaynakları önbellek özel durumunu önle (Prevent caching exception list) başlıklı alana ekleyin .

Statik dosyalar için tanımlama bilgisi ayarlama seçeneği seçin .

Buradaki fikir, statik dosyaların (resimlerin, CSS dosyalarının ve JavaScript kaynaklarının) HTTP üstbilgisine bir çerez eklenmesine ve bunları gereksiz yere topluca eklemesine gerek duymaması .

Bir sonraki onay kutusu, statik nesneler için 404 hatalarını WordPress ile (Do not process 404 errors for static objects with WordPress) işlemezken sunucunun, WordPress çekirdeğine sahip olmaktan ve 404’e bildirmektense statik dosya 404’leri işleyebilmesini sağlayarak sunucu yükünü azaltacaktır.

Büyük bir 404s yükü beklemediğiniz sürece, bu kutuyu seçilmez veya bıraktığınızda büyük bir fark yaratmazsınız. En iyi uygulama onu seçmek olabilir, ancak bunu yapmak bazı eklentilerin bir sürü 404 oluşturmasına neden olabilir. Bu durumda, 404 hatası istisna listesi (404 error exception list) etiketli alana, rahatsız edici kaynaklar için URL’leri manuel olarak eklemeniz gerekecek .

Tarayıcı Önbellek: CSS ve JS, HTML ve XML, Medya

Bu bölümlerin her biri Genel bölümüne eklenen değerleri devralır . Bununla birlikte, her bir kaynak türünün tarayıcı önbelleğinde nasıl işlendiğini ince ayar yapmak için bu bölümlerin her birini kullanabilirsiniz.

User Agent Groups

User Agent Grupları menüsü kullandıkları kullanıcı aracısı (cihaz) dayalı olarak kullanıcılara ele almanızı sağlar. Bu modülün en yaygın kullanımı, mobil cihaz kullanıcılarını bir sitenin mobil cihazlar için optimize edilmiş bir sürümüne yönlendirmektir.

Kullanıcı Aracısı Grupları (User Agent Groups) menüsünün ilk bölümü, bir grup kullanıcı oluşturmak için kullanabileceğiniz, açıklayıcı bir düğmedir . Birden fazla grup oluşturabilirsiniz. Bunu yaparsanız, en üstteki en önemli grupla en alttaki en az önemli grubu sıraladığınızdan emin olun. Kullanıcılar, bu siparişe göre gruplara ayrılırlar.

Varsayılan olarak, iki grup önceden doldurulur. Bu gruplar , mobil kullanıcıları iki gruba ayırmak üzere tasarlanmıştır: akıllı telefonlar ( yüksek grup) ve diğer internet özellikli mobil cihazlar ( düşük grup).

Bir grubu etkinleştirmek için Etkin (Enabled ) onay kutusunu seçin . Belirli kullanıcı grupları için kullanılacak ikinci bir temanız varsa, Tema (Theme) açılır menüsünden seçebilirsiniz . Bununla birlikte, mobil kullanıcıların yönlendirileceği tamamen farklı bir siteye sahipseniz, o URL’yi Redirect users to alanına ekleyin . Bir grupla ilişkilendirilmiş cihazların listesini düzenlemek isterseniz, onları Kullanıcı aracıları metin alanına manuel olarak ekleyerek yapabilirsiniz .

Referrer Groups

Yönlendiren Grupları (Referrer Groups) menü belli kaynaklar tarafından sevk kullanıcıların nasıl işleneceğini belirtmek için kullanılır. Belirli kaynaklardan yönlendirilen kullanıcılar farklı bir tema olarak sunulabilir veya farklı bir URL’ye yönlendirilebilir. Her yönlendiren grubu için, o gruba dahil olan kullanıcıların, gruba ait olmayan ön belleğe ayrılmış kaynaklarla sunulmamasını sağlamak için farklı bir önbellek oluşturulur.

Kurulum üzerine bir grup önceden doldurulur ve beş büyük arama motoru içerir. Bunları Referrers etiketli metin alanında listelenmiş olarak görebilirsiniz

Grubu etkinleştirmek için Etkin onay kutusunu işaretleyin.

CDN

CDN menüsü CDN için sunucudan önbelleğe alınan kaynakların ayna kullanılır. Bu menüyü ziyaret etmeden önce, Genel Ayarlar menüsünde kullanmak istediğiniz CDN’yi seçmeniz gerekir . Ardından W3TC ile seçtiğiniz CDN arasında bir bağlantı kurmak için CDN menüsüne gidin .

Cloudflare kullanıyorsanız işlem biraz farklı olduğunu unutmayın. Ayrıntılar için Uzantılar ( Extensions) menüsüne gidin.

W3TC ile CDN arasında bir bağlantı kurmak için CDN menüsünün Konfigürasyon bölümüne gidin . Yapılandırma bölümünün ayrıntıları bir CDN servisinden diğerine değişir. Bir bağlantıyı başarıyla kurduktan sonra CDN menüsünün geri kalanını kurmaya devam edebilirsiniz.

CDN menüsünün üst kısmında birkaç düğme bulunur.

Menüdeki ilki URL’leri değiştirmek için SSS menüsünde açıklanmıştır . Site URL’si geçmişte bir noktada değiştirildi ve ekler artık yüklenmiyorsa, ek URL’leri düzeltmek için kullanılır. Sonraki düğme Ekleri Ortam Kitaplığı’na içe aktarmak içindir . Yayınlardaki ve sayfalardaki resimler WordPress medya kitaplığında değilse bu düğmeyi kullanın. Kütüphanede değillerse, CDN’de önbelleğe alınmayacaklardır. Bu durumu gidermek için bu düğmeyi kullanın.

Sonraki üç düğme, CDN’nin güncel dosyalara ev sahipliği yapmasını sağlar. CDN’nin eski içerik sunmakta olduğunu fark ederseniz CDN’den dosyaları temizlemek için bunları kullanın.

Her seçeneğin ne yaptığı:

 • Ana Bilgisayar Ekleri (Host attachments): Görüntüler gibi ekleri CDN’ye yansıtmaktadır.
 • Ana makine wp-includes / dosyaları (Host wp-includes/ files) : CDN’deki wp-includes klasöründeki belirli türde dosyaları (CSS, JavaScript ve resimler gibi) aynalar. Tam dosya türleri , CDN menüsünün Gelişmiş bölümündeki bir alanda belirtilir .
 • Ana tema dosyaları (Host theme files): CDN’de CSS, JavaScript ve resimler gibi belirli tema dosyalarını aynalar. Tam dosya türleri , CDN menüsünün Gelişmiş bölümündeki bir alanda belirtilir .
 • Küçültülmüş CSS ve JS dosyalarını barındırabilirsiniz (Host minified CSS and JS files) : Yalnızca W3TC’nin küçültme özelliğini kullanıyorsanız bu seçeneği seçin. Bu seçenek, CDN’deki Minify menüsünde oluşturulan minified JS ve CSS dosyalarını yansıtır .
 • Barındırma özel dosyaları (Host custom files) : CDN menüsünün Gelişmiş bölümündeki Özel dosya listesi alanına herhangi bir dosya adı veya yol eklerseniz , bu seçenek CDN’deki dosyaları barındırır. Varsayılan olarak, bu alana birkaç dosya zaten eklenmiş durumda, bu yüzden seçili halde bırakın.
 • Dış medya kütüphanesi eklerini içe aktarma (Import external media library attachments) : Ekranın üst kısmındaki düğme ile aynı şeyi yapıyor ancak işlemi otomatik hale getiriyor; böylece sayfalar ve yayınlar yayınlanırken sürekli oluyor.
 • Kanonik başlık ekleyin (Add canonical header): Sitenizin URL’sini, CDN’de barındırılan ek dosyaların kanonik başlığı olarak ekler. Eklerin URL’nizi değil, CDN URL’sini standart olarak listelediğinden emin olmak için bu seçeneği belirleyin.

CDN: Advanced

Karışık içerik uyarılarına rastlarsanız , karışık içerik sorununu çözmek için SSL sayfalarında CDN’yi Devre Dışı Bırak seçeneğine (Disable CDN on SSL pages) onay kutusunu kullanın . Aşağıdaki roller için CDN’yi Devre Dışı Bırak (Disable CDN for the following roles) seçeneği ile belirli oturum açmış kullanıcılar türleri için CDN’yi de devre dışı bırakabilirsiniz .

Sonraki dört metin alanı , CDN menüsünün Genel bölümündeki onay kutuları ile birlikte çalışır . Bunları, CDN’den barındıracak dosya türlerini belirtmek için kullanın. Varsayılan olarak, CSS, JavaScript ve resim dosyaları gibi belirli statik dosyalar türleri listelenir.

Alınan dosya türleri (File types to import) alanı, Ortam Kitaplığı’na alınması gereken ortam dosyalarının türlerini seçmek için harici olarak barındırılan ortamı filtrelemek için kullanılır. Varsayılan olarak alan boştur. Dosya türleri eklemek için, önceki alanlarda kullanılan sözdizimini kopyalayın. Muhtemelen *.gif;*.png;*.jpg;bu alana benzer bir şey eklemek isteyeceksiniz .

CDN’de barındırılması gereken ek dosyaları belirtmek için Özel dosya listesini (Custom file list) kullanın . Genel olarak, önceden ayarlanmış değerleri yalnız bırakmak ve CDN’de yansıtılması gereken ek dosyaları biliyorsanız, listeye ek değerler eklemek isteyeceksiniz.

Reddedilen kullanıcı arayüzünün (Rejected user agents) alan CDN içerik sunulmaması gereken kullanıcı araçları (cihazlar) belirtmek için kullanılır. Siteniz mobil cihazlar için ( WP Touch gibi) ikincil bir tema kullanıyorsa, sitenin ön belleğe alınmış standart sürümü yerine mobil içeriğin sunulmasını sağlamak için kullanıcı aracısını bu alana eklemeniz gerekebilir.

Reddedilen dosyalar alan CDN önbelleğe asla dosya türlerini belirtmek için kullanılır. Birkaç varsayılan dosya türü belirtilir ve mevcut değerleri yalnız bırakmalısınız. Önbelleğe alma işleminin, captcha’lar gibi özellikleri karıştırdığını fark ederseniz, listeye ek dosyalar ekleyin.

Son onay kutusu, Çerez alan adını “Site URL’si” olarak ayarlamanız (Set cookie domain to “Site URL,”) , yalnızca CDN hizmetinizi bir alt alanla çalışacak şekilde yapılandırdıysanız seçilmelidir.

Monitoring

İzleme menüsü, Yeni Relic sunucu izleme ve W3TC’yi entegre etmek için kullanılır . Bununla birlikte, New Relic paylaşılan barındırma ile uyumlu değildir, bu nedenle New Relic ile entegrasyon pek çok WordPress web sitesi için bir seçenek değildir.

WordPress’i izlemek için New Relic’i kullanmayı planlıyorsanız ve New Relic ve Envato Tuts + W3TC ile entegrasyon yapmak istiyorsanız Yeni Relic ve W3TC’nin birlikte çalışması için detaylı bir öğretici bir araya getirdiniz .

Extensions

Uzantılar menüsünde üçüncü parti ürünlerin ve hizmetlerin W3TC’ye entegre olmasını sağlayan eklentiler bulunur. Uzantılar, CloudFlare, FeedBurner, Genesis Çerçevesi ve WordPress SEO eklentisi ile entegrasyon için kullanılabilir. Kullanmakta olduğunuz bir servis veya ürün için bir uzantı mevcutsa, bu menüden uygun uzantıları etkinleştirin ve yapılandırın.

Extensions: Cloudflare

Birçok web sitesinin etkinleştirmesini isteyeceği bir uzantı CloudFlare. Uzantıyı etkinleştirmek için Etkinleştir’i tıklayın . Bunu yapmak , Genel Ayarlar (General Setting) menüsüne bir CloudFlare bölümü ekler .

Cloudflare eklenen bölüm Genel Ayarlar menüsüne yeterince açıklayıcı olduğunu. CloudFlare’yi W3TC ile kurmaya ek yardıma ihtiyacınız varsa, CloudFlare ayrıntılı talimatlar için başvurabileceğiniz destek belgeleri sunar

FAQ

SSS (FAQ) menüsü birçok konfigürasyon ve kurulum soruları yanıtlar. Maalesef, sayfa yararlı bilgiler içeren bir karmaşa (“Hangi web sunucularını destekliyorsunuz?”) Önemsiz bir bilgi ile gömüldü (“Hatta Matt Mullenweg bile ek önbelleklemenin önemini kabul etmiyor, neden rahatsız etsin?” ). Ek olarak, SSS başlıklarının birçoğu çok aydınlatıcı değil (“Umm, neden?”).

SSS’yi kullanmanın iki iyi yolu vardır:

 • İlk olarak, eklenti kurarken eğitim kaynağı olarak. SSS’yi sırayla okumak için zaman ayırın ve önbelleğe alma ve W3TC hakkında çok şey öğreneceksiniz.
 • İkincisi, sorun giderme kaynağı olarak. Belirli bir sorunuz varsa, sorunuzla alakalı anahtar kelimeleri aramak ve konuyu ele alan SSS bölümlerini okumak için tarayıcınızdaki arama özelliğini kullanın.

Support

Destek (Support) menüsü destek isteklerini başlatmak için kullanılabilir. Ücretsiz destek seçenekleri, hata raporları ve özellik önerileri içerir. Premium (ücretli) destek seçenekleri, eklenti Gösterge Tablosu’ndan (Dashboard) sunulan seçenekleri yansıtır .

Her türlü destek talebini başlatmak için, listeden bir seçenek belirleyin; destek talebi bilgilerini göndermek ve varsa destek için ödeme yapmak için yeni bir iletişim kutusu görünür.

Install

Kurulum menüsü çeşitli kurulum ve kurulum talimatları sağlar.

Install: All Servers

Sayfadaki talimatların ilk bölümü eklentiyi kurmanın temel adımlarını gösteren genel kurulum talimatlarıdır. Eklentiyi ilk kez kuruyorsanız, bu talimatları okumak kötü bir fikir değildir.

Kurulum talimatlarının altında .htaccess dosyalarında görünmesi için eklenmesi gereken biraz metin var. W3TC bu metni otomatik olarak eklemeyi deneyecek, ancak elle eklenmesi gereken örnekler var. W3TC’nin yeniden yazma kurallarını ayarlayamadığını bildiren bir yönetici bildirimi görürseniz, metni bu konumdan kopyalayın ve uygun konumlara yapıştırın.

Install: Private Servers

Kurulum menüsü tarafından sağlanan geri kalan bilgiler , 32-bit CentOS çalıştıran özel veya sanal bir özel sunucu gibi özel bir ortamda barındırılan siteler için tasarlanmıştır. Yum, memcache modülleri, çeşitli opcode önbellek modülleri ve New Relic’i kurmak için talimatlar sağlanmaktadır.

Bu araçlardan herhangi birinin yüklenmesine yardıma ihtiyacınız varsa bu talimatlara bakın.

About

Hakkında menü W3TC neler yapabileceğini kısa, üst düzey genel bakış sağlar. Sayfanın en ilginç kısmı eklentiyi geliştirmeye kod, fikir ve deneyim kazandırmış kişilerin listesidir.

Wrap Up & Next Steps

Tamam, hepsi 16 W3TC menüleri ayrıntılı olarak. Bu öğretici ile W3TC SSS ve Kurulum menüleri el altında olduğunda, herhangi bir WordPress web sitesinde W3TC’yi kurmaya hazırsınız demektir.

Bu serideki bir sonraki yazımda, WordPress kullanıcılarının W3TC’yi kurarken karşılaştıkları sık karşılaşılan zorlukların ve baş ağrılarından bazılarını halledeceğim. Bu nedenle, W3TC’yi ayarlamaya sıkışırsanız, bu yazıya göz kulak olun ki, böylece sıkışmanıza yardımcı olabiliriz.

 

 

Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir