WordPress’e kolayca XML Site Haritası Ekleme

Sitenize bir XML site haritası nasıl eklersiniz?

WordPress’in her şeyinde olduğu gibi bir eklenti kullanırsınız.

Geri kalanın üzerinde iki eklenti duruyor ve her biri için bir açıklama sunacağım, böylece siteniz için doğru olanı seçebilirsiniz.

Yoast SEO

Öncelikle, favori eklentilerim Yoast SEO’dan birini önermek zorundayım  .

oast SEO yıllar içinde bazı tartışmalı güncellemeler oldu, ancak çekirdek ürün her zaman mükemmel olmuştur.

Neden Yoast SEO kullanmalı?

Yoast SEO büyük bir eklentidir. Hızlı ve basit bir çözüm istiyorsanız veya zaten bir SEO eklentisine sahipseniz, bir sonraki önerimime göz atın.

Aksi takdirde, Yoast SEO iş için en iyi eklentidir. Site haritalarını çok iyi bir şekilde işleme koymanın yanı sıra, sitenizin SEO’su üzerinde çok fazla denetim sunar.

Biliyor musun? Yoast SEO, sitenizde düzgün sayfalandırma biçimlendirme, kurallaştırma ve tabii ki site haritaları ekleyerek otomatik olarak bir ton optimizasyon gerçekleştirir.

Yoast SEO ile bir site haritası nasıl oluşturulur?

Yoast XML site haritası özelliğini varsayılan olarak etkinleştirir ve kurulumdan hemen sonra bir site haritası oluşturulur.

Yoast SEO, bir site haritası sayfası oluşturmak yerine, bir site haritası dizini oluşturur . Bu, birkaç XML site haritasına bağlanan bir sayfadır.

İşte çeşitli site haritalarını etkinleştirebileceğiniz / devre dışı bırakabileceğiniz ayarlar sayfası.

Yoast SEO XML site haritası örneği

İşte Compete Themes için site haritası dizini .

Yalnızca yayınlar, sayfalar ve yardım makaleleri için bir site haritası tutuyorum (tema dokümantasyonu için). Tek sitemaplar sitedeki tüm içeriği kapsadığı için taksonomileri gereksiz buluyorum. Bu, arama motoruna robotlar taramaya daha az bağ verir.

Google XML Site Haritaları

Sitenize bir XML site haritası eklemek için bir başka harika seçenek de Google XML Site Haritası eklentisidir.

Devam etmeden önce, site haritaları için bu eklentiyi kullanabileceğinizi ve site haritası özelliğini devre dışı bırakmanız durumunda diğer SEO özellikleri için Yoast SEO’yu kullanabileceğinizi belirtmek isterim.

Neden Google XML Site Haritalarını kullanmalıyım?

Google XML Site Haritaları, tüm zamanların en çok oy alan eklentidir .

Yoast SEO gibi otomatik olarak bir XML site haritası dizini oluşturur ve yeni içerik yayınladığınızda dinamik olarak günceller. Google XML Site Haritaları, site haritanızın yapılandırmasını daha fazla kontrol etmenizi sağlar ve ayrıca yeni içerikler yayınlandığında arama motorlarını “bilgilendirmek” için seçenekler içerir.

Google XML Site Haritaları ile bir site haritası nasıl oluşturulur?

Yoast SEO gibi, yapmanız gereken tek şey eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirildiğinde, Google XML Site Haritaları çeşitli site haritalarına bağlanan bir site haritası dizin dosyası oluşturur. Bu site haritaları, posta türüne ve tarihlere dayalı olarak oluşturulmuştur. Örneğin, yayınlarınızın yanı sıra sayfalarınız için her ay bir site haritanıza sahip olursunuz.

Varsayılan yapılandırma en iyisidir, ancak site haritalarınızı değiştirmek için birçok ayar mevcuttur.

XML site haritanızı oluşturun mu?

Her iki eklenti de WordPress’e site haritası işlevleri eklemek için mükemmel olsa da, Yoast SEO’yu tercih ediyorum. Zaten diğer optimizasyonlar için kullanıyorum ve site haritaları iyi düzenlenmiş ve verimli.

Sitenize bir site haritası eklemek çok kolay – yalnızca bu eklentilerden birini yüklediğiniz sürece gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir