Bing Webmaster Tools Kullanım Rehberi

Sitelerinizi arama motorları sonuçlarında popüler olmasını sağlamak için ücretsiz olarak, Google, Bing, Yandex Webmaster Tools araçları sunmaktadır. Yeni web site sahipleri genellikle, Bing Webmaster Tools seo aracını kullanımı ve ayarları konusunda yetersiz oluşu sitelerine ziyaretçi kaybı yaşatmaktadır.

Sitenize trafik çekmek için, Google’dan sonra başka bir popüler arama motoru olan Bing, ülkemizde pek yaygın olmasa da ABD ve diğer Güney Amerika ülkelerinde yaygın olarak kullanımı ile web site sahiplerine ücretsiz olarak servisler sunmaya başlamıştır.

WordPress ping servisleriGoogle Bot, Yandex Bot ve Bing Bot örümceklerine yeni bir sitenin oluşturulduğunu yada tekrardan yayım hayatına geçtiğine dair bilgiler verir. Bu verilen bilgiler sadece ana sayfayı indeks etmesine, içeriklerinizi, kampanyalarınızı yada ürünlerinizi arama sonuçlarına herhangi bir ayar yapmadığınız zaman bilgi vermemektedir.

Bunun sebebi açık, Google, Bing, Yandex kendilerine özgün Webmaster Tools araçları kullanmaktadır. Sitenizi Google Search Console aracına henüz site ekleme işlemini yapmadıysanız buraya.

Bir başka popüler Webmaster Tools aracı olan, Yandex Webmaster Tools aracını kullanarak sitelerinizi arama motorlarına ekleyebilir ve ziyaretçi kayıplarına son verebilirsiniz.

Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster Tools aracına site ekleme, site haritası ve robots.txt oluşturma gibi bir çok özellikleri kullanabilmemiz için herhangi bir Outlook yada Hotmail gibi mail adresine ihtiyacımız olacaktır.

Henüz bir Outlook.com ücretsiz kişisel e-posta adresiniz yok ise buraya tıklayarak yeni bir hesap oluşturma işlemlerini tamamlayalım.

Kullanabilir bir kullanıcı adı seçerek ileri düğmesine tıklayınız,

 

Outlook Hesap Oluştur

Outlook Hesap Oluştur

Bir sonraki bölümde, mail hesabınıza ait bir parola oluşturmanız gerekecektir. Güçlü bir parola seçerek üyelik işlemin tamamlayalım.

Parola oluşturma Hesabınızla kullanmak istediğiniz parolayı girin.

Parola oluşturma Hesabınızla kullanmak istediğiniz parolayı girin.

Outlook hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra seo aracı olan Bing Web Uzmanı Araçları olarak da adlandırılır, buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

Bing Webmaster Tools Oturum Aç

Bing Webmaster Tools Oturum Aç

Karşıma ekranı olarak, Bing Web Uzmanı gelecektir, Site URL’sini girin kutucuğuna, sitenizin hangi varyasyonu kullanıyorsanız onu ekleyiniz.

http://www.hakanyerlikaya.com
http://hakanyerlikaya.com
https://www.hakanyerlikaya.com
https://hakanyerlikaya.com

Siteniz henüz HTTPS SSL sertifikası kullanmıyorsanız eğer, Cloudflare ile ücretsiz olarak SSL sertifikasına sahip olabilirsiniz. Bunun için yayımlamış olduğum Cloudflare kullanım rehberine göz atabilir, her siteniz için SSL sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Bing Web Uzmanı Site Ekle

Bing Web Uzmanı Site Ekle

Bir sonraki bölüm ise, Web sitem hakkında bölümünde yer alan site haritası ekleme bölümüdür, WordPress Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız otomatik olarak site haritası yolunu aktif olarak yapmaktadır. Yoast SEO hakkında pek bir bilginiz yok ise, Yoast SEO ayarları ve kurulumu hakkındaki makaleye göz atabilir, sitenizin SEO ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

Bing Web Uzmanı Web Sitem Hakkında

Bing Web Uzmanı Web Sitem Hakkında

Yoast SEO, site haritası yolunu sitemap_index.xml olarak adlandırıyor, bunu nasıl öğrenebilirsiniz.

http://hakanyerlikaya.com/sitemap_index.xml
https://hakanyerlikaya.com/sitemap_index.xml

Eğer aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bir ekrana sahip iseniz web sitenizin site haritası aktif hale geldiğini anlayabilirsiniz.

Yoast SEO XML Sitemap Test Etme

Yoast SEO XML Sitemap Test Etme

Siteniz xml site haritası yolunu sahip değil ve Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, WordPress panelinizdeki SEO çubuğuna basarak, Genel sekmesine tıklayınız, XML Sitemaps, ON-OFF seçenekleri göreceksiniz, ON durumuna getirerek xml site haritanızı aktif hale getirebilirsiniz.

Yoast SEO XML Sitemap Kontrol Etme

Yoast SEO XML Sitemap Kontrol Etme

Sitemizin site haritası yolunu öğrendikten sonra, Web Sitem Hakkında bölümü tekrardan açılacaktır.

URL: https://siteniz.com/
Site Haritası Ekle: https://siteniz.com/sitemap_index.xml

Saat ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadan, EKLE düğmesine tıklayınız.

Bing Web Uzmanı Web Sitem Hakkında

Bing Web Uzmanı Web Sitem Hakkında

Sitenin Sahipliğini Doğrulama Yöntemleri

Bing site sahipliğini doğrulama yöntemleri olarak, Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirebilirBir <meta> etiketini kopyalayıp varsayılan web sayfanıza yapıştırabilir yada DNS’ye CNAME kaydı ekleme işlemleri ile tamamlayabilirsiniz.

Web sunucunuza XML Dosyası Yükleme

Birinci seçenekte yer alan, BingSiteAuth.xml ögesini karşıdan yükle ögesine tıklayarak, dosyayı indirme işlemini yapınız. Bu sitenizi doğrulama yapmak için, site bilgilerini içerecektir.

Bing Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirin

Bing Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirin

Kullandığınız hosting firmanızın paneline ulaşarak yapabilirsiniz, cPanel Yönetici bölümüne gidiniz ve Dosya Yöneticisi bölümünde yer alan sitenize çift tıklayınız.

cPanel, Dosyalar, Dosya Yöneticisi

cPanel, Dosyalar, Dosya Yöneticisi

Yükle düğmesine basınız ve indirmiş olduğunuz, BingSiteAuth.xml ögesini sitenizin kök dizinine yükleyiniz.

Yükleme işlemini başarılı bir şekilde yaparsanız, aşağıdaki resim gibi BingSiteAuth.xml ögesini göreceksiniz.

cPanel Dosya Yöneticisi XML Site Doğrulama

cPanel Dosya Yöneticisi XML Site Doğrulama

Bing Web Uzmanı, bölümün en altında yer alan, Doğrula ve İptal menülerini göreceksiniz, yükleme işlemini tamamladıktan sonra, Doğrula diyerek sitenizin doğrulama işlemi olan 1’nci seçeneği tamamlayabilirsiniz.

Bing Doğrula İptal

Bing Doğrula İptal

Meta Etiketini ile Site Doğrulama

Bing meta etiketini ister WordPress > Görünüm > Düzenleyici > Header.php dosyasının, <head> // <head> kodlarına arasına, isterseniz de, Yoast SEO ile Genel sekmesinde yer alan Web Yöneticisi Araçları bölümünden, Bing Verification Code kutucuğuna yapıştırabilirsiniz.

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

WordPress > Görünüm > Düzenleyici > Header.php dosyasının, <head> // <head> kodlarına arasına meta etiketini eklemenize yardımcı olmak için aşağıdaki resim örneğine göz atabilirsiniz.

Yandex Webmaster Tools Verify WordPress Meta Tag

Yandex Webmaster Tools Verify WordPress Meta Tag

Sitelerim

Karşılama ekranı olarak seo aracına eklediğiniz sitenizin küçük resimli listesini göreceksiniz. Bu bölüm sitenizin aramadan gelen tıklamalar, aramada görünen, gezinilen sayfalar ve dizine alınan sayfa sayısı gibi hızlıca sitenizin istatistiklerine göz atacaksınız.

Bing Web Uzmanı Sitelerim

Bing Web Uzmanı Sitelerim

Web sitenizi Bing Webmaster tools aracına ekledikten hemen sonra, son 6 ay, son 3 ay, son 30 gün ve son 7 gün gibi tarih aralıklarını seçerek sitenizin trafik artışını yada azalışını seyredebilir. Şunu unutmamakta fayda var, sitenizi ekledikten hemen sonra istatistikler devreye girebilmesi için, Bing Bot örümceklerinin sitenizi taraması ve dizine eklemesi biraz zaman alacağından dolayı bir şeyler göremeye bilirsiniz. Bu yüzden sitenizi ekledikten 1 / 2 hafta sonra falan kontrol edebilir ve yapılandırabilirsiniz.

Pano

Site etkinliği, adından da anlaşılacağı gibi sitenize ait aramadan gelen tıklamalar, aramada görünen, gezinilen sayfalar ve dizine alınan sayfa sayısı, site haritası durumunu, kullandığınız anahtar kelimelerin ne denli başarı getirip getirmediğini, Bing Bot örümceklerinin sitenizin haritasını en son hangi tarih aralıklarında ziyaret ettiğini ve sitenize gelen bağlantılara göz atabilirsiniz.

Bing Webmaster Tools Pano

Bing Webmaster Tools Pano

Site Haritaları

Bing Bot, belirli zaman aralıklarında web siteniz ile alakalı tüm URL’lerini taraya bilme, okuya bilme ve makaleler, kampanyalar yada yeni sayfalarınızı ekleme yada değişikliklerdeki sorun veya sorunları bula bilmesi için bizlere bilgilendirme sağlamaktadır.

Her site haritasını yeniden gönder yada yeni olarak ekleme yaparsanız, site haritası durum özelliği beklemede olacak, Bing bot belirli zaman aralıklarında sitenizi tarayacak ve dizinlerine ekleyecektir.

Bing Site Haritaları

Bing Site Haritaları

Bing bot en son olarak, sitenizi Bing arama motoruna em son eklediği tarihi, yayımladığınız makalelerin kaç URL’sini dizine eklediğini ve Bing bot sitenizi en son hangi tarihte ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz.

URL’leri Bing’e gönder

Yeni oluşturulan siteler yada Bing bot sitenizi sürekli olarak ziyaret edebilir ve dizinlerine ekleme problemleri yaşayabilirsiniz. Bu yöntem yeni yayımladığınız makaleyi yada sayfaları daha hızlı bir şekilde uyarmanızı sağlamak için, günlük olarak 10 URL ve aylık toplamı olarak maksimum 50 tane URL gönderme özelliğini kullanabilirsiniz.

Göndermiş olduğunuz URL kalite yönergeleri ve makalenin kalite ölçütlerini değerlendirerek arama sorgularında sıralamaya sokacaktır.

 

One Response

  1. Deniz

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: