Bing Webmaster Tools Kullanımı

Bu rehberde sizlere Bing Webmaster Tools aracının kullanımı, ayarları ve sitenizi Bing arama motorlarına ekleme gibi birçok özelliği kapsayacak bu rehber ile sitenize yüksek trafikler elde edeceksiniz.

https://hakanyerlikaya.com/site-ekle/
Bing Webmaster Tools

Site Haritası Oluşturma ve Site Doğrulama

Çarpıcı görünen harika makaleler yazıyor olabilirsiniz ama WordPress blog sitenizi Bing, Yahoo, Google ve Yandex gibi arama motorlarına göre optimize etmediyseniz öyle çok yüksek trafik alamayacaksınız.

Yandex Webmaster Tools

Google Search Console

WordPress Yoast SEO

Sizlere Yoast SEO, All in One SEO Pack ve WordPress.com tarafından Jetpack gibi popüler SEO eklentileri olan bu araçlarla yapacaklarımız.

  • Site doğrulaması
  • HTML dosyası yükleme
  • HTML etiketi
  • Meta etiketi

Yoast SEO

Eklentiler > Yeni Ekle > Arama Kutucuğuna > Yoast SEO yazarak arayınız ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gibi seçenek gelecek. Hemen Yükle ardından Etkinleştir demeniz yeterlidir.

Yoast SEO Eklentisi

WordPress SEO eklentisi

WordPress SEO eklentisiWordPress paneli üzerinden Yoast SEO simgesinin üzerine gelin ve Genel düğmesine basınız ardından Features bölümü içerisinde XML Sitemaps kutucuğu otomatik olarak ON (Açık) olarak geliyor. Bu demek oluyor ki eklenti yardımı ile bir XML Sitemaps haritamız artık mevcut oldu.

Yoast SEO Sitemap Haritası XML
Yoast SEO Sitemap Haritası XML

Gelelim Verification code (Site Doğrulaması) özelliğine Google, Yandex, Bing gibi arama motorların vereceğini meta etiketi uygun olan kutucuğa yapıştırarak değişiklikleri kaydet demeniz yeterli olacak.

Yoast SEO Verification code
Yoast SEO Verification code

İpucu; Eğer sitenizin XML sitemap haritasına erişmek isterseniz aşağıdaki gibi sitemap_index.xml özelliği atayacaktır. Örnek;

www.siteniz.com/sitemap_index.xml yazarak erişebilirsiniz.

All in One SEO Pack

Yoast SEO eklentisi kullanmayıp, All in One SEO Pack eklentisi kullanacaksanız eğer biraz farklı görüntülere sahip olacağından dolayı anlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Eklentinin kurulumu oldukça kolay ve basittir.

Eklentiler > Yeni Ekle > Arama Kutucuğuna > All in One SEO Pack  yazarak arayınız ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gibi seçenek gelecek. Hemen Yükle ardından Etkinleştir demeniz yeterlidir.

WordPress sitenizi SEO için optimize etmek için All in One SEO Pack eklentisini kullanın
WordPress sitenizi SEO için optimize etmek için All in One SEO Pack eklentisini kullanın

Eklenti

WordPress.com tarafından Jetpack

WordPress Jetpack yukarıdaki SEO eklentilerinden farklı bir şekilde çalışmaktadır. Performans ve hızı optimize ederek CSS ve JavaScript gibi dosyalarınızı Load pages özelliği kullanıyor. Dilerseniz de resimleri veya görüntülerinizi de Lazy Load özelliği ile geç yüklenmesini sağlayabilir ve sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz özelliğinde de yer alan XML site haritalarını oluşturma ve site doğrulaması işlemleri de yapmaktadır.

Eklentiler > Yeni Ekle > Arama Kutucuğuna > Jetpack yazarak arayınız ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gibi seçenek gelecek. Hemen Yükle ardından Etkinleştir demeniz yeterlidir.

 

WordPress.com tarafından Jetpack
WordPress.com tarafından Jetpack

WordPress yönetici paneli üzerinden Jetpack düğmesine tıklayın ardından Ayarlar sekmesinin içinde Trafik bölümü içerisinde, Site haritaları ve Site doğrulaması ekranı göreceksiniz.

Jetpack, XML Sitemap ve Site Doğrulaması
Jetpack, XML Sitemap ve Site Doğrulaması

İpucu: Eğer sitenizi Yoast SEO veya All in SEO Pack ile doğrulama işlemi yaptıysanız Jetpack ile site doğrulaması yapmanıza gerek yoktur.

Not: Yoast SEO veya All in SEO Pack eklentilerin herhangi birisiyle XML Sitemap haritası oluşturduysanız ikinci defa harita oluşturmanıza gerek yoktur.

İpucu: Eğer sitenizin XML sitemap haritasına erişmek isterseniz aşağıdaki gibi sitemap.xml özelliği atayacaktır. Örnek;

www.siteniz.com/sitemap.xml yazarak erişebilirsiniz.

Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster aracını kullanabilmemiz için kayıt olmamız gerekiyor. Kayıt olabilmeniz için, Google, Yandex yada Outlook hesabınızın herhangi birisi olsa yeterlidir.

Bing Webmaster Kayıt Ol

Sitelerim / Site Ekle menüsü ile karşılaşacaksınız Site URL’sini girin kutucuğuna http:// yada https:// hangi protokolü kullanıyorsanız onu ekleyiniz.

İpucu: SSL sertifikanız yoksa eğer ücretsiz Cloudflare kullanarak SSL sertifikasına sahip olabilirsiniz. Cloudflare kullanımı için sizler için hazırladığım rehbere göz atabilirsiniz.

Cloudflare ile SSL, CDN Kurulumu ve Ayarları

Sitelerim / Site Ekle
Sitelerim / Site Ekle

Karşınıza URL adresiniz ve Site haritası ekleme işlemi ile karşılaşacaksınız. Yukarıdaki yazıda XML Sitemap hakkında bilgiler vermiştim.

  • Yoast SEO: www.siteniz.com/sitemap_index.xml
  • All in SEO Pack: www.siteniz.com/sitemap.xml
  • Jetpack: www.siteniz.com/sitemap.xml

Ben Yoast SEO eklentisi kullandığımdan dolayı site haritası yolu şu şekilde oluyor.

https://hakanyerlikaya.com/sitemap_index.xml

Site ve Site haritası ekle

Site ve Site haritası ekleWeb sitesi sahipliğini doğrula işlemi için 2’nci seçenek olan bir meta etiketi kopyalayıp web sayfasına yapıştırın seçeneğini kullanacağız.

Benzersiz olarak verilen site doğrulama meta etiketini kullandığımız eklentiye geçerek anlattığım bölüme yapıştırınız. Ardından Bing Webmaster aracında yer alan Doğrula düğmesine tıklayınız.

Web site sahipliğini doğrula
Web site sahipliğini doğrula

Sitemi Yapılandır

Site Haritaları

Bing belirli aralıklarda sitenizdeki tüm URL adreslerini kapsamlı bir şekilde anlık görüntü ile tarayacak. Bu anlık görüntü günlük olarak güncelleşir ve böylece tüm URL’leriniz için en son bilgileri içerir. Gönderdiğiniz ilk site haritası Beklemede özelliğinde olacak ve Bing botları sitenizi taradıktan sonra Başarılı olarak değişecektir.

URL’leri Gönder

Google gibi getir özelliğe sahip bir özellik ve web sitenizde paylaştığınız yazının hızlıca endeks almasını isterseniz URL’leri Gönder özelliğini kullanmalısınız. Bing Webmaster aracında ise URL gönderme sınırı bulunmakta Günlük 10 URL, Aylık 50 URL gönderebilirsiniz.

Bu URL Parametrelerini Yoksay

 

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.