Kısa Yollarla Blog Açma

Hanım ablamız;

Şikayetlerini söylüyor ve blog açma konusunda fikrinin olmadığını ve blog nasıl açıldığını ısrarla yazmamı istedi. 🙂

Bende;

Hanım ablamızı kırmadan;

Elimden geldiğince en ince detayına kadar blog nasıl açılır ve blog açtıktan sonra neler yapılmasını gerektiğini şöyle bir söyleyeyim de aklı başına gelsin dedim. 🙂

Blog nasıl açılır? WordPress ile blog kurulumu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız?

İster deneyimli bir kullanıcı isterseniz de, WordPress konusuna yeni başlayan birisi olun.

WordPress ile blog oluşturma ve blog açma konusunda herhangi bir bilgi bilmiyorsanız eğer,

Bu rehber sizleri WordPress ile blog oluşturma konusunda deneyimli bir blog sahibi birisi yapacak. 😉

O zaman;

Blog açma konusuna hemencecik giriş yapalım. 😛

Ücretsiz blog kurulumunu tamamladıktan sonra sizlere vereceğim birkaç ipucu ile Google PageSpeed Insights ve Google Mobile Speed test raporlarınız aşağıdaki görsellerde gözüktüğü gibi hız skoru yaklaşık 100 ve mobil site hızınız ise Mükemmel olacak şekilde ayarlayacağız. 😉

Bu kıyağımı da unutmayınız 😉

Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights
Google test my site mobile
Google test my site mobile

WordPress ile aklınıza gelebilecek her türlü siteleri oluşturabilirsiniz.

Bilginiz olması için aşağıda paylaşılan örneklere bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Haber
 • Kişisel Blog
 • Portföy
 • Yemek
 • Müzik
 • e-ticaret

Öncelikle bir blog oluşturabilmeniz için bir; Alan Adı (Domain) tercihi yapmanız gerekecektir. Alan adı tercihi sizin kimliğiniz olacak seçimi doğru yapabilmeniz için eğlenceli ve dikkat çekebilecek bir isim kullanmanız insanlar üzerinde sitenizi hatırlaması ve bulmasını kolay yapacaktır.

Peki;

Alan Adı (Domain) tercihi yapabilmem için ne yapmam gerekiyor?

Bir yemek tarifi sitesi açacaksanız eğer bir haber sitesi adı vermezsiniz zannedersem.

 • Blog senin hakkında mı, yoksa kendinden ayrı bir marka oluşturmaya mı çalışıyorsun?
 • Kolay telaffuz edilebilsin ki insanlar sitenizi kolaylıkla bulabilsin.
 • Kısa tut ve rakam yada tire işaretlerinden kaçının.
 • Şirketlerin isimlerini yada markaların sloganlarını kullanmayın.

Çoğunlukla;

COM uzantısı kullanılır sebebi ise akıllarda en çok kalabilendir. COM yoksa eğer üzülmenize gerek yok, blogunuz mükemmel bir şekilde yaptığınızda bunun önemi kalmayacaktır.

Alan Adı tercihini yaptınız ve ziyaretçiler tarafından İnternet üzerinden erişilebilmesi için blogunuzu barındırmanız gerekecektir.

Bir Hosting olmadan satın almış olduğunuz alan adı çevrim içi olarak ne görülecek nede bir ziyaretçi sitenizi ziyaret edebilecek.

Ülkemizde birçok Hosting şirketleri bulunmaktadır.

Google artık sitelerde SSL sertifikası kullandırma zorunluğu getirdi.

SSL kullanıcı bilgileri şifreleme özelliğine sahiptir hem sitenizin güvenliği ve sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız kullanmanız gerekiyor.

Dilerseniz uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olan ücretsiz, Cloudflare SSL, kullanabilirsiniz.

Tanınmış ve büyük hosting şirketlerini tercih etmeniz faydanıza.

Şuan aklıma gelen birkaç firma listesini listeledik tercihinizi kampanyalara ve ürünlerin özelliklerine bakarak tercihinizi yapabilirsiniz.

 • TurHost
 • Natro
 • İsim Tescil
 • İHS
 • Güzel Net

 

Blog Nasıl Açılır?
Blog Nasıl Açılır?

Ben bugün alan adımı ve hosting seçimi;

GoDaddy hosting firması üzerinden yapacağım.

Unutmayın her türlü hosting firmaların cPanel Yönetim Paneli arayüzü neredeyse aynıdır.

Blog Açma

GoDaddy sitesine erişerek karşınıza öncelikle alan adı arama ekranı gelecektir. Buraya almak istediğiniz alan adının başkası tarafından kullanılıp, kullanılmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Alan adı arama
Alan adı arama

.COM adresini şuan ki blog adresimde kullandığımdan dolayı seçemiyorum o yüzden .CO adresini tercih edeceğim. Tercih işlemini yaptıktan sonra, Sepete Devam Et düğmesine tıklayınız.Alan adı arama, Hakan Yerlikaya

Alan adı arama, Hakan Yerlikaya

Karşınıza Başlangıç Düzeyi, Ekonomik, Deluxe ve Üst Düzey paketleri çıkacaktır. Seçiminizi doğru yapmanız gerekmektedir. Sürekli olarak resimler, dosyalar veya videolar ekleyecekseniz paketinizi yüksek seçmeniz gerekiyor. Başlangıç Düzeyi seçeneği yeni başlayan kullanıcılar için iyi olsa da tek alan adı barındırabilir ve GoDaddy indirim kuponu kullanarak bu paketi satın aldığınız yıl boyunca değiştiremezsiniz.

Şuan birden fazla sitelerim olduğundan dolayı, sınırsız web sitesi ekleme özellikleri olan Deluxe ve Üst Düzey paketlerinden herhangi birisini kullanıyorum.

GoDaddy hesabımızda indirim kuponu uygulayacağımız için yıllık alımlarda biraz indirim olacaktır. Tekrardan satın alma işlemi gerçekleştirdiğimiz zaman tekrardan indirim kuponu uygulayamıyorsunuz. Aşağıda paylaşacağım kod ile %50 civarında indirimlerden faydalanabilirsiniz.

cjccp50hp

Hosting plan seçenekleri

Hosting plan seçenekleriSeçmiş olduğum alan adım ile birlikte bir yıllık Başlangıç Düzeyi paketi ile beraber GoDaddy indirim kuponu uyguladım. Ortalama fiyat 31 dolara düştü ve şuan bu para benim için ideal bir seçenek. SSL sertifikası satın almıyorum sebebi şuan pahalı geliyor. Bende ücretsiz olarak Cloudflare SSL kullanacağım.

Ürünleriniz
Ürünleriniz

Ürünleri satın alabilmemiz için birkaç adımdan oluşan hesap oluşturma işlemlerini tamamlamamız gerekiyor. Sizlerden istenilen bilgiler olan, e-postası, kullanıcı adı, şifrenizi ve müşteri desteği alabilmemiz için yardımcı olacak Pin numarasını bir köşeye not almayı unutmayınız. Ve satın alma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Profilinize giriniz ve Ürünlerim düğmesine tıklayarak GoDaddy üzerinden satın aldığınız ürünlerin listesi ile karşılaşacaksınız.

 • Alan Adları: Domain bilgilerinize ait olan DNS (Nameservers) ve dilerseniz başka bir hosting firmasına transfer edebileceğiniz kontrol alanıdır.
 • Web Hosting: cPanel Yönetim Paneli ve yapabileceğiniz önemli değişiklikleri tek noktada buluştuğu yerdir. Ve tek tıklama ile WordPress kurulumu yapabileceğimiz alandır.
Ürünler
Ürünler

Web Hosting düğmesine tıklayınız ve cPanel Yönetim Paneli açılacak burada Web Uygulamaları sekmesinden WordPress Blog uygulamasını seçiniz ve sizi WordPress kurulumu sayfasına yönlendirecektir.

Web uygulamaları
Web uygulamaları

Yönlendirilen bölümde sizlere WordPress hakkında birkaç bilgiler sunuyor. Burada, bu uygulamayı kur düğmesine basarak WordPress kurulum aşamasına geçeceğinizi belirtiyor.

Wordpress uygulaması
WordPress uygulaması
 • Lokasyon: Hosting paneli üzerinde yer alan domain listesi yer alıyor olacak burada doğru domain adresini seçmiş olduğundan emin olunuz.
 • Versiyon: WordPress açık kaynaklı yazılım olduğundan dolayı güvenlik açıklarını gidermesi için sık sık güncelleme yapar. Mümkün olduğunca en son versiyonu kurmanız gerekir. Diğer kutucukları değiştirmenize gerek yok.
 • Ayarlar: WordPress sitenizin yönetici paneli /wp-login.php yoluna erişerek ulaşabilirsiniz. Bunun için kullanıcı adı, şifreniz ve e-posta adresinizi sizin tarafından doldurulması daha iyi olacaktır. Kutucuklarda yer alan ayarları değiştirmenize gerek yok.

KUR düğmesine tıklayarak sitenizin artık WordPress ile kurulduğunu görebilirsiniz. Artık başarılı bir şekilde WordPress kurulum işlemini gerçekleştirdik. Sıra geldi tema ayarları ve SEO ayarlarının nasıl yapıldığına göz atalım.

Wordpress kurulumu
WordPress kurulumu

Ayarları

Blog açma rehberini tamamladıktan sonra sitemizin arama motorları tarafından taranması ve hızlı indeks alması için birkaç takım ayarları gözden geçirmemiz gerekiyor.

WordPress sitenizin kullanımını kolaylaştırmak için otomatik olarak yazılar, sayfalar ve kategoriler oluşturmaktadır.

WordPress yönetici paneline erişebilmeniz için araç çubuğuna www.siteniz.com/wp-login.php yolunu kullanarak erişebilirsiniz.

 www.siteniz.com/wp-login.php

WordPress başlangıç ekranı aşağıdaki resim örneği gibi olacaktır. Sitenize ait bütün özelleştirmeler yer alıyor burada yapmak istediğiniz değişikliklere hızlıca erişebilirsiniz.

 • Başlangıç: WordPress yenilikleri hakkında bilgiler sunuyor.
 • Güncellemeler: Kullandığınız tema veya eklentilere ait herhangi bir güncelleştirme gelirse güncelleştirme yapmanız gerektiğini uyarır.
 • Yazılar: Paylaşılan yada taslak olarak kaydedilen yazılara, oluşturduğunuz kategorilere yada eklediğiniz etiketlere ulaşabilirsiniz.
 • Ortam: Resimler veya yüklenen videolara erişebilir,
 • Sayfalar: Oluşturmuş yada oluşturacağınız sayfalara ulaşabilir
 • Yorumlar: Ziyaretçilerin yada spam yorumların bulunduğu yorumları kontrol edebilir
 • Görünüm: Kullandığınız temanın menülerine, bileşenlerine ve değiştirmek istediğiniz kodları erişebilir
 • Kullanıcılar: Sitenize üye olan kullanıcı bilgilerine erişeceksiniz.
 • Ayarlar: Site başlığı yada slogan durumunuzu, kalıcı bağlantılar ayarlarını dilerseniz de tartışma ekranı açarak birkaç özelliği aktif edebilirsiniz.
 • Menüyü daralt: Dikkatinizin dağılmamasını istiyorsanız eğer menüyü daralt çubuğuna tıklayarak geniş bir sayfaya sahip olabilirsiniz.
Wordpress başlangıç
WordPress başlangıç

Yazılar ve Sayfalar içerisinde yer alan Merhaba Dünya! ve Gizlilik Politikası gibi sayfalara hiç bakmadan direk siliniz. Sebebi hemen hemen her dakika WordPress kurulumu gerçekleşiyor ve bunu bilmeyen kullanıcılar silmediği için bütün siteler aynı içeriği paylaşmış gözüküyor. Buda siteler için olumsuz etki bırakıyor.

Görünüm ve Temalar bölümünde WordPress geliştiricileri tarafından Yirmi On yedi, Yirmi On altı, Yirmi On beş gibi 3 farklı temalar geliyor. Yeni başlayan kullanıcılar temayı özelleştirme konusunda herhangi bir bilgisi olmadığından dolayı ayarlarını doğru bir şekilde yapılandıramıyor.

Yirmi On yedi, Yirmi On altı, Yirmi On beş temaların üstüne tıklayarak SİL işlemi yapınız.

Görünüm ve Temalar

Site Hızlandırma

Ben;

Google tarafından sağlanan site hızı performans araçlarındaki hız skorunu yüksek tutabilmek için kullanıcı deneyimi yüksek ve JavaScript ve CSS dosyalarını küçültmüş SEO uyumlu bir tema ve W3 Total Cache ve Cloudflare kullandığımdan dolayı hız skorları yüksek sonuçlar veriyor.

Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

W3 Total Cache Kurulumu ve Ayarları

Google test my site mobile
Google test my site mobile
Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights

Sizlerde bu sonuçları elde etmek istiyorsanız, MyThemeShop firmasının ücretsiz olarak dağıttığı temaların herhangi birisini seçeceğim. MyThemeShop firmasının paylaştığı temalar hem SEO uyumlu hemde gözle görülebilecek kadar hızlıdır. Sitenize veya şirketinize uygun olabilecek bir tema seçebilirsiniz.

MyThemeShop temalarına erişmek için burayı tıklayınız.

Yeni Ekle düğmesine tıklayınız ve arama çubuğuna kullanmak istediğiniz temanın adını yazarak arattırma işlemini başlatınız. Ben Schema Lite temasını tercih ediyorum ve KUR düğmesine basarak temanın kurulmasını bekliyorum. Tema kurulduktan sonra,

Yeni tema yükle
Yeni tema yükle

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir