Cloudflare, W3 Total Cache Kurulumu Ayarları [PageSpeed Score %96]

Tek tıkla;

DNS sunucu ayarları ile kimlik bilgilerini değiştirerek Cloudflare kurulumu sayesinde aşağıdaki servislerden ücretsiz bir şekilde faydalanacağı biliyor muydunuz?

 • Ücretsiz CDN (Free Content Delivery Network)
 • Ücretsiz SSL Sertifikası ( Free Secure Sockets Layer)
 • Ücretsiz DNS ( Free Domain Name System)
Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights
Google test my site mobile
Google test my site mobile
GTmetrix
GTmetrix

Peki öyleyse;

Bugün sizlere yardımcı olmak için, Cloudflare ‘yi sitenize ekleme ve W3 Total Cache eklentisinin kurulumunu ile beraber ayarlarının nasıl yapılacağını göstereceğim.

W3 Total Cache Detaylı Kurulumu ve Ayarları

Ücretsiz SSL sertifikasını kullanabilmemiz için cPanel Yöneticisi bölümüne erişin ve Güvenlik bölümünde yer alabilir ve SSL/TLS bölümüne tıklayın.

cPanel SSL/TLS
cPanel SSL/TLS

Sertifikalar (CRT) SSL sertifikaları oluşturun, görüntüleyin, yükleyin veya silin.

SSL/TLS
SSL/TLS
 1. Anahtar: Yeni bir 2.048 bit anahtar oluşturun.
 2. Alan Adları: WWW ve HTTP:// olmadan yazın. Örneğin; hakanyerlikaya.com
 3. Şehir: Bulunduğunuz ilin adı.
 4. Eyalet: Bulunduğunuz ilin adı.
 5. Ülke: Bulunduğunuz ülkenin adını.
 6. Şirket: İster sitenizin adını isterseniz de dükkanın adını belirtebilirsiniz.
 7. E-posta: Sıklıkla kullandığınız herhangi bir e-posta adresiniz.
 8. Oluştur düğmesine tıklayınız.
Yeni Bir Sertifika Oluştur
Yeni Bir Sertifika Oluştur

SSL/TLS Sertifika Üret bölümü ile karşılaşacaksınız. Burada, Bu sertifikayı şimdi yüklemek istiyorsanız Installer ögesini kullanarak yapabilirsiniz uyarısı veriyor. Installer yazısına tıklayın.

SSL/TLS Sertifika Üret
SSL/TLS Sertifika Üret

Installer yazısına tıkladıktan sonra, Bir SSL Web Sitesi Yükle bölümü göreceksiniz.

Alan adı bölümünden sitenizi seçin ve Etki Alanına Göre Otomatik Doldur düğmesine basın.

Bir SSL Web Sitesi Yükle
Bir SSL Web Sitesi Yükle

Etki Alanına Göre Otomatik Doldur dedikten sonra Sertifika Yükle düğmesine tıklayınız.

Sertifika Yükle
Sertifika Yükle

Şimdi Cloudflare kurulumuna geçelim.

Cloudflare

Cloudflare’ye kayıt ol bağlantısına tıklayın ve klasikleşmiş üye olma ekranı geliyor.

Herhangi bir e-posta adresinizi ve unutmayacağınız güçlü bir şifre oluşturmalısınız.

Cloudflare ile başlayın
Cloudflare ile başlayın

Cloudflare Add your site, (site ekleme) menüsü çıkacaktır.

Buraya, http:// ve https:// yada WWW gibi sürümleri eklemeden sitenizi ekleyiniz.

hakanyerlikaya.com

Siteni ekle
Siteni ekle

We’re querying your DNS records, burada DNS ayarların değişeceğini ve değişiklik sonrası sitenize gelen trafikleri, Cloudflare ağında izleyebileceğinizi belirten küçük bir not bırakıyor.

DNS kayıtlarınızı sorguluyoruz
DNS kayıtlarınızı sorguluyoruz

Cloudflare dört farklı fiyatlandırma seçenekleri sunuyor.

 • Free : DDoS saldırılarının Küresel CDN Ölçülmemiş Azaltılması Ücretsiz paylaşılan SSL sertifikası
 • Pro : Tüm Ücretsiz özellikler, artı: Cloudflare kuralları ile Web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) Mobil ve Görüntü Optimizasyonları İnce yapılı yapılandırma için Ek Sayfa Kuralları
 • İş : Tüm Profesyonel özellikler, artı: Modern TLS Only modu ve WAF Öncelikli E-posta Desteği Özel SSL sertifikaları sayesinde PCI uyumluluğu
 • Kurumsal:  Tüm İş özellikleri, ayrıca: 24/7/365 kurumsal sınıf telefon, e-posta ve sohbet desteği Özel hesap ekibi 25x geri ödeme ile% 100 çalışma süresi garantisi SLA Ham istek günlüklerine erişim
Bir Plan Seç
Bir Plan Seç

A, AAAA ve CNAME kayıtları, trafiğinin Cloudflare sistemi üzerinden yönlendirilmesini sağlayacaktır. DNS ayarları web sitesi adlarına karşılık gelen IP adresleriyle birlikte yöneten ve eşleştiren veritabanı tutan bir yazılımdır. Nameservers, tüm alan adı kayıtlarını yönetir ve IP adresine dönüştürür. Özellikle, ad sunucularının web sitelerinin IP adresleri yerine alan adlarını kullanmaya izin verir.

DNS sorgu sonuçları

DNS query results for

Bize verilen, Cloudflare Nameservers kayıtlarını sitenizin DNS kayıtları ile değiştirilmesini istiyor.

Aşağıdaki örnek gibi yada farklı DNS kayıtları çıkabilir.

 • apollo.ns.cloudflare.com
 • elinore.ns.cloudflare.com
Adları değiştir
Adları değiştir

GoDaddy hesabınıza giriş yapın ve cPanel Yöneticisi bölümüne erişiniz; (cPanel görünümü neredeyse aynıdır.) Zorluk çekeceğinizi zannetmiyorum.

Domains menüsünde bulunan DNS Manager düğmesine tıklayınız.

Ad sunucuları bölümünde, Yeni ad sunucusu türünü seçin bölümü Özel olarak değiştiriniz.

Cloudflare’nin bizlere verdiği DNS kayıtlarını, Ad sunucusu kutucuğuna yerleştiriniz ve Ad sunucusu ekle düğmesine basmanız yeterlidir.

GoDaddy DNS Sunucuları
GoDaddy DNS Sunucuları

Overview sekmesi siyah renge sahipse DNS kayıtlarını doğru bir şekilde değiştirilmediğini ve ücretsiz SSL sertifikası ve CDN hizmetlerinden faydalanamayacağınızı belirtiyor.

Cloudflare’nin DNS kayıtlarını tekrardan incelemesini istemeniz gerekecektir. Recheck Nameserves düğmesine basarak tekrardan kontrol ettirebilirsiniz.

Durum: Web sitesi aktif değil (DNS değişikliği bekleniyor)
Status: Website not active (DNS modification pending)

Overview

Overview, Cloudflare tarafından sağlanan basit arayüzü ile yapmış olduğunuz ayarların durumunu, kullandığınız plan seçeneğini, güvenlik düzeyinin ne olduğunu hızlı bir şekilde bilgilendiriyor.

genel bakış

Overview

Pause Website, Delete Website

 • Pause Website: Web sitenizi geçici olarak durdurup devre dışı bırakmak istiyorsanız. Pause düğmesine basarak isteğiniz doğrultusunda yapılan değişiklikleri kaybedeceğinizi ve güvenlik durumlarından yararlanamayacaksınız.
 • Delete Website: Cloudflare hesabınızdan web sitenizi tamamen kaldıracaktır. Kaldırma işleminin ardından DNS bilgilerini değiştirmezseniz tekrardan sitenizi hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz. Cloudflare kullanmaya tekrardan devam edebilirsiniz.
Duraklat, Web Sitesini Sil
Pause, Delete Web Site

Analytics

Cloudflare sistemini ücretsiz kullandığımızdan dolayı Cloudflare Analytics verileri 24 saat ertelenecektir. Daha fazla istatistik raporları elde etmek için ücretsiz planı değiştirerek Pro, Business yada Enterprese gibi planlara geçmeniz gerekir.

Sitenizde Google Analytics veya Yandex Metrica gibi izleme araçları kullanıyorsanız verilerinizi etkileyecektir. Sebebi Google Analytics yada  Yandex Metrica sitenize bir .JS script ekleyip çalıştığından dolayı, Google yada Yandex sunucularıyla etkileşim haline girebilecektir.

 • Requests Through Cloudflare: Cloudflare proxy olarak çalışır, bu nedenle HTTP başlıklarının nasıl ele alınacağını ve trafiğin Cloudflare üzerinden geçtiğinde nelerin değişebileceğini veya eklenebileceğini açıklar.
 • Total Requests: Cloudflare yalnızca, DNS ayarları sayfanızdaki turuncu bir bulutla temsil edilen Cloudflare sisteminden geçen ziyaretçileri izleyebilir. Cloudflare, proxy olmadığımız DNS girişleri için raporlarında trafiği saymaz.
 • Bandwidths: Cloudflare en popüler statik varlık türlerini ön belleğe alır ve bunları, ziyaretçinizin coğrafi konumuna en yakın olan bir Cloudflare sunucusundan sunar. Bu tek başına, sunucunuzun ne kadar bant genişliği kullandığını önemli ölçüde azaltabilse de, işletme maliyetlerinizi daha da azaltmak için Sayfa Kuralları kullanılarak daha gelişmiş önbellekleme seçenekleri kullanılabilir.
 • Unique Visitors: Sayfa görüntülemeleri, bir kullanıcı sitenizdeki bir sayfayı ziyaret ettiğinde ve tüm sayfayı yüklediğinde hesaplanır. Siteyi bu aralıkta ilk kez ziyaret ediyorlarsa, benzersiz bir ziyaretçi olarak da kaydolacaklar. Sitenizdeki içeriğe bir şeyler bağlayan, ancak aslında tüm sayfayı (bot, eklenti, uygulama çeken veriler, vb.) Ziyaret etmeden ve yüklemediyse, bu yalnızca bir ziyaretçiye değil, sayfa görüntülemeye de dahil olur.
 • Threats: Yaygın olarak kullanılan HTTP üst bilgilerini spam göndericiler tarafından kötüye kullanır ve sayfanıza erişimlerini reddeder. Ayrıca, bir kullanıcı aracısı veya standart olmayan bir kullanıcı aracısı olmayan ziyaretçilere de (ayrıca yaygın olarak botlar, tarayıcılar veya ziyaretçiler tarafından) engelleyecektir.
 • Origin Performance (Argo): Argo performans gösteren global bir histogram. Mavi ve turuncu seri, Argo’nun Akıllı Rota bulduğu yerlerde TTFB’den önce ve sonra temsil edilir. Çubukların sola kayması TTFB’de bir azalmayı temsil eder. TTFB, sunucunuza bir istek göndererek CloudFlare arasındaki gecikmeyi ve yanıt olarak ilk baytı almayı ölçer. TTFB, sunucunuzda ağ geçiş süresini (Akıllı Yönlendirme’nin optimize ettiği) ve işlem süresini (Argo’nun hiçbir etkisi yoktur) içerir.
 • Rate Limiting: Rate Limiting, hizmet reddi saldırılarına, kaba kuvvet giriş denemelerine ve uygulama katmanını hedefleyen diğer kötüye kullanım davranışlarına karşı koruma sağlar.
 • Queries by Response Code: NS’nin yanıtlayan ziyaretçi koduyla ilgili soruları yanıtlıyor. HTTP yanıt kodları gibi, DNS yanıt kodları da sahnelerin arkasında neler olduğuna dair bir gösterge verir. Çoğunlukla sadece NOERROR, DNS yanıt kodlarının HTTP 200 ve DNS yanıt kodlarının HTTP 404’ü olan NXDOMAIN’i göreceksiniz.
 • Geographic: Coğrafi yönlendirmeyi destekler, belirli bir bölgedeki kullanıcıları, yapılandırmanızda belirtildiği gibi belirli bir başlangıç ​​sunucusuna (veya sunucu havuzuna) yönlendirir. Bu, Cloudflare’nın istemcilerin en yakın Cloudflare veri merkezine bağlandığı Anycast ağını tamamlar .
 • Performance: Web performansı, yalnızca statik dosyaları ziyaretçilere yakınlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda, her sayfanın bir kullanıcı tarafından gezindiği cihazdan olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde oluşturulmasını sağlamakla ilgilidir.
 • Security: (DDoS) saldırılarının sıklığı ve gücü artıyor. Milyonlarca güvensiz İnternet Nesnesi (IoT) cihazının kullanımıyla, yüksek düzeyde dağıtılmış volumetrik saldırılara yol açan botnetlerin oluşturulması, hiç olmadığı kadar kolay ve daha etkilidir. Daha büyük saldırı hacimlerine ek olarak, çabalar ağdan ve ulaşım katmanlarından uygulama katmanına (katman 7) doğru kaymaktadır. Uygulama katmanı saldırıları çok daha karmaşıktır, genellikle bir web sitesini veya uygulamayı indirmek için daha az kaynak gerektirir ve işlemleri daha da büyük bir etkiyle bozabilir.

Crypto

SSL

Cloudflare SSL, güvenlik seviyesi ve konfigürasyon miktarına bağlı olarak farklı modlarda çalışır. Son kullanıcıya gelen trafik her zaman şifrelenir, bu da her zaman HTTPS’nin avantajlarından yararlanacağınız anlamına gelir. WordPress sitemize SSL kurulumu için bu bölümleri kullanacağız.

Tam, Esnek SSL
Full, Flexible SSL
Flexible SSL

Flexible SSL, ziyaretçilerinizi WiFi gözetimini ve HTTP üzerinden gelen reklam enjeksiyonu da dahil olmak üzere tehdit sınıflarından korur. Cloudflare üzerinden gelen trafiği şifreleyecek, Origin Server kökeni sunucularını kullanmadan şifreleyecek. Flexible SSL, seçeneği ile sunucuya herhangi bir SSL sertifikası kurmadan kolayca SSL sertifikası elde edeceksiniz.

Full SSL

Full SSL, kullanıcılardan Cloudflare’ ye ve Cloudflare’ den Origin sunuculara kadar şifreleme sağlar. Full SSL ile sunucuya yüklenecek sertifikalar için üç seçeneğiniz olacak. Cloudflare (Origin CA) tarafından verilen Sertifika Yetkilisi (Sıkı) tarafından düzenlenir veya kendinden imzalı bir sertifika. Cloudflare Origin CA aracılığıyla alınan bir sertifikayı kullanmanız önerilir.

Ücretsiz SSL sertifikası için Full SSL özelliğini işaretleyin.

Full (Strict)

Full (Strict), bir sertifika yetkilisi tarafından verilen Origin CA tarafından sağlanan SSL sertifikası kullanır. Bu kaynağınızdaki Cloudflare’ye giden trafiği güvenli hale getirerek SSL yapılandırma sürtünmesinin çoğunu azaltır.

Edge Certificates

SSL sertifikaları, özel anahtarlar oluşturmak, sertifika imzalama istekleri (CSR) oluşturmak, sertifikaları yenilemek ve SSL sertifikaları yenilemek ve ilişkili bakım görevlerinin çoğunu ortadan kaldırmak için iki tipte Dedicated Certificate SSL sertifikası kullanabilirsiniz.

 • Cloudflare Dedicated Certificate: 5 USD
 • Cloudflare Dedicated Certificate with Custom Hostname: 10 USD
Kenar Sertifikaları
Edge Certificates

Custom Hostnames

Her, Each Dedicated SSL Certificate tam etki alanı adınızı içerir. Each Dedicated SSL Certificate özel SSL sertifikaları ile birden çok alt etki alanı düzeyini ve seçtiğiniz en fazla 50 alan adınızı korumanıza olanak tanır.

Özel Ana Makine Adları
Custom Hostnames

Origin Certificates

Güncelliğini yitirmiş yada güncelleştirme yapılmamış tarayıcılar özel anahtar ve CSR oluşturma yapamamaktadır. Bu durumda, CSR’nizi oluşturmanız veya daha yeni bir tarayıcı kullanılması gerekir.

Menşe Sertifikaları
Origin Certificates

Always Use HTTPS

Her zaman HTTPS kullan eylemi, HTTP isteklerini HTTPS’ye yönlendirmenin en iyi yoludur. Alternatif olarak sitenizin tamamını HTTPS’ye yönlendirmek istemiyorsanız, bunu sayfa kuralları kullanarak yapabilirsiniz. Unutmayın, Always Use HTTPS seçeneği yalnızca Cloudflare’de ilişkili bir SSL sertifikası varsa görünür.

Her zaman HTTPS kullan
Always Use HTTPS

HTTP Strict Transport Security (HSTS)

HTTP Sıkı Aktarım Güvenliği (HSTS)
HTTP Strict Transport Security (HSTS)

Authenticated Origin Pulls

Authenticated Origin Pulls, çoğu web sunucusu tarafından desteklenen özellik olan TLS client certificate kimlik doğrulama kullanır. Cloudflare ile kaynak sunucu arasında bir bağlantı kurarken bazı durumlarda erişim sınırlı olabilir.

Kimliği doğrulanmış Origin Pulls
Authenticated Origin Pulls

Minimum TLS Version

Daha yüksek bir TLS sürümü daha güçlü bir şifreleme standardı anlamına gelir. Buda yayımlanan TLS sürümlerde bulunan bilinen güvenlik açıkları için düzeltmeler içerir.Unutmayınız, tüm tarayıcılar TLS 1.2 ve üstü değerleri desteklemez. Bu duruma bağlı olarak standartların kullanılması gerekir.
Minimum TLS Sürümü
Minimum TLS Version

Opportunistic Encryption

Opportunistic Encryption, istemcilerin şifreli bir TLS kanalı üzerinden http şeması ile URI’lara erişmesini sağlar.

Fırsatçı Şifreleme
Opportunistic Encryption

Onion Routing

Onion Routing, web sitenizin içeriğini, çıkış ağları gerektirmeden, doğrudan Tor (Anonim Ağ) üzerinden sunmasına izin verir.

Tor (Anonim Ağ)

 • Onion Routing servisi tarafından ayırt edilebilir, böylece CAPTCHA zorlukları yalnızda kötü amaçlı trafiğine sunulur.
 • Kullanıcıların kimliklerini, nereye girdiklerini ve ne yaptıklarını gizleyecektir.
Soğan Yönlendirme
Onion Routing

Disable Universal SSL

Mevcut olan herhangi bir Universal SSL sertifikasını kaldıracak ve artık alan adı için kullanılmayacaktır. Disable Universal SSL devre dışı bıraktıktan sonra geçerli bir sertifika olmadığından ziyaretçiler sitenizi ziyaret edememeleriyle sonuçlanır.

Evrensel SSL'yi devre dışı bırak
Disable Universal SSL

Firewall

Firewall, HTTP trafiğini hedefleyerek ve belirli istekleri engellemek, sorgulamak, günlüğe kaydetmek veya belirli isteklere izin vermek için özel ölçütler uygulayarak güç ve esneklik sunar.

Firewall Rules

Firewall Rules, güvenlik duvarı kuralları tüm gelen site trafiğini incelemenize izin verir. Tanımladığınız ölçütlerle eşleşen istekler, yanıt olarak belirli bir eyleme tabidir.

Rate Limiting

Rate Limiting, hizmet reddi saldırılarına, kaba kuvvet giriş denemelerine ve uygulama katmanını hedefleyen diğer kötü amaçlı davranışlara karşı koruma sağlar.

Security Level

Security Level, Cloudflare algoritması mevcut sorunlara karar vermek için IP itibar kullanır. IP itibarı şöyle şua puanlarla hesaplanır.

 • Essentially off: Tamamen kapalı
 • Low: 24 – Düşük düzeyli koruma.
 • Medium: 14 – Orta düzel koruma.
 • High: 0 – Yüksek düzey koruma.
 • I’m Under Attack Mode: Yalnızca web sitesi DDoS saldırısının altında olduğunda kullanılmalıdır. Web sitenize erişmeye çalışan bir ziyaretçi olduğundan emin olmak için trafik ve davranışları analiz ederken, ziyaretçiler yaklaşık beş saniye boyunca bir geçiş sayfası ile karşılaşır.

Challenge Passage

Challenge Passage, bir ziyaretçinin bir sorunu başarıyla tamamladıktan sonra Cloudflare sitenize ne kadar süreyle erişmesine izin verileceğini belirtebilirsiniz.

Access Rules

Access Rules uygulamasıyla IP adresine, ülkeye veya AS numarasına göre listeye ekleyebilir veya engelleyebilir. Ziyaretçi IP adresini kara listeye veya beyaz listeye eklemek için kullanabilirsiniz.

 • Block: Bir ziyaretçi engellendiğinde, CAPTCHA seçeneği sunulmaz; böylece sitenize erişmesi için bir yol yoktur.
 • Challenge: Sitenizi ziyaret etmek için kullanıcının bir CAPTCHA tamamlaması gerektirir. Bu botların siteye erişmesini engelleyecektir, ancak ziyaretçiler CAPTCHA seçeneğini tamamlayabilir.
 • Whitelist: Tüm güvenlik kontrollerinden gelenleri hariç tutar.
 • JavaScript Challenge: Her bir ziyaretçiyi, I’m Under Attack Mode geçiş sayfasına ekler. Ziyaretçinin devam edebilmesi için JavaScript’ in etkinleştirmesini gerektirir. Bu mod, DDoS saldırılarını ziyaretçilere minumum etkiyle engellemek için kullanışlıdır.

User Agent Blocking

User Agent Blocking, ile şüpheli bulduğunuz kullanıcıyı engellemek için kullanışlıdır.

Zone Lockdown

Belirli bir zaman aralığı için tüm sitenizin, belirli URL’nizin ve herhangi bir dizinin trafik hacimlerini kontrol etmenizi sağlar. Zone Lockdown, IP başına sınırlama uygular ve bir bütün olarak trafiğinize uygulanmaz.

DNS

Domain Name System (DNS) , Siteler veya bloglar kullanıcıların çevrim içi kimlik bilgilerine erişebilirler.

Web tarayıcıları İnternet Protokolü (IP) adresleriyle etkileşir.

DNS, alan adlarını IP adreslerine çevirir, böylece tarayıcılar İnternet kaynaklarını yükleyebilir.

İnternete bağlı her cihaz, diğer makinelerin cihazı bulmak için kullandığı benzersiz bir IP adresine sahiptir. DNS sunucuları, insanlara 192.168.1.1 (IPv4’te) gibi IP adreslerini veya 2400: cb00: 2048: 1 :: c629: d7a2 (IPv6’da) gibi daha karmaşık yeni alfa nümerik IP adreslerini ezberleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bir kullanıcı facebook.com gibi bir web uygulamasını ziyaret etmeyi talep ettiğinde, kullanıcının bilgisayarının hangi sunucunun bağlanacağını bilmesi ve uygulamayı yükleyebilmesi gerekir. Bilgisayarlar başlangıçta bu ” adrese gönderilecek adı ” çevirisini yapmak için gerekli bilgilere sahip değiller, bu yüzden onlar için özel bir sunucu soruyorlar.

Bilgisayarlar, IP adresiyle tanımlanan belirli DNS çözümleyicileriyle konuşacak şekilde yapılandırılmıştır. Genellikle yapılandırma, kullanıcının ISS’si (Comcast veya AT & T gibi) ev veya kablosuz bağlantılarda ve ofis bağlantılarında bir ağ yöneticisi tarafından yönetilir. Kullanıcılar ayrıca bilgisayarlarının hangi DNS çözümleyicisinin konuştuğunu el ile değiştirebilir.

Cloudflare ağının gücü, 1.1.1.1’e, hızlı DNS sorguları sağlama açısından doğal bir avantaj sağlar. Dünya çapında Cloudflare’ın 1000+ sunucularında kullanıldığından, dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcılar 1.1.1.1’den hızlı bir yanıt alacaktır; buna ek olarak, bu sunucuların Cloudflare platformunda 7 milyondan fazla alana erişimi vardır ve bu alanlar için ışık hızları sorgulanır.

1.1.1.1 ayrıca sorgu adı küçültme gibi diğer birçok genel DNS hizmetinden sağlanamayan bazı güvenlik özellikleri sunar. Sorgu adı minimizasyonu, yalnızca yetkili DNS sunucularına en az sorgu adı göndererek gizlilik sızıntısını azaltır.

Diğer bazı özyinelemeli DNS hizmetleri, hizmetlerinin güvenli olduğunu iddia edebilir çünkü DNSSEC’yi desteklerler. Bu iyi bir güvenlik uygulaması olsa da, bu hizmetlerin kullanıcıları, DNS şirketlerinin kendilerinden ironi olarak korunmazlar. Bu şirketlerin çoğu, DNS müşterileri tarafından ticari amaçlarla kullanılmak üzere veri toplar. Alternatif olarak, 1.1.1.1 herhangi bir kullanıcı verisini benimsememektedir. Günlükler hata ayıklama amacıyla 24 saat tutulur, sonra temizlenir.

Ne yazık ki, Cloudflare DNS ülkemiz Türkiye’ de engellenmiştir.

W3 Total Cache

Get your API key bölümüne tıklayınız ve Cloudflare API KEY bölümüne yönlendirme yapılacak buradaki API KEY kodunu bir yere not alınız ve bunu W3 Total Cache eklentisinde kullanacağız.

WordPress yönetici paneli üzerinden Eklentiler > Yeni Ekle > W3 Total Cache yazarak arayınız ve Hemen Yükle ardından Etkinleştir düğmesine tıklayınız.

W3 Total Cache > General Settings > sekmesine ulaşın ve Page Cache bölümü göreceksiniz. Kutucuğu işaretleyiniz.

Ardından;

Browser Cache sekmesinde ki kutucuğu da işaretleyiniz

Cloudflare API key anahtarını bir köşeye not alınız ve W3 Total Cache eklentisinin Extensions menüsüne ulaşın.

Extensions menüsünde Cloudflare göreceksiniz burada etkin olarak gelmiyor ve etkinleştir deyiniz.

W3 Total Cache ile Cloudflare bağlantısına yetkilendirme işlemini hallettik. Şimdi eklentinin CDN ayarlarına göz atalım.

Eklentinin, General Settings bölümünde yer alan CDN bölümünde FSD CDN ve FSD CDN Type bağlantısının Cloudflare tarafından sağlandığını görebiliyorsunuz.

Şimdi

Google PageSpeed Insights ve GTmetrix site performans sonuçlarına göz atalım.

Umarım;

Sizlere yardımcı olmuştur ve tıkır tıkır açılan bir blog siteniz veya mağaza siteniz olmuştur. 🙂

Cevaplarınızı yorum kutucuğuna yazmanızı bekliyor olacağım. 😉

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.