Google Analytics Site Ekleme ve Kullanımı

Harika bir WordPress sitesi kurdunuz ve Google Analytics izleme kodunu ekleme, ayarları ve kullanımı konusunda kafanız mı karışıyor?

O zaman bugün, Google Analytics  ile web sitenizin ziyaretçilerinin kim olduklarını, nereden geldiklerini, sitenizi nereden bulduklarını, hangi sayfalarınızı ziyaret ettiklerini, sitenizde ne kadar süre kaldıklarını, ne kadar vakit geçirmiş olduklarını yada hangi sayfalarınız nasıl popüler bir kitleye sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Google Analytics ile web sitenizin trafiği hakkında net bir fikir edilebildiği gibi sitenizin performansını nasıl artıracağınızı ve dönüşüm oranların nasıl artmasını sağlayabileceğiniz hakkında bu konu sizlere yardımcı olacaktır.

Wordpress ile Google Analytics Kullanımı

WordPress ile Google Analytics Kullanımı

Google Analytics Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Analytics, WordPress web sitenizin trafiğini ölçmemize ve siteyi ziyaret eden ziyaretçiler hakkında önemli bilgiler toplamasına yardımcı olur. Google tarafından sağlanan ve tamamen ücretsiz olan bu web site analiz aracı, yukarıda yazmış olduğum bütün aklınızda oluşacak sorunları gidermeye yardımcı olacaktır.

Her web sitesi sahibi sitenin gerçekte nasıl bir performans gösterdiğini merak eder.

Yaptığı işin yada sürekli olarak yazmış olduğu içeriklerin, işe yarayıp yaramadığını, hangi yazıların ziyaretçilerin ilgisini çekip çekmediğini ve gerçekten yararlı bilgiler sağlayarak siteyi ziyaret eden ziyaretçilere gerçekten yardımcı oluyor mu?

Google Analytics ile sitenizi iyileştirmek ve dönüşümlerinizi en seviyelere çıkartmak için hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini, sitenizin geliştirilmesine yönelik bilgileri sizlere ücretsiz olarak bu analiz aracı ile bilgileri bulmanız zor olabilir.

Google Analytics, yeni kullanan yada kullanacak olanlara kullanımı biraz karmaşık ve zor gelecektir. Ancak bu ücretsiz seo aracı kullanım rehberi sizlere yardımcı olacak ve sitenizin performansını canlı verilerle izleyebileceksiniz.

Hesap Oluştur veya Oturum Aç

Google Analytics aracını kullanmadan önce, bir Google hesabı oluşturmanız gerekecektir. Oluşturulacak bir Google hesabıyla, hem Google Analytics aracına hemde Google Search Console seo araçlarına ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Henüz, Google Search Console aracı ile ilgili de net bir bilgiye sahip değilseniz, sizler için paylaşmış olduğum makaleye göz atarak, sitenizin sorun veya sorunları hakkında da bilgilere sahip olabilirsiniz.

Google Search Console kullanım rehberi makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Google hesabınızı oluşturduktan sonra, yeni hesabınızla Google Analytics aracına ulaşabilirsiniz.

Google Analytics oturum açın veya bir hesap oluşturun

Google Analytics oturum açın veya bir hesap oluşturun

Oturum açın düğmesine tıkladığınızda, Google Analytics hesabınızı kurmak için uygulamanız gereken birkaç adımlarla karşılaşacaksınız.

Burada, web sitenizin yeni hesap bilgilerini isteyecek ve kutucuklara girmeniz gerekecektir.

Gerekli alanları girdikten sonra, veri paylaşım ayarlarınızı yapılandırmanız gerekecektir.

Mavi düğmeli, İzleme Kimliği Al düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bir sonraki aşama ise düğmeye tıkladıktan sonra bir pop-up ekranı ile gizlilik sözleşmesi ekranı açılacak ve uygun olan coğrafi konumu seçerek sözleşmeyi kabul etmeniz gerekecektir.

Google Analytics izleme kimliğini al

Google Analytics izleme kimliğini alŞartları ve koşulları kabul ettiğinizde, sizi hızlıca izleme bilgileri alanındaki izleme kodu bölümüne yönlendirecektir.

Burada izleme kimliği numaranız, UA-175454011-1 gibi numaralarla başlayan bir değerler verecektir.

Google Analytics İzleme Kodu Kimliği

Google Analytics İzleme Kodu Kimliği Google Analytics’in web sitenizdeki etkinliği ölçebilmesi ve izleyebilmesi için izleme kodunuzu web sitenizde izlemek istediğiniz her sayfaya yüklenmesi gerekir. Global site etiketi, web sitenizin türüne ve kullandığınız platforma bağlıdır.

WordPress’e Google Analytics Kodunu Ekleme

Eğer, WordPress web siteniz varsa, WordPress için popüler eklentiler olan MonsterInsights’ı kullanabilir ve izleme kodunuzu istediğiniz herhangi bir sayfaya kolayca yükleyebilirsiniz.

Eğer siteniz HTML dosyaları ile oluşturulmuşsa, izleme kodunuzu her web sitenizin kaynak koduna bir çevrim içi HTML editör veya Windows Not Defteri veya herhangi bir metin editörü kullanarak ekleyebilirsiniz.

Analiz kodunuz WordPress sitemize eklemek için, Global Site Etiketi (gtag.js) kutucuğu içerisinde yer alan izleme kodunu kopyaladıktan sonra, WordPress yönetici paneline giriş yapmanız gerekecektir.

Sol menüde yer alan, Görünüm > Düzenleyici > sekmesine tıklayınız ve header.php adlı dosyayı bulunuz.

İşleri daha hızlı ve daha kolay yapmak için hızlı tuş kombinasyonları olan CTRL+F tuşlarına basarak aramak istediğiniz ögelere hızlıca erişebilirsiniz.

header.php dosyamızı bulduktan sonra, </ head> </ head> etiketlerinin arasına yapıştırmamız gerekecektir. </ head> </ head>  etiketleri hakkında pek bir bilginiz yok ise, CTRL+F tuşlarına basarak arama çubuğu çıkacaktır.

Google Analytics İzleme Kimliğini WordPress Sitemizin Header.PHP Dosyasına Yükleme

Google Analytics İzleme Kimliğini WordPress Sitemizin Header.PHP Dosyasına Yükleme

Yukarıdaki resimdeki örnek gibi izleme kimliğinizi yapıştırdıktan sonra dosyayı güncelle düğmesine tıklayınız.

Buraya kadar işlerimizi doğru yaptığımızdan emin olmak için, Google Analytics sayfasına tekrardan dönerek sitemizin veri alıp almadığını görmek için sayfayı yenileyiniz.

Eğer herhangi bir veri yoksa, Test trafiğini gönder düğmesine tıklayarak, Google bot örümceklerin sitenizi hızlıca etiketi okumasını sağlayabilirsiniz.

Gerçek trafik veri raporlarını görmek için,“header.php” dosyayı güncelledikten sonra, 12/24 saat gibi bir zamanın geçmesi gerekecektir. Google Analytics’teki Raporlama sekmesine tıklayarak sitenizin gerçek değerlerine erişebilirsiniz.+

WordPress Google Analytics Eklentisi MonsterInsights

Google Analytics’i, Wordress by MonsterInsights eklentisini yükleyip kurarak web sitenize ekleyebilirsiniz. Bu eklentinin kullanımı ve yapılandırması kolaydır, web sitesi trafiğini yapılandırdık tan hemen sonra izlemenize olanak sağlayacaktır.

Google Analytics for WordPress by MonsterInsights

Google Analytics for WordPress by MonsterInsights

Eklentiye ulaşmak için, Eklentiler seçeneğinin üzerine gelin ve Yeni ekle düğmesine tıklayın.

Sağ üst köşede yer alan arama çubuğuna, Google Analytics for WordPress by MonsterInsights, yazarak hemen yükle düğmesine ardından hemen etkinleştir düğmesine basmanız yeterlidir.

Şimdi yükleyip, etkinleştirdiğiniz eklentiyi yapılandırmamız gerekecektir. Bunu yapmak için, sol alt menüde yer alan Insights > Settings ayarlarına erişmemiz gerekecektir. Aşağıdaki resme göz atabilirsiniz.

Google Analytics hesabınızı eklentiye bağlamamız gerekir. Bunu, Google hesabınızla otomatik olarak doğrulayarak veya manuel girerek de yapabilirsiniz.

Şimdi google hesabınızla kimlik doğrulaması yapmamız gerekecektir. Hesabınızı eklenti ile bağlamak için kurulum prosedürlerinden geçmeniz gerekecektir. UA kodunu manuel olarak girdiğinizden, gösterge tablosunu ve eklentinin rapor özelliklerini kullanmanıza engel olacağından bu yöntemini kullanmalıyız.

Mülk > İzleme Bilgileri altında İzleme Kodu, Global Site Etiketi (gtag.js) kutucuğu içerisinde yer alan kodu tekrardan kopyalayın.

Eklenti ayarlarının açıldığı sayfaya geri dönün ve Global Site Etiketi (gtag.js) kodunu yapıştırın ve değişiklikleri kaydedin. Yukarıda da belirttiğim gibi web sitenizin trafik verilerini kontrol etmeniz için aradan 12/24 gibi saat geçmesi gerekecektir.

Site Arama

Site aramasını ayarlamak, ziyaretçilerinizin web sitenizi kontrol ederken ne aradıklarını bilmenize yardımcı olacaktır. Öncelikle, hesabınızla oturum açmanız ve üç sütun göreceğiniz, Yönetici sekmesine tıklamanız gerekecektir.

Hesap > Mülkler > Görünüm sütununa gidin ve görünüm ayarları sekmesine tıklayın.

Burada Site Search Settings ayarlarını kapalı olarak göreceksiniz, bu bölümü aktifleştirmemiz gerekiyor. Bunun için, OFF konumunu, ON konumuna getirerek, site arama özelliğini etkinleştiriyoruz.

Artık, sitenizin arama sorgusu parametresini girmeniz gereken sorgu parametresi kutusuna sahip olursunuz.

Sorgu parametresi kutucuğuna genellikle ‘s’ veya ‘q’ dır, ancak web sitenizde bir arama yaparak, sitenizin sorgu parametresini öğrenebilirsiniz.

Örneğin, ben sitemde arama çubuğuna Hakan Yerlikaya yazarak arattığımda  sorgu parametresi ‘s’ olarak çıkıyor.

https://hakanyerlikaya.com/?s=Hakan+Yerlikaya

Bunu, Google arama motoruna Hakan Yerlikaya olarak arattığımda ise sorgu parametresi ‘q’ olarak çıkıyor.

https://www.google.com.tr/search?rlz=1C1SQJL_trTR795TR795&ei=QNTyWsjsNJKkwALil7_4BA&q=Hakan+Yerlikaya&oq=Hakan+Yerlikaya&gs_l=psy-ab.3..35i39k1l2j0i30k1l2j38.75017.79869.0.79972.3.3.0.0.0.0.212.364.0j1j1.2.0….0…1.1.64.psy-ab..1.2.360…0i13i30k1.0.3jKRh4LZwBM

Bu site araması özelliğini keşfettikten sonra kaydet düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bundan sonra, Google Analytics aracı web sitenizde yapılan herhangi bir aramayı takip edebilecektir.

Hedefleriniz

Web sitenizdeki önemli etkinliklerin takip edilebilmesi için hedeflerinizi belirlemeniz gerekecektir. Örneğin, bir e-ticaret web siteniz varsa, bir satın alma işlemini tamamladıktan sonra müşterinizin satış yapacakları bir onay sayfanız olması gerekiyor. Ayrıca, potansitel müşterilerinizi oluşturmak için bir iletişim bilgileri formu kullanıyorsanız, web sitenizin ziyaretçilerinin, mailchimp vb. gibi e-posta servisleri listesine abone olduktan sonra, alışverişiniz için teşekkürler sayfasını oluşturmanız gerekir.

WordPress ile MailChimp kullanımı ve entegrasyonu ile ziyaretçilerinize ücretsiz mailler göndererek ziyaretçi kitlenizi artırabilirsiniz. MailChimp kullanımı için önceden hazırlamış olduğum makaleye göz atarak, hedeflerinizi büyütebilir ve istediğiniz konuma kolayca yerleşebilirsiniz.

 

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: