Google Panda Algoritması ve Güncellemeleri

Google, 2011 yılının Şubat ayında ziyaretçilere kullanıcı deneyimini geliştirmek, benzersiz ve kaliteli içerikler sunan siteleri ödüllendirmek adına Google Panda algoritması ile güncelleme yapmıştır.

Google Panda ile sitenizin cezalandırılıp cezalandırılmadığını nasıl öğreneceğinizi ve bulacağınızı öğrenmek veya ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinizi açıklamak istediğim için yazıyorum.

Google Panda Algoritması ve Güncellemeleri

Google Panda Algoritması ve Güncellemeleri

Google Panda nedir?

Google, arama motorlarında ziyaretçilere benzersiz ve kaliteli içerik kullanan siteleri sever. Bu yüzden düzenli olarak algoritmalar ve güncelleştirmeler yayımlar. Bu algoritma ve güncelleştirmeler, sitelerin sıralaması belirlemek için kullanılır.

Google’ın amacı her zaman, arama sonuçları için en yararlı sonuçları ziyaretçilere sunmaktır. Panda algoritması Google’ın aramalarda yüksek kaliteli sitelerin görünürlüğünü artırmak ve bunu yapma yeteneğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Google’ın  kullanıcıları aldatıcı ve site ihlali yapan siteleri ise cezalandırır.

Farmer Update adı altında bir algoritma yayımlar ve bu algoritma Google Panda olarak adlandırılır. Panda algoritması arama listesini geliştirmek için, anahtar kelimelerle siteyi doldurmak, yinelenen içerik, kopya içerikli siteleri, yüksek reklamlı olan siteleri hedefliyor olmasıydı.

Organik trafik ve site görünürlüğün bir Panda güncelleştirmesinden cezalandırılıp, cezalandırılmadığını görmek için sitenizi sürekli takip etmelisiniz.

Bu ceza sitenizi arama motorları sıralamasında yer değişikliği, organik ziyaretçilerde düşüş ve aramalarda sitenizin daha az görünmesidir.

Siteniz bir Google Panda algoritması güncellemesinden etkilenip, etkilenmediğini şu yollarla öğrenebilirsiniz.

Yeni güncelleştirmesi ile gelen algoritmalar bir web sitesinin yükleme hızını, tasarımını ve kullanıcı arayüzünü göz önünde bulunduruyordu.

 • Anahtar kelime doldurma: Sırf arama motorları sonuçlarında üst sıralara çıkmak için her tarafı anahtar kelimelerle doldurmak.
 • İnce içerik: Sadece konu olsun diye yazılmaya amaçlanmış içerikler.
 • Alakasız içerik: Yüksek rekabetli anahtar kelimeleri rastgele içeriklerde yayımlamak.
 • Kırık bağlantılar: Ziyaretçileri aldatmaya yönelik, iç ve dış bağlantılar oluşturmak.
 • Yinelenen İçerik: Makalelerinizin birbirlerine benzemesi ve aynı şeyi ifade etmesi.
 • Kopya içerik: Sitenizi tamamen kopya içeriklerle doldurmak.
 • Aldatıcı içerik: Kullanıcıları aldatmak için tasarlanmış içerikler . Örneğin, daha fazla tıklama elde etmek için reklamların normal içerik gibi görünmesi.
 • Çift başlıklı İçerik: Amacı sadece SEO olan ve aynı başlıklar adı altında içerikler yayımlamak.
 • Geniş konular: Sadece içerik olsun nasıl olursa olsun, haberse haber, sporsa spor gibi, her telden konuların paylaşılması.
 • Spinner: Spinner ise, içeriğin birkaç yerini değiştirerek yeni konu gibi sunmak.
 • Dil Bilgisi Hataları: Dikkat edilmeden içeriğin dil bilgisi hatalarını düzeltmemek.
 • Optimize edilmemiş siteler: Ziyaretçilere ve arama motorlarının anlayacağı bir sistem sunamamak.

Yinelenen İçerik

Siteleriniz ve sayfalarınızın bir çoğunda aynı içerikli konulara sahipse, Google içeriklerin çoğaltılmasının bilgilendirici olmayacağını ve kullanışlı bir kullanıcı deneyime yol açmayacağını bildiği için cezalandırılma riskiniz yüksektir.

Yinelenen İçerik Çeşitleri

 • Tamamen önceden yayımladığınız içerikle aynı konuları yayımlamak,
 • Sadece birkaç cümle değiştirerek, yeni konuymuş gibi sunmak.

Yukarıdaki her iki durumda, Google hangi içeriği sıralamaya alınacağını bilemediğinden dolayı bunu fark edecektir.

Anahtar Kelime Doldurma

Google, belirli arama terimleri için bir sitenin alaka düzeyini anlamak için anahtar kelimeler kullanılır. Bir site sürekli olarak, aynı şeyi sık sık ifade ediyorsa arama sonuçlarında çıkma ihtimali yüksektir.

Geçmişte, site sahipleri bir web sitesinin sıralamasını içeriğindeki hedef anahtar kelimeleri aşırı şekilde yerleştirerek maniple edebildiler.

Anahtar kelime doldurulmuş sayfalar, kullanıcıların Google’ın sıralama algoritmalarını doğal bir şekilde oynamaya yönelik bir girişimi okuma ve yansıtmalarını genellikle hoş karşılamaz. Panda şimdi anahtar kelime doldurma siteleri arar ve bu tekniği kullanan siteleri cezalandırır.

Yüksek Reklam Oranı

Birçok web sitesi, hosting ve domain ihtiyaçlarını karşılamak için reklamlar sunar ve reklamlar doğru bir şekilde optimize edilerek sunulduğunda herhangi bir ceza ile karşılaşmazsınız.

Ancak, reklamlar aşırı derecede kullanıldığında, bu bir sorun olarak gelecektir.

Kullanıcılar olabildiğince aradıkları sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmayı ister ve istediği konuya ulaşıp o içeriğin her tarafından reklamlar aşırı derecede sunulmuşsa Google bunu fark edecektir.

Yüksek Hemen Çıkma Oranı

SEO’lar arasında hemen çıkma oranının panda algoritmasında bir faktör olarak kullanılıp kullanılmadığı konusunda pek çok tartışma ve karışıklık olmuştur. Hemen çıkma oranı, bir siteden ayrılan bir siteye gelen ziyaretçilerin yüzdesini yalnızca bir sayfa (veya “geri dönen”) görüntüleyerek ölçer.

Google, bir sıralama faktörü olarak hemen çıkma oranlarını kullanarak onaylamadıysa da, pek çok SEO, bunun Panda algoritmasında kullanıldığını düşünüyor. “Hemen Çıkma Oranı”, doğrudan ziyaretler, yönlendirme trafiği vb. Dahil olmak üzere tüm kanallardan gelen ziyaretçileri ifade eder. Google’ın daha gelişmiş bir görünümü ” Geriye ” yi kullanıyor olabilir. Geriye girdikten sonra SERP listelerine dönmek için geri düğmesini kullanan site ziyaretçilerinin yüzdesi SERP’lerden bir site. Bu, sonucun arama sorgusu için iyi olmadığını ve arama motorunun sonuç olarak bu sonucu düşürebileceğini gösterir.

Panda Cezasından Kurtulma

Web sitenizin Google Panda tarafından cezaya tabi olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu, SEO görünürlüğünde veya organik ziyaretlerde önemli düşüşler olup olmadığını ve bunların gerçekleşmiş herhangi bir bilinen güncellemeyle ilişkili olup olmadığını kontrol etmektir.

Bir Panda güncellemesi sırasında performansta kayda değer bir düşüş varsa, muhtemelen sitenin etkilenmiş olması muhtemeldir. Bununla birlikte, robots.txt dosyasında veya sunucu kapatma zamanında yanlışlıkla engellenen sayfalar gibi, trafiğin azalmasıyla ilgili diğer olası nedenleri de kontrol etmeniz ve devre dışı bırakmanız gerekir.

Sitenizin bir Panda güncellemesinden kurtarılması için gereken süre, ne kadar ciddi bir şekilde etkilendiğine, sitenin boyutuna ve belirlenen sorunları gidermek için mevcut olan kaynaklara bağlı olacaktır. Sorunlar ne kadar erken çözülürse, iyileşme ne kadar erken olur.

Google Panda Algoritması ve Güncellemeleri

Google Panda Algoritması ve Güncellemeleri

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: