Yeni Google Search Console Kullanım Rehberi

Google tarafından sunulan ve web site sahibi olan herkes için ücretsiz bir araç olan Google Search Console ile sitenizi izleyebilme, performansını ölçme, tarama hatalarını ve arama sonuçlarında ki performans iyileştirmelerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Yada;

Web sitenizin arama sonuçlarında ki aranma trafiğini web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini merak ediyor olabilir?

En çok bağlantı veren siteleri bulmak isteyebilir yada yayımladığınız bir içeriğiniz de en çok hangi metne bağlantı verdiğini öğrenmekte isteyebilirsiniz.

Veya;

Yeni yayımladığınız bir yazının arama sonuçlarında indeks alıp almadığını veya güncelleme yaptığınız eski içeriğinizi yeniden dizine eklenmesini isteyerek arama sonuçlarında ki sıralamasına göz atmasını isteyebilirsiniz.

Bu rehberde ileri düzeyde bilgi sahibi olana kadar Google Search Console kullanım rehberi sizlere yardımcı olacaktır.

Google Search Console

Web sitenizi Search Console aracına kayıt ettirmeden önce sitenizin performansını izleyebilmemiz için sitemizde birkaç aracın muhakkak olması gerekmektedir.

 1. Site Haritası: Web tarayıcı botları (örümcekler) sitenizi daha hızlı okuyabilmesini sağlamak ve sitenizde neler olup bittiğini bildirmeniz için kolayca tarayabileceği bir dosyaya ihtiyaç duyacaktır. Sitenizde RSS, mRSS ve Atom 1.0 veya XML dosyası olması gerekmektedir. WordPress kullanıyorsanız eğer bu özelliği etkinleştirmek için herhangi bir SEO eklentisi kullanarak bu işlemleri hızlandırabilirsiniz.
 2. Robots.txt: Yapacağınız bir kural işlem ile sitenize erişen web tarayıcı botları (örümcekler) bir işlem ile engelleyebilir veya izin verebilirsiniz. Yada resim, video ve ses dosyalarının arama sonuçlarında görüntülenmesi engellemek isteyebilirsiniz ve bunu yapabilmeniz için robots.txt dosyası kullanılır. Robots.txt dosyası sitenizin kök dizininde yer alır ve bu araca erişmek isterseniz; www.google.com/robots.txt erişebilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız eğer otomatik olarak robots.txt dosyası oluşturulmaktadır.

WordPress için Yoast SEO

WordPress platformu kullanıyor ve herhangi bir SEO eklentisi kullanmıyorsanız eğer sizlere önerebileceğim iki popüler eklenti ismi önereceğim. İster Yoast SEO eklentisi isterseniz de All in ONE SEO Pack eklentilerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz.

Kullanacağım eklenti tercihi Yoast olacak ve basit arayüzü ile kullanımı oldukça basittir.

Yoast SEO Kurulumu

Yoast kurulumu yapmanız için;

 • Eklentiler
 • Yeni Ekle
 • Arama Kutucuğuna Yoast SEO yazarak aratın;
 • Hemen Yükle
 • Etkinleştir
Wordpress Yoast SEO Kurulumu
WordPress Yoast SEO Kurulumu
Wordpress Yoast SEO Kurulumu
WordPress Yoast SEO Kurulumu

Eklentiyi kurduktan sonra otomatik olarak site haritası oluşturuyor ve web sitenizin site haritasına erişmek isterseniz.

 • Yoast SEO simgesine tıklayın,
 • Genel kategori göreceksiniz
 • Features bölümü içerisinde
 • XML Sitemaps özelliği web sitenizde site haritanızın açık olduğunu belirtmektedir.
Yoast SEO XML Sitemaps Açma yada Kapatma
Yoast SEO XML Sitemaps

Sitenizde XML site haritasına erişmek isterseniz www.google.com/sitemap_index.xml yazarak erişebilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi ile Oluşturulmuş XML Sitemap Haritası
Yoast SEO XML Sitemap

Serach Console aracını rahat bir şekilde kullanabilmemiz için gerekli olan araçlara sahip olduğumuza göre kullanımı ile beraber ayarlarının nasıl olduğuna bakalım.

Site URL’si

Search Console aracını kullanabilmemiz için herhangi bir Gmail hesabınız olması gerekmektedir.

Araca eriştikten sonra;

Web site ekleme işlemi yapabilmeniz için Site URL’si bölümüne URL adresinizin tam varyasyonu eklemeniz gerekiyor.

Örneğin; https://www.google.com.tr

Google Search Console Site URL'si
Google Search Console Site URL’si

Mülk Ekle düğmesine basarak web sitenizin sizin olduğunu kanıtlamanız için 5 farklı yöntem ile site doğrulama işlemi ile karşılaşacaksınız.

 • HTML dosyası
 • HTML etiketi
 • Google Analytics
 • Google Etiket Yöneticisi
 • Alan adı sağlayıcısı
Google Search Console Sahipliğini Doğrulayın.
Google Search Console Sahipliğini Doğrulayın.

Kolay ve basit yöntem olan HTML etiketi ile site doğrulama seçeneğini kullanacağım. HTML etiketi ile doğrulama yapabilmemiz için kullandığımız SEO eklentisi olan;

 1. Yoast SEO simgesine tıklayın
 2. Genel kategorisine de tıklayın
 3. Web Yöneticisi Araçları sekmesine erişin.

Google tarafından verilen benzersiz HTML etiketini Google verification code kutucuğuna yapıştır ve kaydet.

Search Console aracına geri dön ve doğrula düğmesine basınız.

Karşınıza;

Sahiplik otomatik olarak doğrulandı bölümü gelecektir.

Google Search Console Sahiplik Otomatik Olarak Doğrulandı.1Google Search Console Sahiplik Otomatik Olarak Doğrulandı.
Google Search Console Sahiplik Otomatik Olarak Doğrulandı.

Yapmanız gereken ilk şey ise; Mülke Git olacaktır.

Ön izleme

Performans bölümü web sitenizden yayımladığınız yazılar, sayfalar ve videoların arama sonuçlarında ki performans sonuçları ile ilgili metrikler gösterir. Sitenize hangi tarih aralıklarda en çok hangi kelime ile sitenize ulaştıklarını bu sorguların masaüstü cihazları ile mi yoksa mobil cihazlar üzerinden geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Google Search Console Performans
Google Search Console Performans

Raporu aç düğmesine tıklarsanız;

 • Toplam Tıklanma Sayısı: Arama sorgularında herhangi bir anahtar kelime ile arama gerçekleştirildiğinde sitenizin bu sorgu ile kaç defa tıklanma aldığını.
 • Toplam Gösterim Sayısı: Bir kullanıcının Google arama sonuçları sayfasında sitenize yönelik kaç bağlantı gördüğü. Gösterimler, kullanıcı sonuç sayfasını ziyaret ettiğinde, sonuç görünümün içine kaydırılmamış olsa bile) sayılır. Bununla birlikte, kullanıcı sadece 1. sayfayı görüntülüyorsa, ancak sonuç 2. sayfadaysa gösterim sayılmaz. Sayı siteye veya sayfaya göre toplanır. Sonsuz kaydırılan sonuç sayfalarında (görsel arama), gösterim için öğenin görünüm içine kaydırılması gerekebilir.
 • Ortalama Tıklanma Oranı: Sitenizden gelen en üstteki sonucun ortalama konumu. Böylece, sitenizin 2, 4 ve 6 konumlarında üç sonucu varsa, konum 2 olarak bildirilir. İkinci bir sorgu 3, 5 ve 9 konumlarında sonuçlar döndürdüyse ortalama konumunuz (2 + 3)/2 = 2,5 olur. Bir veri satırında hiç gösterim yoksa konum var olmadığından tire işareti (-) olarak gösterilir.
 • Ortalama Konum: Tablodaki konum değeri, söz konusu satırdaki öğenin arama sonuçlarındaki ortalama konumunu temsil eder. Örneğin, sorguya göre gruplama yapılırken konum değeri, belirtilen sorgunun arama sonuçlarındaki ortalama konumudur. Değerin nasıl hesaplandığını öğrenmek için yukarıdaki ortalama konuma bakın.
Toplam Tıklanma Sayısı, Toplam Gösteri Sayısı, Ortalama Konum
Toplam Tıklanma Sayısı, Toplam Gösteri Sayısı, Ortalama Konum
 • Sorgular: Google ile yapılan her arama sorgusunda sitenizin hangi anahtar kelime ile sonuçlarda çıktığını izleyebilirsiniz. Eğer istediğiniz anahtar kelime ile sorgulama yapılmıyorsa içeriğiniz yararlı içerik barındırmıyor olabilir. Son olarak siteniz beklenmeyen kelimeler ile çıkıyorsa siteniz saldırıya uğramış olabilir.
 • Sayfa Sayısı: Yayınladığınız her yazı ve oluşturduğunuz her sayfaların örümcekler tarafından engellenmesi istemediğiniz taktirde sayfalarınızın içeriğe tıklanma arama sorgularında ki gösterimini, tıklanma oranı ve pozisyonunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Ülkeler: Search Console aracına eklediğiniz her mülk 20 ülke gösterimi ile sınırlandırılmıştır. Hedeflediğiniz ülkeyi sorgularda göremiyorsanız filtreleme seçeneğini kullanarak istediğiniz ülke ile ilgili performansına bakabilirsiniz.
 • Cihazlar: Sonuçlar, masaüstü, tablet ve mobil cihazlar üzerinden yapılan sorguların performansını göstermektedir. Yani, mobil cihazlardan aldığınız toplam tıklanma sayısını, gösterim sayısı ve ortalama konumunu görebilirsiniz. Mobil gösterimler düşük performansa sahipse web sitenizi mobil uyumlu ve yayımladığınız her içeriğe göz atmanız tavsiye edilir.
 • Arama Görünümü: Aynı sayfa, tek bir sorgu için birden fazla arama görünümü özelliğine sahip olabilir. Ancak her özellik türü için yalnızca bir tane gösterim sayılır. Örneğin bir sayfa, tek bir sorgu için hem zengin sonuç hem de arama sonucu bağlantısına sahip olabilir.
Sorgular
Sorgular

URL Denetimi

URL denetleme aracı sayfalar veya yazıların Google tarafından dizine eklenip veya neden eklenmediğini hakkında bilgi sağlar.

 • Canlı URL’yi Test Et: Dizine eklenmiş yazınız ile değişiklik yaptığınız sayfa birbiri ile uyuşmuyorsa sayfanızın geçerli sürümünü test etmek için bu aracı kullanabilirsiniz.
 • URL Google’da mevcut: Görmek veya eklemek istediğiniz sayfa arama sonuçlarında gözükmektedir.
 • Sayfa değişti mi?: Sayfanız üzerinde herhangi bir değişiklik yaparak sayfanın URL adresini tekrardan dizine eklenmesini isteyebilirsiniz. Var olan sayfayı 301 yönlendirmesi yaparak değiştirdiğiniz sayfaya yönlendirme yaparak sayfa değişti aracı ile bunu bildirebilirsiniz.
 • Dizine Eklenmesini İste: URL adresinizin dizin durumunu ve URL adresinin dizine eklenmesini isteyebilirsiniz.
URL Denetimi
URL Denetimi

Site Haritası Ekleyin

Site haritası eklemek web tarayıcı botların sitenizin daha iyi okuyabilmesi, dizine ekleyebilmesi ve sayfaların güncelleştirilmesi gibi bir çok faydalı bilgiyi aktarmasını sağlar.

Google Search Console Site Haritası Kapsamı
Google Search Console Site Haritası Kapsamı

WordPress Yoast SEO eklentisi ise otomatik olarak site haritası oluşturduğundan herhangi başka bir eklenti kurmamıza gerek kalmayacaktır.

Yoast SEO > Genel > Features bölümünden XML sitemaps özelliğinin açık olduğundan emin olun.

Yoast SEO XML Sitemaps Açma yada Kapatma

Yoast SEO XML SitemapsSoru işaretine tıklayıp ”See the XML sitemap’‘ düğmesine bastığınızda aşağıdaki örnek gibi site haritası özelliğini göreceksiniz.

Örneğin; https://hakanyerlikaya.com/ sitemap_index.xml

Yoast SEO Eklentisi ile Oluşturulmuş XML Sitemap Haritası
Yoast SEO XML Sitemap

Search Console aracından site haritası düğmesine tıklayın ve yeni bir site haritası ekleyin bölümü ile karşılaşacaksınız.

sitemap_index.xml yazarak gönder düğmesine basmanız yeterlidir.

Google Search Console Site Haritası
Google Search Console Site Haritası

Gönderilen site haritaları durumunu kontrol etmeniz gerekirse Googlebot örümceklerin sitenizin son okuma tarihini, site haritasının durumunu ve Google dizinine eklenen URL sayısını takip edebilirsiniz.

Google Search Console gönderilen site haritaları
Google Search Console gönderilen site haritaları

Kapsam

Kapsam bölümü web sitenizde bugüne kadar paylaştığınız sayfalar, yazılar veya videoların sonuçlardaki durumunu kontrol ediyor.

 1. Hata: Gönderilen URL “noindex” işaretli ve Sunucu hatası (5xx) problemlerinden dolayı örümcekler URL adreslerine erişemezse bu problemin nereden kaynaklandığını hızlıca öğrenebilir.
 2. Uyarılarla geçerli: Bunlar dizine eklenmiş ama sorunlu olan veya bazı nedenlerden dolayı uyarılar veren sayfaları tablodaki uyarı satırına tıklayabilirsiniz.
 3. Geçerli: Yazılar veya sayfaların başarılı bir şekilde dizine eklendiğini bildirir.
 4. Hariç bırakıldı: Bazı sebeplerden dolayı sitenizi yeniden kurduğunuzda eski URL adreslerini okuyamayacak yada 301 yönlendirmesini hatalı bir şekilde ayarladığınızdan dolayı kaynaklanan 404 hatalı sayfaların sayısını ve URL adreslerine göz atabilirsiniz.
Google Search Console Kapsam
Google Search Console Kapsam

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.