Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

Google Search Console, kullanımı ve ayarları ile WordPress sitemize ait robots.txt, sitemap ekle ve Google gibi getir özelliklerine bakacağız.

Kişisel blog sahiplerinin sıkça sorun yaşadığı sitemap haritası, robots.txt kullanımı ve Google gibi getir özelliklerinin nasıl yapılacağını karıştırıyor olması sebebiyle, kullanımı ücretsiz vev basit olan Google Search Console aracı ile site ekleme, 404 hata sayfaları ve diğer önemli ayarlarından bahsedeceğim.

Sitenizin, Google arama sonuçlarında görmeniz için ücretsiz seo araç olan Google Search Console aracını kullanarak, googlebot ile gogle gibi getir, site ekleme, site haritası ekleme, Robots.txt dosyası oluşturma ve birçok özelliğini kullanmanızı sağlayacaktır.

Bir şey yapsanız da, yapmasanız da, GoogleBingYandexBaidu gibi arama motorları zamanla sitenizi yavaş yavaş arama sonuçlarına eklemeye başlayacaktır. Bunun sebebi pingleme servislerinin etkenidir.

Peki sayfanıza hangi kelimelerle bağlanıldığını, yinelenen içerik problemlerini ve 404 hatalı sayfalarını, site haritanızın durumunu, hızlı indeks almanız için Google gibi getir özelliklerini kullanabilmeniz için bizlere yardımcı olabilecek tek şey; ücretsiz, kullanımı kolay Google SEO araçlarına yardımına ihtiyacımız olacaktır.

Burada devreye, Google Search Console aracı devreye giriyor.

Öncelikle Google Search Console aracını kullanabilmemiz için kolay aşamalı yollarla Gmail hesabı oluşturmamız gerekecektir.

Gmail hesabınızı oluşturun bölümünden gereken bölümleri doğru bir şekilde doldurarak birinci yol olan kayıt olmak işlemeni tamamlayalım.

Google Hesabınızı Oluşturun

Google Hesabınızı Oluşturun

Gmail hesabımızı oluşturarak, tüm Google SEO araçlarından da faydalanabileceğiz.

Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

Rus arama motoru olan Yandex’in popüler seo aracı olan, Yandex Webmaster Tools aracını da kullanarak, sitenizi ekleme ve metrik özelliklerini keşfetmeniz için popüler makalem olan Yandex Webmaster Tools Kullanım Rehberine göz atmanızı öneririm.

Google Search Console Nedir?

Makalemizin bu aşamasında Search Console aracının ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz?

Google Search Console (daha önce Google Web Yöneticisi Araçları), web sitesi sahipleri için Google tarafından sunulan ücretsiz bir SEO hizmeti aracıdır. Web yöneticilerinin sitelerinin indeksleme durumunu kontrol etmelerine ve web sitelerinin görünürlüğünü optimize etmelerine olanak tanır. Google, 20 Mayıs 2015‘ten itibaren Google Web Yöneticisi Araçları‘nı Google Search Console olarak yeniden adlandırmıştır. ”

Bu yüzden bazı kişilerin bunu Web Yöneticisi Araçları olarak adlandırdığını duymuş olabilirsiniz. Konu içeriğinde web yöneticisi araçları olarak da anlatabilirim. Sadece Web Yöneticisi Araçları’nın Search Console ile aynı şey olduğunu bilmenizde fayda var.

Bir web sitesine veya bloga sahipseniz, o zaman siz bir web yöneticisisiniz. Belki de nasıl kodlanacağını bilmiyorsun. Belki de kodun ne olduğunu bile bilmiyorsun. Ancak bir WordPress sitesine sahipseniz ve temel bilgileri nasıl yapacağınızı biliyorsanız, o zaman Google Search Console kullanımı ve ayarları hakkında kafandaki soru işaretleri atabilirsin!

Search Console, Google’ın içeriğinize erişebildiğinden ve sitenizin arama sonuçlarında gösterildiğinden emin olmak için mükemmeldir. Her web sitesi sahibinin kendi siteleri için Search Console site eklemesi ve ayarlarını yapılandırması zorunlu hale gelmiş diyebiliriz.

Google Search Console Kayıt Olma

Yeni mail adresi olarak oluşturmuş olduğumuz Gmail adresimizle, Search Console sitesine uğrayarak yukarıda, mavi yazılı oturum açın bölümüne tıklayınız.

Google Search Console Oturum Açın

Google Search Console Oturum Açın

Search Console yeni kullananlar için, aşağıdaki resimdeki ekran görüntüsü ile karşılaşacaktır. HTTP ve HTTPS olarak ekleme yapacağız.

Google Search Console Özellik Ekle

Google Search Console Özellik Ekle

NOT: Eğer HTTPS, SSL sertifikanız yok ise ücretsiz olarak Cloudflare ile SSL alma konuma göz atmanızı öneririm. SSL sertifikası sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkartacak ve Güvenli sertifika olarak gözükecektir. Aşağıdaki örnek gibi;

SSL Sertifikalı Hakan Yerlikaya

SSL Sertifikalı Hakan Yerlikaya

Karşıma ekranında, Önerilen yöntem HTML dosyası yükleme bölümü gelecek, çoğu kişinin burayı yapamadığı yada atladığı biliniyor.

Bu HTML doğrulama dosyasını indirin. [googlecs9s9999s8.html], adlı mavi tikli bölüme tıklayınız ve küçük bir HTML dosyası indirme işlemini gerçekleştirecektir.

Google Search Console Önerilen: HTML dosyası yükleme

Google Search Console Önerilen: HTML dosyası yükleme

HTML dosyası ile doğrulama işlemi yapabilmemiz için, kullandığınız hosting firmanızın giriş panelini ziyaret etmeniz gerekecektir. Burada Dosyalar bölümünde yer alan Dosya Yönetici bölümüne tıklayınız.

cPanel-Dosyalar-Dosya-Yoneticisi

cPanel Dosyalar Dosya Yöneticisi

Aynı pencere üzerinden yukarıda yer alan Yükle menüsüne tıklayınız ve [googlecs9s9999s8.html], gibi HTML dosyasını yükleme işlemeni tamamlayınız.

Tekrardan, Search Console ekranına dönerek, bu işlemi onaylatmamız gerekiyor ve Ben Robot değilim reCaptcha özelliğini geçerek ilk doğrulama işlemini tamamlayınız.

Google Search Console Ben Robot Değilim

Google Search Console Ben Robot Değilim

Burada dikkat edilmeni gereken en önemli nokta ise, sitenizin tüm varyasyonlarını eklemeniz gerekecektir. Bu şu demek oluyor, HTTP, HTTPS, WWW, ve WWW olmadan sitelerinizi tekrardan Özellik Ekle diyerek işlemlerinize devam ediniz. Bu işlemi yapmamızda ki amaç sitenizin yinelenen içerik problemlerini gidermemize yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi;

http://www.hakanyerlikaya.com
http://hakanyerlikaya.com
https://www.hakanyerlikaya.com
https://hakanyerlikaya.com

Tek tek farklı farklı URL yapılarını ekledikten sonra sitenize ait farklı farklı varyasyonlu 4 adet siteniz gözükecektir.

Google Search Console Mülkler

Google Search Console Mülkler

Şimdi bunu hallettikten sonra, yapılması gereken bir diğer işlem ise, tercih dilen etki alanı seçeneğini belirlememiz olacaktır. Sitenizin arama çubuğunda, https://www.hakanyerlikaya.com yada https://hakanyerlikaya.com olarak gözükmesini isteyeceksiniz.

Google-Search-Console-Site Ayarlari URL Versiyonları, Tercih edilen etki alanı

Google-Search-Console-Site Ayarlari URL Versiyonları, Tercih edilen etki alanı

Bu işlem tamamen kişisel tercih meselesi olduğundan dolayı, yapacağınız tercih sürümü sitenize herhangi bir olumsuz etki etmeyecektir.

Kontrol Paneli

Sitenizin tarama durumunu, Google bot örümceklerinin sitenizde nasıl bir performans sergilediğini gösterir. Tarama hataları bölümünde ise, DNS, hosting firmanınızın sunucu performansını, Robots.txt dosyasının doğru yapılandırılıp, yapılandırılmadığını, sitenize ortalama olarak gelen ziyaretçi çoğunluğunu ve eklemiş olduğunuz makalelerinizin Google tarafından kaç tanesinin indeks aldığını hızlı bir şekilde görmenize olanak tanıyor.

Google Search Console Kontrol Paneli

Google Search Console Kontrol Paneli

Burada her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını düzgün bir şekilde emin olabilmek için, sitenizi her ay düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Siteniz günlük / haftalık olarak taranıyorsa Search Console aracını sık sık kontrol etmeniz gerekecektir.

Mesajlar

Mesajlar bölümünde ise, sitenize yapılan saldırı sonucu sitenizin Google arama sonuçlarından çıkarıldığını, Hosting firmanız ile ilgili yaşanan sunucu problemlerini, AMP kullanıyorsanız, AMP hatalarını, 404 hatalarının çoğaldığı zaman ve sitenizde yaşanan diğer problemleri hemencecik mesajlar kutusuna atmaktadır.

Google Search Console Mesajlar

Google Search Console Mesajlar

Mesajlar bölümünde herhangi bir ileti gördüğünüz zaman, muhakkak göz atınız ve oluşan sorunu en kısa sürede düzeltmeye özen gösteriniz.

Yapılandırılmış Veri

Destansı bir şeyler yazmak istemediğimden dolayı, sizlerinde anlayabileceği dilde konuşmakta fayda var diye görüyorum. Rich Snippets (Zengin İçerikler), eklentileri kullanarak arama sorgularında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi zengin içerikler çıkıyorsa bu yapısal verilerdir.

Google Search Console Yapılandırılmış Veri

Google Search Console Yapılandırılmış Veri

Google algoritmaların da değişiklikler yapar ve kullandığınız eklenti güncellediğini yitirdiğini ve Google motorları için doğru bir şekilde çalışmadığı zaman Yapılandırılmış Veri sekmesinde hatalar göreceksiniz.

Google Arama Sonuçları, Hakan Yerlikaya

Yapılandırılmış Veri bölümünde hata oranları fazla ise muhakkak kullandığını ayar ve yapılandırmalara göz atınız. Eğer,  Rich Snippets (Zengin İçerikler), eklentileri kullanmıyorsanız, bu bölüm kapalı olarak gözükecektir.

Zengin Kartlar

Kullandığınız zengin kartlar özelliğinde http://schema.org/, tarafından desteklenen RDFa, Microdata and JSON-LD özelliklerini eksik veya yanlış ayarladığınız da, Geçersiz kartlar özelliği devreye girecektir.

Geliştirebilir kartlar, ben arama sorgularında öne çıkan görselin de gözükmesini istediğimden dolayı, WP Recipe Maker gibi yemek sitelerinin kullandığı eklentiyi kullanmaktayım. Burada yemek pişirme süresi, kalori, protein gibi bilgilerde istiyor, yazdığım makale yemek tarifi olmadığı için, Rich Snippets (Zengin İçerikler), bu özellikleri göremiyor ve Geliştirebilir kartlar, özelliğini devreye sokuyor.

Google Search Console Zengin Kartlar

Google Search Console Zengin Kartlar

Tam geliştirilmiş kartlar, Rich Snippets (Zengin İçerikler) eklentilerini doğru bir şekilde kullandığınızda, Geçersiz kartlar, Geliştirebilir kartlar, özelliği devreye giremeyecek ve Tam geliştirilmiş kartlar özelliği doğru olarak ayarladığınızda buranın analiz raporlarını göreceksiniz.

Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: