Hakan Yerlikaya ile Kişisel Blog Sayfam

Kişisel Blog sayfama,

Hoş geldiniz …

Ben, Hakan YerlikayaBolu doğumlu ve Zonguldak ilinin şirin ilçesi olan Alaplı‘da yaşamaktayım.

İlk öğrenimin üç yılını Bolu’da okuduktan sonra, yeni kişiler ve yeni yüzlerle tanışmak amacıyla olsa gerek ailem memleketten ayrılma kararı alarak çoğu duygu ve neşeleri geride bırakıp, 1997 yılında ailecek yeni bir yola çıkma kararı alınmıştı.

Hiç bir şeyin farkında olmadan her şeyi geride bırakıyor, sınıf arkadaşlarımla helalleşmeden sessiz sedasız memleketten uzaklaşıyorduk.

Yeni ilkokul arkadaşları, yeni öğretmen ve yeni bir ortama ayak uydurabilmek aslında hiçte kolay olmamıştı.

Neyse ki, kısa zaman içerisinde İlkokul 4’den beri tanışıp hala arkadaşlığımın devam ettiği onlarca kişi ile tanışma fırsatım olmuştu.

Farklı kültürlere sahip ve farklı şiveli konuşmalarla kişileri aslında daha iyi tanıma fırsatı doğuyordu.

Bu benim için aslında bir deneyim oluyordu.

Küçük bir ilçe olan Alaplı’ da neredeyse herkes birbirlerini tanır ve çayını, kahvesini bir ortam içerisinde oturarak birbirleriyle tanışma fırsatlarının bol olduğu kimsenin kimseye herhangi bir zararının olmadığı bir yerden bahsediyorum aslında.

İlkokul yılında ilk defa bir bilgisayar görüyor bunun nasıl bir şey olduğu hakkında pek bir fikrimin olmayışı daha bilgisayar nasıl açılır ve nasıl kapatılır gibi sıfır bilgiye sahip birisiydim.

Siz deyin cahillik ben diyeyim bilgisizlik beni baya üzmüştü. Etrafımda ki arkadaşlarımın bana farklı bakış açıları ve  zamanla alay konusu olmam beni daha çok üzüyordu.

Ailemizin imkanların yeterli olmayışı elimi kolumu bağlıyordu aslında ama hiç bir zamanda şikayetimde olmadı.

Küçük yaşlarda popülerliği başlayan internet kafe dükkanlarının çokluğu ve herkesin evinde bilgisayar olmayışı sebebiyle yaşlısı ve gençlerin kafe dükkanlarına akın etmesi aslında beni de oraya çekmeye sebep oluyordu.

Boşta olan bilgisayarları kurcalarken dükkan sahibinin bana bağırışı kulağımdan çıkmıyordu adeta.

Hey çocuk sen ne yapıyorsun, bozacaksın bilgisayar şimdi bir şey bilmiyorsun zaten!

 

Bana bunu demesi ve dükkanda bulunan kişilerin kahkahaları ile hızlıca dükkandan kaçmaya başlıyordum. Hüngür hüngür ağlayarak hep kendime kızıyordum.

Ama içimde de bir garip duygu bırakmıştı.

Yaklaşık olarak bir yıl gibi internet dükkanlarına uğramadım ve çoğu şeyin biraz daha değiştiğini görüyordum.

İçimde ki, bilgisayar öğrenme hevesi hala geçmemiş oluşu sebebi ile beni biraz daha bu konuya odaklıyordu.

Cebimde olan bir kaç kuruş para ile ne kadar bilgisayar oynanabilir ise o kadar bilgisayar oynamaya başlıyordum.

1999 yılların popüler oyunları olan, Midtown Madness, Half Life vb. gibi oyunları oynamadan internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Bilgisayarın nasıl bir şey olduğunu, neler yapabileceğine bakıyordum.

Arkadaşlarla beraber oyun oynamam, bir şeyleri kurcalayıp bakmam dükkan sahibinin ilgisini çekse gerek, bana yaz tatillerinde yanımda çalışır mısın teklifi sunması aslında bazı şeylerin değişeceği anlamına geliyordu.

Yapılan bu teklifi hiç düşünmeden kabul edip, ertesi günün ilk saatlerinde dükkanın kapısında bekleyip bilgisayara olan ilgi ve merakımı daha da artırıp başarılı birisi olacağı hissi ile hiç bıkmadan usanmadan saatlerce zaman harcıyordum.

Artık İnternet kullanımın biraz daha artması, biraz daha kolaylaştırılması , araştırmaların daha hızlı ve basit olması sebebiyle günümün çoğunu eğitim dersleri öğrenerek geçiriyordum.

Edindiğim birkaç takım bilgilerle kendimi biraz daha geliştiriyor, kendimce bir kaç takım bir şeyler yapıyordum. Artık bilgisayar parçalarını daha iyi tanıyor olabilmem ve kodlarla içli dışlı olmam sebebiyle ilçede problem yaşayan kişilere yardımcı olabiliyordum.

Zamanın hızlıca ilerliyor olması sebebiyle kendimi dahada iyi geliştiğini görüp, bu işin en iyi ve en temiz bir şekilde yapabileceğimin güveni gelmesi ile bilgisayar teknik servis dükkanın elemanın olabileceğimi, bunu tek başına başarabileceğim hırsı ile adımlarımı daha da büyük atıyordum.

Artık yavaş yavaş isteklerimin gerçekleşiyor olması sebebiyle kendimi gün geçtikçe daha fazla geliştirebilme isteği ile grafik tasarım, linux gibi yazılımlara da adım atmama sebep oluyordu.

Ve, yıllar sonra bulunduğum bölgelere ait servis hizmetleri sağlıyor oluşum ile çoğu kişilerin beni tercih ediyor olması beni daha çok motiveli olmamı sağlıyor ve bu işi her geçen gün daha çok sevmeme sebep oluyor.

Hakan Yerlikaya

Hakan Yerlikaya

Hakan Yerlikaya Kişisel Blog

Artık, Hakan Yerlikaya adına bir kişisel blog sayfasının olması gerektiğini. Bildiği veya bilmediği ilgisini çeken yada çekmeyen herhangi konuları kişilere yardımcı olmak amacıyla burada sizlere paylaşacağım.

Umarım sizlere faydalı bir kişisel blog sayfası olur düşüncesiyle, olumlu yada olumsuz bütün düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Şimdilik Hoş çakalın.

66 Comments

  1. Serkan
  2. Die Grundlagen des kostenlosen Kreditantrags
  3. nip
  4. as

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: