Hotjar Kullanım Rehberi

Sorular sorun, sitenizde ne yaptıklarını video görüntüleriyle kaydedin veya fare imleç hareketleri gibi bir çok şeyi Hotjar sayesinde bir çok şeyi analiz edin.

Kısa bir zaman önce tanıştığım ve son derece memnun kaldığım Hotjar SEO aracı sayesinde sitenizdeki kullanıcıları daha iyi anlayabilir. Kullanıcıların ürün yada ürünleri satın almaktan neden vazgeçtiğini öğrenebilir.

Yada sitenizden hemen neden terk ettiği gibi şuan aklınıza gelen her türlü soruları sorarak ziyaretçileri daha iyi anlayabileceksiniz.

Kısacası Hotjar sitenizin SEO çalışmasını ve kullanıcı deneyimini geliştirme konusunda emin adımlarla ilerlemenize sebep olacak.

Hotjar

Sitenizdeki kullanıcıları mutlu etmenin en kolay yolu Hotjar kullanmaktan geçer. Dilediğiniz kadar sorular sorarak cevap vermesini sağlayarak onları anlamanın zamanı. Isı haritası, formlar veya anketler düzenleyebilirsiniz.

Get Your Hotjar Account Now
Get Your Hotjar Account Now

Şöyle güçlü bir parola oluşturun ve sözleşmeyi kabul ederek ilerleyin.

Welcome Hotjar
Welcome Hotjar

Hotjar aracını hangi rollerde ve kategoride kullanmak istediğinizi belirtin. Daha sonra ise evet kutucuğuna tıklayarak herhangi bir isim belirleyip bir sonraki adıma geçin.

Tailor-made just for you! Hotjar
Tailor-made just for you! Hotjar

Site URL bölümüne ise sitenizin WWW varyasyonu başlayacak şekilde adresi girin ve siteniz için hangi kategori size daha uygunsa belirterek Hotjar aracını kullanmaya bir adım daha yaklaşın.

Woohoo! It's time to set up your first site...
Woohoo! It’s time to set up your first site…

Yaklaşık olarak 5 adımdan oluşacak olan Hotjar sihirbazın da bu araç ile sitenizde neler yapmak istediğinize dair ipuçları sunacak. Unutma, bunu daha sonra da gözden geçirebilirsin.

Bunun için şimdilik atla özelliğini kullanıp Hotjar izleme kodunu siteye yapıştıralım.

1
Welcome to Hotjar!
 Eliminate the guesswork with Recordings
Eliminate the guesswork with Recordings
 Understand your users with Heatmaps
Understand your users with Heatmaps
 Collect feedback from your site visitors
Collect feedback from your site visitors
 And now, get your whole team on board
And now, get your whole team on board

Install Hotjar on your site

Şimdi ise Install Hotjar on your site bölümüyle karşılaşacaksın.

Burada Hotjar Tracking Code bölümündeki izleme kodunu sitenin her bölümüne yapıştırmak gerekiyor.

Bunu iki farklı yöntem ile yapabilirsin!

 Install Hotjar on your site
Install Hotjar on your site

İstersen WordPress Hotjar eklentisini yükleyeceksin yada sitenizin her sayfasının <head> </head> kodları arasına yapıştırman gerekiyor.

Sizlere kolaylık olması amacıyla her iki yöntem ile izleme kodunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim. WordPress yönetici paneli ziyaret et.

  • Eklentiler
  • Yeni Ekle
  • Hotjar
  • Hemen Yükle
  • Etkinleştir
Wordpress Hotjar Eklentisi Hemen Yükle
WordPress Hotjar Eklentisi Hemen Yükle
Wordpress Hotjar Eklentisi Etkinleştir
WordPress Hotjar Eklentisi Etkinleştir

Daha sonra ise eklentinin özelliğinde bulunan Hotjar ID kutucuğuna izleme kodunu yapıştırıp değişiklikleri kaydet demen yeterli.

Wordpress Hotjar ID
WordPress Hotjar ID

İkinci yöntem ise biraz karmaşık olarak gözükebilir ancak sitenizde çok fazla eklentiyle uğraşmak istemeyen uzman kullanıcılar için önerilir.

İlk önce sitenizin yedeğini almalısın.

Çünkü, yapacağın bir yanlış sitenizin çalışmamasına sebep olabilir. Eğer Korkulacak bir şey yok diyorsan aşağıdaki adımları takip ederek işlemini başarılı bir şekilde tamamlaya bilirsin.

  • Görünüm
  • Tema Düzenleyici
  • Header.PHP
  • <head> </head>

Heatmaps

Hotjar Heatmaps, özelliği ısı haritası olarak da bilinir. Burada kullanıcıların davranışlarını daha kolay anlayabilir ve en iyi yada en kötü sayfalarınızı analiz ederek buna göre düzenlemeler yapabilirsin.

Bu aracı ücretsiz olarak kullandığımızdan dolayı şimdilik 1000 kullanıcıya kadar izin veriyor. Çok büyük bir e-ticaret sitemiz olmadığından dolayı bu kadarı yeterli.

Heatmap Hotjar
Heatmap Hotjar

Bu özelliğin dışında müşteriler bir ürüne ulaşıp hangi aşamaya kadar gelip üründen neden vazgeçtiğini öğrenebilir. Yada birkaç açılır pencere ekranı sunarak neden böyle bir şey yaptığını sorabilirsin.

Recordings

Incoming Feedback özelliğini kullanacağımız için kullanıcılara sorduğumuz sorulara cevap verdiklerinde bunlar görüntülü yani videolu olarak kayıt edilecek.

Forms

Kolay ve anlaşılabilir formlar oluşturarak bir ürün hakkında kullanıcıların görüşlerini öğrenebilir.

Ürün yada ürünlerin pahalı olup olmadığı gibi neden sadece bu alışverişi yaptığını yada siteyi en iyi şekilde nasıl tasarlayabileceğiniz konusunda fikir alışverişi yapabilirsin.

Incoming

Anketler ile emoji işaretleriyle kullanıcıları sinir edebilir veya mutlu edebilmenin en kolay yolu Incoming özelliğini kullanmak olacak.

Kolay kolay bulamayacağınız değişik ve bambaşka SEO araçları listesine göz atarak Google sonuçlarında 1 numara olma yolunda ilerleyebileceğini unutma.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.