Pingdom, Check Website Performance {2018}

Bugün, popüler olan web sitesi hız testi aracı olan Pingdom ‘un verilerini daha iyi kullanacağımız ve anlayacağımız konusunda araştırma yaptık. WordPress web sitenizin hız ölçümlerini bu ücretsiz araç ile test edebilirsiniz.

Performans sorunlarını daha kolay bir şekilde teşhis etmemize yardımcı olacak ve ayrıca vermiş olduğu site hızı değerlerini ise sitemizi optimize edeceğiz.

Çoğu WordPress kullanıcıların Pingdom hız testi aracının kullanımı ve verilen site analizleri raporlarını yanlış raporladığını çokça görüyoruz ve bu da bazen sitelerini eskisinden daha da kötüleşen bir duruma getirmeye yönlendiriyor.

Daha önce GTmetrix web sitesi hız testi aracını (check website performance)  incelemiştik.

Pingdom Website Speed Test

Pingdom Website Speed Test

Pingdom nedir?

Pingdom, İsveç ülkesinde küçük bir şirket olup, uptime izleme ve web performans hizmetleri sunmaktadır. Muhtemelen en iyi bilinen şeylerden bir tanesi ücretsiz web sitesi hız testi aracıdır. WordPress topluluğunun en popüler performans test araçlarından biridir.

Pingdom Web Sitesi Hız Testi Aracı

Pingdom Web Sitesi Hız Testi Aracı

Birincisi, kullanımı çok kolaydır! Herkes bir web performans uzmanı değildir ve bu yüzden tipik bir WordPress kullanıcısı için, başka site hızı performans araçları biraz karmaşık gelebilir. Ya da istedikleri özelliklere sahip olmayabilir?

Pingdom, 5 farklı lokasyonlardan herhangi bir web sitesinin hızını test etmenizi sağlamaktadır.

Bunlar;

  • Dallas, Teksas, ABD
  • Melbourne, Avustralya
  • New York, New York, ABD
  • San Jose, Kaliforniya, ABD
  • Stockholm, İsveç

Seçeceğiniz fiziksel konum aslında web sitenizin nerede barındıldığına ilişkin olduğundan çok önemlidir. Şimdi bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak değerlendireceğiz.,

Pingdom Speed Test Tool

Bir web sayfası, HTML, JavaScript, CSS ve resimler gibi farklı ögelerden oluşur. Bunların her biri, web sitenizde gördüklerini göstermek için istekler üretir. Genellikle, sahip olduğunuz istek sayısı ne kadar fazla olursa, web siteniz o kadar yavaş yüklenir.

Her zaman böyle değildir, fakat çoğu zaman doğrudur. Aşağıda, her Pingdom bölümünü böleceğiz ve bilginin web sitenizin genel performansıyla ve grafik analizi nasıl yapılacağını ile ilgili olarak ne anlama geldiğini daha ayrıntılı açıklayacağız.

Pingdom Kullanımı

WordPress, web sitenizi Pingdom üzerinden çalıştırdığınızda, bir performans raporu, toplam yükleme süresi, toplam sayfa boyutu ve web sitenizde sahip olduğunuz taleplerin sayısını üretir.

Şimdi örnek çalışmamız olacak olan Hakan Yerlikaya kişisel blog sitesi adresimizi kullanacağız.

Pingdom Web Sitesi Hız Testi Sonucu

Pingdom Web Sitesi Hız Testi Sonucu

Şimdi ilk testimizi yapalım ve Pingdom üzerinden kaç puan alacağız onu görelim. 100/83 gibi puan aldık ve toplam yükleme süresi  2.40 saniyenin altında. Pingdom’a göre web sitenizin test edilen sitelerin %92′ sinden daha hızlı yüklüyor ve kombine varlıklarımızın toplam sayısını ve talep sayısını bizlere bildiriyor.

Pingdom ile web sitenizi tekrardan test ederseniz, ön belleğe alma, hem, DNS ön belleğe alma hemde, sunucu ön belleğe alma nedeniyle sayfa hızı raporları biraz oynama gösterecektir.

WordPress web sitenizde daha iyi bir Pingdom puanı almak ister misiniz? Sitenize ve yapılandırmanıza bağlı olarak mükemmel bir 100/100 puanlama her zaman mümkün olmayabilir, ancak puanınızı yükseltmek için biraz zaman harcayarak iyi bir şeyler yapabilirsiniz.

Bazen kullanıcı deneyimini unutamazsınız! Ancak, yukarıdaki siteyi nereye götürdüğümüz konusunda size daha aşağıda bazı ipuçları ve püf noktalarını paylaşacağım, bu yüzden konuyu okumaya devam ediniz 😉

Pingdom Web Sitesi Performans Analizleri

Pingdom hız testi aracının performans bilgileri bölümünde de yararlıdır. Bunların hepsi, Google PageSpeed Insights kurallarına dayanmaktadır. Genellikle, sitenizde bunları geliştirirseniz toplam yükleme sürenizde bir düşüş görmeniz gerekir.

Pingdom Performance insights

Pingdom Performance insights

Laverage Browser Caching

Çok sık karşılaşılan tarayıcı ön belleğe alma uyarısıdır. Bu web sunucunuzda doğru HTTP önbellek başlıkları bulunmaması nedeniyle oluşturulmuştur.

Remowe Query Strings

Bir diğer yaygın sorun sorgu dizeleri ile ilgilenmektir. CSS ve JavaScript dosyalarınızın URL’lerin sonundaki dosya sürümüdür aşağıdaki gibidir.

https://google.com/file.min.css?ver=4.5.3

Bazı sunucular ve Proxy sunucuları, sorgu dizelerini ön belleğe alamaz. Bu nedenle bunları kaldırarak ön belleğe alma işleminizi bazen iyileştirebilirsiniz. Wordpres’de sizin otomatik olarak bunu yapabilen eklentiler mevcuttur.

Aynı zamanda herhangi bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, sorgu dizelerini ön belleğe alabileceklerini belirtmek isterim.

Serve static content from a cookieless domain

HTTP / 2 gibi yeni protokoller bu durumu daha da önemsiz hale getirdiğinden, birçok kez bu uyarı görmezden gelebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu çözmenin iki yolu, çerezleri kaldıran veya bir etki alanı ve / ya alt etki alanı oluşturan bir CDN sağlayıcısı kullanmaktır.

Parallelize Downloads Across Hostnames

Bu uyarı, bir HTTP / 1.1 sınırlaması ve web tarayıcılarının bir ana bilgisayara yapabilecekleri eş zamanlı bağlantı sayısıyla sınırlı olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu genellikle 6 bağlantılıdır.

Bu uyarı genellikle çok sayıda istekte bulunan web sitelerinde görülür.

HTTP / 2′ yi destekleyen bir web barındırıcısı veya CDN sağlayıcısı kullanıyorsanız, artık tek bir bağlantı üzerinden birden fazla kaynak paralel olarak yüklenileceğinden bunu güvenle yok sayabilirsiniz.

Specify a Vary: Accept-Encoding header

Bu bir HTTP üst bilgisi olup, istemcinin içeriğin sıkıştırılmış sürümlerini işleyip işlemediğini tarayıcıya bildirdiği için, her kök sunucu yanıtına dahil edilmektedir.

Specify a cache validator

Bu uyarıi her bir orijinal sunucu yanıtında bulunması gereken eksik HTTP ön belleğe alma üst bilgilerine atıfta bulunur, çünkü her ikisi de geçerliliğini doğrular ve önbellek uzunluğunu ayarlar. Üst bilgiler bulunmazsa, kaynak için her zaman yeni bir istek oluşturur; buda sunucunuzda ki yükü artırır.

Bu başlıklar ise şunlardır; ETag, Cache-Control ve Expires.

Pingdom Response Codes

Pingdom hız testi aracındaki bir sonraki bölüm yanıt kodlarıdır. HTTP durum kodları olarak da bilinen yanıt kodları, bir web sayfasının üst kısmına yapıştırılan web sunucusundan gelen kısa bir nota benzer.

Pingdom Response codes

Pingdom Response codes

Bu, web sunucusundan, sayfayı görüntüleme isteği alındığında işlemlerin nasıl gittiğini bilgilendiren bir mesajdır.

Yanıt kodları ise şunlardır;

Pingdom Server Response Codes

Pingdom Server Response Codes

200 “Everything is OK.”

Bu, bir web sayfası veya kaynak, tam olarak beklenen şekilde hareket ettiği zaman verilen koddur.

301: “The requested resource has been moved permanently.”

Bu kod, bir web sayfası veya kaynak kalıcı olarak farklı bir kaynakla değiştirildiğinde iletilir. Anlayabileceğiniz bir şekilde belirtmek gerekirse, Kalıcı URL yönlendirme işlemidir.

404: “The requested resource was not found.”

Hepsinin en yaygın hata mesajıdır. Bu kod, istenilen kaynağın bulunamadığını ve sunucunun var olup olmadığınını bilmediği anlamına gelir.

Content size and requests by content type

İçerik türüne göre, içerik boyutu ve içerik türüne göre isteklerdir. Bunların her biri, web sayfanızdaki en fazla kaynağın ne olduğunu hızlı bir şekilde görmek için kullanışlıdır.

HTTP arşivine göre, görüntüler genel olarak ortalama bir web sayfasının toplam boyunun %64’ünü oluşturuyor.

Buda genellikle durumumuz olarak görüyoruz. Ancak, aşağıda bu kişisel blog sayfamda görebileceğiniz gibi, bazende her zaman böyle değildir.  Aşağıdaki ‘Other’ içerik türünün ne olduğunu merak ediyor olmanız durumunda, Google web yazı tipi ve yazı tipleri aynı kategoriye toplanır.

Pingdom Content size by content type, Requests by content type

Pingdom Content size by content type, Requests by content type

Resimlerini optimize etmek ve sıkıştırmak sayfa yükünün çoğunluğu olmadığından emin olmak için çok sayıda resim sıkıştırma eklentileri bulunmaktadır.

Yukarıdaki durumumuzda, Hakan Yerlikaya sitesinin resimlerin yerine font veya simgeler kullanıyor olarak gözüküyor. Bu büyük bir fark yaratan bir strateji olabilir elbette içerik boyutunu daha da azaltmak için yukarılarda bahsettiğim gibi bir CDN sağlayıcısı kullanmanızdır.

Content size and requests by domain

İçerik boyutu ve alan adı isteği bölümü, web sitenizdeki harici hizmetleri ve komut dosyalarını hızlı bir şekilde görmek için iyi bir yoldur. Örneğimizde, tüm varlıklarımızı ücretsiz eklenti olan Jetpack üzerinden sağladığımızı görebilirsiniz.

Ardından, web sunucusu için web sitenin ilk HTML DOC ve Google Analytics alanına harici bir çağrısı var. Sitenize bağlı olarak, Facebook, Twitter, SumoMe, New Relic gibi çok fazla harici hizmetleriniz olabilir.

Pingdom Content size by domain, Requests by domain

Pingdom Content size by domain, Requests by domain

Her dış hizmetler kendi gecikme, TLS anlaşmasının gecikmeler tanıtır çünkü genellikle az dış istekler daha iyi yapabilir.

WordPress sitesinde, genellikle istek sayısı mümkün olduğunda azaltmak ve varlıkları tek bir yere örneğin; web sunucuyu CDN’ye taşımak gibi barındırmak en iyisidir.

Yazı tipi harika harici komut dosyasına bağlamak yerine, karşıdan yükleyip doğrudan sunun.

Pingdom Waterfall Chart

Ve en önemlisi, web sayfanızdaki tüm bireysel taleplerin (aşağıda gösterildiği gibi) bir site hızı grafik analiz raporu oluşturan Pingdom hız testi aracı istek bölümümüz var. Ardından, sitenizdeki gecikmelere ve performans sorunlarına neden olan şeyleri görmek için ger isteğinizi analiz edebilirsiniz.

Aşağıda, her durum renginin ne anlama geldiğini daha ayrıntılı bir özetini veya tanımını bulabilirsiniz.

Pingdom File requests

Pingdom File requests

DNS Nedir?

Bir telefon defteri gibi düşünün, web sitenizle ilgili bilgileri ve hangi IP’ yi yönlendireceğini Domain Name Servers olarak adlandırılan sunucular vardır. Web sitenizi Pingdom üzerinden ilk çalıştırdığınızda, yeni bir arama gerçekleştirir ve IP bilgilerini almak için DNS kayıtları sorgulamak zorundadır.

Bu, ek bir ama süresi ile sonuçlanır.

DNS (Pink)

Web sitenizi Pingdom üzerinden birden çok kez çalıştırdığınızda DNS’ leri ön belleğe alır, çünkü IP bilgisini zaten biliyor ve aramayı tekrar gerçekleştirmek zorunda değil. Web sitenizin Pingdom’u birden çok kez çalıştırdıktan sonra daha hızlı görünmesinin bir nedeni de budur.

Aşağıdaki ekranda görebileceğiniz gibi ikinci web sitesi hız testi sonuçlarında başlangıç DOC yükünde DNS arama süresi ‘0’ dır.

Bu, birçok kişinin yanlış yorumladığı bir alandır! Ayrıca, bir premium DNS servisi kullanarak daha da optimize edebilirsiniz, buda ekstra avantajlar sağlar.

Pingdom DNS

Pingdom DNS

Web sitenizin birden fazla testten sonra daha hızlı görünmesinin başka bir nedenleri de vardır. Bunlardan biri, bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanıyorsanız. Bir CDN ile tanışık sanız, içeriğinizi (HTML, JavaScript, CSS, Resimler vb.) ziyaretçiye daha yakın konumlarda ön belleğe alabilen bir küresel sunucu ağıdır. Web sitenizi Pingdom aracılığıyla ilk çalıştırdığınızda, varlıkları CDN’ den yeniden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir CDN ön belleği, DNS’ le çok benzer şekilde çalışır, önbelleklediğin de ardışık yüklerde çok daha hızlıdır.

DNS’ yi hızlandırma konusundaki başka bir ipucu, DNS ön işleme işlevi kullanmaktır. Bu tarayıcının arka planda bir sayfada DNS  aramaları yapmasına izin verir. WordPress sitenizin başlığına bir kaç kod satırı ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

SSL (Purple)

Mor durum rengi tarayıcınızın SSL / TLS sıkışması yapması için gereken süreyi belirtir. HTTPS üzerinden bir web sitesini çalıştırdığınızda, ilgili SSL sertifikası olduğu ve şifreleme işlemi nedeniyle ek süre dahil ediliği anlamına gelir (SSL / TLS), hem kişisel blog sitemde hemde ücretsiz CDN hizmetimde bir sertifika var.

Pingdom DNS

Pingdom DNS

Dolayısıyla hem web sunucusundan hem de varlıklarımızdan ilk HTML dokümanı yüklemesi üzerinde bir SSL müzakere süresi vardır.

HTTPS çalıştırmak için biraz yük olsa da, HTTP / 2 sayesinde web’i hızlandıran yeni bir protokol olanağı çok önemsizdir. Tarayıcı desteği nedeniyle HTTPS, HTTP / 2′ yi kullanmak gereklidir.

Ayrıca, tüm sağlayıcıların henüz HTTPS /2′ yi desteklemediğini de not etmek önemlidir. Bu, hem web barındırma tarafında hem de CDN tarafında yer almaktadır. Dolayısıyla barındırma ve CDN’ler için alışveriş yaptığınızda, her ikisini de desteklediğinden emin olun.

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer husus, şu anda Pingdom aracının HTTP / 2 ‘yi avantajlarını göstermediğinden, performansınızın daha iyi olabileceğini unutmayın.

Connect (Teal)

Pingdom’daki bağlantı süresi TCP bağlantısına veya bir TCP bağlantısı oluşturmak için gereken toplam süreye atıfta bulunur. Bunun nasıl çalıştığını gerçekten anlamınıza gerek yoktur, ancak bu sadece ana bilgisayar / istemci ve gerçekleşmesi gereken sunucu arasında bir iletişim yöntemdir.

Pingdom DNS

Pingdom DNS

Wait (Yellow)

Pingdom’daki bekleme süresi aslında bazı araçlarda TTFB olarak da bilinen ilk bayt zamanını ifade etmektedir. TTFB, bir web sunucusunun veya diğer ağ kaynağının yanıt vermenin bir göstergesi olarak kullanılan bir ölçümdür.

Pingdom DNS

Pingdom DNS

Genellikle, 100 ms’nin altındaki herhangi bir şeyi kabul edilebilir ve iyi TTFB’dir. 300/400 ms aralığına yaklaşıyorsanız, sunucunuzda yanlış yapılandırılmış bir şey olabilir veya daha iyi bir web yığına geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Ziyaretçilere ülkenizin farklı bölgelerinde veya herhangi bir yerinde ziyaret eden bir web siteniz varsa, TTFB’nizi önemli ölçüde azaltmanın en kolay yolu yine CDN kullanmaktır.

Send (Orange) and Receive (Green)

Gönderme ve alma durumlarının Pingdom’da pek fazla açıklaması gerekmiyor. Gönderme süresi, web tarayıcısının sunucuya veri göndermek için gereken süreyi belirtir. Ve alma süres, web tarayıcısının sunucudan veri alması için geçen zamandır. Bunların her ikisi de, testlerde genellikle çok düşük veya var olmayacaktır.

HTTP Response Headers

Ayrıca, site grafik analizini yaparken tek bir talebi tıklayabilir ve HTTP yanıt başlıklarını görebilirsiniz. Bu değerli bilgiler sağar, aşağıdaki ekran web sunucusunda Gzip’ in etkin olduğu HHVM, üzerinden çalıştığı, önbellekten sunulduğu, önbellek denetim başlıkları, başlıkların geçerliliğini kaybettiği browser user-agent ve daha fazlası.

Pingdom web sitesi hız testi aracının nasıl daha iyi çalıştığını ve tüm tabloların ne anlama geldiğini bilmek, performans açısında daha veri odaklı bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Dediğimiz gibi Pingdom web sitesi hız testi aracının grafik raporu, bireysel varlıklarınızın nasıl yüklendiğini bilmek için çok önemlidir.

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: