En iyi Ücretsiz SEO Araçları

Web sitemi daha iyi performans göstermesi için kullanmış olduğum ücretsiz en iyi SEO araçları listesini sizlerle de paylaşmak istedim.

Genellikle çoğu site sahiplerinin kullanmış olduğu ve alışkanlık haline gelen bu araçların oluşturacağı ücretsiz raporlar sayesinde sitenizi istediğiniz şekilde optimize etme imkanınız sunuyor.

Sıklıkla kullanacağınız bu SEO araçları listesini karışık olarak ayarladığım için kullanmış olduğunuz tarayıcının yer imleri yöneticisine de eklemeyi unutmayınız. Çünkü hemen hemen her gün yeni bir araç eklenecektir.

En iyi SEO Araçları

Gözünüzü kamaştıracak çok sayıda SEO araçları listesine ulaşmak isteyebilirsiniz.

Kısa bir zaman önce farkına vardığım bir şeyde ise sitemin backlink sayısını kontrol etmek istediğim de ki sayılar ve kelimelerin bir başka araçta farklı olduğunu fark ettim.

Bu yüzden sitenize uygun olduğunu düşündüğüm araçlar işinizi hayliyle göreceğini düşünüyorum. Bu tür hataları daha iyi nasıl anlayabiliriz diye düşünüyorsanız eğer kullandığım tarayıcının Chrome SEO eklentileri listesinde de paylaştığım araçlarını da kullanarak öğrenebilirsiniz.

Google Search Console

Web sitenizi Google arama sonuçlarındaki performansını merak ediyor olmalısınız. Bir çok kişinin daha henüz kullanmadığı bu araç ile web sitenizi kayıt edebilir.

Web siteniz için iyi yaptığını düşündüğünüz ancak herhangi bir performans sergilemediğini fark ettiğiniz durumlarda Search Console aracı yardımınıza koşacaktır.

Google Search Console
Google Search Console

Bu araçla web sitenizi Search Console aracına ekleyerek aşağıdaki problemleri öğrenme şansınız da doğacaktır.

  • Tarama hataları
  • Yinelenen içerikler
  • Site haritası özelliği
  • Robots.txt dosyası kontrolü
  • URL denetleyici (Google gibi getir) özelliği

Buraya dikkat Google Search Console aracını kullanmaya başladığınız da en az 1 ayda bir sitenizin durumunu kontrol etmeyi de unutmayın.

Google Keyword Planner

Sonuçlardan hızlı trafik alacağım diye her site sahibi gibi alelacele içerikler oluşturmayın. Belki de saatlerce uğraştığınız bir yazının aylık aranma hacmi bir o kadar az ki sitenizi ziyaret eden kişi sayısı da canınızı sıkıyor olabilir.

Google Keyword Planner
Google Keyword Planner

Eğer içerik yazmadan önce, Google Keyword Planner gibi bir araçtan yardım almaya çalışırsanız siteniz için en iyi anahtar kelimelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yepyeni bir site oluşturduysanız eğer sonuçlarda hızlı bir şekilde çıkmak için rekabeti orta veya düşük kelimeler seçmeye özen gösterin.

Google Analytics

Egonuzu yüksek tutarak siteniz ile ilgili her şeyin yolunda olduğunu düşünebilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizde neler yaptığını bilmiyor olabilirsiniz.

Google Analytics
Google Analytics

Günlerce uğraştığınız içeriklerin herhangi bir değer taşımadığını daha farklı şeyler görmek isteyebileceği için sitenizi hemen terk ediyor olabilir.

Hangi ziyaretçi ne kadar süre içerisinde sitenizde duruyor kim kaç dakika içeriği okumuş ve hangi ülkeler sitenizi daha çok ziyaret ettiğini bilmek isteye bilirsiniz.

Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google Analytics aracı ile sitenizde ki kullanıcıları takip edebilir. Ayşe herhangi bir ürüne ulaştığında ürünü satın alıp almadığını. Yada Fatma’nın sitenizden hemen çıkma oranı gibi birçok metriklere sahip olabilirsiniz.

Test My Site With Google

Google geçtiğimiz yıl masaüstü cihazlarından sonra mobil sayfa hızlarının arama sonuçlarında bir sıralama sinyali olarak kullandığını bilmiyor olabilirsiniz.

Google yapmış olduğu bir araştırmada ziyaretçilerin aramaların %92’sinin mobil telefonlar üzerinde gerçekleştirdiğini ve yavaş açılan herhangi bir sitenin kullanıcıyı memnun etmediği için sitenizin hemen çıkma oranını etkilediği sonuçlarına varmışlardır.

Test My Site With Google
Test My Site With Google

Google tarafından sunulan Test My Site With Google aracı ile web sitenizin 3G ve 4G bağlantı hızları ile kaç saniye süre içerisinde açıldığını kontrol edebilirsiniz.

Ubersuggests Keyword Tool

Sonuçlarda istediğiniz performansı görmek için sabırlı olun ve ilerleyen zamanlarda Google SERP sonuçlarında hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olmuş olduğunuzu takip edin.

SEO konusuna ilgi duyuyor ve ilginç bilgilere sahip olacak bir blog takip etmeyi düşünüyorsanız eğer Neil Patel adlı uzmanına ait olan Ubersuggest’s Free Keyword Tool aracını kullanmak olmazdı.

Ubersuggest's Free Keyword Tool
Ubersuggest’s Free Keyword Tool

Sitenize uygun olduğunu düşündüğünüz herhangi bir anahtar kelimeyi araştırın ve aylık aranma hacimlerine ücretsiz sahip olabilirsiniz. Ayrıca Domain Review bölümünde ise sitenizin hangi kelimelerle çıktığını da öğrenebilirsiniz.

Yandex Metrica

Sitenizde neler olup bittiğini görmek için öyle cafcaflı araçlara ihtiyacınızın olmadığını düşünüyor.

Yandex Metrica
Yandex Metrica

Şöyle hızlı bir şekilde bakıp sitemi ziyaret eden kullanıcıların fare imleçlerini takip ederek bir ısı haritası özelliğinin olmasını istiyorsanız eğer Yandex Metrica aracı istediğiniz bütün özellikleri bir araya getirmiş.

Google Analytics mantığı gibi çalışan bu araç ister deneyimli isterseniz bu işe yeni başlayın bir çok metriklere ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights

Sayfanızın masaüstü ve mobil cihazlar için ne kadar hızlı açıldığını biliyor musunuz? Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi sayfa hızı önemli bir sıralama faktörüdür.

Sitenizi ücretsiz olarak oluşturduysanız eğer belki %100 hız skoru alamayabilirsiniz ama yapacağınız optimizasyon sonucu mevcut web sitenizin hızını iyileştirecek ücretsiz raporlara sahip olabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights

Son derece popüler olan Google PageSpeed Insights aracının laboratuvar hız skorlarına dikkat edin. Sayfanızı nasıl hızlı yapacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa eğer WordPress için birkaç eklenti kurarak iyileştirmeler sağlayabilirsiniz.

Sending
User Review
5 (3 votes)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir