SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) sayesinde web sitenizde küçük iyileştirmeler yaparak sitenizin kullanıcı deneyimi ve organik arama sonuçlarında etkisini görebileceğiniz ufak değişiklikler olur.

SEO hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, her zaman SEO konusunda daha iyi birileri çıkacaktır.

Ancak;

Bu SEO uzmanı rehberinde arama sonuçlarında başarılar elde edebileceğiz harika ipuçları ve taktikleri yer alacaktır.

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, kullanıcıların faydalanabileceği bir web sitesi oluşturarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunarak her kullanıcının içerikleri keşfetmesine yardımcı olur. SEO arama motorlarının içerikleri daha iyi sunması ve anlamasına yardımcı olmakla ilgilidir.

Google Arama Nasıl Çalışır?

Google arama nasıl şu 3 ana etkenden oluşur.

  • Tarama
  • Dizine Ekleme
  • Sunum (ve Sıralama)

Tarama

Google milyarlarca web sayfaları tarama yapabilse bile arama sonuçlarına ekleyemeği sayfalarda olabilir. Bu yüzden web site sahipleri tarafından sunulan site haritası sayesinde sayfaların listesi ve diğer sayfalar keşfedilir.

Googlebot örümceklerin sitenizdeki sayfalara nasıl erişebildiğini ve sayfalarınızın doğru görüntülendiğinden emin olun. Bu işlemi daha iyi yönetebilmeniz için SEO araçları listesinde paylaşılan Google Mobile Friendly aracını kullanarak sayfa adresinizi hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Google Mobile Friendly

Sayfanızı İyileştirmek İçin

Googlebot örümceklerinin sayfaları doğru bir şekilde anlayabilmesi için tüm resimleri ve sayfadaki diğer ögeleri görebilmesi için aşağıdaki araçları kullanmanız gerekir.

Google Search Console

Google Mobile Friendly

Dizine Ekleme

Googlebot örümcekleri site sahipleri tarafından sunulan site haritası sayesinde yeni bir web sayfa keşfeder. Keşfedilmeye başlanılan bir web sayfasında bulunan içerikler, resimler, videolar sınıflandırmaya çalışılır. Daha sonra keşfedilen çalıştığı sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamaya çalışır ve bu işleme dizine ekleme işlemi adı verilir.

  • Kısa başlıklar kullanın.
  • İçerikleri genişletin ve resim yada videolara alt metin ekleyin.

Sunum (ve sıralama)

Kullanıcılar her arama sorgusu gerçekeleştirdiğinde Google arama sonuçlarındaki en alakalı cevap (sayfa) bulabilmek için bir çok sinyalleri kullanır. Bu sorgu için, konum, dil ve cihaz gibi şeyleri bulundurarak en iyi kullanıcı deneyimini ve en iyi yanıtı sağlayacak diğer hususları dikkate alır.

  • Sayfanızın hızlı yüklendiğinden emin olun.
  • Yararlı içerikler ve içeriklerin güncel olduğundan emin olun.