Yeni Başlayanlar için SEO Rehberi

Kullanıcı deneyimini geliştirerek yapmış olduğu arama sonuçlarına hızlı bir şekilde yanıt verilmesine SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) denir.

Web sitenizin Google arama sonuçlarında istediğiniz sonuçları görmek istiyorsanız ilk kural sabırlı olmalısınız. İkincisi ise aşağıda yer alan bölümlere göz atarak adım adım web sitenizde iyileştirmeler olduğunun farkına varacaksınız.

Google sonuçlarında organik olarak 1 numara olma yolunda ilerlemeniz için yeni başlayanlar için SEO rehberi dersini kullanmış olduğunuz tarayıcının yer imleri yöneticisi bölümüne eklemeyi de unutmayınız.

Çünkü bu bölümde SEO ile ilgili bütün bilgilere sahip olacaksınız.

Yeni Başlayanlar için SEO

Bu SEO rehberi dersinde web sitenize organik ziyaretçi çekmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için deneme yanılma yöntemleri sayesinde öğrenmiş olduğum SEO ipuçlarına ve taktiklerine sahip olacaksınız.

Google Sıralama Faktörleri

Web sitenizi Google için tasarlamayı düşünüyorsanız eğer arama sonuçların PageRank değerlerini ölçmek için yaklaşık olarak 200 sıralama faktörü kullandığını bilmelisiniz.

Sıralama faktörlerinin bazıları belli, bazıları da deneme yanılma yöntemleri kullanılarak öğreniliyor.

Ancak, Google blog sayfasında kullanılan sinyallerinin bazılarını bizlerle paylaşma fırsatında bulunuyor.

Öncelikle; web sitenize ait şu sorgulama işlemlerini ilk önce kendinize sormalısınız

  • Web siteniz kullanıcılar için değerli içerikler barındırıyor mu?
  • Mobil ve Masaüstü cihazlar için sayfa hızı yeterli mi?
  • Gezinmeyi kolaylaştıracak sade bir görünüme sahip misiniz?

SEO için Sayfa Hızının Önemi

Google, 2018 yılının ortasında yapmış olduğu bir araştırmada site hızının hemen çıkma oranını nasıl etkilediğini araştırmak için 213 ülkede yayımlanan yaklaşık olarak 11 milyon reklam üzerinden denemiş olduğu araştırmayı erişmek için tıklayınız.

Aşağıdaki grafikte en hızlı ve en geç yüklenen herhangi bir web sitenin nasıl bir hemen çıkma oranına sahip olacağını bildiriyor.

Yavaş ve Hızlı Açılan Web Sitelerin Hemen Çıkma Oranları
Yavaş ve Hızlı Açılan Web Sitelerin Hemen Çıkma Oranları
  • 1 ile 3 Saniye: %32
  • 1 ile 5 Saniye: %90
  • 1 ile 6 Saniye: %106
  • 1 ile 3 Saniye: %123

Mobil Uyumluluk Testi

Web sitenizin sizin olmadığını düşünün ve bir şeyler araştırmak için sitenize mobil telefonlar üzerinden ziyaret ettiğiniz de yapacağınız ilk şey siteyi kapatmak olacaktır.

Tasarladığınız web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmeye yarayan Mobil Uyumluluk Testi aracı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Testi Aracı
Mobil Uyumluluk Testi Aracı

Yapmış olduğunuz test sonucunda oluşturulan raporda siteniz sayfa mobil uyumlu uyarısı aldığınızdan emin olun.

Mobil Uyumluluk Testi Aracı
Mobil Uyumluluk Testi Aracı

İlk aşamayı başarılı bir şekilde geçtiğimize göre ikincisi ise sayfanın mobil ve masaüstü cihazlar için ne kadar hızlı olduğunu ölçmek olacak.

Google PageSpeed Insights

Yukarıda da belirttiğim gibi sıralama sinyalinde önceden masaüstü cihazlar sonra da 2018 yılının Ocak ayında da mobil cihazlar için sayfa hızı bir sıralama faktörüdür.

İyi sonuçlar almak bir o kadar zor olacak gibi ama hiç bir şeyde imkansız değildir.

WordPress ile ücretsiz olarak oluşturmuş olduğum sitemde Google PageSpeed Insights raporlarında ki mobil ve masaüstü hız skorlarına yaklaşık olarak sahip olmanız gerekiyor.

Google PageSpeed Insight Masaüstü için Hız Testi
Google PageSpeed Insight Masaüstü için Hız Testi

PageSpeed Insights sonuçlarındaki mobil sayfa hızının %97 değere sahip olduğunu belirtiyor.

Google PageSpeed Insight Mobil için Hız Testi
Google PageSpeed Insight Mobil için Hız Testi

Her site sahibinin masaüstü skorunun iyi olmasını ister yapmış olduğum optimizasyon sayesinde skor%100 olarak geliyor.

Think with Google Test My Site

Sayfa hızınızı Think with Google Test My Site aracı ile 3G ve 4G bağlantılarını kullanarak da test ediniz. Aracı kullanmak son derece basit test etmek istediğiniz URL adresini kutucuğa yapıştırın ve bekleyin.

Test My Site With Google
Test My Site With Google

Sayfa hızınızı ölçmek için 4G bağlantısını kullanarak test edecektir. Bağlantı türlerinden bunu değiştirerek 3G bağlantısına sahip telefonlar içinde test edebilirsiniz.

Neyse ki; web sitemin 4G mobil sayfa bağlantısında ki hızı 1,1 saniye.

SEO optimizasyonu için önemli olan bu kriterlere olduğumuza göre bir sonraki aşamamız ise Google arama motorunun bizler için ücretsiz olarak sunmuş olduğu SEO araçlarıprogramlarını kullanmak olacak.

Google Search Console

Bu aracı kullanmaya başlamanız için herhangi bir site haritası dosyası ve robots.txt dosyasına ihtiyacınız olacaktır.

Neden robots.txt dosyasına ihtiyacımız var?

Web tarayıcıları ziyaret edecekleri ilk yer sitenizin kök dizininde bulunan robots.txt dosyası olacaktır.

Burada, URL, Video veya Resim gibi dosyaların sonuçlarda çıkmasını önleyebilir veya sonuçlarda görmek istemediğini herhangi bir şeyi engelleyebilirsiniz.

Neden site haritası dosyasına ihtiyacımız olacak?

Sayfanızda gezinmeyi kolaylaştırmak web tarayıcıları örümceklerin sitenizde oluşan URL adreslerini kolayca keşfedilmesini sağlayabilir. Güncelleme yapmış olduğunuz yazı içerisinde ki değişiklikleri site haritası ping özelliği sayesinde arama motorlarına bildirir.

Web siteniz arama sonuçlarına otomatik olarak eklenebilir.

Google Search Console
Google Search Console

Googlebot örümcekleri geliştirilen algoritma ve güncelleştirmeleri sayesinde web siteniz Web Yöneticisi Yönergeleri programına uygunsa sonuçları dizine eklemeye başlar.

Ancak;

Siteniz ile alakalı hosting sağlayıcısı tarafından oluşan sunucu hataları bu sebepten dolayı da oluşan tarama hataları gibi birçok problemleri bilmeniz gerekiyor.

Sayfanıza site haritası ve robots.txt özelliklerinin nasıl oluşturulacağı konusunda herhangi bir fikriniz bulunmuyorsa eğer aşağıdaki ipuçlarına bakarak öğrenebilirsiniz.

Sayfanızı WordPress ile oluşturup herhangi bir SEO eklentisi (Yoast SEOAll in ONE SEO Pack yada RankMath SEO Pack Plugin) kullanıyorsanız eğer varsayılan olarak site haritası özelliği otomatik olarak geliyor.

Bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Web sitenizde benzer aynı özelliklere sahip SEO eklentileri kullanmamaya özen gösterin.

Başlık Etiketleri

Ziyaretçilerin dikkatini çekmek için paylaşmış olduğunuz herhangi bir yazının içerisinde başlık etiketleri kullandığınızdan emin olun.

İster hazır bir şablon isterseniz de WordPress teması kullanın. Ayarlarınızı doğru olarak yaptıysanız eğer herhangi bir sıkıntı yok.

Bu yazıyı okumaya karar verdiğiniz de sayfanın başında ki koskocaman yazılan yazı H1 başlık etiketine sahiptir. Dikkat ettiyseniz eğer başlıkta sonuçlarda görmek istediğim SEO kelimesi geçiyor.

H1 başlık etiketlerinde paylaşmış olduğunuz yazı ile uyumlu en az bir anahtar kelime yazın.

Ardından yazı içerisine H2 başlık etiketi oluşturun ve bunu da H1 başlık etiketinde belirttiğiniz başlıktan farklı olsun ancak bir tane daha anahtar kelime geçirin.

Bu konuda kafanız karıştıysa eğer;

Örneğin;

H1 başlık etiketim;

Mutlaka Görmek isteyeceğiniz Kahve Çeşitleri

H2 başlık etiketim de ise;

Tadından Yenilmeyecek Kahve Çeşitleri

Başlık etiketlerinin bu şekillerde olmasına dikkat edin.

İçerikler Menüsü Oluşturma

Öyle bir makale hazırladınız ki ziyaretçilerin önceden bildiği ancak bilmediği herhangi bir yazıya hızlıca erişmek isteyebilirler.

Bu yöntem ise kullanıcı deneyimini geliştirmeniz için şu aralar kullanılan en iyi yöntemler arasında yer alıyor.

İçerik tablosu nasıl oluşturacağınız konusunda bilgi sahibi değilseniz. WordPress ile oluşturmuş olduğum web sitemde de kullandığım Easy Table of Contents eklentisini kullanabilirsiniz.)

Anahtar Kelime Araştırması

Çevrim içi bir siteye sahipseniz eğer organik ürünler satarak geçiminizi sağlıyorsanız bu tavsiyeler sizin içindir.

Şöyle düşünün;

Bir manav dükkanı işletiyorsunuz yaz aylarında hangi meyvelerin yenileceğini, soğuk kış aylarında ise hangi sebzelerin tüketileceği konusunda hakimsinizdir.

Belki de yazın kavuran sıcaklarından bunalmış birisinin canı turp sebzesini çekmeyeceğini düşünebilir. Yada kış aylarında dışarı çıkmayıp evinde sobasının başında oturan bir aile kestane yemek isteyebilir.

Google Keyword Planner
Google Keyword Planner

Google ve diğer arama motorlarından fazla trafik çekmeye çalışmak için alakasız anahtar kelimelerle yükselmeye çalışmayın. Google güncel ve kaliteli içerikli sitelerden hoşlanıyor.

Kış aylarında tüketilecek sebzelerin ürün açıklaması bölümüne faydalarını ve zararlarını da ekleyin. Bu yöntem web sitenizin organik trafiğinde artış sağlayacaktır.

Açıklayıcı Kısa URL Adresleri Kullanın

Sitenizin gezi turları düzenleyen bir acente olduğunu varsayalım.

Bolu iline herhangi bir tur düzenlemek için paylaştığınız yazıda klasikleşmiş yazılar yazmak yerine daha açıklayıcı yazılar yazmaya özen gösterin.

Örneğin;

Ziyaretçilerin neden Bolu iline gitmek isteyeceğini açıklayan özgün ve kaliteli resimleri tercih ederek. Bolu ilinin tarihi mekanlarını, gezilecek yerlerini ve bir çoğumuzun bilmediği meşhur yemeklerin menüsünü de paylaşın.

Bu yöntem ziyaretçilerin aklında oluşan soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur.

Peki bu yöntemi kısa ve açıklayıcı URL kullanarak nasıl yapabiliriz?

Örneğin; Zonguldak iline bir tur düzenlemeyi düşünüyoruz.

  • Sayfa Başlığı: example.com/ Bin Kişiyle Zonguldak Turuna Çıkıyoruz
  • URL Adresimiz: example.com/ Zonguldak

Web sitenizi geliştirmek için bu yöntemler dışında kullandığınız herhangi bir SEO teknikleri yada ipuçlarını biliyor musunuz?

Sending
User Review
5 (4 votes)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir