2019 Yılında SEO Nasıl Öğrenilir? SEO Dersleri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dikkat çekici başlıklar kullanıp kaliteli içerikler üreterek organik olarak sitenizi ziyaret eden kullanıcıları memnun ederek sitenizi popüler hale getirmedir.

Şuan belkide yüzlerce siteler kuruluyor ve onlarca siteler ise kapanıyor. Sebebi ise sabırlı olmayışı ve her şeyin bir an önce gerçekleşmesini istemesidir.

Peki SEO denilen şeyin geçerli bir süresi var mı? Yada nasıl SEO öğrenebilirim diye düşünüyorsanız eğer yavaş yavaş öğrenebildiğim teknikleri ve ipuçlarını paylaşacağım.

Belki bu yazı sizler için basit gibi görünse bile beklemekte fayda var diye düşündüğümden dolayı erken karar vermemeniz olacaktır.

SEO

SEO benim kanaatimce Kullanıcıları Memnun Etme ve İnsanların Aradıklarını Hızlı Bir Şekilde Bulabilmesi diye düşünüyorum.

Eğer yepyeni bir blog oluşturmak istiyorsanız bilmeniz ve kesinlikle yapmanız yada uygulamanız gereken adımlar olacaktır.

Takip Ettiğim Araçlar

Google günlük, haftalık, aylık yada saniye / dakika içerisinde sürekli olarak algoritmaların da değişiklikler yapıyor. Sebebi ise hem reklam verenleri düşünmek hemde yükselmiş olduğu pazardan inmemek.

Türkçe kaynak olarak bulamadığımdan dolayı İngilizce olarak Google tarafından yayımlanan algoritmaları anlık olarak dilerseniz de geçmiş arşivlere göz atarak erişebilirsiniz.

Moz Google Algorithm Change History
Moz Google Algorithm Change History

Google Algorithm Change History

Bununla ne işim olabilir diye düşünürseniz?

  • Sitenizde ani düşüşler meydana geldiğinde Google Search Console aracından yada paylaştığım siteden de öğrenebilirsiniz.

Google algoritmalarını takip ettikten sonra site dalgalanmalarını, trafik kayıplarını ve arama sonuçlarında ki sıralamanız etkilendiyse yayımlanan algoritmalar hangi tür siteleri etkilediğini bunun sadece haber sitelerini mi yada ürün veya ürünler satan dijital siteleri mi vurduğunu gözlemlemek isterseniz eğer Semrush Sensor aracı ile kolayca takip edebilirsiniz.

Yukarıda ki bilgiler son 30 gün içerisinde başlıca Google değişikliklerini göstermektedir. Puanlar ne kadar yüksek olursa sıralama kaybı o denli fazla olacaktır. Puanlar düşük olarak seyrediyorsa eğer Google bugün o tür kategorideki sitelere herhangi bir cezai işlem yada güncelleme yapmamış anlamına gelir.

Daha detaylı bilgiye erişmek isterseniz; https://www.semrush.com/blog/serp-volatility-sensor/

SSL Sertifikası

Hoşunuza giden bir şey buldunuz ya da ziyaret ettiğiniz sitedeki bilgiler tam aradığınız gibi ama siteyi tam kullanabilmeniz için yeni bir hesap oluşturmanız gerekecek.

Ancak site de herhangi bir SSL sertifikası yok ve Güvenli Değil ibaresi işaretlenmiş.

Vereceğiniz; kimlik bilgileri yada kredi kartı bilgileri gibi özel olan şeylerin üçüncü tarafa geçmesini istemezsiniz herhalde?

Yada;

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorların bu konuda ne kadar hassas olduklarını ve SSL sertifikası kullanmanın bir Google sıralama faktörü olduğu hakkında bilginiz yok sanırım?

Google HTTPS as a ranking signal
Google HTTPS as a ranking signal

Sitenizde henüz herhangi bir SSL sertifikası yoksa eğer ücretsiz olarak Cloudflare SSL adlı konumu ziyaret ederek sertifika sahibi olabilirsiniz.

Site Hızı ve Mobil Uyum

Hem mobil hemde masaüstü kullananlar içinde geçerli olmak şartıyla herhangi bir sitenin hızlı olması ve kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyorlar.

Artık, 2018 yılında mobil sayfa hızının bir sıralama faktörü olduğunu yayımladı.

Google Using page speed in mobile search ranking
Google Using page speed in mobile search ranking

Sitenizi bir an önce aşağıda vereceğim araçlarla analiz ederek sitenizin hızını öğrenebilirsiniz

  1. Google Page Speed Insights
  2. Mobil Web Sitenizin Hızını ve Performansını Test Edin
  3. Web sayfanız mobil uyumlu mu?
  4. GTmetrix
  5. Pingdom
W3 Total Cache WP Super Cache GTmetrix
W3 Total Cache WP Super Cache GTmetrix
google test my site
google test my site

WordPress kullanıyor ve sitenizin yavaşlığından şikayet ediyorsanız sizlere vereceğim ipuçları ile bir tık bile olsa sitenizde gözle görülür derecede artış gözlemleyeceksiniz.

Kullandığınız tema eğer isteklerinizi karşılamıyor mobil tasarımı yada optimizasyonu konusunda şikayetler art arda geliyorsa ücretsiz olarak sunulan WordPress SEO Temalar adlı konumu ziyaret ediniz.

Ardından popüler eklentiler olan W3 Total Cache ve WP Super Cache kullanarak ayarlarınızı doğru bir şekilde yaptıktan sonra ki sonuçları bir köşeye not almayı unutmayınız. 🙂

Başlık Etiketi

Başlık etiketi bir web sayfasının başlığını belirten bir HTML ögesidir. Başlık etiketleri bir sonuç için tıklanabilir ve arama sonuçlarında (SERP) görüntülenir ve kullanılabilir bu SEO için önemlidir.

<head> <title> Başlık Etiketi </title> </ head>

Google genellikle bir başlık etiketinin 50 veya 60 karakterini görüntüler. Şuana göre Google’ da görünün başlık başlıkları 600 piksele kadar çıkmaktadır.

Başlık etiketleri ise arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu olduğunu anlamalarına yardımcı olan önemli bir faktördür.

Siteniz iyi durumda olsa bile, iyi bir başlık, bir kişinin bağlantınızı tıklayıp tıklamamayı belirlemede belirleyici bir faktör olabilir.

Başlığınız çok uzunsa, arama motorları bir üç nokta ekleyerek (“…”) kesebilir ve önemli sözcükleri atlayabilir. Başlıklarınızı 60 karakterin altında tutmanızı tavsiye edilir ve 600 piksellik bir kabı temel alıyor.

Bazı karakterler doğal olarak daha fazla yer kaplar.

Büyük harf “W” gibi bir karakter “i” veya “t” gibi küçük harflerden daha geniştir.

Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi;

Google Başlık Etiketleri ve Arama Sonuçları
Google Başlık Etiketleri ve Arama Sonuçları

Google’ın algoritmasına uzun başlıklar için yerleşik bir ceza verilmemekle birlikte, başlığınızı, örneğin kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturacak şekilde, anahtar kelimelerle dolu olarak doldurmaya başlarsanız, sorun yaşayabilirsiniz:

Benzersiz başlıklar, arama motorlarının içeriğinizin benzersiz ve değerli olduğunu anlamalarına yardımcı olur ve ayrıca daha yüksek tıklama oranları sağlar.

Kaynaklar

  1. https://moz.com/learn/seo/title-tag
  2. https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html
  3. https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html
  4. https://www.semrush.com/blog/serp-volatility-sensor/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir