En iyi Şekilde Site içi SEO Rehberi

Web siteni 5 dakikadan daha kısa sürede optimize etmeni isteseler bunu başarabilir misin? Cevabın hayır ise; Site içi SEO sayesinde yükselmeye hazır mısın?

Hangi kategoriye dahil olduğun far etmez; paylaştığım SEO tekniklerinden birisi mutlaka sana göre. İster web siteni yeni tasarla, ister eski bir siten olsun; site içi SEO çalışması sayesinde çıtayı yükselteceksin.

Yeni Başlayanlar için Site içi SEO Rehberi
Yeni Başlayanlar için Site içi SEO Rehberi

Şimdi sizlere organik yöntemler sayesinde öğrenmiş olduğum SEO ipuçlarını ve taktikleri hakkında bilgiler vereceğim.

Site içi SEO

Web siten için ilgilenmen gereken yığınla bir dünya işin, hatta başka işlerle uğraşman gereken başka bir işlerin var. Tüm bu koşuşturma içerisinde sitenin SEO çalışmasını ister istemez unutuyorsun.

Haklısın;

Boş vakitlerimiz olmayınca sitemizin yüksek trafiği ister istemez yerle bir olabiliyor. Ancak; doğal yöntemler sayesinde öğrenmiş olduğum site içi SEO optimizasyonu sayesinde siteniz dünkü gibi dimdik ayakta duracak ipuçlarını ve taktiklerini söyleyeceğim.

Sayfa Hızı

Maraton koşusuna hazırlanıyorsun ve ne bir antrenman nede bir antrenör ile çalışma fırsatın olmayınca balıklama olarak koşu yarışmasına katıldığında soluk soluğa kalıyorsun.

Bu yüzden;

Sitenizin formda olup olmadığını sunan harika SEO araçları listesinde paylaştığım araçlarla hiç teste soktunuz mu?

Google PageSpeed Insights aracı sitenizde bulunana JavaScript ve CSS komut dosyalarının sitenizin hızını ne kadar etkilediğini ve arama sonuçlarında sitenizin neden olmadığını belirten hız skorlarına göre belirlendiğini biliyor muydunuz?

Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights

Google kısa bir zaman önce yayımladığı yazıda sayfa hızının masaüstü sonuçlarından sonra mobil sonuçlarda da bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu.

Web sitemde sadece blog yazıları paylaştığım için diğer siteler gibi cafcaflı olmadığı için mobil ve masaüstü hız skorlarında son derece yüksek sonuçlar (100) almayı başardım.

Google PageSpeed Insights Masaüstü Hız Skoru
Google PageSpeed Insights Masaüstü Hız Skoru

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları da düşünerek sitenizin hızını olduğunca hızlandırmanız gerekiyor. Bunun için ücretsiz Cloudflare CDN özelliğini yada sitenizi WordPress ile oluşturduysanız birkaç eklenti (W3 Total Cache, Swift Performance vb.) kullanarak az bir şekilde hızlandırabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights Mobil Hız Skoru
Google PageSpeed Insights Mobil Hız Skoru

SEO Dostu URL

En büyük ikinci görevimiz ise yazıları paylaşmadan önce SEO dostu URL kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Hiç bir ayarları değiştirmediğiniz de ister sitenizi Opencart ile isterse de WordPress ile oluşturun otomatik olarak hiç bir şey anlamayacağınız URL adreslerini kullanıyor.

Sitenizde SEO dostu URL kullanmayı nasıl aktif hale getirebilirsiniz.

 • WordPress yönetici paneli
 • Ayarlar
 • Kalıcı bağlantı ayarları
 • Yazı ismi
 • Değişiklikleri kaydet
Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları
WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Aman burada dikkat edin! Siteniz Google sonuçlarından yüksek trafikler çekmiyor ve URL adresleriniz çok değilse bu seçeneği işaretleme yapabilirsiniz. Çünkü; yapacağınız değişikler eski URL’leri 404 hata sayfalarına dönüştürecektir.

Sayfa Başlığı ve Meta Açıklama

SEO konusunda başarıya ulaşmak istiyorsan, pek çok farklı konuya hakim olmalısın. Ancak, bunun için sürekli bir şeyler yapmak zorunda değilsin.

Şimdi daha verimli çalışmana, mükemmel bir web sitesi oluşturmama, müşterileri mutlu etmene ve yüksek trafikleri yöneltmemi sağlamama yardımcı olacak bir yöntem söyleyeceğim.

Yeni bir şeyler yazacağınız zaman ilk 150 ile 160 kelimenin meta açıklamasına sihirli bir değnekmiş gibi hedeflediğiniz birkaç anahtar kelime ile bir açıklama belirt.

Etkileyici SEO Başlıkları ve Meta Açıklaması
Etkileyici SEO Başlıkları ve Meta Açıklaması

Sonra her şeyi kontrol altına almak için de sayfa başlıklarına aşağıdaki ekleri de ekleyerek daha ilgi çekici sayfa başlıklarına sahip olun.

 • En iyi
 • Ücretsiz
 • Adım Adım
 • Dev Rehber

Zengin Sonuçlar

Google sonuçlarında yıldızlı sonuçlarla çıkmayı hep istedin ama bir türlü beceremedin mi? Hayallerini gerçekleştirebilmenin şimdi tam zamanı

Hiç endişelenmeye gerek kalmadan şimdi sizlere yardımcı olacağım.

Sadece her içeriğe 1 dakika ayırarak yapacağın bir kaç ayar sonrası Google sonuçlarında dikkat çekici rich result özelliğine sahip olacaksınız.

Ancak bunu yapabilmen için WordPress kullanıyor olman gerekiyor.

 • WordPress Yönetici Paneli
 • Eklentiler
 • Yeni Ekle
 • WP Review
 • Hemen Yükle
 • Etkinleştir
Wordpress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Review
WordPress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Review
Wordpress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Review
WordPress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Review

Eğer!

Dikkat ettiyseniz Google sonuçlarında bütün URL adreslerim de yıldızlı sonuçları bu eklenti sayesinde gerçekleştiriyorum.

Bu arada sitelerinde yemek tarifleri paylaşmayı seven arkadaşları da unutmadan onlarında yağına tuzuna katkıda bulunmak için önerebileceğim güzel bir eklentiyi tavsiye edeceğim.

 • Eklentiler
 • Yeni Ekle
 • WP Recipe Maker
 • Hemen Yükle
 • Etkinleştir
Wordpress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Recipe Maker
WordPress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Recipe Maker
Wordpress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Recipe Maker
WordPress Zengin Sonuçlar Eklentisi WP Recipe Maker

Buna benzer eklentilere sahip olduktan sonra zengin sonuçlar özelliğini kazandığını test etmek için Google tarafından geliştirilen ve kullanımı kolay olan Zengin Sonuçlar Testi aracıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanacağınız bu eklentiler sayesinde Googlebot örümcekleri sitenizde paylaştığınız yazıları daha iyi anlayacak ve sonuçlarda buna göre sıralamayı daha kolay listeleyecektir.

Anahtar Kelime Araştırması

Daha fazla içerikler yazarak hedefinizi tam 12’den vurmak mı istiyorsunuz?

Sizlere önerebileceğim anahtar kelime araştırması araçları sayesinde hedeflerinize hızlı bir şekilde erişebileceksiniz.

Son derece popüler olan Ubersuggest anahtar kelime aracında hedeflediğim kelimelere ait ipuçlarına sahip oluyorum. Yapmanız gereken hangi kelimede içerik yazmayı düşünüyorsunuz?

Ubersuggest
Ubersuggest

SEO konusuyla uğraştığım için hedeflediğim anahtar kelimem bu olacak ve araca bu kelimeyi yazdığımda ise bana bu kelimeye ait ek bilgiler sunuyor.

Kullanıcıların SEO kelimesini aylık ne kadar arıyor ve bunun zorluk derecesinin kolay, ortalama veya zor olduğunu bildiriyor.

Buna benzer anahtar kelimelerin ne önemi var diye düşünüyorsanız? Şöyle bir örnek vereyim; Örneğin; çevrim içi bir dükkana sahip olduğunuzu düşünelim ve soğuk kış aylarında ve yazın kavurucu sıcak aylarında hangi tür meyve veya sebzelerin arandığını bilmek istersiniz.

Bu yüzden dolayı; hedeflemiş olduğum anahtar kelimelerin önemini burada ilk önce arıyorum sonra ona göre içeriği ona göre optimize ediyorum.

Ubersuggest Keyword Overview
Ubersuggest Keyword Overview

Bulunduğunuz sayfayı biraz daha aşağıya kaydırdığınız da ise yüksek aranma hacmine sahip olan anahtar kelimeye ait diğer uzun kuyruklu kelimelerin listesini de verecektir.

Ubersuggest SEO Keyword Overview
Ubersuggest SEO Keyword Overview

Vermiş olduğu bu kelimeleri ister 2 bin veya 3 bin kelimenin içerisine uygun bir şekilde yerleştirerek bu tür kelimelerde Google sonuçlarında çıkma ihtimaliniz yükselecektir.

Sending
User Review
4.8 (5 votes)

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir