En iyi ve En Hızlı Şekilde İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Eğer İnternet sitesi kurmak gibi fikirler geliyor ancak site kurma işlemleri konusunda herhangi bir bilginiz yok ise sizlere sıfırdan web sitesi kurma işlemlerinin nasıl olduğunu aktaracağım.

Bu yöntemlerle beraber ister yemek, veya haber, veya e-ticaret sitesi yada kişisel blog sayfası olsun.

Bu rehberde öğreneceğiniz bilgiler sayesinde canınız sıkıldığı zaman İnternet sitesini açmanın ne kadar kolay olduğu konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Bu işleri tamamen ücretsiz olan WordPress CMS platformu sayesinde yapacağız ve sizlere bugün neden WordPress olduğunu bunu kullanmak iyi mi kötü mü ki diye aklınıza gelen soru işaretlerini atmasına yardımcı olacak.

1 . Örneğimiz; WordPress ile oluşturulmuş olan Berlin Melbourne of University kişisel ve personel blog sitesi.

University of Melbourne
University of Melbourne

2. Örneğimiz ise; The Mozilla Blog, biliyorsunuz ki Google Chrome web tarayıcısından sonra gelen en popüler Mozilla Firefox blog sayfasının da WordPress platformu ile oluşturulduğunu.

The Mozilla Blog Official Site
The Mozilla Blog Official Site

3. Örneğimiz; Hani şu Amerikalı başkanların Beyaz Saray diye tabir ettiği yer olan makamda sürekli olarak açıklamalar yaptığı ve bunları resmi web sitesi olan The White House sitesinin de WordPress tarafından kullanıldığını?

The White House Official Site
The White House Official Site

4. Örneğimiz; Beni biraz hayret olayına düşürdü gerçi ama İsveç ülkesi de resmi web sitesi Sweden’s Official Site de tercihini WordPress yanından kullanmış.

Sweden’s Official Site
Sweden’s Official Site

5. ve son Örneğimiz de; Oyun konsol devi olan PlayStation ise blog sitesi olan PlayStation.Blog sitesini WordPress ile oluşturmuş.

PlayStation.Blog
PlayStation.Blog
  1. İnternet sitesi kurmak için ne yapmalıyım?
  2. Web sitesi açtıktan sonra sitemi ziyaret eden olur mu?
  3. Yada e-ticaret sitesi kuracağım ama ürün yada ürünleri satabilecek kolay bir site oluşturabilir miyim?

Deneme ve yanılma yöntemleri ile beraber oluşturduğum birçok web sitelerinde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda güzel bilgiler sayesinde kısa süre içerisinde başarılı bir duruma geldim.

Ayriyeten vereceğim ipuçları ile beraber kuracağınız İnternet sitesinin Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında organik olarak üst sıralama yöntemlerinin sahibi de olacaksınız.

O zaman hemen başlayalım.

Adım Adım İnternet Sitesi Kurma

Alan Adı

Bir alan adı, İnternet’te size özel kimliğinizin yerini tutar. Kendinizi, markanızı veya işletmenizi tanıtmak istiyorsanız, özelleştirilmiş bir alan adı mutlaka gereklidir.

İhtiyaçlarınıza yönelik oluşturulmuş alan adı ile profesyonel ve yetkin görünebilir ve web üzerindeki varlığınızı tanıtarak insanların sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir işletme kuruyorsanız, alan adı arama insanların sizi keşfetmelerine ve size kolaylıkla erişmelerine yardımcı olabilir.

Alan adı en az 1 karakter ve en fazla 63 karakter arasında olmalıdır. İdeal olarak, ister kişisel ister kurumsal olsun, alan adınızın markanızı doğru şekilde yansıtması gerekir.

Hosting

İş zamanında veya boş zamanınız da bilgisayar ile işiniz olduğunda açma-kapama düğmesine basarak açılmasını nasıl bekliyorsunuz.

Yeni çıkmış oyunlar veya tasarım yapabilmeniz için gerekli olan maksimum sistem gereksinimlerine sahip olabilecek bir bilgisayar sahibi olmak istiyorsunuz.

Nasıl bir bilgisayar ana kart veya bellek olmadan çalışmıyorsa alan adını da böyle düşünebilirsiniz. Alan adının çalışabilmesi için bir hosting paketine ihtiyaç olacaktır.

Piyasada aylık olarak 10 veya 20 liraya satan bulabilirsiniz ancak sitenizi sürekli olarak ziyaret edecek olan web tarayıcı botları (örümcekler) ve ziyaretçilerin sitenizi aynı anda ziyaret ettiğini o zaman hosting sunucunuz çökmesini ve ziyaretçi kaybını istemezsiniz zannedersem.

SSL sertifikası

Güvenilir bir SSL sertifikasından küçük yeşil kilidiniz yoksa, Google Chrome sitenizi Not Secure (Güvenli Değil) olarak işaretler.

Daha geniş bir kitleye satış yapmak istiyorsanız, müşterilerinize tercih ettikleri ödeme seçeneklerini vermeniz VE müşterilerinizin ödemeye kadar ilerlemesi için SSL’ye sahip olmanız gerekir.

Dünyanın 1 numaralı arama motoru, HTTPS şifreli web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkarır. O nedenle SSL yalnızca müşterilerinizi korumakla kalmaz aynı zamanda daha fazla müşterinin sizi bulmasına olanak tanır.

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.