SEO Uyumlu Ücretsiz WordPress Temalar

En iyi ve en hızlı üstelik ücretsiz SEO uyumlu WordPress temaları hem arama motorları için hemde sitenizi ziyaret eden kullanıcıları memnun etmek için belirli saniyeler içerisinde açılan temalar tercih edilmelidir.

Sebebi;

Aşağıdaki hız skorları araçları olan;

Google PageSpeed Insights, Google My Speed Site Test ve GTmetrix araçları ile sitenin hızlarını test ettiğimde aşağıdaki görsellerde de anlaşılacağı gibi yüksek hızlı sonuçlar verdi.

Bu hız skoru sonuçlarını aslında biraz daha iyileştirmem için Cloudflare ve W3 Total Cache ekentisi de kullandım.

Beğendiğiniz herhangi SEO uyumlu WordPress temasını seçip yükledikten sonra neredeyse imkansızı başararak hız skoru araçlarında yüksek skorlar elde edeceğiz.

Google Mobile My Site Test Sonucu

Google Mobile Test My Site
Google Mobile Test My Site

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights

Gtmetrix

GTmetrix
GTmetrix

Paylaşacağım SEO uyumlu temalarının bazıları biliyor olabilirsiniz ama burada yapılan ayarlarla beraber hızlandırmak daha önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

O yüzden sıkça kullanılan ve en çok tercih edilen ücretsiz SEO uyumlu WordPress temaları listesini paylaşıyorum.

Sizler için paylaştığım bu temalarda herhangi birisini kullanarak yapılan ayarları doğru bir şekilde ayarladıktan sonra ki sonuç raporlarını sizlerden bekliyor olacağım. 😉

Ücretsiz SEO Uyumlu WordPress Temalar
Ücretsiz SEO Uyumlu WordPress Temalar

Ücretsiz SEO Uyumlu WordPress Temalar

Liste karmaşık olarak yapılacağı için seçmek için biraz vakit harcayabilirsiniz.

Schema Lite

SEO uyumlu Wordpdress temaları listesine ilk ve ilk sırada kalacak tek tema diyebilirim.

Şuana kadar hiç bir zaman beni performans ve hız konusunda yanıltmadı.

MyThemeShop firmasına ait olan bu temada eksik olanları listeleyecek olursam eğer; sosyal paylaşım düğmeleri olmayışı ve site içi logonun çok küçük ve her logonun temaya uygun olmaması eksi tarafları. Site hızı ve performansı konusunda liderliği elden bırakmayacağı düşüncesindeyim.

Unutmayın; Temayı güzel yapan SEO uyumlu içerikler hazırlamak ve temanın istemiş olduğu resim görüntülerini uygun boyutlandırma yaparak daha iyi performans gösterebilirsiniz.

Schema Lite
Schema Lite

Scheme Lite Free Temaya Ulaşmak için Tıklayınız.

SociallyViral Free

Bir başka popüler eklenti olan SociallyViral Free yine MyThemeShop firmasına ait ve Pingdom ve GTmetrix gibi hız testi sonuçlarında yüksek performans sergileyen ve kullanıcılar tarafından en çok indirilen temalar arasında birinci sırada olduğu temanın ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor.

MyThemeShop SociallyViral Free
MyThemeShop SociallyViral Free

SociallyViral Free Temaya Ulaşmak için Tıklayınız.

Point

Arayüzü basit gelebilir ancak Google Adsense reklam yerleşimi konusundaki başarısına hiçbir şey söylenemez. Point blog temalarına benzerliği ile dikkat çekiyor ancak Pingdom ve GTmetrix hız testi araçlarındaki performans durumu bir hayli yüksek.

MyThemeShop Point Theme
MyThemeShop Point Theme

Point Free Temaya Ulaşmak için Tıklayınız.

Cloudflare

SEO uyumlu temayı kurduktan sonra Cloudflare bağlantısı yapacağız. Cloudflare ile ücretsiz CDN ve ücretsiz SSL sertifikası kullanabiliyorsunuz.

Burada sizlere Cloudflare kurulumu ve ayarlarını detaylı bir şekilde anlatmayacağım. Sebebi konuyu çok fazla dağıtmak istediğimden. Eğer Cloudflare hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyor ve SSL sertifikası ve CDN hizmetlerinden yararlanmak isterseniz aşağıdaki linkten ayarları ve kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

Hızlı ve anlaşılabilir şekilde anlatacağım; Sık sık kullandığınız herhangi bir e-posta adresi ve güçlü şifre oluşturun.

Cloudflare Kayıt Ol veya Hesap Oluştur

WWW, http:// veya https:// varyasyonları eklemeden sitenizi ekleyiniz.

Örneğin; hakanyerlikaya.com

Karşınıza plan seçenekleri çıkacak ve Free planı seçiniz ardından Confirm plan düğmesine tıklayınız.

Sizden Cloudflare Nameservers (DNS) bilgilerinin değiştirilmesini isteyecektir.

Hosting firmanızın cPanel yönetici paneline giriş yapınız ve DNS yöneticisi bölümü göreceksiniz. Burada Özel olarak kutucuk göreceksiniz ve Cloudflare tarafından sağlanan DNS nameservers bilgileri ile değiştiriniz.

cPanel Nameservers DNS bilgileri Ad Sunucuları olarak da gözükebilir. Yeni ad sunucusu türünü seçin bölümünden Özel olarak da değiştirebilirsiniz.

DNS bilgilerini eğer değiştirip kontrol etmek isterseniz Cloudflare Overview sekmesi siyah ise ayarların değişmesi için en az 24 saat beklemeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde herhangi bir değişiklik olmadıysa eğer DNS Nameservers bilgilerini tekrardan kontrol ediniz.

DNS Nameservers bilgilerini doğru olarak yapılandırma yaptığınız zaman Overview sekmesi siyah renk iken ayarları doğru olarak yaptığımız zaman Overview sekmesinin yeşil renge büründüğünü göreceksiniz.

Burada, Get your API key bölümüne tıklayınız ve Cloudflare API KEY bölümüne yönlendirme yapılacak buradaki API KEY kodunu bir yere not alınız ve bunu W3 Total Cache eklentisinde kullanacağız.

WordPress yönetici paneli üzerinden Eklentiler > Yeni Ekle > W3 Total Cache yazarak arayınız ve Hemen Yükle ardından Etkinleştir düğmesine tıklayınız.

W3 Total Cache > General Settings > sekmesine ulaşın ve Page Cache bölümü göreceksiniz. Kutucuğu işaretleyiniz.

Ardından;

Browser Cache sekmesinde ki kutucuğu da işaretleyiniz.

Cloudflare API keysCloudflare API key anahtarını bir köşeye not alınız ve W3 Total Cache eklentisinin Extensions menüsüne ulaşın.

Extensions menüsünde Cloudflare göreceksiniz burada etkin olarak gelmiyor ve etkinleştir deyiniz.

W3 Total Cache ile Cloudflare bağlantısına yetkilendirme işlemini hallettik. Şimdi eklentinin CDN ayarlarına göz atalım.

Eklentinin, General Settings bölümünde yer alan CDN bölümünde FSD CDN ve FSD CDN Type bağlantısının Cloudflare tarafından sağlandığını görebiliyorsunuz.

Şimdi

Google PageSpeed Insights ve GTmetrix site performans sonuçlarına göz atalım.

 

GTmetrix
GTmetrix
Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights

SEO Uyumlu Eklenti Kurulumu

SEO uyumlu temaları paylaştık ve şimdi bu temaların herhangi birisinin daha iyi performans göstermesi için birkaç eklenti ve ince ayarlar sayesinde daha da hızlı ayarlayacağız.

Muhakkak her blog sitesinde ayarları doğru bir şekilde yapılandırılmış cache eklentisi kurulması gerekiyor. Bu ya  W3 Total Cache yada WP Super Cache eklentilerinden herhangi birisi olabilir.

WP Super Cache Eklentisi Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

Resim veya görsellerin geç yüklenmesi sunucu kaynaklarını biraz yavaşlatacak ve siteniz bir kaç tık daha hızlı açılacaktır.

Sebebi Lazy Load özelliği kullanacağız.

Kullanacağımız eklentide sosyal paylaşım ağlarında otomatik olarak paylaşılsın seçeneğini iptal etmeniz faydanıza.

Sebebi bu aşırı derece güç tüketimi ve sunucu kaynak emme de sıkıntı yapıyor.

Aşağıdaki ayarları gözden geçirebilir dilerseniz de istediğiniz özellikleri etkin olarak ayarlama yapabilirsiniz.

WordPress.com tarafından Jetpack Ayarları
WordPress.com tarafından Jetpack Ayarları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir