Popüler W3 Total Cache Kullanımı ve Ayarları

W3 Total Cache, karmaşık ayarları ve kullanım zorluluğu ile WordPress sayfamıza nasıl kurulur ve kolayca ayarlarını nasıl yapılır bakalım.

W3 Total CacheWordPress kullananlar için en popüler cache eklentisi diyebiliriz. Peki kullanımı ve ayarları ile , Pingdom, GTmetrix ve Google PageSpeed Insights gibi web sitesi hız testi araçlarında hızlı yüklenen bir web sitesi nasıl ayarlanır onu göstereceğim.

Hızlı yüklenen bir web sitesinin önemini biliyorsunuzdur?

Yavaş yüklenen bir site her zaman ziyaretçi kaybına ve hemen çıkma oranını artırmaya etkisi olur ve bu siteniz için her zaman kötü bir izlenim bırakacaktır.

Diğer faktörlerine de gelecek olursak, arama sonuçlarında sayfalarınızın arka sıralarda yer alacağını da unutmamak lazım.

Herhangi bir WordPress kurulumu yaptığınızda her şeyin hazır olduğunu zannediyorsunuz. Aslında durum öyle değil, bunun bir de kamera arkasına bakmamamız lazım, bir web siteniz IP’ ye dönüşür, sunucu ile IP adresinde bire oturum açılır, diğer uçtaki sunucu isteği alır ve kod yürütmeyi veri tabanından bilgi almayı sürdürür.

Ve bütün bunları yapılarak her şeyi bir araya getirmeye çalışarak ziyaretçilere servis ederek sunar, detaylı bir şekilde anlatamadık belki ama bin bir türlü işlemlerden geçtiğini bilmenizde fayda var.

Performansı iyileştirmenin ve yükleme süresinin azaltmanın en kolay yollarından biri ön belleğe almadır.

Ön belleğe almayı anlamak için PHP, HTML, CSS, JS, veritabanı dosyalarının sorgularının sonuçları ve görüntüleri dahildir.

Yazdığımız makaleler sık sık değişmediğinden dolayı, bir kullanıcın bir sayfayı ziyaret ettiğinde her seferinde bu bilgileri kaynaklardan yüklemek mantıklı değildir, bu sunucuyu yormaya meyillidir.

Yani tüm bu bilgileri önceden getirip bir kopyasını alabilir, ardından, sayfanın kopyasını ziyaretçiye sunabilirseniz, sunucuyu meşgul etme gereği ortadan kalkar.

WordPress’ in mevcut birçok ön belleğe alma eklentileri var. Sizlere tavsiyem tabii ki, W3 Total Cache eklentisini kullanmanızı öneririm, çünkü W3 Total Cache eklentisi ile ayarları optimize etme, performansı iyileştirme gibi birçok seçenekler sunuyor.

Olumsuz bir tarafı ise yeni kullanıcılar için çok karmaşık olarak gözükmesidir ve bu yüzden WordPress W3 Total Cache eklentisini kaldırma işlemlerinin fazla oluşu ve önbellek eklentisi kullanmama problemleri ortaya çıkıyor.

Google hızlı yüklenen bir web sitesinin sıralamalarda ve önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.

WordPress popüler eklentisi olan W3 Total Cache ile kullanımı ve gelişmiş ayarları ile beraber sitenizi, Pingdom, GTmetrix ve Google PageSpeed Insights gibi web sitesi hız testi araçlarında yeşil ışıklı hızlı yüklenen bir web sitesi not almayı göstereceğim.

Şimdi sitemizin, Pingdom, GTmetrix ve Google PageSpeed Insights web sitesi hız testi sonuçlarına bir göz atalım.

GTmetrix

Herkes PageSpeed ve YSlow puanlarının yüksek olmasını ister, GTmetrix web sitesi hız testi aracı ile sitenizin hızı ve performansı hakkında bilgi sağlayarak, daha hızlı ve daha verimli web siteleri oluşturmamıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle sitemizi GTmetrix ile PageSpeed ve YSlow web sitesi hız testi sonuçlarına bir bakalım;

GTmetrix Latest Performance Report

GTmetrix Latest Performance Report

GTmetrix, hız testi sonuçları yüksek değerlerde çıktı, W3 Total Cache eklentisi ile kurulum ve ayarları daha gerçekleştirmediğim halde, şimdi Pingdom web sitesi hız testi sonuçlarına göz atalım.

Pingdom

GTmetrix site performans raporu sonuçlarından sonra, ücretsiz olarak kullanabileceğimiz başka bir araç olan Pingdom web sitesi hız testi sonuçlarına bakacağız.

Kullanımı oldukça kolay online araç ile, URL kısmına sitenizin adını ve test yapacağınız lokasyon ülkesini seçin ve testi çalıştırınız.

Pingdom lates performance report

Pingdom lates performance report

Art arda hız testleri gerçekleştirdiğim için, kullandığım sunucunun CPU değerlerini yükseltti ve site performans değerleri şuan yerlerde sürünüyor :).

PageSpeed Insights

Google’ ye ait olan bu PageSpeed Insights hız testi aracı ile ücretsi kaynaklarla %100 puan almak biraz zor görünse de biraz yüksek seviyelerde performans raporu almaya çalışacağız.

PageSpeed Insights-latest performance report

PageSpeed Insights-latest performance report

Şuan bende şaşkınım :), daha işe başlamadan optimizasyon değerleri yüksek çıktı yapacağımız ayarlar ile %100 alabilmeyi başarabilecek miyiz bakalım.

Yukarıdaki site hızı performans raporlarını kaydettikten sonra, asıl konumuz olan W3 Total Cache eklentisi ile mükemmel sonuçlar almaya başlayacağız. Bu tamamen deneme yanılma yöntemleri ile yapılmış bir şeydir.

Kullandığınız WordPress temanız yada eklentileriniz yüksek değerler vermeyebilir bu yüzden, aşırı güç tüketeni, kullanmadığınız eklentileri ve temayı gözden geçiriniz.

W3 Total Cache Kurulumu

W3 Total Cache eklentisini kullanmadan önce eklentiyi kurulum yapmamız gerekmektedir. WordPress yönetici paneline erişerek eklentiler bölümüne gidiniz.

Wordpress W3 Total Cache Eklentisi

WordPress W3 Total Cache Eklentisi

Eklentiler sayfası açıldığında, Yeni Ekle‘ düğmesine tıklayınız.

Arama çubuğuna, W3 Total Cache yazarak ilgili eklentileri arayacaktır, arama tamamlandıktan sonra, W3 Total Cache eklentisini göreceksiniz ve Hemen Yükle düğmesine tıklayarak eklenti yüklenmeye başlayacak ve

Wordpress W3 Total Cache Yükle

WordPress W3 Total Cache Yükle

Dönen bir simge göreceksiniz, birkaç saniye bekledikten sonra Etkinleştir düğmesine tıklayınız.

Wordpress W3 Total Cache Etkinleştirme

WordPress W3 Total Cache Etkinleştirme

Eklentiyi başarılı bir şekilde kurulum işlemi gerçekleştirdikten sonra, eklentiyi yapılandıralım.

Yapılandırma

Eklentiyi kurduktan sonra, WordPress yönetici penceresinin sol alt tarafında, Performance olarak adlandırılan bir sekme göreceksiniz. Performance sekmesine tıkladığımızda W3 Total Cache Dashboard bölümü açılacaktır ve aşağıdaki ayarları göreceksiniz.

Burada, eklentinin premium servis aboneliklerini, sosyal medyalarda paylaşılmasını eğer Cloudflare kullanıyorsanız değerlerini, herhangi bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) kullanıyorsanız ayarlamanızı ve yaptığınız veya yapacağınız ayarların hızlı olarak erişmesini sağlayacak gelişmiş ve kullanımı oldukça kolay bir paneldir.

Genel Ayarlar (Dashboard)

Preview mode

Eğer sitenizi deneme ve yanılma yöntemleri ile test etmek istiyorsanız, ön izleme modu faydalıdır. Ön izleme modunu etkinleştirirseniz, web sitenizi nasıl etkilediğini görmek için test edebilirsiniz. Ön izleme modunun kapatılması ayarlarınızı önceki ayarlara döndürecektir.

Sitenizi ön belleğe alıp almamayı etkinleştirmek için bu kutucuğu kullanılır ve bu nadiren kullanacağımız için etkinleştirme yapmamıza gerek yoktur.

Page Cache

Türkçe olarak sayfa ön belleği olarak adlandırılan Page Cache, sitenizdeki sayfaları tek tek ön belleğe almasıdır. Page Cache kutucuğunu işaretleyip, Page Cache Method bölümünüde Disk Enhanced olarak işaretlemeniz gerekecektir. Sitenizin hızında bir değişiklik görebileceksiniz, statik dosyaları ön belleğe almak için çeşitli önbellekleme yöntemleri kullanabilir.

Varsayılan olarak, Method bölümünüde Disk Enhanced seçili olarak geldiğinden kaynak sunucusu ve aşırı miktarda kaynak kullanımından dolayı şikayetler var ise, Disk: Basic‘i seçmeniz gerekecektir.

Özel veya sanal sunucu kullanıyorsanız, Dedicated / Virtual Server, servislerinden birisini seçmelisiniz.

Kaynak sunucunuz eğer Windows ise, Opcode: WinCacheMultiple Servers, çoklu sunucu barındırmak için tasarlanmıştır. Bulut tabanlı barındırma veya paylaşılan barındırma hizmetlerinden de yararlanıyorsanız, bunu kullanacaksınız.

W3 Total Cache; Page Cache Ayarları

W3 Total Cache; Page Cache Ayarları

Eğer blog sayfanız benim gibi standart kaynak sunucusu ise yukarıdaki resimdeki gibi yapılandırın.

Minifty

Minification, CSS ve JS dosyalarını birleştirme ve sıkıştırma işlem yapar. Tek bir büyük dosya, birkaç küçük dosyayla karşılaştırıldığında bir sunucuda daha küçük bir yüke sahiptir.

W3 Total Cache veya WP Super Cache kullanıyor olsanız da JavaScript‘in ve CSS‘nin küçültülmesi siteleri bozabilir.

Bu nedenle, Minify modülünü etkinleştirirken dikkatli olun .

Otomatik seçeneği birleştirmek ve tüm JavaScript ve CSS kaynağı küçültmelisiniz. Minify işaretlerseniz her bir bireyle çalışamayacağınız anlamına gelir.

İşlerin nasıl gideceğini bilmenin tek yolu Auto’yu denemek olacaktır, Minify menüsündeki ayarlara ince ayar yapmak ve sitenizin nasıl yüklendiğini görebilirsiniz.

Bunu yaparken sitenizde anormal bir durum görürseniz, Minift Mode bölümünü Manuel, seçeneğini işaretleyin.

Paylaşılan barındırma kullanıyorsanız Disk önbellekleme yöntemini seçin. Aksi takdirde, sayfa önbellek yöntemi için seçtiğiniz ön belleğe alma yöntemini seçin.

W3 Total-Cache; Minify Ayarları

W3 Total-Cache; Minify Ayarları

 1. Cloudflare kullanırsanız bunu daha sonra kullanacağız detaylı bir anlatımım olacak, o zaman Minify işlerini Cloudflare kendisi halledecektir. Bu durumda W3 Total Cache ile Minify küçültme yapabilirsiniz .
 2. CloudFlare kullanmıyorsanız, önce varsayılan ayarlarda Minify bölümünü etkinleştirin. Eğer kullandığınız temada ki kodlarda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını bilmeniz için, ön izleme modu ile Minify modunu test edebilirsiniz. Bu durumda sorunları en aza indirebilirsiniz.
Opcode Cache

WordPress dosyalarının çoğu bölümleri PHP kodları ile kodlanmıştır, Opcode Cache, PHP’ yi ön belleğe almak için tasarlanmıştır. Bu özelliği kullanabilmemiz için ücretli sürümüne geçmemiz gerekecektir.

Database Cache

Sunucunuz işlemleri ve depolamayı karşılayacak güçte değilse, Database Cache seçeneğini seçmek sitenizi hızlandırmak yerine yavaşlatacaktır.

Bu seçeneğin sitenizi neden yavaşlattığını merak ediyorsanız, sorgulama işlemleri sitenizi hızlandırıyor veritabanı dosyalarının ön belleğe alınması, veritabanının sorgulanması gereken süreyi azaltarak sitenizi hızlandırabilir.

Bu peki işaretleyip ne fark edebilir derseniz;

 • Siteniz paylaşılan bir sunucu ile çalıştırıyorsanız, Database Cache seçeneğinin pasif olması muhtemelen daha iyi olacaktır.
 • Eğer, sitenizde VPS veya özel sunucu gibi özel kaynaklar varsa, Database Cache seçeneğinin aktif olduğundan emin olun ve aradaki farkı görebilirsiniz.
Object Cache

Object Cache, sunucunuzun yükünü azaltmak için karmaşık veritabanı sorgularının sonuçlarını ön belleğe alır. Web sitenizde bir arama işlemi gerçekleştirildiğini farz edelim ve bu arama sorgusunu ön belleğe alır ve arama işlemini gerçekleştirir. Bunun gibi işlemlerin arama sorgusu daha hızlı sonuçlanacaktır.

Object Cache, seçeneği bazı durumlarda web sitenizi yavaşlatabilir, BuddyPress, bbPress, vb. gibi forum alt yapılı sitelere yardımcı olmak için en büyük potansiyele sahiptir.

Paylaşılan bir sunucudan bir blog veya işletme web sitesi çalıştırıyorsanız, bunu deneyebilirsiniz, ancak devre dışı bırakıldığında neredeyse kesinlikle daha iyidir.

Browser Cache

Browser Cache, tarayıcı ön belleği web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin web tarayıcısında ön belleğe almasını sağlar.

Tarayıcıda ön belleğe özelliğini etkinleştirmek, bir sayfa eğer ikinci kez ziyaret ediliyorsa, tarayıcı ön belleğinden yüklenir.

CDN (İçerik Dağıtım Ağı)

CDN (İçerik Dağıtım Ağı), statik varlıkları (görüntüler ve diğer dosyalar) dünyanın her yerinden birden çok sunucuda barındıran hizmetlerdir.

Ziyaretçi daha sonra CDN tarafından sunulur ve böylece sunucunuzda ki yükü azaltır.

İsteklerin yanıt süresi de azalır, çünkü ziyaretçiye en yakın olan sunucu isteği yerine getirmek için kullanılır.

Önerilen ayarlar

 • CDN: CDN kullanıyorsanız, etkin
 • CDN Tipi: Kullanmayı planladığınız hizmeti seçin

Cloudflare’ın CDN hizmetlerinin listesinden olmadığını fark edebilirsiniz. Cloudflare’ı eklenti ile birlikte kullanmak için Extensions menüsünü ziyaret edin, Cloudflare uzantısını etkinleştirin ve ardından Cloudflare entegrasyonunu tamamlamak için Genel Ayarlar menüsüne geri dönün.

Reverse Proxy

Çok sayıda ziyaretçi sitenizi aynı anda ziyaret ederse, sunucunuz veri alma ve yeni istekleri kontrol etme arasında sıkışabilir.

Reverse Proxy ise bu durumda yardımcı olacaktır.

Bu, ziyaretçiniz ile gerçek sunucunuz arasında ek bir sunucudur.

Herhangi bir istek yapıldığında, proxy sunucusu sunucunuzun yerine isteği alır.

Proxy sunucusu ön belleğe erişebilir ve ziyaretçiye hizmet verebilir.

Bunu kullanabilmeniz için, Varnish yüklemeniz gerekecektir ve bazı gelişmiş sunucu yapılandırma adımlarını da yapmanız gerekecektir. Eğer sunucunuzda root atma özelliği olan bir ortamda barındırıyorsanız bunu seçmeniz gerekecektir.

Monitoring

Kullandığınız sunucunuzda problemler veya istatistiklerini izlemeniz ve görmeniz bu özellik etkinleştirilir.

Bu özelliği etkinleştirmeniz ve kullanabilmeniz için, New Relic kurmanız ve bunu kurabilmeniz içinde Extensions bölümünden bölümünden New Relic hesabı oluşturmanız gerekecektir.

Fragment Cache

Her kullanıcılar için kişileştirilmiş bir web siteleri mevcuttur, Facebook, Twitter vb. ayrı istekler üretir yada e ticaret siteleri ile uğraşanlar ziyaretçilere sepete ekle veya kullanıcı bilgilerini değiştirme gibi ek seçenekler sunabilir.

Bu dinamik ve kişileştirilmiş ögelerin, her kullanıcılar için verilerin farklı olacağından dolayı, ön belleğe alınamayacağı yada engellenmesi gibi birkaç takım sorunlar çıkaracaktır.

Fragment Cache ise, ön belleğe alma işlemini halledecektir, bu özelliği kullanabilmeniz için ya Cloudflare ile ayarları yapılandırmamız gerekecek yada W3 Total Cache ücretli sürümünü kullanmanız gerekecektir.

Licensing

W3 Total Cache ücretli sürümünü kullanıyorsanız eğer lisans anahtarını gireceğiniz bölümdür.

Miscellaneous

Google PageSpeed ​​widget’ını etkinleştirmek için kullanılır ve bunu etkinleştirmeniz için bir API anahtarı oluşturmanız gerekecektir.

Verify rewrite rules, etkinleştir.

Enable file locking, devre dışı.

Optimize disk enhanced page and minify disk caching for NFS, devre dışı.

Enable Edge Mode, devre dışı.

Debug

Aktif olarak kullanmadığınız sürece Hata Ayıklama Modu devre dışı bırakılmalıdır.

Hata ayıklama modu etkinleştirildiğinde, hata ayıklama bilgileri sayfa kaynağının sonuna eklenir.

Genel Ayarlar menüsünde yalnızca etkinleştirilmiş önbellek modüllerinin Debug Modunda kullanılabileceğini belirtmek gerekir.

Yukarıdaki resimde sadece Sayfa ön belleği ve Minify’ın mevcut olduğunu görebilirsiniz.

Bunun nedeni, görüntünün yakalandığı sırada diğer önbellek özelliklerinin devre dışı bırakılmasıdır.

Import/Export Settings

Eklentiyi bir çok sitede kullanacak ve eklenti ayarlarını birden fazla site arasında aynı şekilde olsun istiyorsanız, bu bölüm bunu kolaylaştıracaktır.

W3 Total Cache; Import / Export Settings

W3 Total Cache; Import / Export Settings

W3 Total Cache ayarlarını saklamanız için, Download menüsüne basmanız gerekecektir.

Bütün bu ayarları tek tek uğraşmadan, diğer siteleriniz de kullanmak isterseniz, Dosya Seç bölümünden indirmiş olduğunuz dosyayı Upload ederek yapılandırabilirsiniz.

W3 Total Cache ayarlarını ve kurulumu ile HTTP 500 Error gibi birkaç takım problemlerle karşılaşır ve ayarlarınızı geri yüklemek isterseniz, Restore Default Settings seçeneğini kullanmanız gerekecektir.

Page Cache

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Page Cache, ayrı sayfaların ön belleğe alınmasıdır.

Her WordPress sayfasında bir başlık, eklenti, alt bilgi, widget ve sayfayı oluşturan daha fazla öge bulunur.

Bazı sınırlamalar nedeniyle, bir sayfadaki her şey ön belleğe alınamaz.

Sayfa ön belleğe alma işlemindeki ayrıntılı seçenekler, sayfa ön belleğini W3 Total Cache en iyi şekilde yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.

General

Aşağıdaki örneklemede ki gibi, ayarlarınızı yapılandırınız.

Cache front page, sayfayı ön belleğe alma etkinleştirildiğinden aktif edilecektir.

Cache feed, site, categories, tags, comments; FeedBurner gibi servis sağlayıcısı kullanıyorsanız, yorumlar, etiketler ve kategoriler önbellek işlemi kullanır ve bunu ön belleğe almamız için aktif ediliyor.

Cache SSL (https) requests, siteniz Cloudflare gibi servis sağlayıcısının ücretsiz olarak bizlere sağladığı SSL sertifikası kullanıyor veya ücretli bir şekilde SSL sertifikası kullanıyorsanız bu özellik etnikleştirilir.

Cache URLs with query string variables, beklenmeyen olayları ön belleğe almak birkaç takım problemler çıkaracaktır. Sitenizde arama özelliği çok kullanılmadığı sürece bu özellik devre dışı olarak bırakılır.

Cache 404 (not found) pages, sitenizde oluşan 404 hatalı sayfaların ön belleğe alınmasıdır, bu özelliğinin devre dışı olarak bırakılmasının sebebi, siteniz ile sunucunuz arasında 200 ok kodu ile yeşil sinyal gönderir ve başka sebeplerden ötürü var olan sayfanız 404 hatası ile karşılaşırsa eklenti var olan sayfayı 404 hatasına döndürecek ve ziyaretçiye var olan sayfayı yokmuş gibi gösterecektir

W3 Total Cache; General Ayarları

W3 Total Cache; General Ayarları

Don’t cahe pages for logged in users, blog sitenize üye olan yada oturum açmış olan kullanıcılarınıza sayfanızı ön belleğe almış şekilde gösterecektir ve aşağıdaki kullanıcı rolleri ile bu özellikleri site editörüne veya istediğiniz kullanıcı editörlerine göre devre dışı bırakabilirsiniz.

Aliases

Diyelim ki, hakanyerlikaya.com adında bir site adresim var ve hakanyerlikaya.com.tr diye bir adresim daha var ve bütün bunlar alt alanlarım diye farz edelim. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınız iki siteyi de aynı şekilde görecektir, ancak her iki sitede WordPress kurulu ise, 302 yönlendirmesi gibi bir şey yapmış oluyorsunuz.

Cache Preload
 Yeni gelen bir ziyaretçinin sayfanızı ziyaret ederek daha önce hiç açılmamış bir sayfayı açmaya çalışıyorsa yükleme biraz zaman alacaktır. Bunun nedeni önce ön belleği doldurmak için zamana ihtiyacı olacaktır. Ön belleğe alınan bir sayfa daha hızlı açılacaktır.
Dolayısıyla, ön belleğe alma özelliği etkin değil ise, ziyaretçi yavaş yüklenen bir web sitesi ile karşılaşacaktır. Ve bir sonraki ziyaretçinin istekleri hızlı bir şekilde yüklenecektir.
W3 Total Cache; Cache Preload Ayarları

W3 Total Cache; Cache Preload Ayarları

Diğer bir deyişle, Cache Preload, web sitenizi tüm ziyaretçiler için daha hızlı hale getirmeye yardımcı olacaktır. Yeni bir makale yada makale güncelleştirme yaptığınızı farz edelim ve bu ön belleğe alacaktır. Yeni gelen ziyaretçi ön belleğe alınmış sayfayı görecek ve ziyaretçi yavaş bir site ile karşılaşacaktır.
Tekrardan başka bir ziyaretçi ziyaret ettiği zaman ise, güncellenmiş veya yeni yayımlamış olduğunuz içeriği daha hızlı yükleyecektir.
Purge Policy

Yeni bir gönderi yayınladığınızda, mevcut gönderiyi düzenlediğinizde veya bir kullanıcı yorum eklediğinde, yeni veriler WordPress veritabanına kaydedilir. Bu yeni verileri ziyaretçileriniz için görünür hale getirmek için, değiştirilen sayfaların sayfa ön belleği “yenilenir” (temizlenmiş) olmalıdır. Ve sonra sayfa ön belleği önceden yüklenebilir, ya da bir ziyaretçi tarayıcısında o sayfayı açtıkça normal şekilde yüklenir.

Bir başka nokta ise, bir sayfa oluşturduğunuzda veya değiştirdiğinizde, sadece bu sayfanın etkilenmemesidir. Ancak diğer sayfalar da etkilenebilir. Örneğin, arşiv gönderileri ve ön sayfa da sıklıkla etkilenir. Bu nedenle, bir yazı ekledikten veya değiştirdikten sonra sayfa ön belleğini “yenileme” (temizleme) işlemi birkaç sayfayı etkileyebilir. Ve Purge PolicyW3 Total Cache bölümü başa ayarları içerir.

Tüm Purge Policy bölümü için önerilen ayarlar aşağıdaki gibidir.

W3 Total Cache; Purge Policy Ayarları

W3 Total Cache; Purge Policy Ayarları

Bu arada, ayarlarda herhangi bir şeyi değiştirmenize gerek yoktur, tüm ayarlar aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi varsayılan olarak yapabilirsiniz.

Advanced

Oldukça tipik bir WordPress web sitesi sahibiyseniz, buna ihtiyacınız olabilir. Ancak geliştiriciyseniz veya ön belleğe alma sorunlarını gidermeye çalıştıran (örneğin belirli eklentiler veya temalar için veya belirli aygıtlar veya tarayıcılar için) bu bölüm sizin için yararlı olabilir.

Late initialization

Geç (veya tembel yükleme lazy load) başlatma, nesnenin başka bir nesne kendisine atıfta bulunmasına kadar, bir nesne bellekte oluşturulmadığında programlanmasında nesnelerin başlatılması için bir yöntemdir. Bu başlatma yöntemi, parça ön belleklemede kullanılır. Parça ön belleğe alma kullanmıyorsanız. Bu ayarı yok sayın.

Late caching

Late caching, sayfanın bir gecikmeyle ön belleğe alınmasıdır. W3 Total Cache, işlemlerini ön belleğe almadan önce WordPress içeriğinin bir kısmını yüklemeye izin verir.

Late caching, bazı özel durumlarda, örneğin coğrafi hedefleme amaçları için kullanılabilir.

Garbage collection interval

Garbage collection interval, bir programlama dünyasından geliyor. Bellekte veya diskte bulunan ve artık kullanılmayan (ve kullanılamayacak) nesnelerdir.

Kaba bir örnek olarak, ön belleğe alınan bir sayfa olduğunu varsayalım, ancak bir süre sonra bu önbellek sürümü güncelliğini yitirdi. Bu nedenle, belleği veya bir disk alanını kaldırmaya ve temizlemeye ihtiyaç duyar. Bu güncel olmayan ön belleğe alınmış verileri W3TC’de kaldırma işlemi Garbage collection interval, olarak adlandırılır .

Garbage collection interval, web sitenizde ki ve sunucunuzda ki etkinlik nedeniyle zaman geçtikten sonra çalıştırılmalıdır.

Garbage collection interval, işlemlerinin daha sık çalıştırılması sorun çıkarılabilir, çünkü sitenin daha hızlı bir şekilde temizlenmesine izin verdiği için çok fazla trafik elde edersiniz. Ancak aynı zamanda, Garbage collection interval, nispeten kaynaklar yoğun bir görev olduğundan, sunucunuzu daha fazla yükler.

W3 Total Cache; Advanced Ayarları

W3 Total Cache; Advanced Ayarları

Comment cookie lifetime

Bir ziyaretçinin web sitesindeki kendi kimlik bilgilerini (ad, e-posta, web sitesi) bir yorum bırakması durumunda, Ziyaretçinin tarayıcısında bir çerez oluşturulur. Bu çerez, ziyaretçinin, yorum çerezi ömür boyu değeriyle W3TC’de belirlenen belirli bir süre boyunca doğrulanmasını sağlayacak. Kimlik doğrulandığında, ziyaretçi kimlik bilgilerini tekrar girmeden yorum girebilir. Yorum çerezi yaşam süresi için varsayılan WordPress değeri 30.000.000 saniyedir. W3TC ayarını kullanmak bu parametre değerini azaltabilir. Tonlarca eş zamanlı ziyaretçinin yorumlarını göndererek içeriğinizi görüntülediğinizde, web sitenizin performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Accepted query strings

Sorgu dizeleri olan URL’ler varsayılan olarak ön belleğe alınmaz. Yukarıdaki ayarda etkinleştirmediyseniz, sorgu dizeleri olan tüm sayfalarınız ön belleğe alınmaz. Ancak bazı durumlarda popüler olan sadece belirli sayfaları ön belleğe almak istersiniz. Ve bu sayfalarda sorgu dizeleri olabilir.

Örneğin, bir sayfa bir sorgu dizesi olarak konum veya başka bir parametreler alacaktır.

https://siteniz.com/magaza/?location=istanbul

Ziyaretçiler bu URL’yi çok sık ziyaret ettiğinden, hızlı olmasını isteyebilirsiniz.

Bu nedenle bu sayfayı bu sorgu dizesiyle ön belleğe almak isteyebilirsiniz.

Ve sonra bunu “Accepted query strings” alanına eklersiniz .

Ancak, böyle sayfalarınız yoksa, bu ayarı ayarları yapmanıza gerek yoktur.

Rejected user agents

Rejected user agents, bir programlama küresinden gelen terimlerdir. Bir kullanıcı aracısı, web sitenize erişen yazılımdır.

Örneğin, Tarayıcı veya web tarayıcısı.

Bazen bazı kullanıcılara web sitenizin ön belleğe alınmış sürümünü sunmak istemezsiniz.

Sebepler belirli olabilir.

Örneğin, web siteniz bazı mobil cihazlarda beklendiği gibi çalışmıyor olacaktır. Bu nedenle, özellikle bu mobil cihazlar için reddedilen bir kullanıcı aracısı eklemek, beklenmedik davranışlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, genel olarak, bir sorunu çözmek isteyen geliştirici veya ileri düzey bir kullanıcı değilseniz, bu ayarlara ihtiyacınız olmayacaktır.

Rejected cookies

Bir geliştirici veya bir WordPress teması veya eklentisi düzgün bir şekilde kullanan gelişmiş bir kullanıcıysanız, ön belleğe almak istemediğiniz sayfalar olabilir. Ancak bu sayfalar açık bir şekilde URL’lerle değil, çerezlerle tanımlanabilir. Bu durumda, bu çerezleri Reddedilen çerezler alanında belirteceksiniz.

Geliştirici değilseniz, bununla uğraşmanıza gerek yoktur.

Never cache the following pages

Bu ayar ile önbellek istemediğiniz sayfaları listelemeyi sağlayacaktr. Önbellek etkinleştirildiğinde sayfanın düzgün çalışmaması yararlı olabilir. Örneğin, alışveriş siteleri gibi bazı e-ticaret deneyimleriyle ilgilidir. Bu istisna listesine giriş eklerken, belirli sayfa URL’lerini belirtmek dışında, normal ifadeleri de kullanabilirsiniz. Görevleri çok kolaylaştırabilecek sayfa URL’leri için maskeler belirtilmesine izin verir.

Cache exception list

Bu ayar, önceki ayara , Önbellek istisna listesi önceki ayardan istisnalar vardır sayfaları listelemek için kullanılabilir. Diğer bir deyişle, bu liste, önceki ayarlara dahil edilmeden bağımsız olarak her zaman ön belleğe alınması gereken sayfaları ve dosyaları içerecek. Önceki ayarlarda olduğu gibi, Önbellek istisna listesindeki dosyaları / sayfaları belirtmek için normal ifadeleri kullanabilirsiniz. Çoğu durumda varsayılan ayarlar olarak kullanılır.

Specify page headers

Bu bölüm, yalnızca belirli ön belleğe alma durumlarıyla uğraşan programcılar veya teknik olarak ileri düzey kullanıcılar için de yararlı olur. Uygun sayfaları ön belleğe almak için HTTP üst bilgileri belirtebilirsiniz.

Minify

Varsayılan olarak gelen ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

W3 Total Cache; Minify General Ayarları

W3 Total Cache; Minify General Ayarları

Rewrite URL structure

Rewrite URL structure, küçültülmüş dosyalara uygulanır. Biraz daha verimli olduğu için bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekir. Ancak sorun olduğunda, Minification dosyası bulunamadı gibi hatalar alınıyorsa, bu ayarı devre dışı bırakabilirsiniz.

Disable minify for logged in users

Varsayılan olarak giriş yapmış kullanıcılar için minification etkinleştilir. Web sitenizin yöneticisi olarak, ziyaretçileriniz olarak minification sonrası aynı içeriği görmenizi sağlar. Web sitesi tasarım sorunlarınızda sorun giderme gibi bazı belirli durumlarda kullanıcı girişi için minificatoin özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Minify error notification

Bu ayar, eklentinin çalışmasında ne kadar iyi bir değerlendirme yapıldığını izlemek için yararlı olabilir. Bu nedenle, bu bakış açısıyla, minification hata bildirimlerini etkinleştirmek, yönetici panelinizde veya e-postayla hata mesajı alıp almayacağınız konusunda iyi bir yoldur.

Ancak aynı zamanda, hataları giderebilecek (veya en azından onları daraltmış) bir geliştirici veya gelişmiş kullanıcı değilseniz, hata bildirimini etkinleştirmek size fazla yardımcı olmayacaktır. Yani, çok teknik kullanıcılar için bu ayarı devre dışı bırakmanız iyi olacaktır.

HTML & XML

Varsayılan olarak bu bölümde HTML ve XML etkin şekilde gelmiyor. Sitenizde bir şeyleri kırmanın daha yüksek olasılıkları ile bağlantılı. HTML minimize ediciler bazı durumlarda yanlış hesaplayabilir.

W3 Total Cache HTML & XML Ayarları

W3 Total Cache HTML & XML Ayarları

HTML minification web sitesinin performansını geliştirmeye yardımcı olsa da, risklerden dolayı her zaman yapmaya değer değildir. Yani genel bir durumda, HTML’yi küçültmemek daha güvenli olacaktır. Test etmek isterseniz bu seçeneği deneyebilirsiniz.

CSS / JS ile ilgili olarak, Inlining, harici dosyaların .CSS, .JS kodunu almayı ve sayfanın HTML koduna otomatik olarak eklediğini var sayar.

Bir yandan, harici dosyalara yapılan çağrıları azaltır (ve bu nedenle de gecikmeyi azaltır), bu da mobil deneyim için iyidir.

Dikkatlice uygulandığında, kullanıcı deneyimini geliştirebilir (örneğin, ekranın üst kısmındaki satırın üzerine çizerek). Ayrıca, Google web yöneticilerini buna teşvik ediyor. Ancak diğer yandan, satır içi, sitenizin tüm sayfasının boyutunu kötüleştirir.

Ve ayrıca, önbellekleme için iyi değil.

Bunun yanı sıra, en tehlikeli dezavantajı, inline uygulandığında , web sitesinin bakımını yapmak zor olacaktır.

Örneğin, web sitenizde sadece birkaç sayfa var; Her sayfada kullanılan çok sayıda CSS / JS dosyanız var. Feed’leri küçültme seçeneği, feed’lerinizin minifikasyon sonucunda bozulduğunu görürseniz yararlı olabilir. Satır sonlarını kaldırmayla ilgili olarak, potansiyel olarak tehlikeli.

HTML optimizasyonu, yorumları koddan kaldırmayı içerir.

Bu nedenle, belirli yorumlara bağlı olarak bazı eklentileri veya başka bir kod kullanırsanız, yok sayılan yorum alanı kaynaklanıyor. Sayfanın düzgün çalışmasına izin vermek için bunları sayfa kodunda değiştirmez. Bu, HTML optimizasyonunun etkinleştirilmesinin zor olmasının başka bir nedenidir.

JS (JavaScript)

Teknik olmayan bir kullanıcı olarak, eğer W3TC minification fonksiyonunu kullanmak istiyorsanız, JS minifikasyonunu etkin yapmanızı ve web sitenizin tasarımında sorunlara neden olması durumunda JS devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim.

CSS

Yukarıdaki gibi, teknik olmayan bir kullanıcı olarak, eğer W3TC minification fonksiyonunu kullanmak istiyorsanız, CSS minifikasyonunu etkin yapmanızı ve web sitenizin tasarımında sorunlara neden olması durumunda CSS devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim.

Advanced
Update external files every

Varsayılan olarak, küçükleştirilmiş CSS ve JS dosyalarınız her 24 saatte bir önbellekte dolmaktadır. CSS / JS dosyalarınızı değiştirirseniz (örneğin, web sitesi tasarımınızı veya işlevinizi etkileyen bir eklentiyi yükseltin) ve ön belleğinizi bundan sonra boşaltmazsanız, değişiklikler önbellekte 24 saat içinde otomatik olarak uygulanır.

Garbage collection interval

CSS ve JS dosyalarının önbellekte kullanım süresi dolduğundan veya yetim kaldıkça işe yaramaz hale gelirler. Diski bu çöp kutusundan temizlemek için sistem otomatik olarak çöp toplama işlemini gerçekleştirir. Daha sık yapmak yoğun web sitelerinde (diski daha hızlı temizlemek için) mantıklı olabilir. Ancak bu, kaynak yoğun bir süreçtir. Çoğu durumda varsayılan değer kullanılır.

Never minify the following pages

Çok teknik bir kullanıcı değilseniz, sorun gidermeden ziyade minifty tamamen devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, teknik olmayan kullanımlar için bu ayarı olduğu gibi (yani boş) bırakmanız önerilir. Bununla birlikte, kendiniz bir şeyler denemek istiyorsanız, JS veya CSS kaynakları azaltabilirsiniz.

W3 Total Cache; Minify Advanced

W3 Total Cache; Minify Advanced

Never minify the following JS files

Çok teknik bir kullanıcı değilseniz, JavaScript’i küçültmeyi tamamen ortadan kaldırmayı tercih edebilirsiniz . Bununla birlikte, kendinize güveniyorsanız, bu JS dosyaları küçültüldüğünde site işlevinizin bozulmasına neden olan JavaScript dosyalarını belirtmeniz gerekecektir.

Never minify the following CSS files

önceki ayarlara benzer. Çok teknik bir kullanıcı değilseniz, sorun gidermek yerine CSS minifikasyonunu tamamen devre dışı bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bu JS dosyaları küçültüldüğünde site işlevinizin bozulmasına neden olan JavaScript dosyalarını burada belirteceksiniz.

Rejected user agents

Ççeşitli mobil ve masaüstü cihazlar ve tarayıcılar var. Bazıları, küçültülmüş içeriği doğru şekilde işlemeyebilir. Web sitenizle ilgili sorunlardan haberdarsanız, cihazlarla veya tarayıcılarla ilgili kullanıcı aracılarını belirtebilirsiniz.

Include external files/libraries

Harici JS kitaplıklarını kullanırken, bunları birleştirerek (birleştirme) optimizasyon taktiklerini kullanır. Kullanarak test gerektirir. Varsayılan olarak onu kullanmanıza gerek yoktur. Olduğu gibi bırakın (yani boş).

Use Regular Expressions for file name matching

Bu ayar harici kütüphanelerin belirlenmesine yardımcı olur (önceki ayarlara bakınız – “Harici dosyaları / kütüphaneleri dahil et” . W3TC kullanarak harici JS kitaplıklarını optimize ederseniz.

Database Cache

Varsayılan ayarları değiştirmeyiniz.

W3 Total Cache Database Cache

W3 Total Cache Database Cache

Object Cache

Object Cache, veritabanı sorgularının ön belleğe alınmasını sağlayacaktır. WordPress, Object Cache özelliğine sahiptir, ancak her sayfa yükündeki nesne ön belleğini atar. Bu, büyük ölçüde ön belleğe alma amacını ortadan kaldıracak. W3, Object Cache desteğiyle, Object Cache’nin özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ancak, teknik nedenlerden dolayı, bazı web siteleri Object Cache etkinleştirildiğinde karşıt etkiyi yaşayabilir. Web sitenizi kalıcı olarak etkinleştirmeden önce Object Cache ile tam olarak test ederek deneyiniz.

General

W3 Total Cache Browser Cache General

W3 Total Cache Browser Cache General

CSS and JS

W3 Total Cache Browser Cache CSS JS

W3 Total Cache Browser Cache CSS JS

HTML & XML

W3 Total Cache Browser Cache HTML XML

W3 Total Cache Browser Cache HTML XML

Extensions

 1. AMP Uzantısı : Web sitenizde AMP kullanıyorsanız etkinleştirin
 2. CloudFlare : CloudFlare’ı kullanırsanız etkinleştirin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra CloudFlare’ı ayrıntılı olarak yapılandırabilirsiniz
 3. Google Feedburner : Bu uzantıyı devre dışı bırakabilirsiniz
 4. Parça Önbelleği : Parça önbellek modülünü kullanırsanız etkinleştirin
 5. Genesis Framework by StudioPress : Yalnızca Genesis Framework’ü kullanıyorsanız kullanılabilir
 6. New Relic : New Relic Servisini kullanırsanız etkinleştirin
 7. Swarmify : Swarmify SmartVideo çözümünü kullanırsanız etkinleştirin
 8. Yoast SEO : WordPress için Yoast SEO eklentisini kullanırsanız etkinleştirin
 9. WPML : Web sitenizde WPML eklentisini kullanırsanız etkinleştirin

 

2 Comments

  • Hakan Yerlikaya

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: