W3 Total Cache ve Cloudflare Ayarları ile Tek Tıkla Yslow Score %87

W3 Total Cache eklentisinin kurulumu ve kullanımı karmaşık gelebilir.

Bugün sizlere gerekli ayarları ile sitenizin hız performansını iyileştireceğiz.

Site iyileştirmeye ek olarak eklenti ile beraber Cloudflare yardımıyla beraber süper hızlı bir wordpress blog sitesi bizleri bekliyor olacak. 😉

Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights
Google Mobile Test My Site
Google Mobile Test My Site

10 Ocak 2019 tarihinde GTmetrix hız testi aracı ile sitemin durumunu tekrardan kontrol ettiğimde web site hızının hala korunduğunu görebilirsiniz.

GTmetrix Analyzing your URL
GTmetrix Analyzing your URL

Testimi bu sefer başka URL adresi ve sunucu için test edilen ülkeyi Çin olarak değiştirdiğimde ise ücretsiz olarak kullandığım web sitem için son derece güzel bir performans sonuç raporu verdi. 😉

GTmetrix Latest Performance Report for
GTmetrix Latest Performance Report for

Bu rehberde sizleri;

W3 Total Cache eklentiye ait menüleri tanımanıza ve Cloudflare bağlantısını yapmayı göstereceğim.

Sayfanın en alt bölümünde ise, Google PageSpeed Insights ve GTmetrix, Google My Site Test Speed gibi site performanslarını ölçen araçları kullanarak gözle görülebilir derece hız skorunun artış gösterdiğini göreceksiniz.

W3 Total Cache

Eklenti kurulumu hakkında bilgisi olmayan kullanıcıları da unutmamak için; Kurulumu hakkında birkaç ipucu verelim.

WordPress dizini içerisinde yer alıyor bu nedenle kurulumu oldukça basittir. WordPress yönetici paneli üzerinden;

 • Eklentiler
 • Yeni Ekle
 • Arama kutucuğunaW3 Total Cache yaz ve ara
 •  Hemen Yükle
 • Etkinleştir

Eklenti kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, Performans bölümüne yönlendireceksiniz. Performans bölümünde aşağıdaki menülerle karşılaşacaksınız.

Dashboard

Dashboard (Gösterge Tablosu) çeşitli önbellek modülleri temizlemek, eklenti ve sunucu arasındaki uyumluluğu kontrol etmek ve sunucu performansını izlemenize yarayacak bir hizmettir.

W3 Total Cache Dashboard
W3 Total Cache Dashboard
 • Compatibility check: Hangi özelliklerin etkinleştirildiğini belirlemek için sunucuyu test eder.
 • Empty all caches: Ön belleğe alınmış tüm dosyaları kaynaktan siler.
 • Empty only the memcached cache(s): Ön belleğe alınan tüm kaynakları Memcached yöntemi kullanarak siler.
 • Empty only the opcode cache: Ön belleğe alınan tüm kaynakları, Opcode yöntemi kullanarak siler.
 • Empty only the disk cache(s): Disk,disk; temel veya disk: Gelişmiş yöntemleri kullanarak ön belleğe alınan tüm kaynakları siler.
 • Update Media Query String: .CSS, .JS, .PNG gibi medya kaynakları tarayıcılar tüm kaynakları her defasında dizine ekler. Tarayıcılar bu kaynaklar güncelleştirildiğinde tarayıcılar tek seferlik bir daha ekleyecektir.

Compatibility Test

Hangi özelliklerin aktif, hangi özelliklerin pasif olduğunu öğrenebilmek için Compatibility Test menüsü yapılan değişikliklerin sunucu arasındaki değişikliği kontrol edecektir.

Eklentiyi ilk defa kullanıyorsanız, hangi özelliklerin kullanacağınızı ve uygulanacağını bilmiyorsanız Compatibility Test düğmesine basınız.

Premium Services

W3 Total Cache Premium Services
W3 Total Cache Premium Services
  • Premium Services: WordPress siteniz için eklentinin kurulumu ve ayarların W3 Total Cache yetkilileri tarafından yapılmasını istiyorsanız eğer belirli bir ücret karşılığında destek alabilirsiniz.
  • Spread the Word: Eklentiye puan vermek istiyorsanız eğer, Give us a 5 stars! düğmesine basarak puan verebilirsiniz.
  • MAXCDN: 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ile MAXCDN İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak istiyorsanız bu menüden hızlıca erişebilir ve performans durumu ölçebilirsiniz.
  • SWARMIFY: 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ile MAXCDN İçerik Dağıtım Ağı (CDN) özelliğinden farklı olarak sitenizde videolar barındırıyorsanız SWARMIFY ile video performansını optimize edebilirsiniz.
  • Caching Statistics: Sitenizdeki istatistikleri izlemek istiyorsanız Caching Statistics özelliğini etkinleştirerek hızlıca erişebilirsiniz.
  • New Relic: Sunucuya kuracağınız bir servis ile çalışan ve yazılımınız hakkında detaylı bilgiler almak istiyorsanız, New Relic bir hesabı oluşturmanız ve oluşturduğunuz hesap ile yetkilendirme vermeniz gerekir.
  • Google Page Speed Report: Google Cloud Platform desteği alıyor ve bir API numarası elde ettiyseniz sitenizin hız performans sonuçlarını bu bölümden hızlıca erişebilirsiniz. Eğer Google Cloud Platform hizmetini denemek ve test etmek istiyorsanız herhangi bir kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi vererek 30 günlük bir performans durumunu izleyebilirsiniz. Denemeyi sonlandırmak isterseniz, 30 gün içerisinde iptal edebilir ve herhangi bir ücret ödemezsiniz.

General Settings

General Settings menüsünde yer alan ögelere hızlıca erişim sağlayabilmeniz için düğmelerden hangisine basarsanız o menüye hızlıca erişebileceksiniz.

W3 Total Cache Premium Services
W3 Total Cache General Settings

General (Preview Mode)

Preview mode (Ön izleme modu), eklentiye dahil edilmiş önemli bir araçtır. Ziyaretçilerin görmesini istemeden sonuçları görebileceğiniz yeni bir tarayıcı penceresi başlatacaktır. Ön izleme modu üzerinde yapılan değişiklikler ön izleme modunu etkin tutar. Eğer ön izleme modunu kapatır ve eş zamanlı olarak yapılan ve kaydedilen değişiklikleri dağıtır.

W3 Total Cache Preview Mode
W3 Total Cache Preview Mode

Canlı olarak ayarları yapılandırmak isteyebilirsiniz. Bu mod etkinleştirildiğinde yaptığınız değişikliklerin kullanıcı deneyimini etkileyip etkilemediğini bildiren bir iletişim menüsüdür.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Page Cache

Herhangi bir şey yapmasanız bile Page Cache özelliğini etkinleştirmeniz site performansında gözle görülebilir derece önemli bir artış gösterecektir.

Sitede yayımlanan yazılar veya sayfalar kopyalarını ön belleğe almak için çeşitli farklı önbellekleme kullanabilir.

Çoğu durumda seçim, Disk: Enhanced seçeneği kullanılabilir.

Ancak, kaynak kullanımı aşırı miktara çıkarsa veya uyumluluk denetimi sınaması uyumlu olmadığı ortaya çıkarsa, Disk: Basic kullanmak mantıklı bir seçenek olacaktır.

W3 Total Cache Page Cache
W3 Total Cache Page Cache

Özel sanal sunucu kullanıcıları Opcode önbellek yöntemlerinden birini seçebilir.

Sunucuyu kendiniz yönetiyorsanız, tercih ettiğiniz Opcpode önbellek yöntemini yükleyebilirsiniz.

Sunucunuz bir Windows makinesi ise, bunun yerine Opcode: WinCache seçmeniz yeterli olacaktır.

Memcache yöntemi ise çoklu sunucu barındırma ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Sonuç olarak, bulut tabanlı barındırma ve hatta bazı paylaşılan barındırma sağlayıcılarından yararlanıyor olabilirsiniz.

Barındırma ortamınızda mevcutsa Memcache yöntemini kullanın.

Tercih ettiğiniz sayfa önbellekleme yöntemiyle seçildi, büyük olasılıkla, Disk: Enhanced seçerek değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

ENABLE KUTUCUĞUNU İŞARETLE.

Minify

Minify, kaynak kodundan gerekli olmayan karakterleri kaldıracaktır. .CSS, .JS dosyalarının yanı sıra, feed ve HTML kodlarını optimize etmektir. Örneğin satır sonları ve yorumlar kaldırılır. Ve bu dosyaların veya kodların boyutunu azaltır ve web sitesinin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Örneğin, .CSS, ve .JS dosyalarına çağrıların sayfanın farklı bir bölüme taşınması,  .CSS, ve .JS kodunu HTML koduna çevirme. Sayfayı daha hızlı hale getirmeye yardımcı olur. Ancak, bu teknik olarak bir küçültme değil, optimizasyon.

W3 Total Cache Minify
W3 Total Cache Minify

Bir gün web sitenizin tasarımının işlevselliğinin bozulduğu tespit ederseniz, olası nedenlerden biri yanlış yapılandırılmış Minify, ayarları ile ilgili değil.

Genel olarak, JavaScript, CSS, HTMLnin küçültülmesi ve optimizasyonu ile ilgilidir.

Her şeyi ayarlamış olsanız ve şimdilik iyi çalışıyor olsa bile, sonsuza kadar iyi çalışacağı anlamına gelmez.

Örneğin, gelecekte yaptığınız .CSS, .JS ve HTML küçültme optimizasyon ayarları nedeniyle veya web sitenizin güncellenmiş bölümlerinde kod değişiklikleri nedeniyle çalışmayacak bir eklenti veya bir tema yükler veya güncellerseniz.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Database Cache

Sunucunuz işlem ve depolama kapasitesini karşılayacak kadar güçlü olmadıkça Database Cache veritabanı önbellekleme sitenizi hızlandırmak yerine yavaşlatabilir.

Bu seçeneğinin neden sitenizi yavaşlattığı düşüncesine girerseniz eğer, veritabanı sorgulanacak ve sorgulanması sonucu sunucuya yük bindirecek ve yük bindikçe sunucuda bellek miktarı azalacak ve siteniz yavaş yavaş açılmaya başlayacaktır.

W3 Total Cache Database Cache
W3 Total Cache Database Cache

Bu özelliği etkinleştirip etkinleştirilmeyeceğini nasıl anlarsınız?

 • Siteniz paylaşılan bir sunucuda barındırılıyorsa, veritabanı ön belleği devre dışı bırakıldığında daha iyi olacaktır.
 • Sitenizde, VPS veya özel sunucu gibi kaynaklar varsa Database Cache seçeneğini etkinleştirip test ederek daha iyi sonuçlar alacaksınız.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Object Cache

Object Cache, karmaşık veritabanı sorguların yükünü azaltmak için sayfa yükü sorguları sonuçlarını ön belleğe alır. Örneğin web sitenizde basit bir arama, WordPress veritabanı üzerinde tam bir arama gerçekleştirir. Bunun gibi sorgulara daha hızlı sonuç vermek için kullanılabilir.

W3 Total Cache Opcode Cache
W3 Total Cache Opcode Cache

Object Cache, bazı durumlarda ise web sitenizi yavaşlatabilir. Bu yüzden bu özelliği test etmenizi öneririm.

CLOUDFLARE BAĞLANTISI SONRASI DİSK ÖZELLİĞİNİ SEÇECEKSİNİZ.

Browser Cache

Browser Cache, sayfa ön belleği gibi web sitenizi kullanıcılarınız ve ziyaretçiler için daha hızlı hale getirmenin en etkili yollarından biridir.

Sunucunuzdan bazı verileri ve veri işlemeyi ziyaretçilerinizin tarayıcılarına yüklemeyi sağlar.

Bir ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde bazı ögeler ziyaretçinin cihazına (bilgisayar, telefon, tablet vb.) kopyalanır. Ziyaretçinin göz atma deneyimi çok daha hızlı olur.

Ancak;

W3 Total Cache Browser Cache
W3 Total Cache Browser Cache

Bir ziyaretçi web sitenizi tekrar ziyaret ettiğinde, tarayıcınızın web sitenizden yeni kaynaklar talep edip etmeyeceğini bilmesi gerekir.

Ziyaretçilerinizin son ziyaretinden bu yana web sitenizdeki kaynaklar değişmediyse, ziyaretçinin tarayıcısı halihazırda sahip olduğu kaynakların sürümünü kullanacaktır.

ENABLE KUTUCUĞUNU İŞARETLE.

CDN

CDN (İçerik Dağıtım Ağı), statik dosyaları (resimler, dosyalar vb.) dünyanın her yerinden birden çok sunucuda barındıran hizmettir.

W3 Total Cache CDN
W3 Total Cache CDN

Yapılan isteklerin süresi azalacak ve sunucuya verilen yükte ortadan kalkacağı için sitenizde gözle görülür bir derecede performans artışı gözükecektir.

CLOUDFLARE BAĞLANTISI SONRASI OTOMATİK OLUŞACAKTIR.

Reverse Proxy

Reserve Proxy, şu durumlarda yardımcı olabilir.

Çok sayıda ziyaretçiniz aynı anda sitenizi ziyaret ediyorsa sunucunuz veri alma isteklerinde kaynaklar yetersiz kalacaktır.

W3 Total Cache Reverse Proxy
W3 Total Cache Reverse Proxy

Bu durumda, Varnish gibi bir sunucu kullanılması önerilir ancak uygulamayı size yardımcı olabilecek bir kişi tarafından kurmanızı tavsiye ederim.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Monitoring

Monitoring, uygulama ve sunucu performansınız düşerse eğer New Relic kurmanız ve yeni bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

W3 Total Cache Monitoring
W3 Total Cache Monitoring

Sunucunuz da, New Relic kurulu ve New Relic hesabınız var ise kontrol paneli üzerinden sunucu istatistiklerini eklemek için bu bölüme hesap bilgilerinizi giriniz.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Fragment Cache

Dinamik PHP fonksiyonları WordPress temalarını ve eklentilerini oluşturur. Her kod, WordPress tarafından birçok kez çalıştırılır ve sorgulanır.

W3 Total Cache Fragment Cache
W3 Total Cache Fragment Cache

PHP kodunun dinamik bir blogunu ön belleğe almak, Fragment Cache olarak adlandırılır.

Bu önbellek, tema ve eklentiler de oluşan genel işlemleri yasaklar.

W3 Total Cache eklentisinde, Fragment Cache kullanmak için parça gruplarını kaydetmeniz gerekecektir.

Fragment Cache Method KUTUCUĞUNU İŞARETLE.

Licensing

Eklentinin Pro sürümünü satın aldıysanız bu ayara ihtiyacınız var. Aksi takdirde bu özelliği atlayabilirsiniz.

W3 Total Cache Licensing
W3 Total Cache Licensing

ÜCRETLİ KULLANIYORSANIZ LİSANS NUMARAYI GİRİN.

Miscellaneous

Miscellaneous, Google Page Speed özelliğini etkinleştirmek için kullanılır. Bu yapmanız içinde bir API anahtarı oluşturmanız gerekecektir.

W3 Total Cache Miscellaneous
W3 Total Cache Miscellaneous
 • Verify rewrite rules: Bu seçenecek .htaccess dosyasında yeniden yazma kurallarınız eksikse, WordPress kontrol panelinde sizi bilgilendirir. Bu seçenek etkin olarak gelir ve web sitenizin performansını etkilemez.
 • Enable file locking: Birden fazla işlemi veya kullanıcın aynı dosyaya aynı anda erişmesini kısıtlayan bir mekanizmadır. Bunu etkinleştirmek dosya erişim sorunlarına neden olabilir. Bu özelliği sıradan bir kullanıcı ve paylaşılan barındırma sunucusu kullanan kişiler göz ardı edebilir.
 • Optimize disk enhanced page and minify disk caching for NFS: Bu seçeneği yalnızca NFS ağ dosya sistemine dayalı barındırma kullanıp kullanmamayı seçmeniz önerilir. Amazon Cloud kullanuyor veya yük dengeleme veya ölçekleme için birden fazla sunucu kullanmaya çalışıyorsanız bu bir durum olabilir. Aksi taktirde göz ardı edin ve varsayılan seçenek olan seçimi iptal etmeyin.
 • Anonymously track usage to improve product quality: W3 Total Cache (W3 Edge) eklentiyi geliştirmesine yardımcı olmak isterseniz, bu ayarı seçili bırakabilirsiniz. Bu, eklenti kullanım verilerinizi geliştiricilere gönderecektir.
 • Enable caching statistics (on dashboard) (Available after upgrade):

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Debug

Eğer eklentinin sonuçları hakkında daha bilgi edinmeyi merak ediyorsanız o zaman Debug özelliğini etkinleştirin.

W3 Total Cache Debug
W3 Total Cache Debug

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, web sitenizin kaynak kodunda kullandığınız önbellek günlüğüne bakabilirsiniz.

VARSAYILAN OLARAK KALSIN.

Import / Export Settings

Yapmış olduğunuz eklenti ayarlarından memnun kaldıysanız eğer birden çok sitede kullanmak istiyorsanız Import / Export Settings bölümü sizlere yardımcı olacaktır.

W3 Total Cache Import / Export Settings
W3 Total Cache Import / Export Settings
 • Import configuration: Saklanan ayarları geri yüklemenize yarayacaktır.
 • Export configuration: Yapılan ayarları bilgisayarınıza indirmeye yarıyor.
 • Reset configuration: W3 Total Cache eklentisinin orijinal ayarlarına dönecektir.

EN SON AYARLARINI İNDİREBİLİR. BİR DAHA UĞRAŞMAZSIN.

Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

W3 Total Cache eklentisi ile Cloudflare kurulumu yapmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları izlemenizi önereceğim.

Öncelikle Cloudflare sistemini kullanabilmemiz için kayıt olmamız gerekiyor.

Aşağıdaki linke tıklayarak kayıt olma işlemi olan e-posta ve şifrenizi oluşturun.

Cloudflare Kayıt Olma

Cloudflare Kayıt Olma
Cloudflare Kayıt Olma

Üyelik işlemini tamamladıtan sonra, Add your site ekranı gelecektir.

http:// veya https:// protokolü ve www sürümünü eklemeyin.

hakanyerlikaya.com gibi ekleme yapınız.

Cloudflare Add your site
Cloudflare Add your site

We’re querying your DNS records, DNS bilgilerinizin değiştireceğinizi kontrollerin Cloudflare tarafından sağlanacağını bilgilendiriyor.

Cloudflare We're querying your DNS records
Cloudflare We’re querying your DNS records

Cloudflare, Free, Pro, Business, Enterprise gibi dört farklı planla geliyor.

Ücretsiz olarak kullanacağımız için Free planını seçmeniz yeterlidir.

Cloudflare Select a plan
Cloudflare Select a plan

A, AAA, ve CNAME ve MX kayıtları sitenin trafiğini Cloudflare tarafından sağlanması için Nameservers yani DNS bilgilerini değiştirmeniz gerekecektir.

Nameservers bilgileri aşağıdaki örnek gibi olabilir;

 • dom.ns.cloudflare.com
 • kami.ns.cloudflare.com
Cloudflare Change your Nameservers
Cloudflare Change your Nameservers

DNS Nameserves bilgilerinin doğru olarak ayarladığınız dan emin olabilmeniz için, Overview sekmesinin siyah bir renge bürünmüşse DNS ayarlarını doğru bir şekilde yapamamışsınız demektir.

Cloudflare Overview
Cloudflare Overview

DNS Nameservers bilgilerini tekrardan kontrol ettiğimde Recheck Nameservers düğmesine basarak tekrardan gözden geçirmesini istedim ve Cloudflare ile site bağlantısı aktif hale geldi.

Cloudflare Overview
Cloudflare Overview

Üst menüde yer alan Speed düğmesine tıklayınız ve JavaScript, CSS ve HTML kutucuklarını işaretleyiniz.

Cloudflare Speed
Cloudflare Speed

AMP (Enhance your AMP pages across Google) kullanıyorsanız eğer Cloudflare bunu tanıyamayacaktır.

özelliğini de etkienleştirmek istererseniz, OFF konumlarını ON konumuna getirin.

Cloudflare Enable Accelerated Mobile Links
Cloudflare Enable Accelerated Mobile Links

Aynı menüde yer alan Rocket Loader özelliğini etkinleştirin.

Cloudflare Rocket Loader
Cloudflare Rocket Loader

Bu ayarlar bize yetecektir ve Cloudflare API anahtarına ihtiyacınız olacak.

Bunun için Domain Summary bölümüne geliniz ve Get your API key düğmesine basınız.

Cloudflare Domain Summary
Cloudflare Domain Summary

Global API key ve Origin CA key anahtarlarına sahip olduk.

View düğmesine basınız ve sizlerden tekrardan Cloudflare ile giriş yaptığınız şifreyi isteyecektir.

Bu işlemi tamamladıktan sonra Cloudflare API key sahibi olacaksınız.

Cloudflare API keys
Cloudflare API keys

API key anahtarını bir köşeye not alınız ve W3 Total Cache eklentisinin Extensions menüsüne ulaşın.

Extensions menüsünde Cloudflare göreceksiniz burada etkin olarak gelmiyor ve etkinleştir deyiniz.

Cloudflare Extensions

Cloudflare ExtensionsW3 Total Cache ile Cloudflare bağlantısına yetkilendirme işlemini hallettik. Şimdi eklentinin CDN ayarlarına göz atalım.

Cloudflare Extensions Settings
Cloudflare Extensions Settings

Eklentinin, General Settings bölümünde yer alan CDN bölümünde FSD CDN ve FSD CDN Type bağlantısının Cloudflare tarafından sağlandığını görebiliyorsunuz.

Cloudflare CDN
Cloudflare CDN

Şimdi

Google PageSpeed Insights ve GTmetrix site performans sonuçlarına göz atalım.

Google Mobile Test My Site
Google Mobile Test My Site
Google PageSpeed Insights
Google PageSpeed Insights
GTmetrix Analyzing your URL
GTmetrix Analyzing your URL
GTmetrix Latest Performance Report for
GTmetrix Latest Performance Report for

W3TC ve Cloudflare ayarları ve kurulumu ile ücretsiz CDN hizmetinden yararlanmış oluyoruz ve sitemizin performans durumunu da iyileştirmiş olduk.

Sizlerde W3TC ve Cloudflare yapmış olduğunuz ayarların performans raporları sonuçlarını bildirmenizi rica ederim.

W3 Total Cache ayarlarında; Full Loaded Time: 2.6 s , Total Page Size: 194 KB

WP Super Cache ayarlarında; Full Loaded Time: 2.6 s , Total Page Size: 191 KB

WP Super Cache eklentisini incelemek isterseniz sizi böyle alalım.

12 Yorumlar

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.