Ücretsiz WordPress Hızlandırma Teknikleri

WordPress hızlandırma teknikleri ile beraber gözle görülür derecede iki kat hızlandırma işlemini ücretsiz olarak yapacağız.

Mobil hız testi ve hız testi araçlarındaki düşük puanlardan yakınır. Bugün kişisel blog sayfanıza yada e ticaret sitenize yapacağımız optimizasyon ayarları ve hızlandırma teknikleri ile ücretsiz bir şekilde blog sitenizi göz görülür bir şekilde hızlandıracağız.

WordPress kullanımı ve kolaylığı ile web site sahiplerinin en çok tercih ettiği platform olarak bilinir. Bugün sizlerle beraber WordPress blog sayfamızı hızlandırmak için herhangi bir kod gereksinime ihtiyaç duymadan sadece birkaç ayarla hızlandırma işlemlerini ücretsiz olarak %100 olarak artıracağız.

Yeni kurulan herhangi wordpress blog sitesi web site hız testi sonuçlarında, mükemmel derecede hızlı olarak gözükür.

Cloudflare kullanılarak, PageSpeed Insights HakanYerlikaya.com Hız Testi Sonuçları

Cloudflare kullanılarak, PageSpeed Insights HakanYerlikaya.com Hız Testi Sonuçları

Bunun sebebi, herhangi bir eklenti yada görsellerin olmamasından kaynaklanıyor olmasıdır.

Zamanla blog sayfamıza, Googlebot, Yandex bot ve Bingbot örümcekleri, içeriği, görselleri yada yeni eklenen videoları taraması ve arama sonuçlarına eklemesi için siteyi sık sık ziyaret ederler.

Yazılan yazıların, wordpress hızlandırma veya yavaşlatmaya herhangi bir etkisinin olmadığını biliyoruz.

Ancak, makaleyi zenginleştirmek için kullanılan görsellerin fazla olacağından dolayı, yavaş yavaş sitenin hızı düşüş gösterecektir.

Müşterilerimin ve kendi blog sitelerimde denemelerim sonucu makaleyi zenginleştirmek için kullanılan eklentiler sürekli olarak, cPanel’ in bellek (memory) ve işlemci (CPU) kaynaklarını yüksek derecede kullandığını gözlemledim.

Belirli zaman aralıklarında cPanel istatistiğini kontrol ediyorum.

Siteye herhangi bir makale ekleyeceğim zaman, cPanel istatistikleri bölümü ile beraber aynı anda ziyaret etmeye özen gösterdim.

Sonucunda ise;

Bellek Kullanımı ve Güç Kullanımı, sitemde herhangi bir işlem yapmaya çalışırken yük artıyor ve siteyi meşgul durumuna sokuyor.

GoDaddy cPanel CPU Problemi

GoDaddy cPanel CPU Problemi

Peki bu ne gibi bir sorun teşkil edecek diye düşünürseniz;

Arama motorları sitenizin sıralaması belirlemesi için, site hataları hakkında bilgiler veriyor, Google Search Console, Bing Webmaster Tools, Yandex Webmaster Tools araçları site hatalarının nelerden kaynaklandığını ve daha hızlı çözülebilmesi için bizlere yardımcı oluyorlar.

Search Console, aracına ait sitenizin mevcut durumu hakkında verilen küçük bilgiler aslında, sitenizi arama motorları sonuçlarında şekillendirmek için kullandıkları önemli yöntemdir.

Search Console, Mevcut Durum, Site Hataları

Search Console, Mevcut Durum, Site Hataları

DNS, sunucu bağlantısı ve robots.txt getirme gibi tarama hataları, cPanel özelliğinin Bellek Kullanımı ve Güç Kullanımı, yükü yükselirse, herhangi bir ziyaretçi yada arama motorları örümcekleri sitenizi tarayamayacak ve HTTP 5005, 5002 gibi farklı kodlara sahip hatalar vermesine sebep olacaktır.

%100 WordPress Hızlandırma Teknikleri

%100 WordPress Hızlandırma Teknikleri

Burada yapmanız gereken doğru bir hosting planını seçmeniz yada yükseltmeniz gerekecektir.

Üç türlü hosting türü çeşitleri mevcuttur;

  • Web hosting (Paylaşımlı)
  • Sanal Sunucu (VPS)
  • Kiralık Sunucu

Büyük ihtimalle ilk aşamalarda seçtiğiniz hosting türü, Web hosting (Paylaşımlı) seçimini yapmış olacaksınız. Genelde bunu seçmemizin sebebi, fiyatların cebimize uygun ve cazip gelmesinden kaynaklanıyor.

Seçtiğimiz Web hosting (Paylaşımlı) planlarından herhangi birisi ile ileride yaşayacağımız sorunları da bilmemiz gerekecektir.

Örnek verecek olursam, Başlangıç Düzeyi, 6,99 TL olan bir planı seçtiğimizi farz edelim. WordPress kaynaklı sitemde binlerce görseller bulunmakta ve arama motorları örümcekleri sayfayı sık sık ziyaret edeceğini düşünürsek.

Birde bu seçeneklere ziyaretçileri de ekleyecek olursak;

GoDaddy Linux Planları

GoDaddy Linux Planları

Başlangıç Düzeyi, seçeneği bir web sitesini barındırma özelliğine sahip ve bant genişliği oldukça düşük kullanıcılar için uygundur.

Başlangıç Düzeyi,  seçeneği sadece şu koşullarda seçebilirsiniz. Herhangi bir içi boş olan bir site düşünelim ve sadece arama motorlarına kayıt ettirmek ve arama sonuçlarında gözükmesi için seçilebilir.

Ekonomik ve Deluxe, paketleri genelde çok kullanılan hosting türleri ama temel kaynaklar bellekler ve işlemciler düşük olarak seçilirse eğer, düşük performanslı özellikler, belirli zaman sonra sitenin yükünü kaldıramaz durumuna gelecektir.

Fiyatı cazibeli geldiğinden dolayı, Bellek miktarı 512, Güç miktarı da 1048 olarak alınmış kampanyalı bir hosting paketi ve 30 makalenin olduğu yaklaşık olarak da 100 görselin bulunduğu bir sitede kullanılan Bellek Kullanımı ve Güç Kullanımı sınırlarını aşmış durumunda.

GoDaddy cPanel CPU Problemi

GoDaddy cPanel CPU Problemi

Buraya kadar küçük bir bilgi edindiysek eğer, wordpress site hızlandırma teknikleri yada problemleri çözebilecek herhangi bir öneriler yada yapılacaklar var mı diye düşünüyorsanız,

Birkaç farklı sitelerde denediğim yöntemlerle wordpress sitenizi %100 hızlandıracak ve Bellek Kullanımı ve Güç Kullanımı sınırlarını aşağıya indirecek yöntemleri paylaşacağım.

Resim Optimizasyonu

Şuan bu makale için yukarıdan aşağıya sayacak olursak ortalama 4 tane farklı farklı görseller eklemiş bulunmaktayım. Bir görsel milyonlarca piksel kullandığından ve resmin boyut seçenekleri yüksek olduğundan ötürü resim boyutu yaklaşık bir resim için 1 MB olduğunu düşünürsek, şimdilik 4 resim eklemişim.

Bu yaklaşık olarak 4 MB gibi yüksek miktarlarda bir boyuta sahip olacak ve ileride resim optimizasyonu yapmadığım zaman bu sitem için büyük bir soruna yol açacaktır.

Resimlerimiz için kullanabileceğimiz çevrim içi resim optimizasyonu araçları ve popüler wordpress eklentileri resimleri optimizasyon etmemize yardımcı olacaktır.

TinyPNG

Resim optimizasyonu için kullandığım çevrim içi resim sıkıştırma sitesi olan, TinyPNG yardımıma yetişiyor.

Kullanımı ve arayüzü bakımından herhangi bir zorluk çekmeden kullanabileceğiniz bir platform, Chrome yer imleri çubuğundan kaldırmadığım bir web sayfası :).. Birde Chrome yer imlerinden kaldırmadığım kendi adıma ait blog sitelerimde var tabi ki :)..

TinyPNG JPEG ve PNG Görselleri Çevrim içi Optimizasyon Sitesi

TinyPNG JPEG ve PNG Görselleri Çevrim içi Optimizasyon Sitesi

Ücretsiz kullanımı ile maksimum, 5 MB dosya boyutuna kadar izin veren TinyPNG ile tek sefer 20 adet resmi aynı anda optimizasyon yapabilirsiniz. Yapacağınız resim sıkıştırma işlemleri sonucunda toplam kaç KB yada MB tasarruf edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Cloudflare Kullanımı ve Ayarları

Önceki makalelerimde, Cloudflare kullanılarak sitenize ücretsiz olarak bir içerik dağıtım ağı ve SSL sertifikasına nasıl sahip olunur gibi birçok özelliği olan, Cloudflare ayarlarını blog sayfanıza kolayca kurulumu yaparak hem tasarruf  etmiş, hemde güvenilir bir siteye sahip olabilirsiniz.

Cloudflare nasıl kurulur ve nasıl ayarlanır gibi, aklınızda oluşacak sorunlarınıza gidermeye yardımcı olacak makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu Kullanımı ve Ayarları

Cloudflare Kurulumu Kullanımı ve Ayarları

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: