MailChimp Kurulumu ve WordPress ile Kullanımı

MailChimp, birçok blog sahiplerin kullanımı ve ayarları basit olduğu için sevdiği ücretsiz e-posta pazarlama aracıdır! Abonelerinize farklı listelerle yönetmenize olanak tanıyarak, listeler oluşturma, spam kutusuna düşmeden direk müşterilerinize toplu mail gönderme gibi özelliklere sahiptir.

Bugün sizlerle beraber, WordPress siteniz için MailChimp kurulumu aşamasında neler yapabileceğinizi, ayarları doğru olarak yapılandırmanızı ve email gönderme ve kaydolma işlemlerini yapacağız.

MailChimp, ile WordPress yada herhangi bir çevrim içi web sitenize bir e-posta listesi oluşturmanıza, bir bülten oluşturmanıza veya müşterilerinize otomatik bir e-posta göndermenize olanak veren harika ve ücretsiz bir araçtır.

MailChimp, gördüğüm sınırlı (ama yeterli), özelliklere sahip yeni başlayanlar ve ara kullanıcılar için harika özelliklerini kullanabilmemize, kullanımı en kolay e-posta bültenleri ve uygulamaları oluşturmamızı kolaylaştıran bir eposta pazarlama otomasyon servis aracıdır.

Son derece popüler olan, Forever Free (Ücretsiz) planı ile aylık 12 bin email göndermemize ve en fazla 2 bin aboneye kadar izin veren planı ile ücretsiz kampanyalar ve ücretsiz email bülteni listeleri oluşturacağız.

Bunu neden kullanıyoruz, ziyaretçiler her türlü siteleri ziyaret etmeyi sever, ilgisini çektiği bir web sitesini yer imlerine yada e-posta bültenlerine kayıt olmak için bir abonelik bülteni arar ve mail adresini yazarak kişi listenizi güçlendirebilir.

Kampanyalar veya yeni yayımladığınız makalelerin en hızlı bir şekilde yayılmasını istiyorsanız, bültene kayıt olan ziyaretçilerin email hesaplarına bildirimler yollayabilir ve bu bültene kayıt olan ziyaretçilere email göndererek daha iyi profesyonel sistem sağlayarak yerinizi sağlamlaştırırsınız.

Kısaca Özellikleri;

 • Sınırsız sayıda eposta listesi oluşturabilme,
 • MailChimp hesabınızla hızlı bağlantı,
 • Göz alıcı ve kullanıcı dostu kayıt formları ve pop-up’lar oluşturabilme,
 • Mağazanızın herhangi bir sayfasındaki kayıt formları ile bloklar,
 • Beğeninize göre özelleştirilmiş formlar,
 • Mobil cihazlar için optimize edilmiş pop-up’lar,
 • Açılış formlarını oturum başına bir kez gösterme,
 • Müşterinin ödül puanları hakkında bilgi gönderme,
 • Çift katılım seçeneği (bir müşteri aboneliği doğrulamak için istekte bulunan bir e-posta aldığında)
 • Müşterileri satıcılara abone olma yeteneği,
 • Kullanıcı gruplarını MailChimp listeleri ile senkronize etme.
MailChimp Kurulumu Kullanımı

MailChimp Kurulumu Kullanımı

MailChimp nedir?

MailChimp, müşteriler ve diğer ilgili taraflarla email ve reklam kampanyalarını paylaşmanıza yardımcı olan bir pazarlama otomasyon platformudur.

Güzel tasarlanmış kampanyalara ve güçlü veri analizlerini görebilir, uzman bir pazarlamacı olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makalede, müthiş kampanyalar oluşturmak için, MailChimp’i kullanmaya nasıl başlayacağınızı öğrenecek ve işinize yarayacak ücretsiz email bültenleri oluşturabileceksiniz.

MailChimp Fiyatları

MailChimp, herhangi bir büyüklükte ve bütçedeki işletmelere yardımcı olmak için tasarlanan üç farklı fiyatlandırma planı sunar. Bunlar, Forever Free, Monthly, Pay As You Go, fiyatlar kullanıma dayalıdır ve ücretli planlar, kullanıcılara ek özellikler sağlıyor.

Böylece, planınızın türünü seçerken, listesinin boyutunu, gönderme sıklığınızı ve en çok hangi özelliklerin sizin için önemli olduğunu düşünün.

Güncel fiyatlandırma seçenekleri için buraya tıklayarak göz atabilir ve fiyat listesini görebilirsiniz.

MailChimp Fiyatları

MailChimp Fiyatları

Forever Free

Forever Free, ayda 12 bin email göndermenize ve listenizde toplam 2 bin aboneye kadar ulaşmanıza izin verir. Forever Free, hesap sahipleri, e-posta tasarımcısı, segmentasyon, pazarlama otomasyonu, Facebook reklam kampanyaları, analiz raporları ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm MailChimp’in temel özelliklerine erişebilirsiniz. Tüm bunları, ücretsiz ve profesyonel kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bu plan ile ilgili daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayabilirsiniz.

Monthly

Monthly, yukarıdaki Forever Free, planındaki 2 binden fazla abonesi olan ve 12 binden fazla email göndermek isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Ek avantajı ise, daha da gelişmiş ek özelliklere sahip olabiliyorsunuz.

Bu plan ile ilgili daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayabilirsiniz.

Pay As You Go

Pay As You Go, bültenler göndermek veya etkinlik tanıtımı gibi sık sık email göndermek için tasarlanmıştır. Gönderdiğiniz email kampanyalarının sayısını ölçmek için kullanılan bir teimdir. Tek bir kişiye gönderim olarak sayılır. Örneğin, 2 bin kişiye gönderilen bir kampanya 2 bin gönderime eşittir.

Bu plan ile ilgili daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayabilirsiniz.

MailChimp Hesap Oluşturma

MailChimp, web sitesini ziyaret ederek kullandığınız güncel bir email adresinizle Sign Up Free, butonuna tıklayarak ücretsiz olarak kullanabilmemiz için kayıt sayfasına yönlendirecektir.

MailChimp Sign Up Free

MailChimp Sign Up Free

 • email: Sıklıkla kullandığınız email adresini belirtebilirsiniz.
 • username: Unutmayacağınız bir kullanıcı adı seçiniz,
 • password: Güçlü bir parola oluşturmanızı istiyor, bu yüzden oluşturacağınız parolayı bir kenara kaydetmeyi unutmayınız.
MailChimp Get started with a free account

MailChimp Get started with a free account

Email adresimizi, kullanıcı adını ve şifremizi oluşturarak siteye uygun bir hale getirdiysek, Get Started! butonu aktif olacak ve Get Started! butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçeceğiz.

MailChimp eposta servisini doğru bir şekilde kullanabilmemiz için, üyelik aşamasında yazdığımız email adresine üyelik aktifleştirilmesi için bir eposta gönderiyor.

Email gelen kutunuzu ziyaret ederek, MailChimp aktivasyon işlemini tamamlayınız.

MailChimp Check your email

MailChimp Check your email

MailChimp, kötüye kullanımın önüne geçmek için birkaç aşamalı seçenekler sunuyor. Burada, I’m Not A Robot düğmesine basarak, bot yada robot olmadığınızı belirtiniz.

MailChimp Confirm you're human

MailChimp Confirm you’re human

 • First Name: Kullanmak istediğiniz, bir isim belirtiniz.
 • Last Name: Kullanmak istediğiniz, bir soyadı belirtiniz.

Burayı tamamladıktan sonra, Continue diyoruz.

MailChimp Welcome to MailChimp

MailChimp Welcome to MailChimp

 • What’s the name of your business?; İşletmenizi belirtecek, yada eticaret servisi yapıyorsanız şirketinizin adını yazabilirsiniz. Kişisel bir blog sahibi iseniz, sitenizin adını da belirtebilirsiniz.
 • What’s your website?: Şirketinizin, kuruluşunuzun veya kişisel web sitenizin web sitesi URL’si. Bu, blog’unuzun web sitesi, sosyal ağ profili veya kişisel açılış sayfası olabilir. Hesabınızı uyumluluk amacıyla doğrulamak için URL’yi birkaç nedenden dolayı kullanılıyor. MaiCimp’i hangi siteye entegrasyon yapmak isteğinizi belirtiniz. Sitenizi kaydederken, http, https ve www seçeneklerini kullanmayınız.
MailChimp Tell us about your business

MailChimp Tell us about your business

 • Address line 1 (Street address or post office box): Fiziksel yada sizi profesyonel olarak temsil eden birisi varsa, posta alabileceğiniz ve e-posta kampanyalarınızda adreslerini kullanmanıza izin verebileceği bir iş adresi olabilir.
 • Address line 2:Bir galeri veya perakende satış mağazasına bağlıysanız ve sizin için posta alacaksanız, bu adresi e-posta kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.
 • City: İlinize ait şehri belirtiniz.
 • State / Province / Region: Eyalet, Bölge, veya ili belirtiniz.
 • Zip / Postal Code: Bulunduğunuz coğrafi konuma ait posta kodunu belirtiniz.
 • Country: Bulunduğunuz coğrafi konumu belirtiniz.
MailChimp Add your address

MailChimp Add your address

MailChimp’in en güçlü e-ticaret özelliklerinin çoğu mağaza verileriniz tarafından desteklenmektedir. Mağazanızı bağladığınızda, müşteriniz ve satın alma verileriniz otomatik olarak senkronize edilir ve kullanıcılara ödeme sırasında abone olma seçeneğini sunarak listenizi büyütebilirsiniz.

Tüm bu veriler, müşterilerinizle nelerin yol açtığını öğrenmenize yardımcı olacak, sevecekleri ürünleri önerecek, hedeflenmiş segmentler oluşturacak, terk edilmiş e-postalar gönderecek ve her adımda izleyicinizle bağlantıda kalmanıza yardımcı olacak müşteri yaşam döngüsü otomasyonları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

MailChimp, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı alışveriş sepeti ve e-ticaret çözümü ile bütünleşir.

 • Shopify
 • Magento
 • WooCommerce
 • BigCommerce

Bir sanal mağazanız bulunmuyor ise, Does your business sell anything online?, seçeneklerinden NO seçeneğini seçebilir ve Continue düğmesine tıklayabilirsiniz.

MailChimp Does your business sell anything online?

MailChimp Does your business sell anything online?

Facebook profilinize Facebook’u MailChimp ile bütünleştirebilir, ardından listenizi büyütmek ve kampanyalarınızı paylaşmak için Facebook Sayfalarınızdan bir veya daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Facebook entegrasyonunu kurduktan sonra, yönettiğiniz Facebook Sayfalarına kayıt formları ekleyebilir, yeni e-posta kampanyalarını Facebook’a aktarabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Twitter entegrasyonu, kampanyalarınızı doğrudan Twitter’a otomatik olarak tweet atmanızı ve Twitter profilinizden bilgileri birleştirme etiketleriyle kampanyalara çekmenizi sağlar.

Her bir liste farklı bir Twitter hesabıyla ilişkilendirilebilir veya tüm listeler için kullanılabilecek varsayılan bir Twitter hesabı oluşturabilirsiniz.

MailChimp Connect social media

MailChimp Connect social media

 • Subscribe to Getting Started:
 • Subscribe to What’s in Store:
MailChimp Account's ready, Freddie

MailChimp Account’s ready, Freddie

Kayıt olma işlemlerini ve formları doğru bir şekilde yapılandırdığımızda, MailChimp karşılama ekranı olarak aşağıdaki resimdeki gibi bir örnek ile gelecektir.

MailChimp Home

MailChimp Home

Liste Oluştur (Create)

Bu makalede, MailChimp ile yeni bir liste oluşturmayı ve düzenlemeyi öğreneceksiniz.

Başlamadan önce

Bu işleme başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler.

 • MailChimp’de, listeler birbirinden bağımsız çalışır, dolayısıyla sekme, abonelik iptalleri ve kötüye kullanım şikayetleri liste başına temelinde izlenir.
 • Gerekli e-posta adresi alanına ek olarak, yeni listeler aşağıdaki isteğe bağlı alanları içerecektir. Ad, soyadı, adres ve telefon numarası. Varsayılan olarak, adres ve telefon numarası alanları abone kayıt formlarından gizlenir.
 • Hesabınızdaki birden fazla listeden var olan e-posta adresleri, Aylık Planınızı belirlemek için kullandığımız toplam abone sayısına doğru birçok kez sayılacaktır .
 • E -posta gönderen bir pazarlama otomasyon platformu olarak, İnternet servis sağlayıcıları ve e-posta istemcileri tarafından belirlenen spam karşıtı yasalara ve endüstri standartlarına uymanız gerekir. Bu işleme başlamadan önce, spam karşıtı uygulamalarını ve liste gereksinimlerine aşina olduğunuzdan emin olun .
 • Gereksinim duyduğunuz sayıda liste oluşturabilirsiniz, ancak bir ana liste kullanmanızı öneririz.

MailChimp hesabınızda yeni bir liste oluşturmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekecektir.

 1. Listeler (Create) düğmesine tıklayarak sayfaya ulaşınız,
 2. Liste Oluştur’a (Create List) tıklayınız.
MailChimp Create List

MailChimp Create List

List details

 • List Name: Aboneleriniz burayı görecektir, blog adını veya şirket adınızı belirtiniz. Örnek; Hakan Yerlikaya
 • Default From email address: Abonelerinize göndereceğiniz bültenlerin, ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmek isteyeceği email adresidir.
 • Default From Name: Göndereceğiniz e-postalarınızın kimden geleceğidir. Örnek; Hakan Yerlikaya
 • Campaign URL Settings: Gönderilen kampanyalarınıza yönelik bağlantı paylaşımı, içeriğinizi tanıtmanın ve e-posta pazarlamanızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Artık paylaşılabilir kampanya URL’lerinizi özelleştirerek kullanıcıların bağlantınızı tıkladıklarında nereye yönlendirildiklerini öğrenebilirsiniz.
MailChimp Create List, List details

MailChimp Create List, List details

 • Remind people how they signed up to your list: Bu e-postayı HakanYerlikaya.com adresinin bültenine kayıt olduğunuz için alıyorsunuz.
 • Company / Organization: Şirketinizi ve blog isminizi belirtiniz. Örnek; Hakan Yerlikaya
 • Address: Fiziksel yada sizi profesyonel olarak temsil eden birisi varsa, posta alabileceğiniz ve e-posta kampanyalarınızda adreslerini kullanmanıza izin verebileceği bir iş adresi olabilir.
 • City: Yaşadığınız yeri belirtiniz.
 • Zip / Postal Code: Yaşadığınız yerin posta kutusunu belirtiniz.
 • Phone: Kurumsal veya aktif olarak kullandığınız telefon numarasını yazınız.

Form Settings

MailChimp’de yeni bir liste oluşturduğunuzda, ilişkili kayıt formları için kullanmak istediğiniz kaydolma ayarını seçmeniz gerekecektir.

Yeni bir kampanya listesi oluşturmak için, Enable double opt-in, bunu Form Ayarları’nda etkinleştirdiğinizden emin olun. Birileri listenizde her kaydolduğunda, onaylama onay e-postasını göndermek için DoubleClick’i etkinleştir seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Liste oturum açma işleminizi etkinleştirmek ve yeni aboneler eklemek için kutunun işaretini kaldırın.

MailChimp Form Settings

MailChimp Form Settings

 • Enable double opt-in: Oluşturduğunuz haber bültenine kayıt olan her ziyaretçi iyi niyetli olmayabilir ve siteye kayıt olan her kişiye isterseniz, üyeliğinin onaylanması için bir aktivasyon maili yollayabilirsiniz. Bunu aktif etmek istiyorsanız kutucuğu işaretleyiniz. Öyle bir şeye gerek duymuyorsanız, kutucuğu boş bırakınız.
 • Enable GDPR fields: MailChimp eposta oluşturma bültenini birden fazla siteye entegrasyon yaptığınızı varsayalım. HakanYerlikaya.com adresime üye olan Hakan, aynı email adresi ile HakanYerlikaya.net adresine üye olmasını isterseniz kutucuğu işaretleyin. Eğer .com yada .net adresime üye olan herhangi bir ziyaretçi her iki siteye de farklı farklı üye olmasını istemiyorsanız, kutucuğu boş bırakınız.

Notifications

Abone ol ve abonelikten çıkma bildirimleri, birisinin abonelik listesine üye olduğunu veya abonelik listesinden çıktığı zaman size bildiren e-posta uyarıları alacaksınız. Ne sıklıkta bildirim aldığınızı değiştirebilir veya her bir liste için bunları dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

MailChimp Notifications

MailChimp Notifications

 • Daily Summary: Bir kampanyaya her liste gönderdiğinizde MailChimp, performans istatistiklerini hesabınızın Listeler bölümünde saklayacaktır. Listenizin Overview  sayfasında listenizin sağlığı, etkinliğnii ve performansının genel bir özetini bulacaksınız; böylece eğilimleri ve zaman içindeki etkileşimleri görüntüleyebilirsiniz.
 • One-by-one Subscribe: Abone ol ve abonelikten çıkma bildirimleri, birisinin listeye katıldığı veya listeden çıktığı zaman size bildiren e-posta uyarılarıdır. Ne sıklıkta bildirim aldığınızı değiştirebilir veya her bir liste için bunları kapatabilirsiniz.
 • One-by-one Unsubscribe: Yasalar gereği mecbur olan abonelikten çıkma zorunlu olduğundan dolayı, bunu işaretlemeniz gerekecektir. Biraz daha açıklamak gerekirse, MailChimp şablonlarını kullanıyorsanız, her attığınız kampanyalarının altında abonelikten çıkma bağlantısı gerekir. Bunu kullanmak istiyorsanız, kutucuğu işaretleyiniz.

Artık bir listeniz olduğu için, kişi eklemeden önce bilmeniz gereken birkaç teknik şey var. Hemen şimdi ezberlemenize falan gerek yok, ancak temel bilgilerin bir özeti, listenizi en iyi nasıl yöneteceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

MailChimp API

Çoğu kişi, abone verilerini yönetmek için MailChimp API’sini kullanır. Bireylere abone olabilir ve abonelikten çıkıp meta verileri senkronize edebilirsiniz.API, application programming interface,anlamına gelir . API’nın, farklı uygulamaların birbiriyle konuşabilmesinin bir yolu olduğunu düşünmek yararlı olabilir. Birçok kullanıcı için, API ile temel etkileşim, diğer uygulamaların şifrenizi vermeden hesabınıza erişmesine izin veren API anahtarları aracılığıyla gerçekleşir.

API Anahtarınızı Bulma veya Oluşturma

MailChimp hesabınızla bir entegrasyon kurmak istiyorsanız, bir API anahtarı oluşturmanız gerekecek nedenleriniz olacaktır. Yönetici izinlerine sahip kullanıcılar kendi API anahtarlarını oluşturabilir ve görüntüleyebilir. Yönetici izinlerine sahip kullanıcılar, diğer hesap kullanıcıları için API anahtarlarını da görebilir.
MailChimp API

MailChimp API

 1. MailChimp hesabınızın API Anahtarları bölümüne gitmek için bu bağlantıyı tıklayın, API Anahtarlarınız
 2. Varolan API anahtarı oluşturmak için, Create A key düğmesine tıklayınız.
 3. Anahtarınızı tanımlayıcı olarak adlandırın, böylece hangi uygulamanın bu anahtarı kullandığını bilebilirsiniz.
MailChimp You don’t have any active API keys

MailChimp You don’t have any active API keys

Embedded forms

WordPress yada diğer tabanlı web sitenizin herhangi bir sayfasına bir MailChimp liste kayıt formu yerleştirebilirsiniz. Markanızı desteklemek için formu özelleştirebilir veya yeni aboneleri çekmek ve katılımı artırmak için özel teklifler yapabilirsiniz.

Kayıt formunuzu bir WordPress sitesinde paylaşmanın birkaç yolu vardır. Kullanacağınız yöntem, WordPress.com veya WordPress.org’u kullanmanıza bağlı olarak değişebilir. WordPress.com, genellikle bloglar ve küçük web siteleri oluşturmak için kullanılan bir WordPress.com sitesidir. WordPress.org ise daha gelişmiş web siteleri için özelleştirilebilir, kendi içinde barındırılan bir web platformu sunar.

Bir kayıt formu eklentisi tarafından oluşturulan form doğrudan WordPress sayfalarında görünür, böylece ziyaretçiler sitenizden ayrılmadan doldurulabilir. Formun stilini özelleştirmek için HTML deneyimine veya bir geliştiriciye veya MailChimpYardım sayfasına erişmeniz gerekebilir .

Form Builder

MailChimp listeniz için otomatik olarak bir kayıt formu oluşturur. Paylaşmaya karar verene kadar bu form başkaları tarafından görülmeyecektir.

Varsayılan kayıt formu basit bir gri ve beyaz tasarıma sahiptir ve isterseniz bunu hemen kullanabilirsiniz. Veya stilinizi ve markanıza uyacak şekilde özelleştirmek için Form Builder‘ı kullanabilirsiniz. Burada, Form Builder‘da özelleştirilmesinden önce ve sonra bir varsayılan kayıt formu örneği verilecektir.

Hesabınızın Listeler (List) bölümünde Form Builder‘da gerçekleşir .

Form Oluşturucu (Form Builder)‘ya erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

MailChimp Form builder

MailChimp Form builder

 1. Listeler (List) sayfasına gidiniz.
 2. Çalışmak istediğiniz listenin yanındaki açılır menüyü tıklayın ve Kayıt formları (Signup Up)’nı seçiniz.

Form Builder girdikten sonra şu gezinme sekmeleri yolunuzu bulmak ve belirli görevleri gerçekleştirmek yardımcı olur: Build, Design it ve Translate it.

MailChimp Form builder settings

MailChimp Form builder settings

WordPress için WP MailChimp Eklentisi

MailChimp, WordPress popüler eklentisi olan Wordpess için MailChimp, eklentisine ihtiyacımız olacaktır. Eklentiler > Yeni Ekle > Wordpess için MailChimp, yazarak eklentiyi hemen yükleyin ve etkinleştirin.

Wordpress için WP MailChimp Eklentisi

WordPress için WP MailChimp Eklentisi

Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra, WordPress panelinin sağ alt köşesinde MailChimp for WP diye eklentinin arayüzü gelecektir. Üzerine çift tıklayarak, Genel ayarlar bölümü açılacaktır. Burada, MailChimp API anahtarını isteyecektir. Yukarıda bölümde API anahtarı oluşturma bölümünden, oluşturduğunız API anahtarını, eklentinin API anahtarı bölümüne yapıştırın ve değişiklikleri kaydet deyiniz.

MailChimp WordPress Plugin API

MailChimp WordPress Plugin API

API anahtarınızı girdikten sonra, eklenti arayüzünde durum bağlandı şeklinde yeşil renge sahip olacaktır.

MailChimp WordPress Plugin API OK

MailChimp WordPress Plugin API OK

Görünüm > Bileşenler > MailChimp Kayıt Formu > Sürükle Bırak

MailChimp WordPress Görünüm Bileşenler

MailChimp WordPress Görünüm Bileşenler

Ana sayfamıza MailChimp kayıt formunu ekledik ve herhangi bir email adresi ile deneme yapacağız.

MailChimp WordPress Abone Ol Deneme

MailChimp WordPress Abone Ol Deneme

email adresi bölümüne yazdığımız adres ile kayıt olma işlemi tamamladık ve mail adresimizi kontrol edeceğiz.

Mail adresimizi kontrol ettiğimizde, Hakan Yerlikaya Kişisel Blog iletisi görüyoruz. 🙂

MailChimp WordPress Mail Test

MailChimp WordPress Mail Test

Umarım, WordPress için MailChimp kurulumu, kullanımı ve ayarları ile ilgili tam bir bilgiye varmışsınızdır. 🙂

Başka makalelerde görüşmek dileğiyle….

One Response

 1. Kikatsik

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: