Yoast SEO, 2018 Kurulumu ve Ayarları

Yoast SEO ayarları ve kullanımı kafa karıştırıcı olduğundan dolayı, 2018 Yoast SEO kullanımı ve ayarları rehberi sizler için hazırlanmıştır.

Yoast, zırt pırt sürekli güncelleştirmeleri ile bazen insanın yeter artık dediği zamana gelen, ayarları ve kurulumu kafasına göre değişen ve yeni özellikleri ile acaba bu özellik ne diye düşünen kişilere yardımcı olmak amacıyla Yoast SEO nasıl kullanılır gibi soruları geride bırakacaksınız.

WordPress yada herhangi bir çevrim içi siteleriniz var ve sitenizi arama motorları sıralamasında üst sıralarda görmek istiyorsanız bir eklentiye ihtiyacınız olacağını biliyorsunuzdur.

SEO denilince ilk akla WordPress‘in en iyi ve en popüler eklentisi olan Yoast SEO eklentisi gelir.

Ve sürekli olarak güncellenen bu eklentinin kurulumu, ayarları ve özellikleri biraz karışık olduğundan herhangi bir verim alamamış olabilirsiniz.

Aslında durum öyle değil, sürekli olarak yeni içerikler yayımlıyor ve bu içerikleriniz Google, Bing, Yandex, Baidu vb. diğer motorlarının ilgisini çekiyorsa, doğru olarak yapılandırdığımız ayarlar ile bir arama motorları dostu siteniz olabilir.

Yoast, düzenli olarak haftalık güncelleştirmeler yayımlar ve arayüzünde pek değişiklik yapmasa da, bazı yeni gizli özellikleriyle beraberinde gelir.

6.xx sürümünden sonra 7.xx güncellemesi sunarak eski arayüzünden eser kalmayarak yeni bir arayüzü ile gelerek bazı özellikleri devre dışı bıraktı ve eskiden ayarladığınız ayarları değiştirerek birkaç problemlere sebep olmuştu.

Bu güncelleştirmesinden ötürü bende baya bir 404 hata sayfaları ile karşılaşarak ziyaretçi kayıpları yaşadığımı söyleyebilirim.

Bu tür problemler genelde her türlü eklentilerle beraberinde geliyor ama en çok sevdiğim bir eklenti olan Yoast SEO eklentisini bugün sizlere detaylı bir anlatım ile sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum.

Küçük bir not bırakayım şimdiden, Google 2018 algoritma güncelleştirmelerin den dolayı birkaç takım indeks almama veya geç indeks alma gibi problemler çıkıyor. Bu yüzden yaptığınız yada yapacağınız ayarların etkin bir şekilde belirli olabilmesi için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Kısacası yapacağınız ayarlarla hemen mucize beklemeyiniz 😉

Wordpress Yoast SEO Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

WordPress Yoast SEO Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

Yoast SEO nedir?

Hollanda’nın Nijmegen şehrinin Beuningende kasabasında doğan, Joost de Valk, kaynaklara göre küçük yaşlarda bilgisayara olan merakı ile 12 yaşında sürekli olarak bilgisayar bozuyor ve öğrenme isteği ile kodlar yazarak kendisini geliştirmek istiyordu.

Lise, Üniversite eğitim hayatları ile beraber 1994 yılında HTML, CSS, JS kodları üzerine ilk web sitesini kurar ve bilişim dünyasına atılır.

Joost de Valk, Üniversite hayatını tamamladıktan sonra, kariyerini üst sıralara çıkartmak için Doktora okur, iş hayatından dolayı zamanı kısıtlıdır. Bu sırada ise aşk hayatına Joost Marieke girer,

Joost Marieke ile evliliği sonucu dünyaya bir bebek gelir ve dünyaya gelen bebeği için bir bakıcı tutmak zorunda kalır.

Joost de Valk, bebeği için iyi bakıcı bulmak ister ve SEO danışmanlığı işine atar kendini ve bu kariyeri için dönüm noktasıdır. SEO’ nun önemli bir parça olduğunu ve bildiğim tüm teknik konularını, sağdan soldan bilgileri kopyalayarak kendini bir SEO uzmanı olarak görmek istemesidir.

Kariyerine bir yenisini daha ekleyerek WordPress merkezinde kendisine iç bulur ve kullanıcıları ve ziyaretçileri sitelerini arama motorlarına optimize etmesini istemesi üzerine 2010 yılında çalıştığı iş kariyerine son vererek.Yine aynı 2010 yılının Ekim ayında, Yoast SEO eklentisini kurarak hayallerine ulaşmıştır.

Yoast SEO, Google, Bing, Yandex, Baidu vb. gibi arama motorlarının algoritma ve güncelleştirmeleri ile sitenizin meta bilgisi açıklamaları, anahtar kelime yoğunluğunu, xml site haritası, robots.txt dosyası oluşturma, sitenizin iç bağlantı yapısı gibi değerleri ölçerek her türlü makalenizi yapılandırma isteyerek kolaylaştıran ücretsiz SEO aracıdır.

Peki yukarıda yazmış olduğunuz, meta bilgisi açıklamaları, anahtar kelime yoğunluğunu, xml site haritası, robots.txt dosyası oluşturma, sitenizin iç bağlantı yapısı gibi değerler ne derece önemli derseniz,

Sitenizin hangi siteler yarışmak ve aynı kategorilerde olmak için bir meta bilgisi açıklamalarına, sırf içerik yazarak anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmeden yazılan içerikler spam içerikli içerik olacağından sitenizi arama sıralamalarında kaybetmenize, yazdığınız yeni makaleyi bir yerlere söylemek ister ve o makaleyi ücretsiz olarak arama motorlarına bildirmek için bir xml site haritasına, sitenizde bazı sayfalar, etiketler yada içeriklerin arama motorları tarafından indeks almamasını isteyebilir ve bunu da robots.txt dosyası ile yapabileceğinizibir mimar düşünün ve yeni bir ev inşa ediyor bunu belirli bir sıralama yada düzen ile yapması gerekir, site iç yapısı da böyle bu yüzden sitenizin iç bağlantı yapısı önemlidir.

Yoast SEO Kurulumu

Yeni bir site oluşturduğunuz zaman WordPress birkaç eklenti ile kurulu olarak gelir ve SEO ayarlarını yapmanız için sizlere ücretsiz eklentiler sunar.

Sitenizin inşaatını tamamladıktan sonra, bir SEO eklentisi kurmanız gerekiyor.

Yoast SEO kurulumu standart bir eklenti kurulumu nasıl yapıyorsanız, o şekilde kurulumu oluyor.

Bu işte yeni olanlara yardımcı olmak amacıyla, klasikleşmiş basit adımlarla ilerliyoruz.

Eklentiler > Yeni Ekle > Arama Çubuğuna > Yoast SEO > Hemen Yükle > Etkinleştir
Worpdpress Yoast SEO Kurulumu

Worpdpress Yoast SEO Kurulumu

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, WordPress panelin sol alt tarafında aşağıdaki resim gibi bir özellik gelecektir.

Kurulumu ve Ayarları

Eklentiyi kurduktan sonra, Check SEO Configuration (Sitenizi Yapılandırma) bölümü gelecektir, burası aslında sürekli atlanan veya yapılmak istenmeyen bir bölümdür. Bu bölüm Schema.org özellikleri, bilgi grafiği özelliği desteklerini hızlı bir şekilde yapılandırmanızı sağlamaktadır.

Google arama motoruna Hakan Yerlikaya yazarak arattığımda ilk sonuçlarda bilgi grafiği ekrana geliyor, bunun sebebi ise Yoast SEO ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırmam dan kaynaklanıyor.

Google Arama Sonuçları, Hakan Yerlikaya

Google Arama Sonuçları, Hakan Yerlikaya

Arama motorları sonuçlarında sitemde, Rich Snippet (Zengin İçerikler) özelliği ile beraberinde geliyor ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek sitemi üst sıralara taşıyabilme formülüne sahip olabiliyorum ve yazmış olduğum makaleler kalite kazanarak, yükselmek istediğim anahtar kelimelerle bu işin meyvesini yiyorum.

Google Arama Sonuçları, Hakan Yerlikaya

Google Arama Sonuçları, Hakan Yerlikaya

Check SEO configuration

Yoast SEO eklentisini kurduktan sonra, Check SEO configuration eklentiyi yapılandırmasının gerektiğini belirten bir uyarı ikazı alacaksınız. Mavi tikli bağlantıya tıkladığınızda sizi yapılandırma bölümüne yönlendirecektir.

Yoast SEO Check SEO configuration

Yoast SEO Check SEO configuration

Welcome!

Hoş geldiniz! bölümünde, eklentiyi ücretli mi yoksa ücretsiz mi olarak ayarlamak istiyorsunuz! Ücretli olarak seçerseniz, Yoast SEO sitesine yönlendirecek ve belirli bir ücret karşılığında yapılandıracaktır. Ücretsiz olarak seçerseniz, bütün ayarları kendimiz yapacağız.  Burada ücretsiz olarak kullanacağımızdan dolayı, Configure Yoast SEO in a few steps, seçeneğini seçiyoruz.

Yoast SEO for WordPress installation wizard

Yoast SEO for WordPress installation wizard

Environment

Option A: My site is live and ready to be indexed; Sitenizin inşaat aşamasını bitirdiniz ve arama motorlarının sayfalarımı, etiketleri, kategorileri ve içerikleri tarayabilir ve arama sonuçlarına eklemesini isterseniz.

Option B: My site is under construction and should not be indexed; Sitem daha yapım aşamasında, arama motorları sitem ile ilgili hiç bir şey yapmasın diyorsanız bunu seçmelisiniz.

Yoast-SEO-for-WordPress-installation-wizard-Environment

Yoast SEO for WordPress installation wizard Environment

Site type

Siteniz bir kişisel blog sitesi mi, bir çevrim içi mağaza mı?,  yoksa haber sitesi mi?, site türü seçimini belirtiniz.

Yoast SEO for WordPress installation wizard Site type

Yoast SEO for WordPress installation wizard Site type

Person or Company

Siteniz bir kişisel blog sitesi mi, yoksa bir firma yada şirket mi? Burada, Google’s Knowledge Graph Card, özelliği devreye girecektir.

Yoast SEO for WordPress installation wizard person or company

Yoast SEO for WordPress installation wizard person or company

Arama sonuçlarına, DeFacto olarak arama yaptığımızda aşağıdaki resmin sağ köşesinde ki gibi firmanıza ait logo ve bilgi grafiği çıkacaktır.

Yoast SEO Google's Knowledge Graph Card Defacto

Yoast SEO Google’s Knowledge Graph Card Defacto

Social profiles

Blogunuza yada firmanıza ait sosyal medya hesaplarını belirtmenizi istiyor, Google ziyaretçilerine daha hızlı seçenekler sunmak istediğinden ve bilgi grafiği özelliği ile sitenizi zenginleştirmek istiyorsanız, aktif olarak kullandığınız hesapları belirtiniz.

Örnek verecek olursak, yukarıdaki, DeFacto örneği gibi bilgi grafiği zamanla aktif olacaktır.

Yoast SEO for WordPress installation wizard Social profiles

Yoast SEO for WordPress installation wizard Social profiles

Search engine visibility

Arama motorları sitenizin yazılar ve sayfalar bölümlerini daha çok ziyaret ettiğinden ötürü, nelerin indeks almasını istediğini soruyor. Yazıların indeks alması gerektiğini, sayfaların ise tercih meselesi olduğunu belirtiyor.

Eğer her ikisinin de indeks almasını istiyorsanız, YES kutucuklarını işaretleyeceksiniz.

Yoast SEO for WordPress installation wizard Search engine visibility

Yoast SEO for WordPress installation wizard Search engine visibility

Multiple authors

Web sitenizde birden fazla yazar olacaksa eğer bunu belirtmeniz gerekir. Blogunuzda bütün makaleleri kendiniz yazıyorsanız, WordPress otomatik olarak sayfa ve yazılar oluşturacağı için, yinelenen içerik problemini ortadan kaldırmak istiyor.

Şayet birden çok yazarınız var ve NO seçeneğini işaretlerseniz, yinelenen içerik problemi devreye girecek, Google ve diğer arama motorları bunu fark edecek ve hangi makalelerin sıralanacağını bilemeyeceği için kafası karışacak ve arama sonuçlarında daha düşük bir sıralamaya koyacaktır.

Yoast SEO for WordPress installation wizard Multiple authors

Yoast SEO for WordPress installation wizard Multiple authorsGoogle Search Console

Yoast SEO’ nun diğer bir güzelliği ise, sitenizi Google Search Console ile bağlantı kurmasını istiyor olması. Sitenizde zamanla oluşan 404 hata sayfalarını yada 301 yönlendirme yapmak istediğiniz makaleleri bularak bizlere bildiriyor.

Yoast SEO for WordPress installation wizard, Google Search Console

Yoast SEO for WordPress installation wizard, Google Search Console

Ücretsiz olarak kullanabileceğimiz arama motorları SEO araçlarına, sitelerinizi kayıt etmediyseniz eğer ziyaretçiler içerikleri bulamayacak ve sitenizin yinelenen içerikleri, hangi anahtar kelimelerle sitenize bağlantı kuruluyor vb. özellikleri kaçıracaksınız.

Yoast SEO Google Search Console

Yoast SEO, web sitenizi Google Search Console’a (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları) bağlamanıza olanak tanır. Böylece, Google’ın web sitenizi nasıl endekslediğini izleyebilirsiniz.

Google Search Console (eski Google Web Yöneticisi Araçları) Google hesabınızda oturum açın ve web sitenizi eklemek için kırmızı düğmeli, Özellik Ekle düğmesine tıklayın.

Yoast SEO Google Search Console Özellik Ekle

Yoast SEO Google Search Console Özellik Ekle

Sitenizi Özellik Ekle düğmesine tıkladığınızda, web sitenizin URL’sini kutucuğua yazmanız yeterlidir. Devam etmek için Ekle düğmesine tıklayın. Lütfen tam URL’nizi girdiğinizden emin olun.

Örneğin, siteniz http://alanadiniz.com ise, bu URL’nin tam olması gerekir. Siteniz WWW kullanıyorsa veya HTTPS kullanıyorsa onu da eklemeniz gerekecektir.

Yoast SEO Google Search Console Özellik Ekle

Yoast SEO Google Search Console Özellik Ekle

Doğrulama yöntemleri bölümünden HTML etiketi dediğinizde, aşağıdaki meta etiketini kopyalayın ve ana sayfanıza yapıştırmanızı isteyecek bir kod verecektir.

Yoast SEO Google Search Console Doğrulama Yöntemleri

Yoast SEO Google Search Console Doğrulama Yöntemleri

Meta etiketi kodunu kopyalayın ve Web Yöneticisi AraçlarıWeb Yöneticisi Araçları doğrulaması bölümüne, Google verification code, kutucuğuna yapıştırarak kaydet deyiniz.

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

Bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptıysanız, yeşil ok işaretli, Tebrikler sahipliğinizi başarılı bir şekilde doğruladınız mesajı alacaksınız.

Tebrikler, https://hakanyerlikaya.com/ için sahipliğinizi başarılı bir şekilde doğruladınız.

Tebrikler, https://hakanyerlikaya.com/ için sahipliğinizi başarılı bir şekilde doğruladınız.

Google Search Console, kullanımı ve site ekleme, Google gibi getir özelliklerinin nasıl kullanılacağı hakkında pek bir bilginiz yok ise sizlere tam bir rehber olan Search Console kullanımı adlı makaleme göz atmanızı kesinlikle öneririm.

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: