WP Super Cache ile Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

WordPress siteniz için popüler cache eklentisi arıyor ve sitenizin yavaş yüklenmesinden şikayetçiyseniz, ücretsiz bir eklenti olan WP Super Cache ile Cloudflare’nin bizlere sunmuş olduğu kolay kurulumu ve ayarları sayesinde, arama motorlarının istediği hızlı yüklenen bir web siteye sahip olabilirsiniz.

Siteniz ne kadar hızlı yüklenirse ve sayfa yüklenme sürenizin az olması, arama motorları sonuçlarında yüksek sıralarda yer almanız demektir. Bu nedenle hızlı yüklenen bir siteye ihtiyaç duyulduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Sizlerde benim gibi, sitenizin hız konusunda şikayetçi ve yavaş yüklenen bir web sitesine sahip iseniz, WordPress kodlarının siteye bindirdiği yük ve birde sürekli olarak eklenti kurulumu yaptığımızda, GTmetrix, Pingdom ve PageSpeed Insights web sitesi hız testi araçlarından düşük puanlar almamıza sebep oluyor.

Eğer yavaş yüklenen bir sayfaya sahip olan kullanıcılar için, siteye bir bakım yapmanın zamanının gelmiş olduğu anlamına gelir.

Web sitenizin ziyaretçilere daha hızlı yüklenmesi için en etkili yollardan birisi önbellek ayarlarının doğru bir şekilde yapılandırılması gerekir.

Bunları yapabilmek için popüler eklentiler olan, W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentileri ile bunları gerçekleştirebilirsiniz.

Bir başka popüler eklenti olan, W3 Total Cache eklentisinin yeni başlayan kullanıcılar veya deneyimli kullanıcılar için biraz karmaşık geldiğinden dolayı, önbellek ayarlarını doğru bir şekilde ayarlayamadıklarını biliyoruz.

Bu yüzden basit arayüzü ve kullanım kolaylığından dolayı, WP Super Cache ile Cloudflare ayarlarını doğru bir şekilde yaparak istediğimiz hızlı yüklenen web sitelerine sahip olabiliyoruz.

WP Super Cache ile Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

WP Super Cache ile Cloudflare Kurulumu ve Ayarları

Sayfamı sıfırdan kurup herhangi bir ayar yapmadığım zaman, Pingdom hız testi aracının sitem için vermiş olduğu site performans raporu aşağıdaki gibidir.

Pingdom lates performance report

Pingdom lates performance report

Şimdi ise önbellek eklentisinin ücretsiz nimetlerinden faydalanarak, WP Super Cache eklentisi ve Cloudflare ile doğru bir şekilde ayarlayarak kişisel blog sayfam, GTmetrix hız testi sonuçlarında yüksek puan almayı başarabildim.

GTmetrix Latest Performance Report

GTmetrix Latest Performance Report

Bir başka hız testi aracı, Google PageSpeed Insights hız testi aracından ücretsiz ayarlarla 100 üzerinden 90 gibi yüksek puan almak neredeyse imkansız gibi bir şey diyebiliriz.

PageSpeed Insights-latest performance report

PageSpeed Insights-latest performance report

Konuyu çok fazla uzatmadan gelelim eklentiyi doğru şekilde ayarlayarak, hızlı yüklenen ve yüksek performanslı siteye ücretsiz olarak nasıl sahip olunurmuş.

Sizlerden ricam sitenizi yukarıda vermiş olduğum web sitesi hız testi araçlarından önce bir test edin ve sonra buradaki ayarlarınızı yaptıktan sonra iki performans resmi karşıtlaştırmanızı yapmanız olacaktır.

Aradaki büyük farklılıkları görebilecek ve ücretsiz olarak wordpress ile hızlı yüklenen bir web sayfasına sahip olacaksınız. Bunu ayarlayan kullanıcılar için yorum bölüme bir not bırakarak diğer kullanıcılar içinde kafasındaki soru işaretlerini gidermiş olacağız.

WP Super Cache Kurulumu

Eklenti kurulumu alışagelmiş bir şekilde, bilmeyen kullanıcılar için belirtmekte fayda var diye görüyorum. WordPress panelinize giriş yapınız ve eklentiler > yeni ekle > arama çubuğuna > WP Super Cache yazarak aratın sonra hemen yükle düğmesine basmanız yeterlidir.

WP Super Cache Önbellek Eklentisi

WP Super Cache Önbellek Eklentisi

Hemen yükle düğmesine bastıktan sonra eklentinin kurulum hızı, İnternet hızınıza bağlı olarak değişecektir ve yükleme bittikten hemen sonra, mavi çubuklu etkinleştir ekranı göreceksiniz.

WP Super Cache Eklentisi Kurulumu

WP Super Cache Eklentisi Kurulumu

WP Super Cache Ayarları

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
WP Super Cache ile Cloudflare Kurulumu ve Ayarları
Author Rating
51star1star1star1star1star

4 Comments

Reply