Yandex Webmaster Tools Kullanım Rehberi

WordPress Blog sitenizi Yandex Webmaster Tools araçlarına eklemek ister misiniz? Yada XML Site haritası (Sitemap) gönderme gibi.

Yandex Webmaster Tools ile sitenizi optimize etme, sayfa trafiğini izleme, site hatalarını kontrol etmenize ve pek şey yapmanıza yardımcı olur.  Bu rehberde, arama motoru trafiğini izlemek için site ekleme, site doğrulaması, kullanımı ve ayarlarının nasıl yapılacağını göstereceğim.

Yandex, Rusya’da bulunan Google ve Bing gibi popüler bir arama motorudur.

Yeni Google Search Console Kullanımı ve Ayarları

Yandex Webmaster Tools kullanımı ve gerekli ayarları yaptıktan sonra Yandex arama sonuçlarında sizinde siteniz böyle görülebilir. 😉

Arama sonuçları
Arama sonuçları
Yandex Webmaster Tools
Yandex Webmaster Tools

Yandex Webmaster Tools

Webmaster Tools aracını kullanabilmemiz için öncelikle Yandex hesabına ihtiyacımız olacaktır. Oluşturduğunuz hesap ile Yandex hizmetlerinin hepsini kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bir Yandex hesap oluşturun.

Yandex Hesap Oluştur

Hesabınızı oluşturduktan sonra, My sites bölümü ile karşılaşacaksınız burada Add site düğmesine tıklayınız.

My sites
My sites

Yönlendirme sonucu, Site address bölümüne WWW olsun veya olmasın kullandığınız protokol http:// yada https:// hangisini kullanıyorsanız seçiminizi öyle yapınız.

Ücretsiz SSL sertifikası kullanmak isterseniz?

Cloudflare SSL konusuna göz atabilirsiniz.

Site address
Site address

Verify rights to

Verify rights to, Webmaster Tools aracını kullanabilmeniz için site doğrulaması yapmanız gerekiyor.

 • Meta Tag: Benzersiz Meta Tag kodunu <head> </head> taglarına yerleştirin.
 • HTML file: Sizlere verilen HTML dosyasını sunucuya yükleyin.
 • DNS Record: Sunucuzun DNS yöneticisine girin ve CNAME ve TXT kayıtları oluşturmanız gerekir.
Verify rights to
Verify rights to

En kolay ve basit yöntem olan Meta Tag ile doğrulama işlemidir. WordPress sitenizde Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız eğer Yoast SEO simgesine tıklayınız ve Genel menüsünde yer alan Web Yöneticisi Araçları bölümünde yer alan, Yandex verification code kutucuğuna sizlere verilen benzersiz Meta Tag kodunu yapıştırınız ve Check düğmesine basarak doğrulama işleminin yapılmasını bekleyiniz.

WordPress Yoast SEO eklentisi kurulumu ve ayarları

Summary

Summary sekmesi sitenizin kontrol paneli tüm site ayrıntıları detaylı bir şekilde gösterir. Bunlar, site sorunları, arama trafiğini, tarama hatalarını ve birçok ayrıntıyı kontrol edebilirsiniz.

Site problems

Site problems bölümünde karşıla bileceğiniz problemleri listeliyorum.

 • Sitemap: Sitemap (Site Haritası) yazıların veya sayfaların sitenizde daha kolay okunabilmesi ve hızlı bir indeks alabilmesi için Sitemap.xml kullanılmalıdır. WordPress kullanıyorsanız otomatik olarak site haritası oluşturmuyor. WordPress SEO eklentisi olan Yoast SEO eklentisini kullanırsanız otomatik olarak sitenize site haritası oluşturacaktır. Eğer site haritanızı kontrol etmek isterseniz, www.siteniz.com/sitemap_index.xml yolunu izleyebilirsiniz.

Blog sayfamda Yoast SEO eklentisi kullanıyorum ve sitemin site haritası aşağıdaki gibidir. Site haritası oluşturma ve gönderme hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıdaki bağlantılara ziyaret edebilirsiniz.

http://hakanyerlikaya.com/sitemap_index.xml

Site haritası oluşturma ve gönderme

 • Robots.txt: Genelde robots.txt ile sitenin okunması sayfaların engellenmesi ve botların sitenize erişip erişemeyeceğini belirler. Sitenizin robots.txt komutlarını kontrol etmek isterseniz www.siteniz.com/robots.txt yolunu kullanabilirsiniz. Eğer sitenizde herhangi bir robots.txt dosyası bulunmuyorsa yeni bir metin belgesi oluşturun ve adını robots.txt yaparak aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Eğer robots.txt oluşturma hakkında detaylı bilgi arıyorsanız Google tarafından paylaşılan Robots.txt dosyası oluşturma rehberine göz atabilirsiniz.

Robots.txt dosyası oluşturma

Summary
Summary

Quality indicators

Quality indicators, sitenizin Yandex kullanıcılarına göre ne kadar yararlı olduğunu gösterir. SQI, Yandex arama sonuçlarında bulunan siteler için hesaplanır. Endeks değeri düzenli olarak hesaplanır. Kullanıcı memnuniyeti, kullanıcılar ve Yandex’in bu sitedeki güven düzeyine ve diğer kriterlere dayanmaktadır.

 SQI nasıl hesaplanır?

 • Tüm kaynaklar, site kalite endeksi için aynı algoritma kullanılarak değerlendirilir.
 • Yandex, herhangi bir zaman ek bildirim olmaksızın kalite endeksini hesaplamak için algoritmayı değiştirme ve iptal etme gibi özelliklere sahiptir. Sitede herhangi bir ihlal ve SQI’sini etkileme girişimleri varsa.

Troubleshooting

Site diagnostics

Webmaster Tools sitenizin kalitesini izleyecektir ve herhangi bir hata bulunduğunda uyaracak. Siteniz günlük olarak kontrol edilir ve gün için algılanan sorunları görüntüler. Hatalarla ile ilgili bilgiler sitenizin sıralamasını veya dizinini etkilemez.

Security and violations

Sitenizde kötü amaçlı kod tespit edilirse veya Yandex eğer siteyi istenmeyen siteler listesinde görüyorsa sitenizin konumu arama sonuçlarından düşebilir veya siteniz hariç tutulabilir. Eğer bu tür bir probleminiz olursa gereken kodları temizledikten sonra I’ve fixed everything düğmesine tıklayın.

Search queries

Search queries, reklamlarınızın sunulduğu arama platformlarından kullanıcı sorguları bulunur. Örneğin, bunlar anahtar kelimenizin eş anlamlılarını içeren arama sorgularıdır. Kullanıcı tarafından girilen anahtar terimleri, otomatik hedefleme veya dinamik metin reklam hedefleri, alakalı anahtar kelimeler ve eş anlamlı kelimeler kullanılarak otomatik olarak seçilen anahtar kelimeler.

Query statistics

Verilerini izlemek istediğini alanda bölge seçiniz. Liste, listenin arama sonuçlarında ilk 50 pozisyonda olduğu bölgeleri en az bir kere gösterir. Bölgeler, gösterim sayısına göre sıralanır. Belirli bir bölgeye ait istatistikleri almak için include seçeneğini kullanın. Belirtilen bölge hariç, dünya çapında bilgi almak için exclude seçeneğini kullanın.

All queries and groups

All queries and groups sitenizin en iyi 50 Yandex arama sonucu olduğu arama ifadeleri hakkında bilgi verir. Bu ifadeler için birkaç gösterge vardır. Bunlar, Gösterimler, Tıklamalar, Konum ve Tıklanma Oranıdır.

Recommended queries

Bu bölüm sitenizin konusuyla alakalı arama sorgularını içerir. Bu sorgular sitenize ek olarak trafik çekebilir. Kural olarak, arama sorguları arama bölgesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Varsayılan olarak, bölüm tüm bölgeler için verileri gösterir. Bölgeyi belirlemek için filtreyi kullanın. Filtre, ayda en fazla sayıda sorguya sahip bölgelere sahiptir.

Indexing

Indexing, site endeksleme teknik nedenlerden dolayı sayfaların hata içermesi veya içeriğinin doğru şekilde dizine eklenememesi veya sitelerin robots.txt dosyasında dizine eklenmesini yasaklar veya site tanıtımına yönelik haksız yöntemlerin kullanılması nedeniyle yasaklanabilir.

Crawl statistics

Yandex botları düzenli olarak site sayfalarını tarar ve bunları veritabanına yükler. Kullanılmıyorsa Yandex botu bir sayfa indiremez. Örneğin, arama veritabanının siteden silinen çok sayıda sayfa içerdiğini ve URL’lerini aldığını öğrenebilirsiniz. BOT sürekli olarak silinmiş sayfaları isterse, yararlı sayfaların taranmasını yavaşlatır. Bu nedenle, yararlı içerik uzun bir süre arama sonuçlarında görünmeyebilir. Yararlı olmayan sayfaların robots.txt dosyasında indekslenmesini yasaklayabilirsiniz.

Site structure

İnternet, bir sayfadan diğerine veya bir siteden diğerine giden bağlantılara dayanmaktadır. Yandex robotları bağlantılar takip eder ve analiz eder. Sitenizdeki dökümanlar başka sayfalara bağlantılar içermiyorsa, Yandex robotu asla bunları öğrenmeyecek ve aramada göz ardı edilecektir. Bu yüzden sayfalarınızın birbirine nasıl bağlandığını izlemek önemlidir.

Check URL status

Check URL status, URL durumlarını kontrol eder, Yandex tarafından nasıl dizine eklendiğini izlemek için kullanılan bir araçtır. Arama sonuçlarında sayfa durumunu öğrenmenizi sağlar. Taranıp, taranmadığını, aramaya dahil olup olmadığını ve neden arama sonuçlarının dışında bırakıldığını kontrol edebilirsiniz.

Important page monitoring

Site kullanabilirliğini dağıtılmış bir robot sistemi tarafından test edilir ve dağıtılan izleme tarafından yapılan testler grubunun verilerine dayalı olarak raporlar oluşturulur.

Reindex pages

Siteyi tararken bir daha ki sefere ziyaret etmek için yüksek öncelikli sayfalar hakkında dizin oluşturma bilgisini verir. Arama motoru veritabanı güncellediğinde değişiklikler arama sonuçlarında görünür.

Sitemap files

Site haritası, site sayfalarına bağlantı içeren bir dosyadır. Dosya, arama motorlarını mevcut site yapısı hakkında bilgilendirir. Eğer, Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız otomatik olarak oluşturduğu site haritasını kullanabilir dilerseniz yeni bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Relocate site

Bir siteyi yeni bir alana taşımak, arama sonuçlarındaki konumunu ve dizine eklenmiş sayfaların sayısını etkileyebilir. Robot, yeni etki alanını eski etki alanının ana aynası olarak algılarsa bu değişiklikler en aza indirilebilir. Relocate site özelliğini kullanarak robotlara adres değişikliği hakkında bilgi verebilirsiniz.

Crawl rate

Yandex tarafından otomatik olarak hesaplanan site için maksimum tarama hızı optimum değerlere göre hesaplanmıştır. Tarama hızını el ile ayarlamak için Crawl rate menüsünü kullanabilirsiniz.

Links

Linkler internetin önemli bir parçasıdır. World Wide Web’in sayfalarını bağlar ve kullanıcılar için yollar olarak hizmet ederler. Sitenizi dünyanın geri kalanına bağlayan bağlantılara dikkat etmeniz gerekir.

Internal links

Sayfanın URL’sinde bir hata varsa, sayfanın URL’si değişmişse veya sayfa mevcut değilse bağlantı bozuk olarak kabul edilir. Bu tür bağlantılar bulunursa, sitenin kullanabilirliğini olumsuz yönde etkiledikleri için bunları düzeltmelisiniz.

External links

External links, sitenize yönlendirilen diğer kaynakların bağlantılarını içerir. Robotla bilinen sayfalardan bağlantıları içerir. Yandex bot, harici linklerin mevcut ve geçerli olup olmadığını düzenli olarak kontrol eder.

Site information

Region

Region, Yandex arama sonuçlarında önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılara konuma bağlı olarak bir sorgu girdiklerinde, diğer şehirlerden değil, kendi bölgelerindeki sonuçları görmeyi tercih eder.

Original texts

Yeni sayfalar ve metinler sürekli olarak dizine alınır ancak kullanıcılara orijinal metinleri göstermeye çalışır. Sitenizde yeni ve ilginç bir şey yayınlanıyorsa başka sitelerde aynı içeriği paylaşıyorsa eğer içerik ikisinde de görünecektir. Bu nedenle, sitenizde yeni metinleri yayınlamak istediğinizde önceden bildirmeniz gerekir.

Letter case of site name

Letter case of site name, sitenin adresinin kullanıcılar için daha açık ve daha bilgilendirici hale getirmek amacıyla arama sonuçlarında nasıl gösterildiğini gösterir. Bu değişiklikler arama sonuçlarındaki sıralamayı etkilemeyecektir.

Products and prices

Yandex arama sonuçları için snippet’lerde kullanıyor. Arama robotunun bu verileri taraması için ürünü ve teklif şeması kullanarak sayfaları işaretleyebilirsiniz.

Sitelinks

Site bağlantıları, site başlığı ve snippet arasındaki Yandex arama sonuçları sayfasında bulunur. Bu bağlantılar, en popüler ve yararlı bilgilere sahip sayfalara yol açar.

Örneğin, bir mağazanın sitesindeki en sık ziyaret edilen (en popüler) sayfalar, genellikle konum, yol tarifi ve ürün fiyatlandırması olanlardır.

Turbo Pages

Genellikle siteler daha yavaş internet bağlantıları nedeniyle mobil cihazlarda veya masaüstü bilgisayarlardan daha yavaş yüklenir. Turbo Pages, teknolojisi, sayfalar ve içeriği hakkında bilgileri Yandex veritabanına ve bunları barındırma sunucusuna bağlanmadan yüklenmeye olanak tanır. Site trafiğini izleyebilir ve reklam gelirlerini de izleyebilirsiniz.

 • Data sources
 • Settings
 • Debugging
 • Diagnostics

Tools

Bir sitede muhakkak olması gereken, robots.txt ve sitemap.xml gibi site haritaları sunucu hatalarından kaynaklanabilecek sorunlar oluşturmaktadır. Tools aracı ile kaynaklanan sorunların hangilerinin olduğunu öğrenebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Robots.txt analysis

Robots.txt dosyası hakkında bilgiler verir.

Sitemap validator

Site haritası HTTP 200 kodu ile yanıt vermelidir. HTTP kodunu ve dosyasının endekslenme botuna ne kadar hızlı sunulduğunu kontrol edebilirsiniz.

Checking the server response

Dizin oluşturma botunun sayfalara erişmekte olduğu sorunları algılar.

Audit pages for mobile compatibility

Site tanılama bölümünde belirli bir tarih için mobil uyumluluk gösterir ve sonuçlar mevcut verilerden farklı olabilir.

Reindex pages

Reindex pages, siteyi tararken bir daha ki sefere ziyaret etmek için yüksek öncelikli sayfalar hakkında dizin oluşturma bot bilgisini verir. Arama motoru veritabanı güncellediğinde değişiklikler arama sonuçlarında görünür.

I found a bug in a tool

Herhangi bir hata ile karşılarsanız eğer durumu olabildiğince ayrıntılı olarak açıklayın ve isteğe bağlı olarak sorunun gösteren bir ekran görüntüsü paylaşın.

2 Yorumlar

Yorum Yazıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.