Yandex Webmaster Tools Site Ekleme ve Türkçe Kullanımı

Yandex Webmaster Tools aracını kullanarak, Yandex arama motoruna site ekleme, xml sitemap (site haritası) ve site doğrulama işleminin nasıl yapılacağını konusunda yardımcı olacağım. O zaman şimdi hep beraber, Yandex Webmaster Tools kullanımı ve ayarları nasıl oluyormuş beraber göz atalım.

Yandex ücretli yada ücretsiz olarak servisler sunmaya özen göstermesi, web site sahiplerinin dikkatini çekmiş durumunda. Yeni web site sahiplerinin, Yandex Webmaster Tools aracını kullanımı ve ayarları hakkında net bir bilgiye sahip olmadığını, Google’ın seo aracı olan Search Console kullanımlarına daha çok odaklanması ve Yandex arama motorlarından gelecek ziyaretçilerini düşünmemesi sitelerde trafik kaybına neden olmaktadır.

Yandex, son zamanlarda popüler bir arama motoru olması konusundaki deneyimi ile web site sahiplerine daha iyi bir deneyim sunmaları için sürekli olarak güncelleştirmeler ve yenilikler yapmaktadır.

Dünya’da 100 milyondan fazla kişilerin tercih ettiği Yandex dünyanın önde gelen arama motoru olması konusunda baya bir iddialı. İlk kurulduğu yıllarda, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan gibi ülkeleri tercih ediyor olması ve arama ağını geliştirmek istemesi ve paranın gücü ile beraber, Yandex, son zamanlarda kitlesini artırarak her ülkelere adını duyurmayı başarmış durumu konumuna gelmiş bulunmaktadır.

Yandex Webmaster Tools

Yandex Webmaster Tools

Yandex Webmaster Tools

Yandex Webmaster Tools ile, Yandex üzerinden yapılan arama sorgulamalarda sitenizin performansını, ziyaret edilen içeriklerinizi, Yandex Robotu tarafından kontrol edilen site haritanızı, robots.txt dosyasını, hangi sayfanızın ve makalelerinizin doğru bir şekilde işlenip, işlenmediği hakkında bizlere ücretsiz olarak metrikler sunan bir araçtır.

Yandex Webmaster Tools, Google Search Console aracına bakarak daha da geliştirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Ülkemizde kullanımı fazla olan arama motoru, webmaster tools aracını hala iki farklı dillerde Rusça ve İngilizce olarak kullanıma zorlaması büyük ihtimalle fazla rağbet görmemesine sebep oluyor.

Öncelikle Yandex Webmaster Tools, aracını kullanabilmemiz için ücretsiz olarak bir hesap oluşturmamız gerekecektir. Yandex servislerinden herhangi birisine yapacağımız üyelik ile bütün servis araçlarını kullanmamızı olanak sağlıyor. O yüzden buraya tıklayarak, kayıt işlemi için sizlerden istenilen bilgileri hatırlayacak bir şekilde doldurunuz.

Yandex Hesap Oluştur

Yandex Hesap Oluştur

Hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra, karşılama ekranı olarak My Sites Add site, bölümü gelecektir. Add site, yazan düğmeye tıklayarak başka bir sayfaya yönlendireceksiniz.

Yandex Webmaster Tools My sites

Yandex Webmaster Tools My sites

Bir site eklerken, muhakkak HTTP, HTTPS, WWW ve WWW olmayan varyasyonları tek tek eklemeniz gerekecektir. Aşağıdaki, örnekte olduğu gibi, Hakan Yerlikaya yazan yerleri değiştirerek ekleme yapacaksınız. Bunu yapmamızın sebebi ise yinelenen içerik problemi ile başımızın belaya girmemesi içindir. Yinelenen içerik, yayımlamış olduğunuz makalenin HTTP, HTTPS, WWW ve WWW olmayan varyasyonları ile Yandex robotlarına ping edecek ama Yandex robotları hangisinin ekleneceği konusunda kararsız olacağından içeriğinizi yada sitenizi arama sorgularında görmemize sebep olacaktır.

Henüz bir HTTPS Sertifikası, yok ise ücretsiz olarak Cloudflare ile ücretsiz SSL alma adlı makaleme göz atabilir sitenizi arama sonuçlarında kaliteli sayfalarla yarışabilir duruma getirebilirsiniz.

http://www.hakanyerlikaya.com
http://hakanyerlikaya.com
https://www.hakanyerlikaya.com
https://hakanyerlikaya.com
Yandex Webmaster Tools Site address

Yandex Webmaster Tools Site address

Sitemizi ekledikten sonra, sitenizin size ait olduğunu ispatlamanız için birkaç doğrulama yöntemleri gelecektir. Meta Tag, kodunu ister Yoast SEO eklentisi ile isterseniz, WordPress > Görünüm > Düzenleyici > Header.PHP dosyasının, </head> <head> kodları arasına yapıştırmanız gerekecektir.

Yandex Webmaster Tools Verify rights to

Yandex Webmaster Tools Verify rights to

Meta Tag ile Doğrulama İşlemi

Sitenizin doğrulama işlemi için, Yandex Webmaster Tools, Google Search Console, Bing Webmaster Tools, sitenizin içeriğini, hata sayfalarını ve daha fazla bilgilerini tanıyabilmesi için, Meta tag kodu ile doğrulama yapmanızı ister.

Genelde verilen bu tür kodlar, </head> <head> kodları arasına yapıştırılır, wordpress ve diğer platformlardaki temanın gelişmiş özellikleri sebebinden dolayı yeni web site sahipleri </head> <head> kodlarını bulmakta zorlanıyor.

WordPress meta tag kodunu yapıştırarak doğrulama işlemi yapmamız için, WordPress panelinden, Görünüm > Düzenleyici > header.php dosyasını bulmanız gerekecektir.

?><!DOCTYPE html> kodundan birkaç satır sonra, <head> olarak başlayan bir kod göreceksiniz, enter tuşuna basarak boşluk açınız ve Yandex tarafından verilen meta tag kodunu yapıştırıp dosyayı güncelle düğmesine tıklayınız. İşlemi başarılı bir şekilde tamamlarsanız, WordPress başarılı bir şekilde güncellendi gibi küçük bir not bırakabilir.

Yandex Webmaster Tools Verify WordPress Meta Tag

Yandex Webmaster Tools Verify WordPress Meta Tag

Meta tag kodumuzu WordPress sitemize ekledikten sonra, Yandex Webmaster aracına geri dönerek, Check yazan düğmeye basarak birkaç saniye sürecek olan doğrulama işlemini bekleyiniz.

Yandex Webmaster Tools Verify rights to

Yandex Webmaster Tools Verify rights to

Bu işlem biraz karışık olarak gelmiş olur ve Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız eğer, Genel yazan çubuğa ardından Web yöneticisi Araçları bölümüne tıklarsanız, Yandex verification code doğrulama ekranı gelecektir. Buraya meta tag kodunuzu yapıştırarak, Save Changes diyerek değişiklikleri kaydediniz.

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

Yoast-SEO Web Yöneticisi Araçları

Eğer meta tag kodu ile site doğrulama işlemini tamamlayamazsanız, aşağıda resimdeki örnek gibi, kırmızı ikaz ile doğrulama işlemini yapamadığınızı belirtecek ve herhangi bir değişiklik ve ayarlara yapamayacağınızı belirtiyor.

Please verify your management rights for https://hakanyerlikaya.com to view information about that site.

Please verify your management rights for https://hakanyerlikaya.com to view information about that site.

Summary

Summary, karşılama ekran arayüzü temiz bir şekilde gelecektir sebebi ise sitemizi Yandex Webmaster Tools aracına kayıt ettiğimizden dolayı, sitenin problemlerini, ziyaretçilerin Yandex arama motorunu kullanarak, arama sonuçları bölümünde sitemizin hangi anahtar kelimelerde gözüktüğünü, zamanla ve yanlışlıkla oluşan 404 hata sayfalarını, sitemizde paylaşmış olduğumuz içeriklerin hangisinin yada hangilerinin daha popüler olduğunu vb. gibi özelliklere hızlıca göz atmamıza yarayacaktır.

Bunu alışkanlık haline getirerek, günlük, haftalık yada aylık olarak kontrol etmenizde fayda var diye görüyorum.

Yandex Webmaster Tools Summary

Yandex Webmaster Tools Summary

Troubleshooting

Troubleshooting, sitenizden ötürü kaynaklanan güvenlik yazılımları açıklarının siteye vermiş olduğu zararı yada sitenizin yapılan ihlal sonuçlarından ötürü arama sorgularından hangi kelime yada içerikten çıktığını bilmemizi sağlıyor.

Site diagnostics

Yandex robotları sitenizi günlük olarak ziyaret eder, sitenizi kalite bir hale getirmek için bulunan herhangi bir hatayı sizlere bildirir. Oluşan hatalar, sitenizin sıralamasını veya dizinini etkilemez. Ancak, sunucu bağlantısı, dizin oluşturma ve güvenlik için Yandex yönergelerini ihlal etmemiz gerekir.

Oluşacak olan bu sorunlar, daha düşük sıralamaya veya sitenizin arama sonuçlarından çıkarılmasına yol açabilir.

Mümkün olduğunca, oluşan ve tür hataları biran önce düzeltmeli ve arama dostu bir site oluşturmalısınız.

Security and violations

Sitenizde bulunan kötü amaçlı kod, ziyaretçilerin güvenliğini ve kalite politikası için Yandex düzenli olarak sitelerin güvenliğini ve kontrolünü sağlar. Güvenlik ve ihlaller sayfalardaki gizli metinler, yandex robotlarını kandırmak veya ziyaretçilerin güvenliğini tehlikeye atacak yazılımlar kurulması veya yüklenmesi halinde, sitenizin arama sonuçları konumundan düşebilir veya siteniz Yandex arama motoru sorgularından komple kaldırılabilir.

Search queries

Bu bölüm sitenizin konusuyla alakalı arama sorgularını içerir. Yandex, verilerine dayanarak arama sorgularını, arama bölgesini, en az yada en fazla sorguya ait bölgeleri gösterecektir.

Bu, son 28 gün içindeki gösterimlerin ve tıklamaların istatistiklerine dayanmaktadır.

  • Reklam gösterimlerinin konumlarını, günlerini, saatlerini ve bölgelerini,

  • Bu gösterimlerin tıklamalara yol açıp açmadığını,

  • Teklifler ve tıklama başına gerçek maliyeti,

Query statistics

Query statistics, arama sorgularına yapılan en iyi 50 arama sorgularına ait olan istatistikleri içerir. İstatistikler, üç farklı şekilde gruplandırılıyor,  Gruplar, Popüler sorguları ve kayıtlı sorgularıdır.

Sitenizin en üstte yer aldığı ifadeleri (3, 10 veya 50) Yandex arama sonuçlarını içerir. Varsayılan olarak, her grupta arama sonuçlarında ortalama site konumunu gösteren bir filtre bulunur.

Not. Bir grupta 500 sorguya kadar (ve Kayıtlı grupta 1000 sorguya kadar) ekleyebilirsiniz . Bir site için en fazla 100 grup oluşturabilirsiniz.

Arama sorgularını bölümde sunulan listeden kopyalayarak bir grup oluşturulur. Birkaç yöntem kullanabilirsiniz:

All queries and groups

Bu bölüm Son Sorgular bölümünde bulunan arama sorgularına ait istatistikleri içerir . Veriler çeşitli boyutlarda sunulmuştur:

  • Gruplar – Son sorgular bölümünde bulunan sorgu gruplarına ait istatistikleri içerir .
  • Popüler sorgular – Son üç aydaki en fazla gösterime sahip sorguları içeren istatistikleri içerir (ilk 3000 pozisyonu sayar).
  • Kayıtlı sorgular – Kullanıcının bu bölüme kopyaladığı ifadeleri içeren istatistikleri içerir.

İstatistikler üç göstergeyi içerir: gösterimler , tıklamalar ve TO . Belirli konumlardaki gösterimler, belirli konumlardan tıklamalar vb. Gibi ek göstergeler vardır. Her göstergede ayrı bir rapor oluşturabilirsiniz. Veriler günlük olarak güncellenir. Yandex.Webmaster’da sağlanan bilgiler, diğer Yandex hizmetlerinde bulunan verilerden farklı olabilir.

Recommended search queries

Bu bölüm sitenizin konusuyla alakalı arama sorguları içerir. Bu sorguların sitenize ek trafik çektiğini görebilirsiniz.

Kural olarak, arama sorguları arama bölgesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Varsayılan olarak, bölüm tüm bölgeler için verileri gösterir.

Indexing

Crawl statistics

Yandex robotun sitenizi taradığı zamanı, ne sıklıklarla ziyaret ettiğini, sitenizin arama sonuçlarında görünebilir ve kaybolabilir istatistiklerini görüntüye bilirsiniz.

 

Yandex Webmaster Tools Kullanım Rehberi

Yandex Webmaster Tools Kullanım Rehberi

No Responses

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: