Yoast SEO Kullanımı ve Ayarları

Popüler Yoast SEO eklentisinin basit kurulumu ve hızlı ayarları ile beraber artık eklentinin kullanımı konusunda tam bir canavar olacaksınız.

Yoast SEO WordPress Eklentisi
Yoast SEO WordPress Eklentisi

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisinin kurulumuna hızlıca bir göz atalım.

WordPress yönetici paneli üzerinden aşağıdaki sıralamayı takip ederek;

 1. Eklentiler
 2. Yeni Ekle
 3. Arama Çubuğuna Yoast SEO yazın
 4. Hemen Yükle
 5. Etkinleştir
Wordpress Yoast SEO Kurulumu
WordPress Yoast SEO Kurulumu

Kurulmasını bekleyiniz ve Etkinleştir düğmesinin geldiğinden emin olduktan sonra Etkinleştir deyiniz.

Wordpress Yoast SEO Kurulumu
WordPress Yoast SEO Kurulumu

Dashboard

Eklentinin kurulumunu tamamladığınızda Yoast SEO ayarları tuşuna bastığınızda karşılama ekranı olarak Genel sekmesi gelecektir.

 1. Check SEO configuration: Sitenizin yapım aşaması bittiği zaman Check SEO configuration özelliği ile Yoast SEO eklentisinin hızlı kurulumu ve ayarları yapılır.
 2. Problems: Oluşan veya oluşacak problemler listelenip düzeltilmesi istenilir.
 3. Notifications: Bu bir yarış ve eklentiye ne kadar puan verirseniz o kadar popülaritesi artar. O yüzden puan vermenizi istiyor.

Yoast SEO Dashboard

Yoast SEO Dashboard

Check SEO configuration

Burada iki seçeneğiniz bulunuyor.

 • Configure Yoast SEO: Yoast ayarlarını biz kendimiz yapacağız.
 • Get The Yoast Plugin Training Now: Birazcık para verip, Yoast ekibi tarafından yaptırmak isterseniz, buna tıklayın.
Welcome
Welcome

Environment;

 • Option A: My site is live and ready to be indexed: Google, Yandex, Bing vb. arama motorları sitenizi dizine ekleneceğini ve bir site haritası oluşturulacağının bildiriyor.
 • Option B: My site is under construction and should not be indexed: Siteniz henüz yapım aşamasında ve ayarlar daha bitmediyse bu seçeneği seçmeniz gerekecektir.
Environment
Environment

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Site type: Ne bir tür siteniz var, sahip olduğunuz site türünü belirtmelisiniz. Bir blog veya çevrim içi mağazanız yada bir haber siteniz olabilir.

Site type
Site type

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Firma ya da kişi: Doğru meta verileri için, sizden şirket ve personel arasında seçim yapmanızı istiyor. Web siteniz sizi mi yoksa şirketinizi mi temsil ediyor? Eğer kişisel blog yazarısınız eğer herhangi bir isim belirtmelisiniz. Eğer siteniz şirket ise, şirketin adını ve temsil eden logosunu eklemeniz gerekecektir.

person or company
person or company

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Social profiles: Adınız veya şirket adınıza ek olarak, hangi sosyal profillere sahip olduğunu bildirmelisiniz. Google, Yandex ve Bing vb. burada da bilgi grafiği kullanacaktır. Henüz sosyal profillere sahip değilseniz, en kısa süre içerisinde profiller oluşturarak arama sonuçlarında siteniz ve sosyal profil sayfalarını art arda görebilirsiniz.

Social profiles
Social profiles

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Search engine visibility: Google, Yandex yada Bing arama motorları yazdığınız yazıları dizinine eklemesini isterseniz EVET istemezseniz HAYIR seçeneğini seçiniz.

Search engine visibility
Search engine visibility

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Multiple authors: Web sitenizde birden fazla yazar bulunduruyorsanız bunu belirtmelisiniz. Bunun nedeni ise, sitenizde bir yazar olduğunda WordPress yine de yazar sayfaları oluşturacaktır. Ancak, blogunuzdaki tüm içeriği kendiniz yazıyorsanız, blog sayfanız yazar sayfanız ile tam olarak aynı yayın koleksiyonunu gösterecektir.

Multiple authors
Multiple authors

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Herhangi bir Google hesabınız ile;

Google Search Console aracına giriş yapınız.

Site URL’si (Ekle)

Siteler iki türlü varyasyon kullanırlar.

 • HTTP:// (SSL sertifikası kullanmayan)
 • HTTPS:// (SSL sertifikası kullanan)

Sahipliğini Doğrulayın

Sitenizin sizin olduğunu kanıtlamanız için sahipliğini doğrulayın bölümü gelecektir.

5 farklı yöntem ile doğrulama yöntemi bulunuyor.

 • HTML dosyası
 • HTML etiketi
 • Google Analytics
 • Google Etiket Yöneticisi
 • Alan adı sağlayıcısı

HTML etiketi

Sitemizi doğrulamak için HTML etiketi seçeneğini kullanacağım.

Bunun için Yoast SEO eklentisini kullandığımızdan;

 1. Yoast SEO simgesine tıklayın.
 2. Genel
 3. Web Yöneticisi Araçları sekmesine erişin.

Google tarafından verilen benzersiz etiketi kullandığımız Google verification code kutucuğuna yapıştır ve kaydet.

Search Console aracına geri dön ve doğrula düğmesine basınız.

Karşınıza;

Sahiplik otomatik olarak doğrulandı bölümü gelecektir.

Google Search Console: Yoast SEO eklentisi Google Search Console aracına bağlanarak sitenizde oluşan bilgilere hızlıca ulaşabileceksiniz.

Doğrulama kodu edinin düğmesine tıklayarak bir pop-up ekranı açılacaktır.

Search Console aracına ait olan Gmail hesabınıza yetki vererek bir kod edineceksiniz.

Kodu boş kutucuğa yapıştırarak sitenizin http:// yada https:// protokolünü seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Google Search Console
Google Search Console

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Title settings: Burada web sitenizin adını ve hangi ayırıcının kullanılacağını seçebilirsiniz. Ayırıcı, yazı başlığınız ve siteniz adınız arasında görüntülenecektir. Markanıza en uygun olanı veya snippet’lerde en az yer kaplayanı seçin.

Title settings
Title settings

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Newsletter: Eğer eklenti hakkında ilginç bilgiler ve haberlerden haberdar olmak isterseniz bültene abone olunuz.

Newsletter
Newsletter

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

You might like: SEO stratejiinizi bir profosyonel gibi yardımcı olacak ek özellikler sunar. SEO analizi, yönlendirme ve bağlantı araçları kullanabilirsiniz

You might like
You might like

Sonraki > düğmesine tıklayınız!

Success!: Yükleme sihirbazını şimdilik bitirdik ve gerekli olan tüm SEO optimizasyonu eklenti yapacaktır.

Success
Success

KAPAT> düğmesine tıklayınız!

Features

SEO analysis

Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi focus keywords sekmesine ekledikten sonra içeriğiniz ile uyumlu olup olmadığını görmek için uyarılar verecek. Snippet ön izlemesi ile meta açıklaması oluşturmanıza da olanak tanır. Ayrıca, makalenizde ki sözcük sayısını ve odaklama anahtar ifadesinin sıklığını hesaplar. Eklenti, web sitenizin diğer sayfalarında da aynı aynı anahtar kelimesini kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder, böylece yanlışlıkla kendinizle rekabet etmemeniz gerekir.

SEO analysis
SEO analysis

Nispeten SEO dostu bir makale yazarsanız eğer yukarıdaki kriterlere göre, eklenti size yeşil ikaz lambaları ile ödüllendirecek. Talimatları izlerseniz ve sayfalarınızı ve postalarınızı hazırlarsanız yeşil ikaz lambaları almak için aramada daha iyi bir sıralama şansınız olacaktır.

ON (AÇIK)

Readability analysis

İnsanlar artık işlerini dahada kolaylaştırmak işten güçten zaman kazanmak için ilerleyen yıllarda yerini alacak olan Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve Google Sesli Arama özelliği bir sıralama faktörü olabilir.

Readability analysis
Readability analysis

İnsanların bir şey aramak için kullandıkları doğal dil sorularına cevap vermek istiyorsanız, içeriğiniz düzeltilmesi gereken ilk şeydir. İçeriğinizin şu anda hangi soruları yanıtladığını kendinize sormanız ve bunun insanların sorduğu sorularla aynı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Cevap her şeyi kapsıyor mu, yoksa eksik mi, dolayısıyla ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamıyor mu? Ayrıca okunabilirlik hakkında düşünmelisiniz ; anlaşılması, taranması ve anında anlaşılması kolay mı?

ON (AÇIK)

Cornerstone content

Türkçesi olarak köşe taşı içeriği olarak geçmektedir ve köşe taşı içeriği web sitenizin çekirdeğidir.Sitenizdeki en iyi, en önemli makalelerden oluşur; arama motorlarında en üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfa veya yazılar. Temel köşe yazıları genellikle uzun, bilgilendirici makaleler, farklı blog yayınlarından gelen bilgileri birleştirir ve belirli bir konuyla ilgili önemli olan her şeyi kapsar. Odak noktası, ürünleri satmak yerine, belirli bir konuda en iyi ve en eksiksiz bilgiyi sağlamaktır.

Cornerstone content
Cornerstone content

Köşe taşı içeriği, bir blog yazısı veya bir sayfa olabilir. Ancak, hangileri olursa olsun, çok iyi yazıldığından emin olmanız, sık sık güncellemeniz ve en rekabetçi anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmalarını sağlamanız gerekir.

ON (AÇIK)

Text link counter

Site yapınızı ve SEO’nuzu geliştirmek istiyorsanız , metin bağlantı sayacı bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Yayınınızı birkaç bağlantıyla gözden geçirebilir ve sitenizin yapısını adım adım iyileştirebilirsiniz.

Text link counter
Text link counter

Hangi makalelerin çok sayıda bağlantı almadığını kontrol etmek istiyorsanız, makaleleri ikinci bağlantı sayacı sütununda numaralarına göre sıralayabilirsiniz.

ON (AÇIK)

XML sitemaps

Google’ın web sitenizin her önemli sayfasını taramasını istiyorsunuz, ancak bazen sayfalar kendilerine işaret eden herhangi bir iç bağlantı olmadan da bulunarak onları bulmayı zorlaştırıyor. Bir XML site haritası, bir web sitesinin önemli sayfalarını listeler, Google’ın hepsini bulup taramasını sağlar ve web sitenizin yapısını anlamalarına yardımcı olur:

XML sitemaps
XML sitemaps

Çok büyük bir web siteniz varsa, bazen dizin site haritası ayırmanız gerekir. Tek bir XML site haritası 50.000 URL’yle sınırlıdır, bu nedenle, örneğin web siteniz 50.000’den fazla gönderiye sahipse, URL’ler için iki ayrı adres gerekir, bu durumda ikinci bir dizin site haritası etkin bir şekilde eklenir. Yoast SEO eklentisi, site haritanızın olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamak için sınırı daha da düşürür.

ON (AÇIK)

Ryte integration

Endekslenebilirlik kontrolü, sitenizin endekslenebilir olup olmadığını düzenli olarak kontrol eder. Sitenizin endekslenebilirlik durumunu gösteren renkli bir madde işareti olduğu için kullanımı basittir:

Ryte integration
Ryte integration
 • Yeşil: Her şey yolunda, siteniz endekslenebilir.
 • Gri: Yoast SEO sitenizin durumunu belirleyemedi.
 • Kırmızı: Ana sayfanız dizine eklenemiyor ve buna hemen göz atmalısınız.

ON (AÇIK)

Admin bar menu

Yoast SEO yönetici çubuğu menüsü, sayfaları analiz etmek için üçüncü taraf araçlara faydalı bağlantılar içerir ve yeni bildirimler olup olmadığını görmeyi kolaylaştırır.

Admin bar menu
Admin bar menu

ON (AÇIK)

Security: no advanced settings for authors

Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş bölümü, kullanıcının arama sonuçlarından gönderileri kaldırmasına veya değiştirmesine olanak tanır. Bunlar, herhangi bir yazarın yapmasını istemediğiniz şeyler. Bu yüzden, varsayılan olarak, sadece editörler ve yöneticiler bunu yapabilir.

Security: no advanced settings for authors
Security: no advanced settings for authors

OFF (Kapalı)” olarak ayarlamak, tüm kullanıcıların bu ayarları değiştirmesini sağlar.

ON (AÇIK)

Web Yöneticisi Araçları

Google, Yandex, Bing veya Baidu gibi arama motorlarına sitenizi eklemek istiyor ve sizlere verilen Meta Etiketi veya Meta Tag kodunu <head> ve </head> etiketleri arasına yapıştırmak isteyecektir.

Web Yöneticisi Araçları
Web Yöneticisi Araçları

İşinizi kolaylaştırmak amacıyla arama motorların sizlere verdiği meta etiketini uygun olan kutucuğa yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Search Appearance

Genel

 1. Başlık ayracı: Arama sonuçlarında konu başlığınız ve site adınızın arasında görüntülenir.
 2. Ana sayfa: Markanızı anlatan kısa ve öz bir slogan belirleyin.
 3. Meta Açıklaması: Yaptığınız işi anlatan bir açıklama belirtin.
Search Appearance
Search Appearance

Başlık Ayracı ve Meta Açıklama ayarlarınızı yaptıktan sonra aşağıdaki resim gibi gözükecektir. 😉

Başlık Ayracı, Meta Açıklama Örneği
Başlık Ayracı, Meta Açıklama Örneği

Content Types

 1. Show Yazılar in search results?: Yazdığınız yazılar arama sonuçlarına eklensin mi?
 2. Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Yazdığınız yazının tarihi arama sonuçlarına eklensin mi?
 3. Yoast SEO meta kutusu: Yazdığınız yazının meta açıklamasının da çıkmasını ister misiniz?
 Search Appearance Content Types
Search Appearance Content Types

Bu sayfalar içinde geçerli ayarlardır.

Media & attachment URLs

Yüklediğiniz resimler veya videolar ek bir URL oluşturur buda gereksiz URL oluşturmasına sebep olur. Bütün özellikleri kapalı olarak ayarlayın.

Media & attachment URLs
Media & attachment URLs

Kategoriler, Etiketler, Biçim

Kategoriler, Etiketler, Biçim
Kategoriler, Etiketler, Biçim

Arşivler

Arşivler
Arşivler

Breadcrumbs

Kullandığınız temada Breadcrumbs özelliği var ise Yoast SEO Breadcrumbs özelliğini devre dışı bırakın.

Breadcrumbs
Breadcrumbs

SEO Makale Örneği

Yoast SEO ile SEO makale nasıl yazılır örneğine bakalım.

Örneğimiz ve anahtar kelimemiz SEO Makale yazı olacaktır.

 • Başlığınız ilgi çekici ve 55 yada 60 karakteri geçmemesi gerekir.
 • Kalıcı bağlantı ayarları ise anahtar kelimeniz olacaktır.
Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği
Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği

Hedefe ulaşmak istediğiniz anahtar kelimeyi 160 karakteri geçmeyecek bir şekilde nokta ve virgüller de dahil öz bir açıklama belirtin.

Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği
Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği

Anahtar kelimemiz ve H1 başlık etiketimiz burada SEO Makale olduğundan dolayı bunu alt başlıklarda belirteceğiz. Alt başlıklar ise benzersiz bir şekilde H2 başlık içinde anahtar kelimenizi tekrardan geçireceksiniz.

Eklediğiniz yazı içerisinde site içi bağlantılar ve site dışı bağlantılarında bağlanması gerekmektedir.

 1. Site içi bağlantılar: Yazdığınız yazı içerisinde Hakkımda diye bir şey yazdınız ve bu Hakkımda sayfası zaten sitenizde de var. İnsanların bunu okumasını da sağlayın ki ziyaretçiler sitenizde daha fazla zaman geçirsin.
 2. Site dışı bağlantılar: Yine yazdığınız yazı içersin de Facebook diye bir kelime geçiyor ve bu siteyi de nofollow olarak bunu belirtiniz ki sıralamanız zamanla organik trafiğe dönüşsün.
 3. Görseller: Hedeflediğiniz anahtar kelime ile ekleyeceğiniz görsel de anahtar kelimeniz olsun. Sağdan soldan resimler bularak bunu yapmayınız ve SEO için resimlerinizi zenginleştirmeye yardımcı araç olan Canva aracını kullanabilirsiniz.
Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği
Yoast SEO ile SEO Makale Yazma Örneği

Örnek olarak rastgele bir şeyler yazdığımda ise aşağıdaki örneğe benzer bir şeyler çıktı.

Yoast SEO Makale Örneği
Yoast SEO Makale Örneği

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir